Προς το περιεχόμενο

Το Μόναχο “γυρίζει την πλάτη” στο Linux


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@masteripper

 

Ψαγμένο παιδί του GUI (server side κιόλας), του next-next-next, του registry, του gaming και του shortcut, που θές να κάνεις και development και αξιολογείς λειτουργικά βάση shortcut και pdf view..δεν κάθεσε στα "κυβικά" σου καλύτερα...

Φίλε μου χόρτασα απο expert-Linuxαδες που όταν κάτι πάει στραβά απλώς σηκώνουν τα χέρια ψηλά....και κάνω server development καθώς έχω δικό μου Linux Server (μόνο κονσόλα γιατί είναι VPS και το GUI μου είναι άχρηστο) και όλες οι βάσεις δεδομένων μου απο εκεί περνάνε....πάντως καλώς που σε βρήκα να είσαι τόσο hotshot μπορεί να σε χρειαστούμε καμμιά φορά....και υπόψιν άλλο desktop για end user και άλλο server για συγκεκριμένο σκοπό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δουλεψα σε high level εταιρια που ηταν ολα linux, ειναι σοκαριστικα λιγοτερες φορες το administration αν τα στησεις σωστα εχεις κοσμο πισω με devops level κ επιτρεπει η φυση της εργασιας στον υπολογιστη να εχεις linux. Δηλαδη να εχεις χρηστες που κανουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα

 

Αν σχεδον ολο το software operation ειναι web based ή αντε με windows RDS ή wine σε οτι λειπει px msoffice τα βαζεις και τα ξεχνας.  θελει ομως δουλεια γιατι παρα πολλα πραγματα που στα windows ειναι αυτοματα στα Linux δεν ειναι. 

 

 

Τα windows ειναι η προφανης λυση και ισως η πιο πρακτικη

λυση γιατι ειναι το μονο που ξερουν και οι χρηστες.

 

Ειναι κριμα παντως , αν η google εφτιαχνε ενα καλο linux με ολοκληρωμενο πακετο απο πισω ή αν η apple εφτιαχνε κ μια πιο εταιρικη εκδοση macos για pc σε εταιριες θα ειχαν φαει ανετα τα windows καποια χρονια πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper

 

Ψαγμένο παιδί του GUI (server side κιόλας), του next-next-next, του registry, του gaming και του shortcut, που θές να κάνεις και development και αξιολογείς λειτουργικά βάση shortcut και pdf view..δεν κάθεσε στα "κυβικά" σου καλύτερα...

Αυτό είναι η χειρότερη (και δυστυχώς τυπικότερη) αντιμετώπιση από έναν linuxa της κατάστασης. 

 

Αν θέλεις το αγαπημένο σου λειτουργικό να είναι δημοφιλής πρέπει να κόψεις/τε αυτό το "υφάκι" και το λέω πολύ φιλικά και συμβουλευτικά ( :-) ).   

 

Το desktop λειτουργικό πρέπει να είναι "λειτουργικό" για τον μέσο χρήστη. Δεν μιλάμε για το αδαή, μιλάμε για τον "μέσο" χρήστη. Τώρα εσύ μου βγαίνει και μου λες έμεσα "δεν είναι για τα κυβικά σου" και το λες και σε developer (τρομάρα σου) τι να πω :-( . Αμα είναι να έχεις μεταδιδακτορικό σε ένα os μήπως και κάνεις την δουλειά σου (γιατί πολλές φορές καταλήγεις στο "αυτό είναι ακόμα άλυτο σε linux") να το "βράσω" το λειτουργικό. 

 

Το λειτουργικό πρέπει πρώτα να είναι "λειτουργικό" (να λειτουργείς με αυτό) και όχι πλατφόρμα εκμάθησης του χάους των Η/Υ.  Το linux παρά την πρόοδό του έχει τα θέματά του και αυτό δεν αλλάζει όσο και να ουρλιάζουν οι οπαδοί του. Και τα windows (ειδικά τα 10) έχουν θέματα αλλά αυτά τα κράζουμε αλλού (σε άλλα threads). 

 

Η "οπαδική" αντιμετώπιση πάντως δεν τιμά "ορθολογιστές" αναλυτές πληροφορικούς που και κρίση πρέπει να έχουν και ουδετερότητα.  :rolleyes:

 

 

Υ.Γ. σου  γράφω από xfce mint αυτή τη στιγμή αλλά δεν μπορώ να πω ότι το λατρεύω αφού ακόμα (και παρά τις άπειρες "χακιές") να κάνω τον broadcom cardreader να λειτουργήσει. Που για την ιστορία και να εκθέσω την "ανωρημότητα" του linux τελικά το μόνο που πιάνει για να λειτουργήσει είναι να μπουτάρω με την κάρτα δικτύου lan συνδεδεμένη γιατί έχουν σχέση οι κατασκευαστές μεταξύ τους και κάτι παίζει (με τους drivers που αναφέρονται στον ίδιο κατασκευαστή) και που κανείς από το 2012 που είδα την πρώτη αντίστοιχη ερώτηση σε forum expert linuxάς (σας εσένα? :P )  δεν μπόρεσε να φτιάξει (η συζήτηση καταλήγει στο "ίσως φτιαχτεί στο μέλλον!" :lol: ). Και δεν φταίει μόνο αυτό που δεν το λατρεύω. Πιο πολύ φταίει ότι δεν έχω τα προγράμματα που βολεύομαι και δεν υπάρχουν ανάλογα και δεν είναι εξειδικευμένα. Λείπουν πολλά και αυτά που υπάρχουν δεν είναι "ίδια" ή "ανάλογα" αλλά είπαμε το χρησιμοποιούμε γιατί έχει τις δικές του αρετές (απόδοση, σχετική ασφάλεια) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναί βλέπεις σχετικά (διεθνή και μή) forums και communities απλά "βαράνε" buffer overflow σε (τέτοια) advanced topics και πετάνε λευκή πετσέτα. Κάτι έκανε click όμως (υπόλοιπο απο κάποιο registry value που δεν έκατσε σωστά...ίσως) και το GUI βγαίνει άχρηστο τώρα, ενώ πρίν ήταν κακό μιας και στην προβληματική υλοποιήση του στον ubuntu server με ubuntu desktop δέν ήταν και πολύ συνεργάσιμο...το ίδιο και σχετικοί pdf viewers....και ως εκ θαύματος (μήν κάνεις poweroff ή crashαρεις) παραδοχή πως άλλο κομμάτι είναι το desktop και άλλο κομμάτι το server side !!!  Tώρα ο Linux server έχει γίνει το central point για όλες τις βάσεις δεδομένων σου !!!

   Αν δεν βρίσκεις βοήθεια απο σχετικά forums/communities στην πλευρά του Linux και του ελεύθερου λογισμικού (μιας και νομίζεις πως είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που του έχει συμβεί το Χ/Ψ πρόβλημα) και δεν έχεις και την διάθεση να το παλέψεις και πολύ, don't bother, είσαι σε λάθος δρόμο απλά, hit ctrl+alt+delete και γύρνα σε αυτό που κατάλαβαίνεις και μπορείς να αποδώσεις καλύτερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΕΡΝΕΙ-Η-Μ$-ΤΑ-ΓΡΑΦΕΙΑ-ΤΗΣ-ΣΤΗΝ-ΠΟΛΗ-ΤΡΕΧΤΕ-ΒΡΕΧΕΙ-ΜΙΖΕΣ κλπ κλπ

 

Τους αδειάζει ο chief-IT, τι αλλο να συζητήσουμε πέραν τουτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δουλεψα σε high level εταιρια που ηταν ολα linux, ειναι σοκαριστικα λιγοτερες φορες το administration αν τα στησεις σωστα εχεις κοσμο πισω με devops level κ επιτρεπει η φυση της εργασιας στον υπολογιστη να εχεις linux. Δηλαδη να εχεις χρηστες που κανουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα

 

Αν σχεδον ολο το software operation ειναι web based ή αντε με windows RDS ή wine σε οτι λειπει px msoffice τα βαζεις και τα ξεχνας.  θελει ομως δουλεια γιατι παρα πολλα πραγματα που στα windows ειναι αυτοματα στα Linux δεν ειναι. 

 

 

Τα windows ειναι η προφανης λυση και ισως η πιο πρακτικη

λυση γιατι ειναι το μονο που ξερουν και οι χρηστες.

 

Ειναι κριμα παντως , αν η google εφτιαχνε ενα καλο linux με ολοκληρωμενο πακετο απο πισω ή αν η apple εφτιαχνε κ μια πιο εταιρικη εκδοση macos για pc σε εταιριες θα ειχαν φαει ανετα τα windows καποια χρονια πριν. 

Δεν χρειάζεται καμμιά σούπερ εταιρία κολοσσός για να προχωρήσουν τα Linux πρέπει απλώς οι εκάστοτε δημιουργοί τους πρώτα να "βρούνε μεταξύ τους"...καθώς δεν μπορεί σε μια διανομή π.χ. να έχουν λύσει κάποιο πρόβλημα και σε άλλες να παλεύουν και να μην  βγαίνει άκρη....και μετά πρέπει απλώς να σκεφτούνε ότι το λειτουργικό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει ο "καμμένος" αλλά το 90% είναι ο μέσος χρήστης που απλώς θέλει να πατήσει 1 κλίκ και να τρέξει την εφαρμογή του...που θέλει να κάνει συντόμευση σε ότιδήποτε γουστάρει...που απλώς θέλει να έχει πρόσβαση παντού απο την στιγμή αυτός/τή έκανε την εγκατάσταση και όχι ο γείτονας (βλέπε root) ....σίγουρα τα πράγματα έχουν προοδεύσει αρκετά πριν ας πούμε 10 -15 χρόνια αλλά πάλι υπάρχει ακόμα δρόμος.....ευτυχώς για τους απανταχού Linuxαδες τα Windows έχουν αρχίσει - για λόγους "ασφαλείας" - να βαδίζουν αυτόν τον δύσβαστο δρόμο (μη πρόσβαση στον C:\, ProgramData,AppData και πάει λέγοντας...εγκαταστάσεις που "σκάνε" επειδή εγκαταστάθηκαν σε φάκελο με περιορισμένα δικαιώματα και ναι μεν η εφαρμογή δουλεύει αλλά τα Plugins πεθαίνουν τραγουδώντας) ...αλλά δεν βλέπω κάποιον ξύπνιον να "πετάγεται"...και αναγκαστικά συνεχίζουμε όλοι στο άρμα της MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith

 

 δεν είπα πως αγαπημένο μου λειτουργικό είναι το Linux καταρχάς....

 

Για τις ανάγκες μου χρησιμοποιώ Linux/MacOS και Windows (σε enterprise -- ms office documents). Καθένα αποδίδει καλύτερα αν θες (για τις δικές μου άναγκες) σε διάφορους τομείς ενώ σε άλλους δεν τα πάει και τόσο καλά σε σχέση αν θές με τον ανταγωνισμό για Χ/Ψ λόγους. 

Αν τώρα κάποιος που θέλει να κάνει developing (άρα ψάχνει, διαβάζει, δοκιμάζει) και λέει ότι σε server λειτουργικό ή σε tv box λειτουργικό τον χαλάει και πρέπει να ψαχτεί για να διαβάσει ένα pdf document ή δεν (δεν ξέρει) μπορεί να κάνει shortcut και αυτό είναι βασικό παράδειγμα για την αξία ενός λειτουργικού, έ τι να πάς παρακάτω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith

 

 δεν είπα πως αγαπημένο μου λειτουργικό είναι το Linux καταρχάς....

 

Για τις ανάγκες μου χρησιμοποιώ Linux/MacOS και Windows (σε enterprise -- ms office documents). Καθένα αποδίδει καλύτερα αν θες (για τις δικές μου άναγκες) σε διάφορους τομείς ενώ σε άλλους δεν τα πάει και τόσο καλά σε σχέση αν θές με τον ανταγωνισμό για Χ/Ψ λόγους. 

Αν τώρα κάποιος που θέλει να κάνει developing (άρα ψάχνει, διαβάζει, δοκιμάζει) και λέει ότι σε server λειτουργικό ή σε tv box λειτουργικό τον χαλάει και πρέπει να ψαχτεί για να διαβάσει ένα pdf document ή δεν (δεν ξέρει) μπορεί να κάνει shortcut και αυτό είναι βασικό παράδειγμα για την αξία ενός λειτουργικού, έ τι να πάς παρακάτω.....

Α τώρα κατάλαβα που κόλλησες....κοίτα δεν είπα ότι δεν τα έκανα όλα αυτά ...στο τέλος όλα λειτουργούσαν όπως έπρεπε αλλά κάθε φορά πρέπει να θυμόμουν πως να κάνω 1 Launcher για να κάνω μια συντόμευση για 1 φάκελο στο NAS μου...καθε φορά έπρεπε να ρυθμίζω το PDF γιατί το rendering γιατί δεν έβγαινε όπως ήθελα ....και κάποια στιγμή πιάνεις τον ευατό σου και λές δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι για απλά καθημερινά πράγματα...βέβαια και το άμοιρο το TV box δεν "έφταιγε" αλλά με τόσα διθυραμβικά σχόλια παρασύρεσαι σαν άνθρωπος......βέβαια απο την άλλη ειδικά σε δουλειές τύπου  όπως όταν κατέβαζα τα GB απο τα σεμινάρια του Pluralsight με 1 "απλό" scriptaki Python και τα έσωζε στον mounted folder του NAS ή όταν κατέβαζε ταινίες απο MU με κοστολόγιο από ρεύμα τρίχες...(όσο 1 λαμπάκι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς είναι. Οτι χρήματα γλίτωσαν από την μη αγορά windows το έριξαν στο support.

 

Εδώ οι απλοί χρήστες δυσκολεύονται με το κανονικό office, καταλαβαίνετε τι γίνεται με το libreoffice. Χρειάζονται ένα τεχνικό ο καθένας δίπλα του. Αυτά από προσωπική εμπειρία σε support.

Για στήσιμο σερβερς αξίζει το linux βέβαια, αν και η ms έχει καλή ενσωμάτωση των web server μέσα στον kernel και είναι αρκετά γρήγορη.

 

Επίσης υπάρχει και το θέμα συμβατότητας με διάφορα προγράμματα, η μη καλή υποστήριξη σε θέμα driver (εκτυπωτών κλπ). Ολα αυτά παίζουν ρόλο σε μια επιχείρηση ή μια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μπόρεσε ολόκληρος δήμος να βρει προγραμματιστές να του φτιάξουν ότι χρειάζεται!

 

Και σιγά μη χρειάζονταν 800 προγράμματα!

 

 

Πες ότι τα λεφτά είναι πολλά καλύτερα μεγάλε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 άτομα ΙΤ έχει για την ακρίβεια,μάλλον και αυτοί τα πήραν παιδιά διαδώστε!!!!11!!

Οι ΙΤ θα πάρουν @@,  οι προϊστάμενοι αυτών θα τα πάρουν

 

Πέρα από την πλάκα είναι γνωστό ότι κάτω από το τραπέζι πέφτουν μίζες παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ήταν το Linux στην προκειμένη περίπτωση...το πρόβλημα ότι κάποιος για να ικανοποιήσει τα αυτιά αδαών πολιτών υποσχέθηκε Open Source χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα πως θα μπορούσε να το κάνει αυτό...Το θέμα δεν είναι ότι αλλάξαν σε Linux..το θέμα ήταν ότι προσπάθησαν να συνεχίσουν την φιλοσοφία των Windows σε Linux ...epic fail...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τώρα ; Δηλαδή και το 2003-4 τα πήραν και το γύρισαν σε linux και για μια δεκαετία δεν έβαλε το χέρι κανείς και τώρα άλλαξαν τα κοζια; Τι νομίζετε ότι είναι; Εξεταστες διπλωματων; Δε μπορώ να καταλάβω το ποσό εύκολα πιστεύετέ σε μια θεωρία για να μην παραδεχθειτε το προφανές. Τους έδωσαν την ευκαιρία, μονίμως ήταν πίσω στο χρονοδιάγραμμα γιατί το χεριάζαν από 50 μεριές και τώρα φταει ο δήμαρχος; Σουρεαλ πάντως, εμάς μας φταίνε οι Γερμανοί και σε αυτούς οι Αμερικάνοι :P

 

PS. Αυτούς και open source Windows να τους έδινες πάλι τα ίδια θα είχαν, θα πηγαίναν σε linux για καλύτερα...έτσι όπως θα το είχαν καταντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...