Προς το περιεχόμενο

Το Μόναχο “γυρίζει την πλάτη” στο Linux


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια από τα ίδια....
Πριν 18-19 χρόνια ήταν που δοκίμαζα τα Linux και τις διάφορες διανομές κατά καιρούς και πάντα περίμενα κάτι παραπάνω αλλά και σήμερα μια από τα ίδια....δυστυχώς ποτέ δεν κατάφερε να είναι αυτό που όλοι θέλαμε!!!
Προσωπικά έριξα άγκυρα σε macOS (Unix) αλλά αν δεν είχα πάει εκεί σίγουρα θα ήμουν πάλι στα Windows!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να γυρίσουν σε Windows επειδή, τελικά, δεν αποδείχθηκε εύκολο για dekstop χρήση από τους υπαλλήλους μπορώ να το καταλάβω. Αυτό που μου φαίνεται πολύ κουλό είναι το εξής:

 

Παρά τα χρόνια ανάπτυξης, η στροφή στο ανοικτό λογισμικό δεν απέδωσε καρπούς, αφού για παράδειγμα οι mail servers κατέληξαν να χρησιμοποιούν το Microsoft Exchange.

 

Πως "κατέληξαν" οι mail servers σε Exchange; Σε επίπεδο υποδομών νομίζω ότι είναι σαφές ότι το Linux είναι αν όχι καλύτερο, τουλάχιστον εξίσου ισχυρό, πρακτικό, αξιόπιστο με τις αντίστοιχες Windows υλοποιήσεις. Πως ακριβώς "κατέληξε" σε Exchange και αυτό οδήγησε και τη στροφή στο desktop, μου φαίνεται πολύ περίεργο.

 

Τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση. Το να προσπαθεί κανείς να πει ότι οι χρήστες Linux είναι καμένοι ή ότι οι χρήστες Windows είναι άσχετοι, μάλλον εκθέτει τον ίδιο και δεν οφελεί καμία συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γυρίσουν σε Windows επειδή, τελικά, δεν αποδείχθηκε εύκολο για dekstop χρήση από τους υπαλλήλους μπορώ να το καταλάβω. Αυτό που μου φαίνεται πολύ κουλό είναι το εξής:

 

 

Πως "κατέληξαν" οι mail servers σε Exchange; Σε επίπεδο υποδομών νομίζω ότι είναι σαφές ότι το Linux είναι αν όχι καλύτερο, τουλάχιστον εξίσου ισχυρό, πρακτικό, αξιόπιστο με τις αντίστοιχες Windows υλοποιήσεις. Πως ακριβώς "κατέληξε" σε Exchange και αυτό οδήγησε και τη στροφή στο desktop, μου φαίνεται πολύ περίεργο.

 

Τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση. Το να προσπαθεί κανείς να πει ότι οι χρήστες Linux είναι καμένοι ή ότι οι χρήστες Windows είναι άσχετοι, μάλλον εκθέτει τον ίδιο και δεν οφελεί καμία συζήτηση.

Μάλλον πήγαν σε Azure/o365 που είναι και της μοδός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλιπές άρθρο το οποίο απλώς μεταφράστηκε στα Ελληνικά. Η αλήθεια είναι η εξής: Από τότε που βγήκε νέα δήμαρχος στο Μόναχο πήρε την μίζα της από την Microsoft και προσπαθεί εδώ και ένα χρόνο να αναστρέψει το migration που έγινε πριν 9 χρόνια με τεράστιο κόστος για νέα licenses από την MS. Η Microsoft μετακόμισε τα Γερμανικά της γραφεία στο Μόναχο για επίσης σχετικούς λόγους τα πρόσφατα χρόνια. Το ίδιο ακριβώς που συμβαίνει και εδώ στην Ελλάδα δηλαδή. Το Linux υπερκαλύπτει τις ανάγκες σχεδόν όλων των δημόσιων υπηρεσιών, και μάλιστα το LibreOffice εξασφαλίζει ότι όλοι οι πολίτες μπορούν να έχουν δωρεάν και ελεύθερη πρόσβαση σε δημόσια αρχεία και πληροφορίες χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να αγοράσουν το MS Office. Αν δεν υπήρχε το document foundation δεν θα είχαν δημιουργηθεί ποτέ ελεύθερα στάνταρντ για να υιοθετηθούν πλέον και από την MS ως έναν βαθμό τουλάχιστον. Αυτό που δεν αντιλαμβάνεστε οι περισσότεροι που σχολιάζετε εδώ είναι πως αν δεν υπήρχε το Linux, η ελευθερία που απολαμβάνετε σήμερα στα άλλα λειτουργικά δεν θα ήταν η ίδια. Ορίστε και ένα σχετικό άρθρο που δείχνει ποια είναι η πραγματικότητα με το Μόναχο: https://www.techrepublic.com/article/linux-in-munich-no-compelling-technical-reason-to-return-to-windows-says-citys-it-chief/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ήταν το Linux . Το πρόβλημα ήταν οι IT που ήθελαν να βάζουν χέρι στα πάντα , έτσι απεκτήσαν ένα φρανκενστάιν που δεν παλεύεται πλέον. Το να κόβεις ράβεις κώδικα, να κλείνεις τα μάτια σε μεγάλες διανομές και να το παίζεις έξυπνος έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεσαι μη αποδοτικός. Φυσικά το να πιστεύει κανείς πως οι πρακτικές που χρησιμοποιεί στο ΔΙΚΟ του PC μπορούν να εφαρμοστούν σε enterprise επίπεδο πρακτικά σε στέλνει στέλνει ταμείο ανεργίας. Σήμερα το ΙΤ πρέπει να είναι αθόρυβο....κάνει ο άλλος ένας swipe και ένα κλικ και ανοιγει/κλείνει/στέλνει ότι θέλει από το Android ή το Surface ή το iOS του και ξαφνικά δε μπορεί να ανοίξει ένα κείμενο στο δήμο καθημερινά. Ε που θα πάει; Θα πάρεις πόδι....

 

Αν βάζαν λίγο νερό στο κρασί τους και δεν ήθελαν να το παίξουν επιστήμονες (όπως κάνουν βέβαια όλοι με το Linux) θα ζητούσαν βοήθεια ΕΠΙΣΗΜΩΣ από τους μεγάλους παίχτες στην αγορά του linux και τέλος.

 

Αλλά οοοοοοχχιιι καργιολάκια μέχρι και τους drivers εμείς θα τους γράψουμε γιατί τους έχουμε γραμμένους όλους , είμαστε επιστήμονες.Οι άλλοι είναι ποζεράδες και wannabe admins.

 

Θα βάλουμε και linux mail server και στα παλιά μας *πληκτρολόγια* η συμβατότητα με το νέο iphone του δημάρχου... ας βάλει AOSP που παίζει,ο παλιο ποζεράς. .. να ουμ....

 

Η φάση είναι οτι το αγκάλιασαν το θέμα εξαρχής και οι χρήστες αλλά αγανάκτισαν. Κοντέψαν να αναστήσουν το Γουτεμβέργιο για να ξανατυπώσουν στους εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τώρα περιμένουμε τα σχόλια των δευτεροετών φοιτητών που ζουν για το επόμενο kernel update, τρώγονται νυχθημερόν με τους συναδέλφους για το ποιο distro ήταν το καλύτερο του περασμένου μήνα και πίνουν κάθε πρωί καφέ στου Ζωγράφου στην υγεία του Torvalds, να πουν τη γνώμη τους για τους απλούς χρήστες δημόσιους υπαλλήλους του Μονάχου και την βαριεστημάρα τους να κάτσουν να φάνε διακόσες-ογδόντα ώρες μπροστά στο γκομπιούτερες ώστε να μάθουν να δουλεύουν με το ζόρι σε Λίνουξ.

 

Σύντομα θα βγουν στην αγορά εργασίας και θα μάθουν πως όλοι αυτοί που κάνουν τα κουμάντα, παίρνουν τις αποφάσεις και βγάζουν τα εκατονταπλάσια, δεν ξέρουν να κάνουν apt-get ινστάλ (sic), ούτε και τους ενδιαφέρει να μάθουν. Το ίδιο ισχύει από τον CEO μέχρι τον τελευταίο υπάλληλο της εκάστοτε εταιρείας, με εξαίρεση κάμποσους καμένους (με την καλή έννοια) στο IT, στις dev teams και στα devops.

 

Θέλουν απλώς να έχουν έναν υπολογιστή με λειτουργικό που δουλεύει και να κάνουν τη δουλειά τους. Δεν έχει σημασία αν είναι Windows, MacOS ή Ubuntu. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του.

 

Στο Μόναχο φάνηκε πως δεν την έκανε. Τα έχουμε ξαναγράψει και μία και δύο και πολλές φορές.

 

ps: προς αποφυγή παρεξηγήσεως, χωρίς να θεωρώ εαυτόν guru πλέον χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο *nix λειτουργικά και έχω ελαχιστοποιήσει τη χρήση των Windows (κυρίως για παιχνίδια τα κρατάω).

To αυτό.

Το λίνουξ είναι λύση για κάποιους(λίγους), εκτός και εάν έχεις πολύ σοβαρούς λόγους να το κάνεις ή είσαι Κίνα με εκατοντάδες χιλιάδες λαού να υποστηρίζει το επίσημο λογισμικό σου.

Δεν πάνε σε αυτά οι περισσότεροι διότι είναι πρήξιμο στα @@ να βρεις/κάνεις συμβατά προγράμματα και hardware και είναι άλλο τόσο πρήξιμο να κάμεις training τον λαό στην χρήση των.

Όλα αυτά είναι λεφτά και οι άδειες που πληρώνουν τώρα σε win/mac είναι συνήθως πολύ λιγότερα.

Αυτό κοιτάν και σκέφτονται οι αφεντικοί, όχι πως θα "απελευθερώσουμε" το OS και θα κάπσουμε την κακιά μικρομάλακη/άπλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια για το Μόναχο είναι αυτή που λέει ο Rzarector. Πραγματικά δεν συμβαίνει τίποτα άλλο, ουτε ασυμβατοτητες υπάρχουν, ούτε εξυπνακηδες IT. Το ανοιχτό λογισμικό ξεκίνησε να δέχεται επίθεση λίγο πριν τις εκλογές για τη δημαρχεία γιατί έσκασαν μεγάλα πακέτα από την Ms.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την (ταπεινή) εμπειρία μου συμφωνώ με τα συμπεράσματα και αποφάσεις του δήμου γενικά και τα έχουμε ξαναπεί με παρόμοιες αφορμές (win vs linux) 

 

Το linux είναι ανέτοιμο να γίνει το ένα και μοναδικό desktop για πολλούς λόγους που αναφέρθηκαν όλοι.

 

Πρώτος κύριος λόγος ότι σοβαρά (και απλά καθημερινά) προγράμματα και λογισμικό δεν τρέχουν/υπάρχουν σε linux ούτε τα αντίστοιχα τους είναι τελικά "αντίστοιχα" (πχ photoshop vs gimp).

 

Δεύτερος λόγος τα προβλήματα με drivers και λειτουργία με περιφερικά γενικά (ακόμα στο laptop μου δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω τον SD reader αν δεν μπουτάρω με ανοικτό το ethernet lan να είναι πάνω σε swithc (!)). Πολλά προβλήματα και για να κάνεις πράγματα να λειτουργήσουν μπλέκεις με αχανείς ρυθμίσεις και hackιές που τελικά δεν λειτουργούν και όλα αυτά για πράγματα που στα win είναι αυτονόητα τις περισσότερες φορές και λυμένα από τον κατασκευαστή. 

 

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το πιο αποδοτικό και οικονομικό σχήμα (κόστος=χρήμα και κόπος) είναι windows για λειτουργικό και ότι μπορείς μετά σε open ή free λογισμικό να επενδύσεις για μείωση του χρηματικού κόστους και ενίσχυση της ιδέας του "ελεύθερου/ανοικτού" λογισμικού.

 

Το libreoffice πχ είναι πολύ χειρότερο από το ms office πλην όμως θα κάνει την δουλειά του και καθώς το κόστος του ms office είναι υψηλός αξίζει να το προσπαθήσεις. Το ίδιο ότι άλλο χρειαστείς σε open/free αν σου κάνει δουλειά είναι χρήσιμο να χρησιμοποιείς το δωρεάν (αυτό συγκρατεί και τις τιμές στα πληρωμένα). Άσε που οι εκδόσεις ms office 2013 και 2016 του office σέρνονται στο πρώτο άνοιγμα σε σημείο που γυρνάμε σε παλιότερα πχ 2007 (είναι τραγικά πιο γρήγορο το 2007 από το 2016). 

 

Το κρίμα της υπόθεσης για τα windows που θέλουν να βάλουν στο Μόναχο είναι ότι τα 10άρια τα οποία είναι ΆΘΛΙΑ για εταιρικά περιβάλλοντα (ειδικά στο θέμα forced update και οι επιπτώσεις και στο δίκτυο αλλά και γενικά στο διαρκές γρατσούνισμα του δίσκου που του δίνει κακή αίσθηση). Με τα λάθη τους τα 10άρια δίνουν ευκαιρία στο linux να δείξει πως μπορεί τώρα να μην είναι τέλειο (και ούτε ποτέ ήταν) αλλά καλύπτει την απόσταση και με τις αρετές του περιμένει εκεί ως εναλλακτική να μαζέψει αγανακτισμένους. 

 

(υγ1. Για το desktop το καταλαβαίνω, εκεί που με προβλημάτισε το άρθρο είναι για τον exchange ως καλύτερο mail server. Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το "άθλημα" αλλά όταν ασχολήθηκα για το exchange έχω την χειρότερη άποψη). 

 

υγ2. χρήστης και των δύο λειτουργικών αλλά κυρίως win10 είμαι της άποψης δεν υπάρχει τέλειο και ιδανικό όλα έχουν συν και πλην).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπετε από λάθος σκοπιά όμως το θέμα. Δεν μιλάμε για οικιακή χρήση. Ο τελικός χρήστης εδώ, η υπηρεσία δηλαδή ούτε με drivers θα ασχοληθεί ούτε με εγκατάσταση προγραμμάτων. Αυτό το αναλαμβάνει το IT. Ο συγκεκριμένος δήμαρχος ήταν από την αρχή κατά του ανοιχτού λογισμικού και η πρώτη του δήλωση πριν ξεκινήσει καν το σχέδιο ήταν ότι αν ποτέ γίνει δήμαρχος και υπάρχουν Linux στις δημόσιες υπηρεσίες θα τα καταργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...