Προς το περιεχόμενο

Cosmote Fiber: Τα πρώτα πακέτα Double Play με συνδέσεις οπτικής ίνας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα χωρια παντως απολαμβανουμε 50/30 πλεον. Με 35ευρω. Τωρα γιατι δωσαν τοσο απλοουντ, μαλλον περιμενουν να γινουμε ολοι τσοπανογιουτιουμπερς. Δεν μας χαλαει καθολου βεβαια!

πως λέγεται το χωριό σου, Αθήνα ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

πως λέγεται το χωριό σου, Αθήνα ;;;;

Γι' αυτό λέει και δεν δίνεται σε αστικές περιοχές.

 

http://www.cyta.gr/el/ForHome/rural

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχω χάσει ρε πατριώτη? δώσε καμία λεπτομέρεια. Ποιο πακέτο είναι αυτό?

 

rural broadband εχει δωθει σε καμια 1500αρα χωρια στην επικρατεια

 

Δες εδω τα χωριά 

https://www.oteruralnorth.gr

https://www.oteruralsouth.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικοί μου κανουν παράπονα... ενώ όταν κανουν αναζήτηση σαν τηλ. δεν τους έχει διαθέσιμο, αλλά αν βάλουν διεύθυνση έχει και οι ταχύτητες λένε 21mbps με το ζόρι. Πάω να κοιμηθώ πρωί πάω Heathrow για Αθήνα όποτε θα τα δω από κοντά, μιας και η εταιρεία μου κλείνει για εορτές και ξανά ανοίγει 2/1/2018.

 

Υ.Γ. Θα μου λείψει η Virgin Media εδώ που εχω 300Mbits/sec με περίπου £47/μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και  αφου καταλαγιασε ολη αυτη η ιντερνετικη βαβουρα και κλαψα  απο  εκεινουν που δεν ξερουν ουτε ιδιοι γιατι γκρινιαζουν καθως αγνοουν τα πολυ βασικα στο θεμα  ,που καταληγουμε?

Ποσο συντομα θα υπαρχει η διαθεσιμοτητα της 200αρας  απο μιια σοβαρη εταιρεια οπως ο ΟΤΕ ? Ο μονος που κανει αξιολογες επενδυσεις ,  τις μεγαλυτερες που εγιναν στην χωρα  μεσα στην περιοδο της οικονομικης κρισης και οχι απο χρεωκοπημενες εταιρειες που στην ουσια παρασιτουν  διοτι ετσι πρεπει για να υπαρχει εστω τυπικος ανταγωνισμος και να λειτουργουν οι κανονες της αγορας .

Παρεπιπτοντως τι εγινε  τις ανεβασε τις τιμες η Wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλές αρνητικές απαντήσεις και σχόλια (κλασσικοί Ελληναράδες) να σας ενημερώσω οτι

 

1. Οι ταχύτητες VDSL 30-50-100-200Mbps θα είναι διαθέσιμες απο τις καμπίνες οπτικών ινών που έχουν ήδη ενεργοποιηθεί εδώ και περίπου 1 μήνα

 

2. Λόγω της πρόσφατης ενεργοποίησης των καμπινών αυτών ΔΕΝ έχουν μεταφερθεί όλοι οι συνδρομητές στις καμπίνες αυτές και είναι λογικό οι ταχύτητες σύνδεσης να είναι χαμηλές. Μόλις μεταφερθεί ένας συνδρομητής στην καμπίνα η εμπειρία αλλάζει και είναι η μέρα με την νύχτα

 

3. Δοκιμάστε πρώτα να δείτε πόσο πιάνετε με τις νέες καμπίνες και μετά βγείτε και κράξτε

 

4. Ακόμα δεν ανακοινώθηκαν τα πακέτα και τα στείλαμε στο διάολο....απλά έλεος.

 

5. Σε αντίστοιχο site ελληνικό που ασχολείται με το DSL έχουν ήδη ανακοινωθεί οι τιμές χονδρικής για οπτική στο κτήριο και οπτική στον όροφο. Ενημερωθείτε λίγο.

 

6. Στην αρχή τα πακέτα θα είναι λίγο ακριβά. σε 2-3 χρόνια θα έχουν πέσει οι τιμές και θα έχουν 4πλασιαστεί οι ταχύτητες.

 

φιλε Macgneto, μαλλον ζεις σε αλλη χωρα....!! 

 

 

οι ταχυτητες του ιντερνετ στην Ελλαδα τρεχουν με ρυθμους χελωνας, ειδικα ως προς την επεκταση και σταθεροτητα του δικτιου.  

 

ξεκινησαμε πριν πολλα χρονια να εχουμε ADSL, και ακομα και σημερα, υπαρχουν περιοχες διπλα σε πρωτευουσες νομων, που δεν εχεις αλλη επιλογη εταιριας, πλην ΟΤΕ. 

εχω ADSL "εως 24" μολις 2,5-3 χλμ απο το ΚΑΦΑΟ  πολης (οχι σε κανα χωριο, πανω στα βουνα)  και η μεγιστη ταχυτητα που μου εδωσε ο cosmote, χτες -που συμπτωματικα εκανα μια μετρηση OOKLA-, ηταν  D/U 3,8/0.78.......!!!!      

 

Για να βαλω VDSL, μηπως εχω καλυτερες ταχυτητες?  χαχαχαχα....αστειο πραγμα...!!!   

post-121902-0-44337200-1511162157_thumb.jpg

 

αρα, τι κουβεντιαζουμε?   για ποια επεκταση?  για ποια αναβαθμιση? ποτε?   οταν ακομα υπαρχουν πολλες περιοχες που δεν εχουν ουτε την δυνατοτητα VDSL, ουτε καν την δυνατοτητα αλλαγης παροχου....????   

Με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα, εμπεδώνεται η άποψη πως μας αξίζει ότι παθαίνουμε σα χώρα. ΠΛΗΡΗΣ ΑΡΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ!!! Δε βλέπουν λύσεις, βλέπουν προβλήματα και παράπονα όλοι τους...Δεν υπάρχει ελπίδα όταν νέοι άνθρωποι μιλάνε και σκέφτονται έτσι....

 

κι εγω οταν βλεπω τετοια σχολια απο νεοτερους ανθρωπους -οπως εσενα- λυπαμαι ειλικρινα, και ειδικα οταν τους βλεπω να καταπινουν αμασητο το κουτοχορτο που προσφερουν...!! αυτη ειναι προοδος...!! 

 

να μην εχεις απαιτησεις για αυτο που πληρωνεις...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως λέγεται το χωριό σου, Αθήνα ;;;;

Ενημερωτικα κοντα στην Φλωρινα ειχα πριν 4-5 χρονια 50αρι vdsl και το βγαλαμε λογω του οτι εφυγα για σπουδες. Η επαρχεια ειναι πιο πιθανο να ειχε 1η vdsl παρα οι μεγαλες πολεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα κοντα στην Φλωρινα ειχα πριν 4-5 χρονια 50αρι vdsl και το βγαλαμε λογω του οτι εφυγα για σπουδες. Η επαρχεια ειναι πιο πιθανο να ειχε 1η vdsl παρα οι μεγαλες πολεις.

 

ενημερωτικα ειπα κι εγω, οτι σημερα εν ετει 2017-2018,  2 περιοχες διπλα στις 2 μεγαλες πολεις του νομου, μολις 3χλμ απο τα κεντρα των πολεων, και ακομα ΔΕΝ παρεχεται VDSL...!! 

 

τι σημαινει αυτο?  οτι η επεκταση του ιντερνετ δεν ειναι ισονομη...!! αρα τι να το κανω, που μου ανακοινωνουν το Fiber...?   καλο και χρυσο το Fiber.  ναι, να βγει στη αγορα, αλλα οταν εγω δεν μπορω να εχω ουτε καν VDSL, τι να λεει..? 

 

θεωρω οτι επρεπε πρωτα να καταστησει το VDSL διαθεσιμο σε ΟΛΗ την χωρα, πριν κανει το επομενο βημα. 

ή τουλαχιστον να μπορει να ειναι σε θεση να δωσει Fiber σε ΟΛΗ τη χωρα, εντος ευλογου χρονικου διαστηματος...!!    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα ειπα κι εγω, οτι σημερα εν ετει 2017-2018,  2 περιοχες διπλα στις 2 μεγαλες πολεις του νομου, μολις 3χλμ απο τα κεντρα των πολεων, και ακομα ΔΕΝ παρεχεται VDSL...!! 

 

τι σημαινει αυτο?  οτι η επεκταση του ιντερνετ δεν ειναι ισονομη...!! αρα τι να το κανω, που μου ανακοινωνουν το Fiber...?   καλο και χρυσο το Fiber.  ναι, να βγει στη αγορα, αλλα οταν εγω δεν μπορω να εχω ουτε καν VDSL, τι να λεει..? 

 

θεωρω οτι επρεπε πρωτα να καταστησει το VDSL διαθεσιμο σε ΟΛΗ την χωρα, πριν κανει το επομενο βημα. 

ή τουλαχιστον να μπορει να ειναι σε θεση να δωσει Fiber σε ΟΛΗ τη χωρα, εντος ευλογου χρονικου διαστηματος...!!    

Δεν ειναι δικο τους φταιξιμο. Δεν θυμαμαι ποιος δημος, αλλα ειχα διαβασει οτι δεν δινει αδεια για να σκαψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωτικα ειπα κι εγω, οτι σημερα εν ετει 2017-2018,  2 περιοχες διπλα στις 2 μεγαλες πολεις του νομου, μολις 3χλμ απο τα κεντρα των πολεων, και ακομα ΔΕΝ παρεχεται VDSL...!! 

 

τι σημαινει αυτο?  οτι η επεκταση του ιντερνετ δεν ειναι ισονομη...!! αρα τι να το κανω, που μου ανακοινωνουν το Fiber...?   καλο και χρυσο το Fiber.  ναι, να βγει στη αγορα, αλλα οταν εγω δεν μπορω να εχω ουτε καν VDSL, τι να λεει..? 

 

θεωρω οτι επρεπε πρωτα να καταστησει το VDSL διαθεσιμο σε ΟΛΗ την χωρα, πριν κανει το επομενο βημα. 

ή τουλαχιστον να μπορει να ειναι σε θεση να δωσει Fiber σε ΟΛΗ τη χωρα, εντος ευλογου χρονικου διαστηματος...!!    

 

Είναι τεράστιες οι αποστάσεις και τα χρήματα για να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αναγκαστικά θα προχωρήσει σταδιακά. Όμως δεν μπορεί να σταματήσει η πρόοδος. Ναι δυστυχώς μερικές περιοχές είμαστε παραμελημένες, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σταματήσει η πρόοδος μέχρι να φτάσουμε όλοι στο ίδιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, και αναμενω τη μερα και την ωρα που θα με παρει η wind να μου κανει "προσφορα" για wind vdsl 1 ευρω πιο φτηνα απο του οτε.

 

Θα αναμένεις πολυ ,να μην σου πω θα αναμένουν και τα εγγόνια σου :P

 

Την μερα που η διαφορα του οτε απο την wind θα ειναι 1 Ευρω δεν θα σε παρει κανεις απο την Wind γιατι θα το εχουνε κλεισει το μαγαζι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ενημερωτικα ειπα κι εγω, οτι σημερα εν ετει 2017-2018,  2 περιοχες διπλα στις 2 μεγαλες πολεις του νομου, μολις 3χλμ απο τα κεντρα των πολεων, και ακομα ΔΕΝ παρεχεται VDSL...!! 

 

τι σημαινει αυτο?  οτι η επεκταση του ιντερνετ δεν ειναι ισονομη...!! αρα τι να το κανω, που μου ανακοινωνουν το Fiber...?   καλο και χρυσο το Fiber.  ναι, να βγει στη αγορα, αλλα οταν εγω δεν μπορω να εχω ουτε καν VDSL, τι να λεει..? 

 

θεωρω οτι επρεπε πρωτα να καταστησει το VDSL διαθεσιμο σε ΟΛΗ την χωρα, πριν κανει το επομενο βημα. 

ή τουλαχιστον να μπορει να ειναι σε θεση να δωσει Fiber σε ΟΛΗ τη χωρα, εντος ευλογου χρονικου διαστηματος...!!    

 

Το να περιμένεις από ιδιωτική εταιρεία να κάνει "ισόνομη" επέκταση στο δίκτυό της χωρίς να επιδοτείται γι' αυτό, είναι όνειρο θερινής νυκτός...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι, και αναμενω τη μερα και την ωρα που θα με παρει η wind να μου κανει "προσφορα" για wind vdsl 1 ευρω πιο φτηνα απο του οτε.

https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Double-Play-Fiber/_/N-81b

 

49.5 euro το 100 XL πακέτο

 

και 59.5 το 200 XL πακέτο...

 

LOL είναι φτηνότερη από Wind στο 200αρι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...