Προς το περιεχόμενο

Επίσημη εκκίνηση του Wind Fiber με 800.000 νοικοκυριά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα η άποψη μου ειναι οτι έστω και σε λίγα σπίτια ειναι θετικό που άρχισαν οι οπτικές ίνες ή υπρεσίες νέας γενιάς όπως θέλετε πειτε το άρχισαν να γίνονται απο τον οτε και τους εναλλακτικούς , το στάδιο ειναι πρώιμο ακόμα για αυτές τις υπηρεσίες και δίνονται μονο σε λίγους και τυχερούς , ωστόσο αφού μπήκε το νερό στο αυλάκι θα αρχίσουν και περισσότεροι να τις απολαμβάνουν τις υπηρεσίες αλλα και σε καλύτερες τιμές όσο περνάει ο καιρός.

 

Το ότι ορισμένοι ίσως και αρκετοί σε ολη την ελλάδα δεν εχουν vdsl ή συγχρονίζουν χάλια κτλπ δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να αρχίσει και η καινούργιες τεχνολογίες σιγά σιγά να δίνονται , απο κάπου πρέπει να γίνεται η αρχή αν ηταν έτσι όπως λένε ορισμένοι έπρεπε να εχει ολη η ελλάδα πρώτα adsl 24 σταθερά μετα απο 20 χρόνια vdsl ε και καποια στιγμή μετα απο 40 χρόνια να πάμε και στις καινούργιες τεχνολογίες.

 

Η άποψη μου ειναι οτι πρέπει να υπάρχει υπομονή και για την διαθεσιμότητα για και τις τιμές και ολα θα φτιάξουν με τον καιρό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσου.

 

Τότε δεν μιλάμε για FTTC με απλό VDSL vectoring αλλά FTTC με VDSL vectoring / vplus & G.fast.

 

Πιθανό. Τότε ίσως το νέο KV δεν υποστηρίζει ακόμα G.fast. Ή ίσως και πολλοί άλλοι λόγοι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον πάροχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Ηράκλειο για άλλη μια φορά στην απ' έξω. Απλά έλεος.

Ούτε το 2022 δε πρόκειται να δούμε VDSL εμείς.

Κρήτης? Αν ναι τότε τα έργα θα γίνουν από Wind.

 

Αν Ν.Ηράκλειο τότε από ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάμποσα ΚΑΦΑΟ θα παρέχουν κανονικό FTTH, όχι VDSL...

 

Δεν το γνώριζες, δεν πειράζει, άλλη φορά θα ψάχνεις λίγο παραπάνω...

 

Δεν έχεις ήδη FTTC στην περιοχή σου? Το VDSL που έχεις τώρα είναι από Αστικό Κέντρο ή από καφάο (καμπίνα) στο δρόμο?

 

Αν παίζεις από καφάο, τότε όταν ενεργοποιηθεί το Vectoring, θα αυξηθεί αρκετά το θεωρητικό όριο επειδή θα μειωθεί κατακόρυφα το crosstalk.

 

Στην σημερινή παρουσίαση της Wind ειπώθηκε ότι όσοι είναι έως 350μ από το καφάο, θα έχουν εγγυημένη 100 και 200Mbps ταχύτητα συγχρονισμού.

θα θελα να δω ποσο εγγυημενη θα ειναι xD θα κλαινε μεχρι και οι πετρες παλικαρι μου,  εδω με το ζορι υποστηριζουν το vdsl, φιλος που χει  vdsl forthnet ειναι για τα σκουπιδια παντως απο πολλους παραγοντες. To μονο + που εχει η forthnet και οχι δεν κανω promotion ειναι τα απεριοριστα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα θελα να δω ποσο εγγυημενη θα ειναι xD θα κλαινε μεχρι και οι πετρες παλικαρι μου,  εδω με το ζορι υποστηριζουν το vdsl, φιλος που χει  vdsl forthnet ειναι για τα σκουπιδια παντως απο πολλους παραγοντες.

Αν παίζει κάποιος από καφαο με ενεργοποιημένο vectoring θα έχει εγγυημένο συγχρονισμό στα 100 ή στα 200Mbps μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού εφόσον η απόστασή του είναι 350μ από την καμπίνα. Αν η καλωδίωση μέσα στο σπίτι είναι χάλι, είναι δικό του κόστος/ευθύνη να την φτιάξει, όχι του παρόχου.

 

Ο φίλος έχει VDSL από καφαο ή από το Αστικό Κέντρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έβγαλαν μια υπηρεσία που ΘΑ την έχουν οι περιοχές που έχουν στο χάρτη (στην Αθήνα για την ακρίβεια) και το παρουσιάζουν ως καινοτομία. Το ίδιο κάνει και ο ΟΤΕ βέβαια. Όλα αυτά για να μην φάνε καμπάνα από την Ε.Ε. γιατί είναι υποχρεωτικό να έχουν τέτοιες υπηρεσίες. 

 

Βλέπω να μένουν μόνο οι πιλοτικές περιοχές με τέτοιες ταχύτητες.

 

Ασε φιλαράκι, το κέντρο της Λάρισας, μια περιοχή 3x3 χιλιόμετρα το πολύ το έχουν αφήσει χωρίς vdsl!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThReSh Το kv (παλιού τύπου) από όπου παίρνω είναι το νούμερο 305 και είναι επι των οδών Μιαούλη και Κοραή Κορυδαλλός με α/κ επίσης Κορυδαλλός. Έχω ψάξει σε κάτι excel για το εάν η καμπίνα θα αναβαθμιστεί για fiber αλλά δεν βρήκα την δικιά μου :( . Την πέρασα και στο fttx.Τώρα από ότι βλέπω στο άρθρο του Hal9000 η εικόνα με τον χάρτη δείχνει ότι ο Κορυδαλλός πάει για β Εξάμηνο του 2018 .Αλλά επειδή η ανάλυση της εικόνας δεν και τόσο καθαρή δεν φαίνεται καλά η οριοθέτηση του χάρτη (ελπίζω να είναι και η δικιά μου μέσα :) ) . Ξέρεις επίσης  εάν έχουν βγει καινούργια excel με τις περιοχές αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε φιλαράκι, το κέντρο της Λάρισας, μια περιοχή 3x3 χιλιόμετρα το πολύ το έχουν αφήσει χωρίς vdsl!

Εδω δεν εχει το κεντρο της Αθηνας vdsl  ποια Λαρισα και κωλοπετινιτσα λετε μωρε ?

Εχουν απαντηθει χιλιαδες φορες αυτα .Ειναι τεχνικο-γραφειοκρατικο  το θεμα οπου ειναι πυκνοκατοικημενες περιοχες, αναρχα σχεδια πολεοδομησης  , εμποδια απο Δημοτικες αρχες (βλ.Δ.προαστια) τις αφησαν τελευταιες  για να παρεχουν γρηγορο  ιντερνετ .

Μην λετε και ξαναλετε τα ιδια πραγματα γραφικοι καταντατε και δεν αναφερομαι σε  σενα με αφορμη εσενα τα λεω .

Μπαινει ο καθε ιντερνετικα αναλφαβητος  πριν εβλεπε τα "πρωιναδικα"  , το ιντερνετ  τον  μαρανε και γραφει"πληρωνουμε 24 και εχουμε 4 ,μας κοροιδευουν ποιο vdsl λετε ?"

Τι του γινετε δεν ξερει εχει και αποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κεντρικό σημείο της αθήνας έχει τύχει σε γνωστό μου να του λένε ότι δεν έχει θέση σε καμπίνα και πρόσφατα ακούσα το ίδιο και κοντά στη περιοχή μου που δεν είναι και ιδιαίτερα πυκνοκατοικήμενα τα πράγματα, άραγε αν γίνει μαζική στροφή από περισσότερο κόσμο σε πιο γρήγορο ιντερνετ υπάρχει η υποδομή να το στηρίξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξέρεις επίσης[/size][/font]  εάν έχουν βγει καινούργια excel με τις περιοχές αυτές;

Άλλαξαν πρόσφατα ημερομηνίες σε κάμποσες περιοχές, αλλά δεν έχω ψάξει να βρω τα updated excel... :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πάντα.

Μπά, απο πότε ασυμμετρικό το fiber;

Από πάντα στην τεχνολογία των δικτύων πρόσβασης. Πολύ μικρή εξαίρεση παγκόσμια το ελάχιστο ποσοστό active ftth. Φυσικά εδώ δεν μιλάμε απαραίτητα για ftth. Η μεγάλη πλειοψηφία θα είναι VDSL vectoring με FTTC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξαν πρόσφατα ημερομηνίες σε κάμποσες περιοχές, αλλά δεν έχω ψάξει να βρω τα updated excel... :(

np thanks anyway.Κάποια στιγμή θα τα βρούμε φαντάζομαι!( τα ζητούν πολλοί). Προς το παρών ή περιμένω μέχρι 2q2018 η πωλητήριο στο σπίτι και μετακόμιση σε νέα περιοχή με κάλυψη   :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...