Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, skiabox είπε

 

Γιατί δεκαετία 80 είχαμε και δυνατούς αλλά και εκρηκτικούς παίκτες (π.χ Σαρούνας Μαρτσιουλιώνις)

Ο πιο ολοκληρωμένος άσσος που έχω δει ποτέ. Παίχτης ΕΙΔΩΛΟ. Γρήγορος, σκόρερ με κάθε τρόπο, ασσιστς, δύναμη, καρφώματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Είχε κάνει όργια στο Ευρωμπάσκετ του '95 μαζί με τον Σαμπόνις αλλά , γκουχου γκουχου, κάποιοι έκλεβαν τότε κι εμάς και τους Λιθουανούς. 

Λιεεεετουβαααα, Λιεεεετουυυβααα !!! 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τουλάχιστον ο Αντέτο ξεκίνησε σωστά προσθέτωντας απίστευτη μυική μάζα και είναι ήδη καλύτερος από τον Σακίλ σε αυτήν την ηλικία σύμφωνα με δηλώσεις του ίδιου του Σακίλ.

Λίγο σουτ και τεχνική θέλει ακόμα.

Άλλωστε και ο ίδιος λέει ότι είναι ακόμα στο 60% των δυνατοτήτων του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Οπότε το κανείς πάνω από την ομάδα εσύ το πας επιλεκτικά..

Καθόλου οπαδικό το σχόλιο σου όσον αφορά διεθνείς Παν-Ολ.. Αφού συνεχίζεις να μη μου λες για τις συμμετοχές θα σου πω εγώ.

Τις ίδιες συμμετοχές είχαν οι παίκτες Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού. Γιατί εσύ λες ότι δε συμμετείχαν του Ολυμπ.

Όποιος τις έχει αναλυτικά ας τις ποστάρει.

Μη λέμε τα ίδια συνέχεια.

Τι επιλεκτικα ρε μαν; Δεν καταλαβες τι εγραψα; Ειπα προτεραιοτητα να μη χαθουν αγωνες με το συλλογο. Ο Αντετοκουνμπο θα εχανε αγωνες με τους Μπακς. Ο Μαντζαρης μπορουσε να παει στους μισους χωρις να χασει ουτε 1 αγωνα με τον ΟΣΦΠ. Και δεν πηγε. Τι δεν καταλαβαινεις που πρεπει να στο ξαναπω;

Ειπα εγγυτητα. Ο Αντετοκουνμπο ειναι στην αλλη πλευρα του πλανητη, ο Μαντζαρης ειναι ενα τσιγαρο δρομο. Τι δεν καταλαβαινεις και θεωρεις οτι το παω επιλεκτικα;

Και τελος δεν χρειαζεσαι παιχτη απο το ΝΒΑ για να κερδισεις την Εσθονια ή τη Βρετανια. Αρκουν αυτοι στην Ευρωπη που ειναι και κοντα. Ουτε αυτο το καταλαβες;

Tα περι συμμετοχης στα παραθυρα, δεν ειναι οπαδικα, αλλα προφανως σε βολευει να πας την κουβεντα εκει. Αντιθετως ειναι η πραγματικοτητα. Οι παιχτες του ΟΣΦΠ απειχαν απο τα προκριματικα. Ο Μπουρουσης κι ο Βασιλοπουλος συμμετειχαν. Που ειναι ο οπαδισμος και δεν τον βλεπω; Για οπαδο της Ζεγιανγκ Λαιονς με κοβεις; Μας ειπες οτι δεν επρεπε να παρει το Βασιλοπουλο και σου απαντησα οτι για 12ος παιχτης το δικαιουται, στη τελικη και το Μητογλου να επαιρνε τα ιδια θα ελεγες, οτι δε σου κανει, καλυτερα να επαιρνε τον Σαλουστρο επειδη εσυ θες γκαρντς, κι ας μην υπαρχουν γκαρντς διαθεσιμα... Εδω μας ειπες οτι στον ΠΑΟ δεν πλαισιωνουν τον Καλαθη με καλα γκαρντς, και μολις πηρες την απαντηση, μας ειπες οτι ΔΔ, Τζειμς, Ριβερς δεν μετρανε... Επειτα ειπες οτι επρεπε να ειχε παρει ο Σκουρτοπουλος πιο κοντα και αθλητικα σεντερ απο Μπουρουση-Παπαγιαννη και οταν σε ρωτησα ποιους μου απαντησες Κουφο, Καββαδα και Αγραβανη...  Period. Γενικως εσυ μπορεις να λες οτι θες, το θεμα ειναι  αν κατι απο αυτα εχει σχεση με την πραγματικοτητα.

Kαι για να κλεινει ο κυκλος ανακριβειων, φυσικα και δεν ισχυει αυτο που λες περι ιδιων συμμετοχων παιχτων ΟΣΦΠ/οποιασδηποτε αλλης ομαδας. Μπερδευεσαι προφανως. Οι παιχτες του ΟΣΦΠ δεν αγωνιστηκαν σε κανενα παραθυρο της FIBA. Οι παιχτες των υπολοιπων ομαδων αγωνιστηκαν στα παραθυρα πλην των ημερων που ειχαν αγωνες με τους συλλογους τους. Τωρα πώς εσυ τους εβγαλες πατσισμενους σε συμμετοχες, ενας Θεος ξερει.  Ψαξτα οσο θες και περιμενω να μου δειξεις μια συμμετοχη παιχτη Ολυμπιακου σε παραθυρο FIBA και θα παω πασσο για να μη κουραζεσαι. Αλλα μη χανεις τσαμπα το χρονο σου γιατι απλουστατα ουτε κι αυτο ισχυει αναμεσα σε οσα αλλα εχεις πει.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος. Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να αλλάξει πρόεδρο η ομοσπονδία? Μόνο να παραιτηθεί υπάρχει ως λύση?

Και παράλληλα αναζήτηση για κάποιον προπονητή ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος. Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να αλλάξει πρόεδρο η ομοσπονδία? Μόνο να παραιτηθεί υπάρχει ως λύση?

Και παράλληλα αναζήτηση για κάποιον προπονητή ας πούμε.

Νομίζω ότι αυτοί οι οργανισμοί, δηλαδή ΕΠΟ και Ομοσπονδία καλαθοσφαίρησης είναι ανεξάρτητοι και αυτοδιοίκητοι οργανισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οι παιχτες του ΟΣΦΠ δεν αγωνιστηκαν σε κανενα παραθυρο της FIBA. 

 Ψαξτα οσο θες , αλλα μη χανεις τσαμπα το χρονο σου γιατι απλουστατα δεν ισχυει αυτο που ειπες.

Serbia.png.7f2011a027574f186a558f465d4a7235.pngGeorgia.png.5969b62680c1026dd609931ba479128f.png

Σταμάτα τα fake news παρακαλώ και τα απανωτά edit.

Ο Καλάθης είχε και μία τρίτη συμμετοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ad hominem + αποπροσανατολισμός

E οκ ωραίο ευχολόγιο, όμως με τι διαφωνείς;

Αν αφήσουμε τα ακραία τύπου τους πατάμε όλους, τα βασικά ζητάμε και καμία ανώμαλη προσγείωση τα βλέπουμε χρόνια τώρα. Βέβαια αυτό που βλέπουμε φέτος δεν έχει προηγούμενο.

Όχι, κερδίζει η ομάδα που βάζει περισσότερους πόντους από τον αντίπαλο...

Επαναλαμβάνεσαι με γενικόλογο, κάτι συγκεκριμένο υπάρχει;

5 γραμμές, αρκετές πλάνες, τίποτα για το θέμα..

Οκ όλα καλά!

Στις ίδιες γραμμές θα έπρεπε να κινείται και η πλειοψηφία του topic.

Σχολιασμός ναι, σχεδιασμό συστημάτων, ποιος παίκτης έπρεπε να κάνει τι κλπ δεν μπορώ να το διαβάζω στα σοβαρά από άτομα με μπασκετική και προπονητική εμπειρία ανάλογη με αυτή του μέσου θεατή που έχει δει παρκέ μια φορά στη ζωή του.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά είναι μια γενική μόδα που ξεκινάει από τα μέσα, αθλητικογράφους και σελιδες ανάλογου περιεχομένου και καταλήγει σε κουβέντα καφενείου.

Εφόσον συμφωνούμε στα προηγούμενα να κάτσουμε να πούμε για το επίπεδο της ομάδας εξαρχης(χωρίς την αρχική έπαρση που εμφανιζόταν παντού λόγω του Γιάννη) και την εικόνα που εμφανίζει η οποία συνολικά δεν φτάνει στην συνολική προσπάθεια των υπολοίπων ομάδων που έχουν καλύτερο υλικό (και μια φυσιολογική ομοσπονδία που δεν διαχειρίζεται από ακκατάλληλους ανθρώπους)

Επιμένω ότι κερδίζει η ομάδα(και οχι οι μονάδες)που παίζει καλύτερο μπάσκετ επειδή είναι άθλημα που απαιτεί σταθερή απόδοση σε όλη την διάρκεια του(Βραζιλία)και δεν μπορείς να κλέψεις τα παιχνίδια.

Καλοπροαίρετη κριτική να κάνουμε, η ομάδα αυτή είναι. Τοξικός σχολιασμός όμως μόνο και μόνο για να βγάλουμε άχρηστο τον κάθε παίχτη από την άνεση της καρέκλας δεν έχει όμως νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Serbia.png.7f2011a027574f186a558f465d4a7235.pngGeorgia.png.5969b62680c1026dd609931ba479128f.png

Σταμάτα τα fake news παρακαλώ και τα απανωτά edit.

Ο Καλάθης είχε και μία τρίτη συμμετοχή.

Ποια fake news ρε γαβ-γαβ; Παραθυρα FIBA ειπα, τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες και μου κοτσαρεις ματς με Σερβια και Γεωργια; :lol:

Αν καποιος πρεπει να σταματησει κατι, ειναι εσυ την μπουρδολογια. Διοτι μεχρι τωρα μας εχεις πει:

-Οτι ο ΠΑΟ δεν πλαισιωνει τον Καλαθη με καλα γκαρντς. Οταν πηρες απαντηση περι ΔΔ, Τζειμς Ριβερς, ειπες οτι αυτοι δεν μετρανε :lol:

-Οτι επρεπε να παρει ο Σκουρτοπουλος κοντυτερα και αθλητικοτερα 5ρια απο Παπαγιαννη-Μπουρουση. Οταν ρωτηθηκες ποια, απαντησες, Καββαδα και Αγραβανη :lol:

Εαν δεν τρολλαρεις , τοτε ασε το μπασκετ και γυρνα το στο κλωτσοσκουφι απο οπου υποθετω οτι προερχεσαι. Δεν ειναι κακο να εισαι ποδοσφαιροφιλος βεβαιως, αλλα οταν βλεπεις οτι απο το μπασκετ εισαι comme ci-comme ca τουλαχιστον μην βγαινεις επιθεση γιατι εκτιθεσαι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Μήτογλου δεν ήταν μεγάλο ταλέντο πριν μερικά χρόνια;

Τι έγινε τώρα;

33 λεπτά πριν, EKTELESTES είπε

Ο πιο ολοκληρωμένος άσσος που έχω δει ποτέ. Παίχτης ΕΙΔΩΛΟ. Γρήγορος, σκόρερ με κάθε τρόπο, ασσιστς, δύναμη, καρφώματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Είχε κάνει όργια στο Ευρωμπάσκετ του '95 μαζί με τον Σαμπόνις αλλά , γκουχου γκουχου, κάποιοι έκλεβαν τότε κι εμάς και τους Λιθουανούς. 

Λιεεεετουβαααα, Λιεεεετουυυβααα !!! 

Άλλος θρύλος ο Σαμπόνις.

Ο Τομάτας δεν νομίζω να μπορεί να συγκριθεί.

Τεχνική έχει καλή πάντως αλλά δεν πρέπει να πηδάει ούτε εφημερίδα.

Ροι Τάρπλει στυλ που επειδή ήξερε 100 κιλά μπάσκετ έπαιζε με μπυροκοιλιά και χωρίς να πηδάει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ποια fake news ρε γαβ-γαβ; Παραθυρα FIBA ειπα, τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες και μου κοτσαρεις ματς με Σερβια και Γεωργια; :lol:

Fake news, προσβλητικοί χαρακτηρισμοί, πλάνες..

Αφήνω αυτά εδώ, συνέχισε μόνος σου, δε σε ακολουθώ σε αυτά..

sch.png.e14e98e2745366818ceaac350a795331.png

Είναι από τον 2ο γύρο παραθύρων της FIBA

Ορίστε και το επίσημο FIBA EU Qualifiers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Δε συμφωνώ για το 5. Ο Παπαγιαννης παιζει μπασκετ αυτή τη στιγμη μονο λόγω ύψους. Δεν μπορεί να αμυνθεί ουτε με τα πόδια, ουτε ψηλά, ειναι πιο αργός απο το θάνατο και δε μπορεί να παίξει με πλατη. Τα δε χουκ που ρίχνει ειναι σα να πετάει τούβλα σε οικοδομή. Ισως καποια στιγμη ν ανεβεί λεβέλ, αυτή τη στιγμη ομως δεν ειναι ουτε για εθνική (ουτε για Παναθηναϊκό). 

Ο Κώστας επισης δεν έχει δειξει ΤΙΠΟΤΑ. Μα τίποτα. 

Ο Μητογλου ειναι ο μόνος που δειχνει οτι μπορεί να έχει μέλλον. Σίγουρα ειναι δουλευταράς και μακάρι να παρει χρόνο στον Παναθηναϊκό αν και με δυο Αμερικανούς εκει θα ειναι δυσκολο. Ο παίχτης ομως έχει potential και ειναι δουλευταράς. 

Για Κουφό δεν ξερω αν ειναι πισωγύρισμα , Παντως επιβάλλεται να προσπαθήσεις να γίνει μέλος της ομάδας. Μ αυτο το υλικό ως τωρα απλά δεν έχεις Σέντερ. Όπως κι ο Ογκαστ πρέπει να έρθει εθνική. Δεν έχεις πολυτέλεια να τους αφήνεις εκτος

Εγώ λέω με βάση τι ομάδα θα φτιάξεις τα επόμενα χρόνια. Αν υπάρχει καλύτερο project από αυτούς τους 2 στην Ελλάδα στο 5 να το μάθω.

56 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ο ένας

ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ο άλλος

ΚΡΑΖΕΙ ΤΟ ΠΛΑΝΟ

Διαγωνισμός clickbait με τα όλα του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kti23 είπε

Στις ίδιες γραμμές θα έπρεπε να κινείται και η πλειοψηφία του topic.

Σχολιασμός ναι, σχεδιασμό συστημάτων, ποιος παίκτης έπρεπε να κάνει τι κλπ δεν μπορώ να το διαβάζω στα σοβαρά από άτομα με μπασκετική και προπονητική εμπειρία ανάλογη με αυτή του μέσου θεατή που έχει δει παρκέ μια φορά στη ζωή του.

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά είναι μια γενική μόδα που ξεκινάει από τα μέσα, αθλητικογράφους και σελιδες ανάλογου περιεχομένου και καταλήγει σε κουβέντα καφενείου.

Εφόσον συμφωνούμε στα προηγούμενα να κάτσουμε να πούμε για το επίπεδο της ομάδας εξαρχης(χωρίς την αρχική έπαρση που εμφανιζόταν παντού λόγω του Γιάννη) και την εικόνα που εμφανίζει η οποία συνολικά δεν φτάνει στην συνολική προσπάθεια των υπολοίπων ομάδων που έχουν καλύτερο υλικό (και μια φυσιολογική ομοσπονδία που δεν διαχειρίζεται από ακκατάλληλους ανθρώπους)

Επιμένω ότι κερδίζει η ομάδα(και οχι οι μονάδες)που παίζει καλύτερο μπάσκετ επειδή είναι άθλημα που απαιτεί σταθερή απόδοση σε όλη την διάρκεια του(Βραζιλία)και δεν μπορείς να κλέψεις τα παιχνίδια.

Καλοπροαίρετη κριτική να κάνουμε, η ομάδα αυτή είναι. Τοξικός σχολιασμός όμως μόνο και μόνο για να βγάλουμε άχρηστο τον κάθε παίχτη από την άνεση της καρέκλας δεν έχει όμως νόημα.

Συμφωνώ για τοξικότητα/έπαρση, ακατάλληλη ομοσπονδία. Ειδικά για τοξικότητα/έπαρση είναι διάχυτες στο φόρουμ που είναι μια εικόνα της κοινωνίας.

Όσον αφορά τις "απόψεις" συμφωνώ ότι όλοι λέμε το μακρύ και το κοντό μας, κάποια μπορεί να είναι λογικά, κάποια όχι. Τι προτείνεις όμως να μιλούν για μπάσκετ όσοι έχουν παίξει ερασιτεχνικό, εθνική κατηγορία, κάτι άλλο; Καταλαβαίνεις ότι τέτοια κουβέντα πάει στα βράχια.

Σε τουρνουά που δεν έχουν σειρές best of (5-7) φυσικά και μπορείς να κλέψεις μεμονωμένα παιχνίδια. Όπως βεβαίως και θέλει μια μεγαλύτερη συνέπεια το format του συγκεκριμένου παγκοσμίου αφού κουβαλάς αποτελέσματα στην επόμενη φάση.

Κερδίζει όποιος βάλει τους περισσότερους ή δεχτεί τους λιγότερους πόντους αν θέλεις. Δεν υπάρχει κάποιο point system για το καλύτερο(που δε μπορεί και να ορισθεί απόλυτα) μπάσκετ! Προφανώς και κερδίζουν ή χάνουν οι ομάδες ολόκληρες. Υπάρχουν όμως ρόλοι στις ομάδες με διαφορετική βαρύτητα.

Την Βραζιλία την αναφέρεις ως παράδειγμα σταθερότητας ή το αντίθετο; Γιατί στο καθοριστικό ματς που θα την έστελνε 8άδα διαλύθηκε.. Και στο ματς που την έφερε σε θέση ισχύος εξ΄αρχής τους κάναμε μάγκες..

Θέλω να σε ρωτήσω 2 πράγματα:

  • Σου φαίνεται κάτι που έχω γράψει τοξικό ή ανήκει στην κριτική/απολογισμό;
  • Xωρίς να μου πεις αν έχεις δει μπασκέτα από κοντά, πως σου φάνηκε το (σταθερό κατά τα άλλα) κοουτσάρισμα της εθνικής;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος. Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να αλλάξει πρόεδρο η ομοσπονδία? Μόνο να παραιτηθεί υπάρχει ως λύση?

Και παράλληλα αναζήτηση για κάποιον προπονητή ας πούμε.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν θυμάμαι καλά πρέπει να κάνει summon ο Λάϊονέλ το αρχαίο πνεύμα, ώστε να κάνει εμπάουερ το σπαθί τον οιωνών. Προσοχή όμως ο Μάμρα ο Αιώνιος είχε πάρει παλιότερα την μορφή του Κίνγκ Άρθουρ και κατέχει το μυθικό Εξκάλιμπερ. Προβλέπεται δηλαδή άγρια μάχη.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος. Τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να αλλάξει πρόεδρο η ομοσπονδία? Μόνο να παραιτηθεί υπάρχει ως λύση?

Και παράλληλα αναζήτηση για κάποιον προπονητή ας πούμε.

Εδώ έχει κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

https://basketballguru.gr/articles/item/883-ekloges-eok

Μήπως κάτι ψήνεται εδώ, από πρόσφατες συναντήσεις;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...