Προς το περιεχόμενο

Εθνική ομάδα μπάσκετ


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Αρα μπασκετικα εως τωρα οι Τσεχοι δεν ειναι πολυ καλυτερη ομαδα απο εμας?? 😲
Μαλιστα, ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι (βλακεια) θελει.

Δεν καταλαβαίνει ότι με βάση το μπάσκετ που έχουν παίξει οι ομάδες 4 ματς ως τώρα ανάποδα έπρεπε να είναι το φαβορί. Τι να κάνουμε Ελληνάρας!!! Οι άλλοι δεν παίζουν μπάσκετ δεν θέλουν διάκριση, μόνο εμείς είμαστε... Μου αρέσει που του απαντάς... Τον βάζετε και quote και εμείς που του έχουμε ρίξει ignore βλέπουμε τα γραπτά του δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν περάσουμε όμως να μην χαρείς. Εντάξει δεν παίζουμε καλά αλλά γιατί κάποιοι θέλετε να αποκλειστούμε; Έχουμε μία ευκαιρία την Δευτέρα. Χωρίς Παπαγιάννη και Μπουρούση και με Γιάννη στο 5 με κοντό σχήμα μπορούμε να νικήσουμε, οι 12 πόντοι είναι άλλη ιστορία αλλά έχουμε μία ευκαιρία..

Ναι ρε φίλε...

 «μην περάσουμε μπας και βελτιωθεί κάτι»... Τι εννοουνε δλδ;

Αν κάθε φορά που τρωγαμε τα μούτρα μας στην Ελλάδα βελτιωνόταν κάτι, τώρα θα είμασταν... Ελβετία. Τι μας λέει δλδ ότι σίγουρα θα βελτιωθεί κάτι αν δεν περάσουμε; Ψυχολογικά, καταστροφή θα είναι πιστεύω για τους παίκτες...  

Η νομίζουν όσοι το λένε ότι το κράξιμο (που ήδη εχει ξεκινήσει πριν καν το πρώτο παιχνίδι) θα αγγίξει κανένα;

That’s not how things work...

———

Btw, τι Excalibur VS Sword of Omens? Sword of Sodan FTW 🤘

 

 

 

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chill είπε

Στο Akropolis δεν είχε αυτή την εικόνα ή ομάδα. Έπαιζε στρωτό μπάσκετ έκανε περίπατο με μεμέτια και μακαρονάδες και κόντραρε σε όλο τον αγώνα τους Σέρβους. 

Μεμέτια, μακαρονάδες, στριπτιτζούδες. Εύγε για το επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Μεμέτια, μακαρονάδες, στριπτιτζούδες. Εύγε για το επίπεδο.

Ναι τι να πεις, λες και ειμαστε σε διαδυκτιακο φορουμ μιλανε.......

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chill είπε

Στο Akropolis δεν είχε αυτή την εικόνα ή ομάδα. Έπαιζε στρωτό μπάσκετ έκανε περίπατο με μεμέτια και μακαρονάδες και κόντραρε σε όλο τον αγώνα τους Σέρβους. 

Όταν έφυγα από το ματς με την Τουρκία πίστευα ότι θα πηγαίναμε τρένο. Δεν ξέρω αν το κατάμεστο ΟΑΚΑ έδινε ώθηση στην ομάδα να παίξει καλύτερα από αυτό που μπορεί αλλά τα δείγματα ήταν αρκούντως θετικά. Στην Κίνα στράβωσε το θέμα!!! 

Αν ήθελες να είσαι σοβαρός ( προφανώς όχι εσύ!) ,  θα έβλεπες ότι το Ακρόπολις ήταν μια 1ης τάξης ευκαιρία να κάνεις δοκιμές με ομάδες που θα έπαιζαν δυνατά και στο Παγκόσμιο ... έλα όμως που είσαι μόνο φρου φρου και αρώματα και μου θέλεις να βλέπεις και 15 ασίστ από τον Νικ δε κουικ ( Νες κουικ ).

Ε, μετά έρχεται ένα Τσίρκο από την Βραζιλία σου κόβει μια φάπα και έρχεσαι στα ίσα σου.

Αυτά παθαίνεις όταν στο Τουρνουά που παίζεις (φιλικά) δίνεις το 120% των δυνατοτήτων σου και μου πας στο Παγκόσμιο χωρίς να έχεις δοκιμάσει τίποτα , λες και θα παίζεις με το Ιραν συνέχεια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PostHelper είπε

Ο Μπουρουσης δεν προσπαθει καν. 

Δεν ξέρω αν είδατε κάτι «χαριτωμένα» βιντεάκια τύπου «behind the scenes» που έδειξε η ΕΡΤ απο μια φωτογράφιση των διεθνών... Σε αυτά ο Μπουρούσης μου έδωσε την εντύπωση ότι πουλούσε «παλαιοσειρά» και «εγω είμαι ο νομος» στους υπολοιπους, μου θύμισε κάτι τυπαδες στον στρατό που απλά ξενέρωναν ολους τους λογικούς ανθρώπους με το ύφος τους, κυριως απο την άποψη του «σε ποιόν κόσμο ζεις άνθρωπε μου». 

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά έτσι μου φάνηκε απο τα σποτάκια αυτά... 

Επισης οι παιχτες δεν μου φάνηκαν «κουρασμένα γατάκια» ακριβως, αλλά κυριως να έχουν ύφος «δεν μας παρατάτε ρε ασόβαροι; Που πηγαμε και μπλέξαμε»... Δυστυχως...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση της εικόνας που έχουν παρουσιάσει οι δυο ομάδες οι Τσέχοι είναι με διαφορά καλύτεροι και αξίζουν να πάνε στους 8.

Ολα ομως θα παιχτούν σε ένα ματς,και αν παίξουμε καλή αμυνα περιορίζοντας Σατορανσκι και Μπαλβιν μπορούμε να πάρουμε τη διαφορά.

Αν δεν περάσουμε στους 8 θα είναι τεράστια αποτυχία,άλλο να μείνεις έξω από την επόμενη φάση από Γάλλους και Αυστραλούς όπως οι Λιθουανοί και άλλο από Βραζιλιάνους και Τσέχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, moure είπε

Βάση της εικόνας που έχουν παρουσιάσει οι δυο ομάδες οι Τσέχοι είναι με διαφορά καλύτεροι και αξίζουν να πάνε στους 8.

Ολα ομως θα παιχτούν σε ένα ματς,και αν παίξουμε καλή αμυνα περιορίζοντας Σατορανσκι και Μπαλβιν μπορούμε να πάρουμε τη διαφορά.

Αν δεν περάσουμε στους 8 θα είναι τεράστια αποτυχία,άλλο να μείνεις έξω από την επόμενη φάση από Γάλλους και Αυστραλούς όπως οι Λιθουανοί και άλλο από Βραζιλιάνους και Τσέχους.

Γιατί άλλο; Αφού μέχρι εκεί παίξαμε, για να αποκλείσουμε από Βραζιλία και Τσεχία... Μπασκετικά δίκαιο είναι να αποκλειστούμε. Δεν έχουμε κάνει ένα σοβαρό ματς που δείξαμε 5 συστήματα, πάθος, θέληση. Δεν δώσαμε μπασκετικά τίποτα σε αυτό το τουρνουά. Εκτός από τους ηρωισμούς του Γιάννη. Συμφωνώ ότι το να αποκλειστούμε ίσως μας κάνει καλό μακροπρόθεσμα. Μακάρι να περάσουμε και να αλλάξουν όλα βέβαια, αλλά θαύματα γίνονται κάθε 20-30 χρόνια.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν καταλαβαίνει ότι με βάση το μπάσκετ που έχουν παίξει οι ομάδες 4 ματς ως τώρα ανάποδα έπρεπε να είναι το φαβορί. Τι να κάνουμε Ελληνάρας!!! Οι άλλοι δεν παίζουν μπάσκετ δεν θέλουν διάκριση, μόνο εμείς είμαστε...

Ειπαμε, από στοιχημα δεν εχεις ιδεα, μην ασχολησε γιατι πετας μαργαριτάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαβαλήστε κύριοι το Καλάμι! Η φανέλα δεν παίζει μόνη της μπάσκετ , ούτε πρόκειται να μπουν μέσα και να χάσουν επειδή είμαστε εμείς.
 
Πιθανότητες νίκης υπάρχουν αλλά δεν είναι με το μέρος μας και φυσικά θα πρέπει να παίζουμε και καλό μπάσκετ ,για 1η φορά στο Παγκόσμιο.
Α και για όσους πουν ότι παίξαμε με το Μαυροβούνιο ( ας το σκεφτούν καλύτερα γιατί μάλλον πήγαν για τουρισμό και πλάκα ). 
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Αρα μπασκετικα εως τωρα οι Τσεχοι δεν ειναι πολυ καλυτερη ομαδα απο εμας?? 😲

Ακομα κι αν είναι, αυτό δε προεξοφλει το αποτελεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Δεν ξέρω αν είδατε κάτι «χαριτωμένα» βιντεάκια τύπου «behind the scenes» που έδειξε η ΕΡΤ απο μια φωτογράφιση των διεθνών... Σε αυτά ο Μπουρούσης μου έδωσε την εντύπωση ότι πουλούσε «παλαιοσειρά» και «εγω είμαι ο νομος» στους υπολοιπους, μου θύμισε κάτι τυπαδες στον στρατό που απλά ξενέρωναν ολους τους λογικούς ανθρώπους με το ύφος τους, κυριως απο την άποψη του «σε ποιόν κόσμο ζεις άνθρωπε μου». 

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά έτσι μου φάνηκε απο τα σποτάκια αυτά... 

Επισης οι παιχτες δεν μου φάνηκαν «κουρασμένα γατάκια» ακριβως, αλλά κυριως να έχουν ύφος «δεν μας παρατάτε ρε ασόβαροι; Που πηγαμε και μπλέξαμε»... Δυστυχως...

Τον Μπουρουση τον συμπαθουσα ως παικτη για χρονια αλλα πλεον ειναι λιγο λαθος στη συμπεριφορα του χωρια που εδωσε οδηγιες ποιος να κληθει και ποιος οχι, Τελος παντων οι τσεχοι δεν εχουν γρηγορους και αρκετα ποιοτικους σεντερ οποτε τα 5αρια μας ισως μπορει να ανταποκριθουν τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall1 είπε

Τον Μπουρουση τον συμπαθουσα ως παικτη για χρονια αλλα πλεον ειναι λιγο λαθος στη συμπεριφορα του χωρια που εδωσε οδηγιες ποιος να κληθει και ποιος οχι, Τελος παντων οι τσεχοι δεν εχουν γρηγορους και αρκετα ποιοτικους σεντερ οποτε τα 5αρια μας ισως μπορει να ανταποκριθουν τωρα.

Ο Μπαλβιν εχει δειξει περισσοτερη ποιοτητα απ οτι Μπουρουσης και Παπαγιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ναι ρε φίλε...

 «μην περάσουμε μπας και βελτιωθεί κάτι»... Τι εννοουνε δλδ;

Αν κάθε φορά που τρωγαμε τα μούτρα μας στην Ελλάδα βελτιωνόταν κάτι, τώρα θα είμασταν... Ελβετία. Τι μας λέει δλδ ότι σίγουρα θα βελτιωθεί κάτι αν δεν περάσουμε; Ψυχολογικά, καταστροφή θα είναι πιστεύω για τους παίκτες...  

Η νομίζουν όσοι το λένε ότι το κράξιμο (που ήδη εχει ξεκινήσει πριν καν το πρώτο παιχνίδι) θα αγγίξει κανένα;

That’s not how things work...

Κοίτα, ένας σκεπτόμενος οργανισμός κάνει διαρκή αυτο-αξιολόγηση και ανάλυση.

Στον αθλητισμό γενικά βλέπουμε ότι οι παράγοντες είναι εξαιρετικά καλοί στο να χρυσώνουν το χάπι σε αποτυχίες, αποπροσανατολίζοντας.

Οπότε η λογική τους είναι αν δε περάσουμε τώρα, είναι κάτι πολύ ηχηρό για να γίνει αυτό.

Ο coach της εθνικής, βάσει δηλώσεων του, βρίσκεται σε άρνηση.

Το σημαντικό είναι ότι ίσως έχουμε εξελίξεις στην ομοσπονδία του χρόνου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, EKTELESTES είπε

Ματσάρα αύριο!! 15:30 Ισπανία - Σερβία !!

Όσο για μας...θέλω να κερδίσουμε τους Τσέχους με 12 ακριβώς πόντους και...να κερδίσουν οι Βραζιλιάνοι τους Αμερικάνους, να γελάω μέχρι το επόμενο Μουντομπάσκετ !!

Υ.Γ. 5.85 Νικη Τσεχιας και μολις 1.15 η δικη μας νικη;; Μας επιασε η μποχα απο την Κινα ως την Αθηνα...

5.85 την Τσεχία?! Αχχαχαχαχαχαχα

Θα παίξω ένα 100ρικο στην υγειά των μπούκιδων και ας το ΄χάσω.😍

2 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Δεν βαρεθήκατε ακόμα με τον Κουφό ;  Ναι μας βολεύει να έρθει είναι καλύτερος του Παπαγιάννη αλλά δεν αρκεί αυτό μόνο, πρέπει να το θέλει και ίδιος ( δλδ να έρθει για να προσφέρει) και στην τελική τα πράγματα είναι πολύ απλά: Όλοι αυτοί οι Αμερικανοθρεμένοι  δεν έχουν καμία διαφορά στον τρόπο σκέψεις σε σχέση με τους κλασσικούς Αμερικάνους όπως τους ξέρουμε τόσα χρόνια.

και όπως φαίνεται (και έχει γίνει πάρα πολλές φορές) η Εθνική τους ομάδα,  είναι μια 2η υποχρέωση και πάει πίσω από το προσωπικό τους συμφέρον που δεν είναι άλλο από τα συμβόλαια τους και τα λεφτά τους!  Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που βολεύει να παίξουν σε ένα παγκόσμιο ( όπως αυτοί οι νεαροί για προβολή ) γιατί είναι ένα είδος αγώνων, διαφορετικά αν δεν έχουν κίνητρο και είναι δεμένοι με συμβόλαια με Χ όρους προσπαθούν να μην μπουν σε μπελάδες (πχ τραυματισμούς ή κακή εικόνα ) και ειδικά σε τέτοια  ματς που μόνο γόητρο προσφέρουν και τίποτα άλλο.  Ο Κουφός για χρόνια αποτελούσε μια 2η αξιόλογη λύση στους ψηλούς, ωστόσο ακόμα και έτσι ( ως ρολίστας) μια χαρά λ7 έβγαλε  γιατί λοιπόν να ρισκάρει για την Εθνική ;

Μην περιμένετε από την φουρνιά των Νέων ΕλληνοΑμερικανών να τιμούν την Εθνική συνέχεια , ακόμα και ο Ζακ που λέτε ( έγινε σφαγή με Οσφπ και τελικά σε μια πλήρη χρονιά δεν έγραψε ούτε ένα επίσημο ματς με τον ΠΑΟ)  με μονοετές συμβόλαιο και όλα ανοικτά για δοκιμές από ομάδες του NBA ... όλα δλδ τα πήρε με το μέρος του , η Εθνική γιατί να είναι κάτι διαφορετικό για τον ίδιο ; 

Αφιερωμένο στους θαυμαστές του. Τρομερή συνεργασία με Γιάννη (για το MVP).😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...