Προς το περιεχόμενο

Το φράγμα των 8.000 δολ. έσπασε το Bitcoin


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τι κάνει το κράτος εις βάρος μας και τι κάνουμε εμείς εις βάρος του κράτους είναι μεγάλη κουβέντα..μην το βλέπεις έτσι.Αν θέλεις να είσαι σωστός ότι κερδίσεις το δηλώνεις (υπάρχουν τρόποι) και φορολογείσαι κανονικά!

επειδή με ενδιαφέρει κ μπορεί να ξέρεις κάτι που δεν ξέρω , πως μπορεί να φορολογηθεί; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλεις να είσαι σωστός ότι κερδίσεις το δηλώνεις (υπάρχουν τρόποι) και φορολογείσαι κανονικά!

Για να φέρνει το κράτος παράνομα ξένους, χωρίς να έχει ρωτήσει κανέναν αν τους θέλει

(ας γίνει ένα δημοψήφισμα στην τελική σε όλη την Ε.Ε. αν θέλουμε ή όχι μουσουλμάνους)

και να τους δίνει μισθό για να κάθονται , να τους δίνει τσάμπα σπίτια , με τσάμπα ρεύμα, νερό τηλέφωνα  !!!

 

Και από την αλλη , να κατάσχει από τους γηγενείς τασπίτια των παπούδων τους, αν μείνουν άνεργοι και δεν μπορούν να πληρώσουν το νοίκι που τους επέβαλε να πληρώνουν για τα σπίτια των παπούδων τους στο δημόσιο (που δεν είχε θεσπιστεί ότανχτίστηκαν , αλλιώς δεν θα χτίζονταν ποτέ, ΕΝΦΙΑ) ,

 

Ε ΟΧΙ ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρημα στα χερια του λαου το bit το ακουσαμε και αυτο.....

Ειπα πλησιαζει οσο μπορει στο:

 

Αν εχεις καμια καλυτερη ιδεα εκτος του να το παιξεις ρομπεν των δασων να μπουκαρεις στις τραπεζες και να μας μοιρασεις το "κανονικο" χρημα ευπροσδεκτη..

 

Οσο για το τι σχεση εχει με την τουλιπα/πυραμιδες κτλπ εχω απαντησει αλλου ας με κανω quote, αν και δεν εχει νοημα μονο ασχετοι και ατομα που χωρις να εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο απλα γραφουν για να γραψουν την εξυπναδα τους:

Καλα το πυραμιδα/ponzi scheme το πετανε οι περισσότεροι γιατι απλα εχουν ακουσει το term, παιζει να μην ξερουν καν τι ειναι. Καλα εδω διαβαζα αρθρο του capital χτες το οποιο το παρομοιάζει με την κριση της τουλίπας επειδη λεει η τεχνολογία blockchain μπορει να δημιουργήσει και άλλα νομίσματα(δηλαδή περισσότερες ποικιλίες "τουλιπας")..

 

Η πυραμιδα που λετε συνεχεια λειτουργει με ενα κεντρικο συστημα στο οποιο σε πείθουν να συμμετέχεις δίνοντας σου dividents/commisions για να προσελκύσει "επενδυτές" οι οποιοι θα βρεθουν στον πατο της. Δεν εχει καποιο business value χρειάζεται συνεχως αυξανόμενα cash flows για να διατηρεί το σύστημα απο το να καταρρεύσει και οι top μπορουν απλα να το "ριξουν" φευγοντας με τα λεφτα.

 

Δειτε τη σχεση εχει ενα τετοιο μοντελο με το bitcoin που το επαναλαμβανετε συνεχεια.

 

Το bitcoin:

 

- Δεν εχει κεντρικη αρχη ειναι decentralized

- Δεν πληρωνει dividents

- Εχει business value μεσω capital gains

- Δεν χρειαζεται συνεχως αυξανόμενα cash flows για να διατηρηθεί

 

Επισης διαβαστε τι ειναι proof of work και proof of stake και μετα κρίνετε αν ειναι πυραμιδα η οχι αντι να πετατε το term επειδη το ειδατε καπου και θελετε απεγνωσμένα να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Οσο για το decentralized οκ υπάρχουν αμφιβολίες σίγουρα, δεν λεμε οτι ειναι το τελειο συστημα, υπαρχουν προβληματα οπως πχ με τα forks συνεχεια κτλπ αλλα αυτο απέχει υπερβολικά απο τις βλακειες που πετατε ετσι ευκολα και ειναι μια κουβεντα για ατομα που γνωριζουν και θελουν να συμμετεχουν οχι για τους κλασσικούς ελληναρες ζηλόφθονες προπονητές του καναπε.

 

Και οχι δεν λεω οτι εχω βγάλει λεφτά απο αυτο μην τρελαίνεστε ακομα με μισθο μνημονίου τη βγαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το Bitcoin είναι λάθος που το βλέπουμε σαν χρήμα γιατί δεν είναι. Είναι ένα προϊόν αντίστοιχο με τα χρηματοοικονομικά παράγωγα, χωρίς όμως να αντικατοπτρίζει την αξία κάποιου αγαθού. Οι μεταβολές στην τιμή του δεν θα του επέτρεπαν άλλωστε να χρησιμοποιηθεί σαν χρήμα, απλώς πολλοί το πουλάνε και το αγοράζουν με την ελπίδα ότι θα κερδίσουν χρήματα.

 Για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί σαν χρήμα θα έπρεπε να παράγονται συνεχώς νέα bitcoin με ρυθμό αύξησης παρόμοιο με τον ρυθμό που αυξάνονται οι συναλλαγές που γίνονται με αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών παγκοσμίως. Πρέπει να είσαι εντελώς βλάκας για να μην μπορεί να το δεις.

 

50% αύξηση μέσα σε 8 μέρες λέει...αέρας κοπανιστός που παράγει χωρίς τίποτα δήθεν χρήματα.

 

Καταρχήν το bitcoin δεν είναι νόμισμα. Αν ήταν θα μπορούσαν να γίνουν συναλλαγές, τώρα δεν γίνονται. Με 7 transactions / second δεν είναι ούτε για τα πανηγύρια. Άρα είναι κάτι σαν το χρυσό μόνο που είναι σε μορφή αέρα κοπανιστού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει (και ουτε προκειτε προφανως) και ειμαι ψιλοασχετος. Δεν λεω οτι ειναι φουσκα και θα σκασει.Μια ερωτηση μονο σε οσους γνωριζουν. Γινανε πλουσιοι οσοι αγορασαν σε χαμηλη τιμη. Με τι αγορασαν; Με ευρω. Και πως οριζετε ο πλουτος; Παλι με την ισοτιμια με το ευρω/δολαριο κτλ δηλαδη με το "πραγματικο" χρημα, αυτο το ελεγχομενο δηλαδη που λετε.

Αυτο δεν κανει και το bitcoin ελεγχομενο; Αλλιως τι αξια εχει απο μονο του; Μπορεις πχ να αγορασεις ενα σπιτι με 20 bitcoins; Αν οχι ποιο το νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμια σημασία όλα βασίζονται στην "πιστη", αν ο κοσμος πιστευει οτι το bitcoin αξιζει 8κ αξιζει 8κ και τελος, μπορω να πουλησω τωρα σε αυτη την τιμη, αν πιστευεις εσυ οτι το account μου στο insomnia αξιζει 10k τοτε θα στο πουλήσω 10k είναι απλα τα πράγματα. Αν μια μερα πιστεψουν οτι αξιζει 1$ τοτε θα παει στο 1$ αυτα ειναι αυτονόητα.

 

Η χρηση του σαν "νομισμα" για μικρες συναλλαγες περισσοτερο με τις τοσες μεταβολές ναι ειναι οντως δύσκολη ειναι περισσότερο asset για trading strategies πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ασχοληθει (και ουτε προκειτε προφανως) και ειμαι ψιλοασχετος. Δεν λεω οτι ειναι φουσκα και θα σκασει.Μια ερωτηση μονο σε οσους γνωριζουν. Γινανε πλουσιοι οσοι αγορασαν σε χαμηλη τιμη. Με τι αγορασαν; Με ευρω. Και πως οριζετε ο πλουτος; Παλι με την ισοτιμια με το ευρω/δολαριο κτλ δηλαδη με το "πραγματικο" χρημα, αυτο το ελεγχομενο δηλαδη που λετε.

Αυτο δεν κανει και το bitcoin ελεγχομενο; Αλλιως τι αξια εχει απο μονο του; Μπορεις πχ να αγορασεις ενα σπιτι με 20 bitcoins; Αν οχι ποιο το νοημα;

 

 

 

Μιας και ειμαστε τεχνολογικο forum, απο εδω μπορεις να αγορασεις με bitcoin....  

 

https://promotions.newegg.com/nepro/16-6277/index.html

 

απο τους μεγαλυτερους retailers εδω περα (usa) 

 

Eπισης και σπιτι μπορεις να αγορασεις πλεον.... 

 

https://www.thesun.co.uk/news/4467612/posh-1-7-million-house-in-south-london-becomes-uk-first-to-be-offered-for-digital-bitcoin-currency/

 

και εδω  https://astonplazacrypto.com

 

also, airline tickets   https://www.airbaltic.com/airbaltic-worlds-first-airline-to-accept-bitcoin

 

Για μικροσυναλλαγες οπως αναφερθηκε παραπανω, ειναι δυσκολο ακομα.

 

Αλλα θεωρω οτι η λιστα θα μεγαλωνει με τις εταιριες που θα δεχονται τα btc για αγορες προιοντων.

 

:-)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε ευκαιρία να πουλησετε τώρα

Δεν πρόκειται, ας μηδενιστεί, από πείσμα που δεν πήρα όταν έπρεπε δεν πουλάω τα ψιλά που έχω! :D

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα bitcoins, αυτό που καταλαβαίνω όμως είναι ότι όσοι κάνουν συναλλαγές με αυτόν τον τρόπο ούτε δικαιολογούν από πού έχουν βρει τα χρήματα για να τις κάνουν, ούτε φορολογούνται ή ελέγχονται για τις όποιες συναλλαγές τους.

​Άρα το κάνουν εις βάρος του κράτους και κατά συνέπεια των πολιτών του, δεν ξέρω αν κάνω λάθος σε αυτό.

 

​Επίσης, προσιτό σε όλους δεν ήταν, μιας και απ'ό,τι διάβαζα για να κάνεις mining έπρεπε να έχεις πανάκριβο η/υ.

 

​Ας μας διαφωτίσει κάποιος λίγο περισσότερο...

Στις αρχές του το έβγαζες εύκολα με ένα τυπικό οικιακό pc ή το αγόραζες έτοιμο σε τιμές σχεδόν τζάμπα...για τη φορολόγηση που λες έχω διαβάσει εδώ ότι μπορείς να το δηλώσεις σαν κέρδη από μετοχές (κάπως έτσι) και να φορολογηθείς κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται, ας μηδενιστεί, από πείσμα που δεν πήρα όταν έπρεπε δεν πουλάω τα ψιλά που έχω! :D

 

 

 

 

Σου πουλαω εγω αν θελεις.... να εμπλουτισεις την συλλογη σου  :-D  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πουν αυτοί που ξέρουν:

1) Πως θα επιλυθεί το θέμα της ταχύτητας των συναλλαγών;

 

2) Με ποιό τρόπο μπορεί να σηκώσει η υποδομή του bitcoin μια παγκόσμια αγορά; Με ποιό τρόπο θα αντέξει τον φόρτο ενός scaling;   Ακόμα ποιός θέλει να περιμένει 10' για να πληρώσει κάτι που αγόρασε σε ένα περίπτερο ας πούμε;  
Προσωπικά πιστεύω ότι το φυσικό χρήμα σε σχέση με το υπάρχον ηλεκτρονικό χρήμα (centralized σύστημα των πιστωτικών καρτών) προσφέρει μια στοιχειώδη ανωνυμία. Απλά το αναφέρω.

 

3) Το θέμα της φορολογίας είναι κάτι σημαντικό... Το κολοσσιαίο φαινόμενο εξαπάτησης των λαών απο τις πολυεθνικές εταιρειάρες και μη που φοροδιαφεύγουν ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ με το δίκτυο των offshore ποιός το υπέθαλψε; (γνωρίζουμε και μεσοαστούς που το κάνουν)     Έχω μια υποψία μήπως το bitcoin γίνει μια δεύτερη αγορά για γρήγορες συναλλαγές για τη μάζα αλλά παράλληλα για τους κεφαλαιούχους γίνει ένας νέος φορολογικός παράδεισος και ένα αβυσσαλέο πλυντήριο μαύρου χρήματος... Άλλωστε μια επιστημονική εξέλιξη πάντα είχε και τη φωτεινή και τη σκοτεινή πλευρά της, απο άποψη της τελικής χρήσης. πχ το μαχαίρι μπορεί να κόψει ψωμάκι αλλά μπορεί να κόψει και καρωτίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πέσουν ζόρια πάντως, μόνο ένα νόμισμα μετράει.

Που είναι πάντα σε ... κέρματα !!!!!

2011-Gold-Sovereign-Coin.jpg

 

 

Οι πρόγονοί μας το ήξεραν καλά αυτό . Θα το μάθουμε κι εμείς. Με το δύσκολο τρόπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...