Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου - Τι να προσέξω


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ, θέλω να αγοράσω ένα αμαξάκι μεταχειρισμένο μέχρι 2000 ευρώ για τις μεταφορές μου..

 

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθει με το θέμα "αμάξι", θα ήθελα να με διαφωτίσουν οι εμπειροτεροι εδώ..

 

Τι πρέπει να προσέξω; Ψάχνω στο car.gr.

 

Πόσο κοστίζει η μεταβίβαση; Θα πρέπει να πληρώσω και κάτι άλλο εκτός από την μεταβίβαση; (Πχ τέλη κυκλοφορίας, άδεια κλπ)

 

Θα πρέπει να το ασφαλίσω; Η θα έχει ασφάλεια από τον κάτοχο;

 

Πόσο είναι τα τέλη κυκλοφορίας αν πχ είναι 1000cc και πόσο 1300cc; Έχουν μεγάλη διαφορά;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σίγουρα θα το ασφάλισης . Τα τέλη για 1.3 κυβικά είναι 135 τον χρόνο για 1.0 κυβικά λιγότερο θα σου πουν τα παιδία. Στα λεφτά που είσαι θα δυσκολευτείς να βρεις σωστό αμάξι δες για yaris

Θα προσέξεις να μην είναι τρακαρισμένο τα χιλιόμετρα να μην καεί λαδι.

Να βρεις ένα μηχανικό να το δει πριν το πάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ λιγα τα 2000 για ενα αυτοκινητο φιλε μου . Θα ειναι 20ετιας με πολλα χλμ και αγνωστης συντηρισης

 

Θα τρεχεις συνεχεια σε συνεργεια

 

Μεταβιβαση καπου στα 120-150 ευρω και ασφαλιση αλλα τοσα το 6μηνο.

 

Τα πραγματικα χλμ δεν υπαρχει τροπος να τα ελεγξεις

 

Αν στην αδεια κυκλοφορας επανω επανω αριστερα  γραφει 00/00/00 και μετα μια ημερομηνια το αμαξι ειναι εισαγωγης και η ημερομηνια που γραφει ειναι ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα για πρωτη φορα .

 

Yaris που λει ο φιλος δεν υπαρχει περιπτωση με 2000

 

Ελεγχο απο μηχανικο κα φανοποιο επιβεβλημενος . Προσοχη στους εμπορους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα περπατάω 6-7 χλμ για τη δουλειά και δεν μπορώ να είμαι άλλο με λεωφορεία, θέλω να κάνω κ καμία βόλτα με την ηρεμία μου..

 

Μικρό το budget, δύσκολες εποχές..

 

Κοιτάω για κανένα polo του '99 πχ κανένα matiz, τέτοια φάση..

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα περπατάω 6-7 χλμ για τη δουλειά και δεν μπορώ να είμαι άλλο με λεωφορεία, θέλω να κάνω κ καμία βόλτα με την ηρεμία μου..

 

Μικρό το budget, δύσκολες εποχές..

 

Κοιτάω για κανένα polo του '99 πχ κανένα matiz, τέτοια φάση..

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Το καταλαβαινω απολυτα αλλα με τοσα λεφτα προσοχη μην σου βγει διπλασιο το κοστος συντομα.

 

Αν εχει ιμαντα και οχι καδενα και δεν ξερεις ποτε εχει αλλαχτει θελει αμεση αλαγη για να μην συμβουν τα χειροτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό το budget άρα παλιό αυτοκίνητο που σημαίνει πολλά χιλιόμετρα ή πιο καινούργιο με ακόμη πιο πολλά.Οπότε θα πρέπει να προσέξεις τη γενική του εικόνα, αν έχει χτυπήματα, αν το εσωτερικό είναι καθαρό και χωρίς σημάδια κακής χρήσης, αν τα λάστιχα είναι σε καλή κατάσταση και σχετικά κοντινή χρονολογία (λιγότερο από 5ετια), αν είναι ζυγισμένο, ευθυγραμμισμένο και αν γίνονταν τα σέρβις τακτικά τουλάχιστον για τα βασικά (λάδια, φίλτρα). Το αν έχει κατεβασμένα ή όχι χιλιόμετρα ή αν είναι ξεθωριασμένο το χρώμα σε τέτοια περίπτωση λίγο σε ενδιαφέρει. 

 

Θα πρότεινα το Punto mk2. Χιλιοπερπατημένο, πληθώρα ανταλλακτικών, λύσεις για τα προβλήματα που εμφάνισε (ηλεκτρομοτερ τιμονιού, φλάντζες) πλήρες σε χρήσιμο εξοπλισμό (AC, ABS) και πολύ καλά επίπεδα ασφαλείας για την κατηγορία του. 

Επίσης κοίτα και το yaris, στις αγγελίες έχει και με 2500€ τα οποία με λίγο παζάρι μπορεί να τα φτάσεις στο budget σου. Το polο καλυτερα να το αφήσεις γιατί μπορεί να βγάλει ακριβές βλάβες, δεν ήταν ποτέ τέρας αξιοπιστίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyota corolla 1999-2000 μοντέλο θα πάρεις, το πήρα πέρυσι από ιδιώτη παππού με 185 χιλιάδες χιλιόμετρα, μόνο σέρβις έχω κάνει τίποτα δεν έπαθε.

Με 10 ευρώ μέσα στην πόλη Θεσσαλονίκη με απίστευτη κίνηση κάνεις άνετα 100-120 χιλιόμετρα, με 20 ευρώ πας Χαλκιδική και γυρνας.

 

Ιταλικές ζάντες, dunlop καινούρια λάστιχα και αυτοκίνητο καθαρό made in Japan.

 

Μην διαλέξεις κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά θα έχεις χοντρό πρόβλημα με τα συνεργεία.

 

Η φώτο τραβήχτηκε με xiaomi note 4x και ήταν σχεδόν βράδυ!! :)

post-425322-0-03867900-1511682547_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyota corolla 1999-2000 μοντέλο θα πάρεις, το πήρα πέρυσι από ιδιώτη παππού με 185 χιλιάδες χιλιόμετρα, μόνο σέρβις έχω κάνει τίποτα δεν έπαθε.

Με 10 ευρώ μέσα στην πόλη Θεσσαλονίκη με απίστευτη κίνηση κάνεις άνετα 100-120 χιλιόμετρα, με 20 ευρώ πας Χαλκιδική και γυρνας.

 

Ιταλικές ζάντες, dunlop καινούρια λάστιχα και αυτοκίνητο καθαρό made in Japan.

 

Μην διαλέξεις κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά θα έχεις χοντρό πρόβλημα με τα συνεργεία.

 

Η φώτο τραβήχτηκε με xiaomi note 4x και ήταν σχεδόν βράδυ!! :)

 

Πολυ καλη επιλογη  για αυτα τα λεφτα.Επισης για πιο μικρο καποιο micra ιδιας εποχης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 100 με 120 χιλιόμετρα?

Τουλάχιστον 200 χιλιόμετρα βγάζει μέσα σε τρελή κίνηση.

καλα εσυ βρες δικα σου λεφτα για αυτοκινητο και μετα σχολιαζε αντε παπατζη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάτι για τα οικονομικά μου που δεν το ξέρω? Ενημέρωσε με αν είναι.

Βέβαια είτε έχω είτε δεν έχω αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν ξέρεις να μετράς κατανάλωση. Ή απλά λες βλακείες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10 ευρώ μέσα στην πόλη Θεσσαλονίκη με απίστευτη κίνηση κάνεις άνετα 100-120 χιλιόμετρα, με 20 ευρώ πας Χαλκιδική και γυρνας.

 

 

 

Αν πούμε ότι κάνεις 110χλμ με 1.48€ μέση τιμή βενζίνης βγαίνει κάτω από 7λ/100χλμ. Εντός πόλης ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής δε δίνει τέτοια κατανάλωση οπότε ή κάτι υπολόγισες λάθος ή δε με μιλάς για κατανάλωση βενζίνης αλλά αερίου(?)

 

Κοιτα και για καποιο Nissan Sunny αν δεν σε ενοχλει η οψη του . Πολυ αξιοπιστα αυτοκινητα.

 

Πάρα πολύ παλιό, χαρτόκουτο με ρόδες για τα σημερινά δεδομένα όταν με αυτό το budget μπορεί να αγοράσει και μοντέλα μετά το 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πούμε ότι κάνεις 110χλμ με 1.48€ μέση τιμή βενζίνης βγαίνει κάτω από 7λ/100χλμ. Εντός πόλης ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής δε δίνει τέτοια κατανάλωση οπότε ή κάτι υπολόγισες λάθος ή δε με μιλάς για κατανάλωση βενζίνης αλλά αερίου(?)

 

 

Πάρα πολύ παλιό, χαρτόκουτο με ρόδες για τα σημερινά δεδομένα όταν με αυτό το budget μπορεί να αγοράσει και μοντέλα μετά το 2000.

αντε παλι...οκ με την ρεζερβα κανει τοσα , ποσα λιτρα ειναι η ρεζερβα ; 2-3-4 ;

βαλε κ αυτα μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Πάρα πολύ παλιό, χαρτόκουτο με ρόδες για τα σημερινά δεδομένα όταν με αυτό το budget μπορεί να αγοράσει και μοντέλα μετά το 2000.

 

 

Επειδη ειχα 3 Nissan  1988 (teokar) ,1992,1995 σε πληροφορω οτι μονο χαρτοκουτα δεν ηταν. Πολυ λιγοτερα εως ανυπρακτα προβληματα απο πολλα νεοτερα τους

 

Εχεις διαφορετικη εμπειρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...