Προς το περιεχόμενο

Η Sony υποβάλει αίτηση για την κατοχύρωση του σήματος 8K HDR


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να Δω ΑΝΤ1 σε 8Κ κι ας πεθάνω....

 Παντως λαλακια το οκτάγωνο σήμα. Φουλ στην πρωτοτυπία η Sony

 

Το καφέ της χαράς και ο κατακουζινος σε 8κ εντάξει τι άλλο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ισχυει αυτο που είχα γράψει για το 4Κ. Το οτι το "software" δεν ειναι σε θεση να ακολουθήσει τοσο γρήγορα δεν σημαινει οτι πρεπει να σταματήσει να αναπτυσσεται το hardware. Τώρα αν εγω πχ ειμαι αρκετά ηλίθιος να παω να δώσω 5000 να παρω μια 8K τηλεόραση οταν καλα καλα δεν υπαρχει αρκετο 4K content ειναι αλλη συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει το ίντερνετ μέχρι 200mbs που διαφημίζουν ενώ ακόμα σε κεντρικές περιοχές παλεύουμε να δούμε 4. Κάπως έτσι και το 8k

Σωστά, γιατί ως γνωστόν η σονυ και όλες οι εταιρίες βάσει της Ελλάδας κινούνται στην αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω συνεχώς ότι εδω στην Ελλάδα κλπ κλπ. Ούτε στην υπόλοιπη Ευρώπη εχουν κανάλια 4Κ παρα μονο 2-3 demo που παίζουν όλη μέρα promo video clip. Εδω στην Γερμανία ακομα δεν εχουν DVB-T. Με αναλογικό βλέπουν επίγεια. Απο το 2018 θα το αλλάξουν κι εμάς μας απειλούσαν με πρόστιμο. Βέβαια αυτοί εχουν καλωδιακή εδω και χρόνια αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Το 4Κ ακομα καο το 1080p χαντε ο μέσος Γερμανός ούτε που τα ξέρει

Έχουν DVB-T απλά δεν είναι δημοφιλής λύση οι περισσότεροι Γερμανοί έχουν ψηφιακό σήμα από δορυφόρο (τύπου nova) μετά δεύτερο σε δημοτικότητα είναι το καλωδιακό σήμα (που παρεμπιπτόντως δίνει και internet δεν ξέρω οροφή 50mbits σίγουρα πάντως χωρίς το "έως" όπως το ξέρουμε στην Ελλάδα τουλάχιστον)

 

όσο για το 4κ ναι δεν υπάρχει πολύ ψωμί ακόμη αλλά δεν είναι  και τόσο χάλια όσο το δείχνεις πχ amazon hulu και netflix έχουν ταινίες (όχι πολλές αλλά κάμποσες) σε 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν DVB-T απλά δεν είναι δημοφιλές λύση οι περισσότεροι Γερμανοί έχουν ψηφιακό σήμα από δορυφόρο (τύπου nova) μετά δεύτερο σε δημοτικότητα είναι το καλωδιακό σήμα (που παρεμπιπτόντως δίνει και internet δεν ξέρω οροφή 50mbits σίγουρα πάντως χωρίς το "έως" όπως το ξέρουμε στην Ελλάδα τουλάχιστον)

 

όσο για το 4κ ναι δεν υπάρχει πολύ ψωμί ακόμη αλλά δεν είναι  και τόσο χάλια όσο το δείχνεις πχ amazon hulu και netflix έχουν ταινίες (όχι πολλές αλλά κάμποσες) σε 4k.

εχουν 4κ αλλα δεν εχουν Ελληνικους υποτιτλους....δωρο..αδωρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακόμη φορά μας δίνουν κάτι που ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ (γιατί δεν υπάρχει ανάγκη) και ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ για να (ξανα)πάρουν τα λεφτά μας μια και θα (ξανα)βγάλουν το Όσα παίρνει ο άνεμος σε 8Κ

 

Εγώ κάτω από 32Κ δεν αγοράζω

Αυτό χρειάζομαι. Και θα περιμένω 2--3 χρόνια.

Αν SONY θέλεις τα λεφτά μου, δώσε μου 32Κ τώρα!

(Και μια οθόνη SONY 420'' κρεμασμένη στην απένατι πολυκατοικία που να μην ζεσταίνεται και κλείνει μετά από 5 λεπτά!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για θύματα του μάρκετινγκ, εγώ με την 55” HD ready έχω καλύτερη εικόνα από πολλές 4Κ, αλλά γεμίσαμε θύματα που δεν ξέρουν, ακούνε νέα τεχνολογία και τρέχουν… πρώτα από όλα περισσότερα pixel σημαίνει και μεγαλύτερη πιθανότητα να σου έρθει με χαλασμένα, την σαβούρα τους πάνε να μας πουλήσουν? επίσης σε 2 μέτρα απόσταση ο ανθρωπος δεν βλέπει και περισσότερο από ΗD ready οπότε τi 4Κ,τι 8Κ και κουραφέξαλα? άχρηστα χαρακτηριστικά και ανώφελης αναβαθμίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και ο άνθρωπος δεν βλέπει πάνω απο 24fps! /s

 

Βλέπει.

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

Όποιος γράφει ότι το μάτι δεν μπορεί να ξεχωρίσει την διαφορά του full HD με το 4k ας πάει να κοιταχτει σε κανένα οφθαλμιατρο. Μάλλον κάποιοι έχουν μπερδευτεί. Για να δεις 4Κ πρέπει να έχεις και πάνελ που να υποστηρίζει 4Κ Σοβαρά τώρα; Έχετε σταθεί σε έκθεση τηλεοράσεων και βλέπετε το 4k με το fhd ίδιο; Επίσης το μάτι είναι ένα πολυσυνθετο όργανο που εκπαιδευεται συνεχώς. Μπορεί να προσαρμοστεί σε πολλές συνθήκες και είναι ικανό να διακρίνει απίστευτες λεπτομέρειες. Θυμηθείτε όταν πιάσαμε πρώτη φορά στα χέρια μας οθόνη κινητού full HD. Τότε εντυπωσιαζοταν το μάτι βλέποντας την καθώς είχε συνηθίσει στο 720. Τώρα πια δεν μου κάνει καμία εντύπωση το full HD οπτικά γιατί το έχω συνηθίσει. Το ίδιο θα γίνει και με το 4k κάποια στιγμή. Το ότι δεν βλέπει το μάτι πάνω από 24 καρέ το δευτερόλεπτο δεν έχει να κάνει με την δυνατότητα ευκρίνειας του. Έχει να κάνει με την δυνατότητα σύλληψης εναλλαγής των εικόνων και των παραστάσεων που περνάνε μπροστά του.

 

"Βλέπω την διαφορά" σημαίνει ότι αν αλλάξει έντονα το χρώμα από ένα pixel, τότε μπορώ να καταλάβω.

 

Από τον καναπέ, ούτε 1080 δεν βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα 8Κ αλλά το μέγεθος τον ταινιών βίντεο θα είναι 1 Terabyte για 30 λεπτά . Και το internet θα πρέπει να γίνει 1 Gbps download .

Στην Βουλγαρία ήδη είναι τόσο οπότε αυτοί είναι οκ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για θύματα του μάρκετινγκ, εγώ με την 55” HD ready έχω καλύτερη εικόνα από πολλές 4Κ, αλλά γεμίσαμε θύματα που δεν ξέρουν, ακούνε νέα τεχνολογία και τρέχουν… πρώτα από όλα περισσότερα pixel σημαίνει και μεγαλύτερη πιθανότητα να σου έρθει με χαλασμένα, την σαβούρα τους πάνε να μας πουλήσουν? επίσης με 5 βαθμούς μυωπία που έχω δεν βλέπω και περισσότερο από ΗD ready οπότε τi 4Κ,τι 8Κ και κουραφέξαλα? άχρηστα χαρακτηριστικά και ανώφελης αναβαθμίσεις!

1) ΗD είναι 720p ... HD ready μάλλον αναφέρεται σε 720i  αν έχεις 55" TV και σου φαίνεται κομπλέ σε αυτή την ανάλυση ή έχεις πάρα πολύ χαμηλά στάνταρ στο τι θεωρείς "κομπλέ" ή έχεις 25 βαθμούς μυωπία και όχι 5

 

2) Η μεγαλύτερη πιθανότητα να σου έρθει με χαλασμένα δεν ισχύει γιατί η εγγύηση για dead pixel παραμένει ίδια σε κάθε εταιρία και πάει με το μέγεθος στις ιντζες και όχι την ανάλυση απόσο ξέρω. 

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι ειναι πιο δύσκολο να κάνεις τόσο πολλά και μικρά pixel και αυξάνεται η πιθανότητα στο να είναι χαλασμένα κάποια κατα την παραγωγή και έτσι η οθόνη να μην περάσει προς πώληση αλλά προς ανακύκλωση και αυτή η χασούρα είναι ένας απο τους λόγους που είναι ακριβότερες (γιατί για την ίδια ποσότητα υλικών έχουν λιγότερες ωφέλιμες οθόνες ανα κύκλο παραγωγής)

 

3) Το αν μπορείς να ξεχωρίσεις την ανάλυση σε pixel εξαρτάται (πέρα απο τα μάτια σου) επίσης απο το μέγεθος της οθόνης και την απόσταση αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι για Χ μέγεθος τηλεόρασης σε Υ εύρος απόστασης θα καταλάβεις την διαφορά απο 4κ σε QHD ή 2κ ή Full HD ή HD κτλ

 

Άρα αν το μέγεθος οθόνης που επιθυμείς και η απόσταση απο τον καναπέ που θα την βάλεις είναι μέσα σε αυτό εύρος τότε θα μπορείς να διακρίνεις την διαφορά στην ανάλυση και άρα έχει νόημα μια τέτοια αγορά.  Για περισσότερα πάνω σε αυτό ρίξε μια ματιά εδώ http://www.red.com/learn/red-101/eyesight-4k-resolution-viewing

 

4) επιπλέον του "3)"  υπάρχουν και άλλοι λόγοι που οφείλεται η ποιότητα μιας απεικόνισης απο την μεγαλύτερη ανάλυση..

 

Δεν έχει σημασία δηλαδή μόνο αν μπορείς να καταλάβεις/μπορείς να δεις το κάθε pixel  που έχει σχέση με τα ματια σου την απόστασή και το μέγεθος της οθόνης.

 

Αλλά επιπλέον μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει καλύτερη πιστότητα χρωμάτων (μεγαλύτερη κάλυψη χρωματικών φασμάτων/ πιο έντονα χρώματα κτλ)

 

Επίσης η μεγαλύτερη ανάλυση δίνει και την ψευδαίσθηση του βάθους γιατί όσο πιο εύκολο ειναι να ξεχωρίσουμε τις νοητές γραμμές (πχ μιας σιλουέτας ανθρώπου από το background) τόσο πιο επίπεδη φαίνεται η εικόνα και ισχύει το αντίστροφο και άρα όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο πιο δύσκολα διακρίνεται αυτή η γραμμή άρα τόσο μεγαλύτερο βάθος αντιλαμβανόμαστε δίνει σχεδόν ενα 3D εφε υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

 

5) Αν δεν θέλεις μην αγοράζεις κανένας δεν σε έβαλε να αγοράσεις με το ζόρι επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα με την όραση σου σε τέτοιο βαθμό που και απο παλιά τηλεόραση να έβλεπες vhs βίντεο δεν θα καταλάβαινες την διαφορά με 4κ bluray ... αυτό δεν σημαίνει κάτι γενικά σημαίνει απλά ότι εσύ δεν έχει νόημα να πληρώσεις έξτρα για να δεις κάτι καλύτερο απο βιντεοκασέτες..

 

Τέλος μην προσβάλλεις τα άλλα άτομα που δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και ανάγκες με εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν 4κ αλλα δεν εχουν Ελληνικους υποτιτλους....δωρο..αδωρο..

Το άτομο στο οποίο αναφερόμουν μιλούσε γενικά για την παγκόσμια αγορά όχι για τους Έλληνες που θέλουν υπότιτλους.

 

Αν θες υπότιτλους μπορείς να αγοράσεις/νοικιάσεις/κατεβάσεις bluray σε 4κ υπάρχουν ακόμη περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρώμικα κόλπα με σκοπό το marketing και μόνο...... Μια χαρά ανάλυση είναι το 4Κ και το HDR ευπρόσδεκτο..... Ας βγάλετε κανένα panel της προκοπής με 10 bit color depth για να δούμε επιτέλους σωστή εικόνα και σταματήστε να θεωρείτε ότι η ανάλυση είναι το παν.....!!!! Oμως για να συμβεί όλο αυτό θα πρέπει και το περιεχόμενο να μας στέλνετε στα 10 bit και όχι στα 8 που γίνεται τώρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

1) ΗD είναι 720p ... HD ready μάλλον αναφέρεται σε 720i  αν έχεις 55" TV και σου φαίνεται κομπλέ σε αυτή την ανάλυση ή έχεις πάρα πολύ χαμηλά στάνταρ στο τι θεωρείς "κομπλέ" ή έχεις 25 βαθμούς μυωπία και όχι 5

 

2) Η μεγαλύτερη πιθανότητα να σου έρθει με χαλασμένα δεν ισχύει γιατί η εγγύηση για dead pixel παραμένει ίδια σε κάθε εταιρία και πάει με το μέγεθος στις ιντζες και όχι την ανάλυση απόσο ξέρω. 

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι ειναι πιο δύσκολο να κάνεις τόσο πολλά και μικρά pixel και αυξάνεται η πιθανότητα στο να είναι χαλασμένα κάποια κατα την παραγωγή και έτσι η οθόνη να μην περάσει προς πώληση αλλά προς ανακύκλωση και αυτή η χασούρα είναι ένας απο τους λόγους που είναι ακριβότερες (γιατί για την ίδια ποσότητα υλικών έχουν λιγότερες ωφέλιμες οθόνες ανα κύκλο παραγωγής)

 

3) Το αν μπορείς να ξεχωρίσεις την ανάλυση σε pixel εξαρτάται (πέρα απο τα μάτια σου) επίσης απο το μέγεθος της οθόνης και την απόσταση αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι για Χ μέγεθος τηλεόρασης σε Υ εύρος απόστασης θα καταλάβεις την διαφορά απο 4κ σε QHD ή 2κ ή Full HD ή HD κτλ

 

Άρα αν το μέγεθος οθόνης που επιθυμείς και η απόσταση απο τον καναπέ που θα την βάλεις είναι μέσα σε αυτό εύρος τότε θα μπορείς να διακρίνεις την διαφορά στην ανάλυση και άρα έχει νόημα μια τέτοια αγορά.  Για περισσότερα πάνω σε αυτό ρίξε μια ματιά εδώ http://www.red.com/learn/red-101/eyesight-4k-resolution-viewing

 

4) επιπλέον του "3)"  υπάρχουν και άλλοι λόγοι που οφείλεται η ποιότητα μιας απεικόνισης απο την μεγαλύτερη ανάλυση..

 

Δεν έχει σημασία δηλαδή μόνο αν μπορείς να καταλάβεις/μπορείς να δεις το κάθε pixel  που έχει σχέση με τα ματια σου την απόστασή και το μέγεθος της οθόνης.

 

Αλλά επιπλέον μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει καλύτερη πιστότητα χρωμάτων (μεγαλύτερη κάλυψη χρωματικών φασμάτων/ πιο έντονα χρώματα κτλ)

 

Επίσης η μεγαλύτερη ανάλυση δίνει και την ψευδαίσθηση του βάθους γιατί όσο πιο εύκολο ειναι να ξεχωρίσουμε τις νοητές γραμμές (πχ μιας σιλουέτας ανθρώπου από το background) τόσο πιο επίπεδη φαίνεται η εικόνα και ισχύει το αντίστροφο και άρα όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο πιο δύσκολα διακρίνεται αυτή η γραμμή άρα τόσο μεγαλύτερο βάθος αντιλαμβανόμαστε δίνει σχεδόν ενα 3D εφε υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

 

5) Αν δεν θέλεις μην αγοράζεις κανένας δεν σε έβαλε να αγοράσεις με το ζόρι επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα με την όραση σου σε τέτοιο βαθμό που και απο παλιά τηλεόραση να έβλεπες vhs βίντεο δεν θα καταλάβαινες την διαφορά με 4κ bluray ... αυτό δεν σημαίνει κάτι γενικά σημαίνει απλά ότι εσύ δεν έχει νόημα να πληρώσεις έξτρα για να δεις κάτι καλύτερο απο βιντεοκασέτες..

 

Τέλος μην προσβάλλεις τα άλλα άτομα που δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και ανάγκες με εσένα.

 

Κατά πάσα πιθανότητα Sarcasm Detection Fail...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...