Προς το περιεχόμενο

Η αστυνομία δεν μπορεί να δει κάμερες;


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Χθες κατά τις 8 το βράδυ μου κλέψανε το κινητό από το τσαντάκι τελείως αιφνίδια, ένα alcatel idol 3 5.5 inches με θήκη βιβλίο μαύρο (αν το βρει κανείς και μου το δώσει :P). Ήρθε λοιπόν ο φίλος μου ο υπολογιστάκιας που θα πηγαίναμε για καφέ, είπα το IMEI στον καθηγητή του και μου είπε πως τελευταία φορά το κινητό έκλεισε ακριβώς απάναντι στα coffee island (5-10 λεπτά μετά). By the way, κατά τις 4:30 το πρωί της τρίτης το ξανάνοιξε ο βλάκας, τελείως άχρηστος, αν δεν κοιμόμουν εκείνη την ώρα τον είχαμε βρει).

 

Πάω που λέτε σήμερα στον Μουστάκα και ήταν έξω η security και την ρωτάω αν μπορώ και τι πρέπει να κάνω για να δω κάμερες της χθεσινής μέρας κατα τις 8 το βράδυ και μου λέει μόνο με εντολή της αστυνομίας (που έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα ύστερα). Οκ λέω, πάω λοιπόν στο αστυνομικό τμήμα στο μουσείο της Ακρόπολης κοντά, με εξυπηρετεί ένα παλικάρι της ασφάλειας, του δίνω στοιχεια κλπ κλπ και μου λέει θα με ενημερώσει κλπ. Μετά του λέω αν γίνεται να πάμε να δούμε τις κάμερες ή να πανε αυτοί επειδή μια κάμερα στόχευε προς εμένα την ώρα που μου το άρπαξε και θα βοηθήσει ίσως.. Μου λέει πως δε γίνεται να δούμε κάμερες επειδή κοιτάνε εξωτερικά στο δρόμο και όχι στο κατάστημα και πως γίνεται μόνο για κακούργημα... Σκαλώνω εγώ του λέω ευχαριστώ και φεύγω..

 

Τώρα σοβαρά ισχύει ρε παιδιά αυτό ή βαριόταν να ασχοληθεί; Τι πάει να πει οτι δεν μπορει η αστυνομία να δει; Εντάξει κινητό ήταν δεν ήταν κακούργημα, αλλά για μένα μπορεί να θεωρείται κακούργημα! :P Πέρα από την πλάκα δε καταλαβαίνω γιατί να μην πηγαίναμε και να το κάναμε αυτό, 10 λεπτά υπόθεση, ίσα ίσα θα τους βοηθούσε κιόλας..

 

Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω ισχύει.

Το να βιντεοσκοπεί ένα πχ κατάστημα τον εσωτερικό του χώρο για λόγους ασφαλείας είναι οκ, εφόσον βέβαια υπάρχει σε εμφανές σημείο σχετική ενημέρωση (έτσι αν κάποιος δεν γουστάρει να "ποζάρει" μπορεί να μην μπει στο μαγαζί).

Σε καμιά περίπτωση όμως δεν επιτρέπεται η βιντεοσκόπηση εξωτερικού (κοινόχρηστου) χώρου, και αν κάποιος το κάνει, πέρα από το ότι παρανομεί, σχετικό βίντεο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πχ σε δικαστήριο.

Αυτό ισχύει για τις ιδιωτικές κάμερες. Τώρα για τις άλλες, πχ διαχείρησης κυκλοφορίας, δεν ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου είχαν κλέψει ποδήλατο μπροστά από ξενοδοχείο με κάμερες μου είπε ο μπατσακος στο τμήμα ότι μόνο με εντολή εισαγγελέα ζητάνε βίντεο.

Ζήτησαν και αριθμό πλαισίου για να κάνω καταγγελία, τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου είχαν κλέψει ποδήλατο μπροστά από ξενοδοχείο με κάμερες μου είπε ο μπατσακος στο τμήμα ότι μόνο με εντολή εισαγγελέα ζητάνε βίντεο.

Ζήτησαν και αριθμό πλαισίου για να κάνω καταγγελία, τρέχα γύρευε...

Ο μπατσακος σίγουρα δεν θα ρίσκαρε τη δουλειά του για ένα "ποδήλατο"! Αυτό λέει η λογική και οι νόμοι είναι αυτοί δυστηχως η ευτηχως!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τόσα κινητά χάνονται κάθε μέρα οπότε λογικά δεν μπορούν και δε θέλουν να δώσουν έμφαση σε ένα κινητό.. Άρα δε μου είπε μαλακίες, ισχυέι, άρα δε μπορώ να κάνω κάτι... Χμμ δε πειράζει, τουλάχιστον έκανα τα βασικά (blacklist imei κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τόσα κινητά χάνονται κάθε μέρα οπότε λογικά δεν μπορούν και δε θέλουν να δώσουν έμφαση σε ένα κινητό.. Άρα δε μου είπε μαλακίες, ισχυέι, άρα δε μπορώ να κάνω κάτι...

 

Ακριβώς αυτό.

 

Μόνο για σοβαρές υποθέσεις αξιοποιούν κλεμμένα κινητά και γενικά παρακολουθούν σήματα κινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μονο με εισαγγελικη εντολη μπορει να γινει κατι τετοιο. Η νομοθεσια λεει οτι και στο βιντεο να δεις τον κλεφτη στο δικαστηριο δεν θεωρειται αποδεικτικο μεσο. Στο αμερικα γινεται εδω οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση: με αυτη την λογικη, αυτα τα πιστολακια που εχουν οι αστυνομικοι και βλεπουν απο μακρυα ποσο τρεχεις ειμαι νομιμα; τι διαφορα αυτο με μια καμερα σε δημοσιο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χαζη ερωτηση: με αυτη την λογικη, αυτα τα πιστολακια που εχουν οι αστυνομικοι και βλεπουν απο μακρυα ποσο τρεχεις ειμαι νομιμα; τι διαφορα αυτο με μια καμερα σε δημοσιο χωρο;

Το ένα καταγράφει προσωπικά δεδομένα το άλλο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση: με αυτη την λογικη, αυτα τα πιστολακια που εχουν οι αστυνομικοι και βλεπουν απο μακρυα ποσο τρεχεις ειμαι νομιμα; τι διαφορα αυτο με μια καμερα σε δημοσιο χωρο;

τα ραντάρ πάντα καταγράφουν πινακίδα. Οπως λέει κ ο σπεκ δεν καταγράφουν προσωπικά δεδομένα γι υτο αν προσέξεις οι κάμερες βγάζουν φωτο το πίσω μέρος του αυτοκινήτου για να μην φαίνεται το πρόσωπο του συνοδηγού (γιατί ο οδηγός θεωρητικά θα ταυτοποιηθεί).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τα ραντάρ πάντα καταγράφουν πινακίδα. Οπως λέει κ ο σπεκ δεν καταγράφουν προσωπικά δεδομένα γι υτο αν προσέξεις οι κάμερες βγάζουν φωτο το πίσω μέρος του αυτοκινήτου για να μην φαίνεται το πρόσωπο του συνοδηγού (γιατί ο οδηγός θεωρητικά θα ταυτοποιηθεί).

Αυτο αναφέρεται στο "ρανταρ" ταχυτητας που εχουν στην τροχαια και καθονται στην ακρη και σημαδεύουν το αμαξι για να δουν ποσο γρήγορα παει. Το οποιο δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να χρησιμοποιεί το φαινόμενο Doppler για να υπολογίσει την ταχυτητα, ουτε φωτογραφιες ουτε τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...