Προς το περιεχόμενο

Amazon Echo/Dot/Plus/FireTV @ WorldShop Lufthansa [ΤΕΛΟΣ]


geofak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχει καμια διαφορα η international εκδοση με την μη-international στο echo dot.

 

Το amazon απλα τα διαφοροποιει για να μπορει να βαζει διαφορετικες τιμες αναλογα την χωρα.

αυτό πως το ξέρεις φίλε μου?Κι εγώ έτσι νομίζω, αλλά θα ήθελα να είμαι πιο σίγουρος.

edit:έχεις αγοράσει το γερμανικό πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραία όλα αυτά και ενδιαφέροντα.

Αλλά ας σκεφτούμε και τον λόγο που φτιάχτηκαν αυτές οι συσκευές από την Amazon και αργότερα από την Google με το Home Live.

Ο σκοπός τους είναι να σε κάνουν να καταναλώσεις περισσότερα προϊόντα τους και όχι να σου λένε τον καιρό και την ώρα.

Προσωπικά δεν θα έβαζα καλόπιστα στο σπίτι μου ένα ανοιχτό μικρόφωνο να με παρακολουθούν για να με εξυπηρετήσουν.

Οι συσκευές αυτές ενεργοποιούνται με λέξεις αφύπνισης (wake words). Άρα πρέπει συνέχεια να έχουν ανοιχτό το μικρόφωνο καταγράφοντας ομιλίες για να αναγνωρίσουν πότε θα ενεργοποιηθούν.

Οι εταιρείες αυτές έχουν κατοχυρώσει πατέντες τεχνολογίας για τη λειτουργία τους.

Σύμφωνα με άρθρο του Link.png Site: CBSNews "What these patents describe is that they're always watching, they're always listening," «Συνεχώς παρακολουθούν, συνεχώς ακούν»

Άρα λοιπόν, ο σκοπός τους είναι να παρακολουθούν συνεχώς τις συνομιλίες, να ψάχνουν για λέξεις κλειδιά και να σου προτείνουν προϊόντα και υπηρεσίες ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου και τις προτιμήσεις σου.

προσωπικά αυτό το θεωρώ εντελώς λάθος. Όχι πως η Google ή το Facebook δεν το κάνει ήδη εδώ και πολλά χρόνια όπως και η Microsoft με την Cortana. Google Now, Siri και Cortana σβηστά και παρκαρισμένα τα έχω.

Αλλά εκεί μπορώ να ελέγξω την «ιδιωτικότητά» μου, όσο μου επιτρέπεται και όταν το σκεφτώ.

Όταν έχω ένα μικρόφωνο ανοιχτό να με καταγράφει δεν υπάρχει ιδιωτικότητα.

"It almost feels a little bit like Big Brother-ish,"

Όχι, ευχαριστώ. Θα δω τον καιρό, την ώρα και την κυκλοφορία στο κινητό σε λίγα δευτερόλεπτα.

Και θα αναζητήσω και θα ψάξω στο ίντερνετ ό,τι χρειάζομαι όταν θα το χρειαστώ.

Θα αντισταθώ όσο μπορώ μέχρι τελικά, κάποτε να παραδοθώ στο Internet of Things αναπόφευκτα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πως το ξέρεις φίλε μου?Κι εγώ έτσι νομίζω, αλλά θα ήθελα να είμαι πιο σίγουρος.

edit:έχεις αγοράσει το γερμανικό πχ?

Εχω το γερμανικο εδω και 3 μηνες πριν βγει η international εκδοση.

Δεν εχει καμια διαφορα απο την international εκδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το γερμανικο εδω και 3 μηνες πριν βγει η international εκδοση.

Δεν εχει καμια διαφορα απο την international εκδοση. 

να σαι καλά, γιατί αν περίμενα απάντηση από το support τους, ούτε του χρόνου δε θα το παρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και μια ερωτησουλα τον haHa. Το ηχειο του dot αρκει για ενα σχετικα μικρο δωματιο ή θα ψαξουμε για συμπληρωματικο ηχειακι; Εννοω για μουσικη αλλα οχι ακραια πραγματα απλα να ακουγεται. Και φυσικα με ενδιαφερει και για το ξυπνητηρι αν θα ακουγεται αρκετα ωστε να με ξυπναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσος ζορες για να βαλεις σπιτι σου και κοριό echo ... :P

ε, έχω κινέζικες κάμερες, κινέζικα smart φώτα, κινητό google, μόνο η Amazon δε με παρακολουθεί, αδικία δεν είναι? :P

Και η microsft είναι εκτός(έχω  linux), αλλά αυτή δεν μπαίνει σπίτι μου με τπτ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και μια ερωτησουλα τον haHa. Το ηχειο του dot αρκει για ενα σχετικα μικρο δωματιο ή θα ψαξουμε για συμπληρωματικο ηχειακι; Εννοω για μουσικη αλλα οχι ακραια πραγματα απλα να ακουγεται. Και φυσικα με ενδιαφερει και για το ξυπνητηρι αν θα ακουγεται αρκετα ωστε να με ξυπναει.

Για casual ραδιόφωνο καλό ειναι,αλλα μη περιμενεις καμιά ποιότητα.

Ή,για να στο πω αλλιώς,μια χαρά ειανι για να ακούσεις τα νέα της ημέρας,αλλά  δε θα απολαύσεις μουσική,εκτός αν σε ικανοποιεί ενας ultra flat ήχος.

Ίσα ίσα για χαζοgeneric pop ραδιοφώνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα απο 7/12 έφτασε 19/12 Σόφια και έχει μέρες ακόμα μπροστά τότε ζήσε Μάη μου... Εμείς που το παραγγείλαμε 14-15/12 το βλέπω να φτάνει εδώ μετά την πρωτοχρονιά.

Αυτό το 6-8 μέρες (η οποίες από το support τους γίνεται "up to 9" αν τους ρωτήσεις) είναι δούλεμα κανονικό :) Δυστυχώς επιβεβαιώνεται ότι έρχεται οδικά οπότε... υπομονή. Λίγο να σταματήσει να φάει ο οδηγός, να κοιμηθεί, να κατουρήσει, να ξεφορτώσει/φορτώσει σε καμιά άλλη χώρα, ε περνάνε οι μέρες μην νομίζεις :) Έχουμε μετά και την ACS εδώ που δεν φημίζεται για την ταχύτητα της (φημίζεται όμως για τα κόλπα της "πέρασαν και δεν σας βρήκαν")

 

Τελικά πάντως επειδή γουστάρω το tuneIn (να ακούω και τον δικό μου σταθμούλι) ίσως έπρεπε τελικά να δώσω 40 παραπάνω να πάρω το μεγάλο... 

 

Αν γνωρίζει κανείς που το χει, μια ερώτηση. Εξωτερικό ηχείο, μόνο απ την έξοδο 3,5? Αν έχεις ένα bt receiver στο ηχοσύστημα σου, μπορεί να συνδεθεί με bt και να παίξει μουσική έτσι? Γενικά συνδέεται σε bt ηχεία/receivers για έξοδο ήχου?

Ακόμα καλύτερα πχ εγώ που έχω το harmony hub να πω "Alexa XXX harmony action" να ανοίξει τον ενισχυτή και να γυρίσει στο input που είναι το bt receiver και μετά να παίξω μουσική απο εκεί? 

Αν αυτό γίνεται, θα είχα θέμα όταν είναι το bt receiver πάνω και ο ενισχυτής παίζει απο αλλού? δηλαδή θα έχανα τον ήχο απ το ηχείο του dot? Γιατί να τραβήξω πόσα μέτρα 3,5 καλώδιο και να το συνδέω με το χέρι όταν θέλω να παίξω μουσική, χάνει όλο το νόημα του.

Τέλος στην χειρότερη, γίνεται να παίξει ταυτόχρονα η έξοδος 3,5 με το ενσωματωμένο ηχειάκι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λπιπον από όσο το είχα ψάξει λίγο

Οι διαφορές είναι στα ηχεία δλδ το Plus έχει το καλύτερο ηχείο από τα τρία, κάποιοι λέγανε ότι έχει και καλύτερα μικρόφωνα και ότι στο Plus γίνονται πιο εύκολα η σύνδεση με τις συσκευές που θες....

Εγώ πήρα το Plus για σαλόνι( να πιάνει και κουζίνα ) το echo για το γραφείο και το το dot για την κρεβατοκαμαρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα απο 7/12 έφτασε 19/12 Σόφια και έχει μέρες ακόμα μπροστά τότε ζήσε Μάη μου... Εμείς που το παραγγείλαμε 14-15/12 το βλέπω να φτάνει εδώ μετά την πρωτοχρονιά.

Αυτό το 6-8 μέρες (η οποίες από το support τους γίνεται "up to 9" αν τους ρωτήσεις) είναι δούλεμα κανονικό :) Δυστυχώς επιβεβαιώνεται ότι έρχεται οδικά οπότε... υπομονή. Λίγο να σταματήσει να φάει ο οδηγός, να κοιμηθεί, να κατουρήσει, να ξεφορτώσει/φορτώσει σε καμιά άλλη χώρα, ε περνάνε οι μέρες μην νομίζεις :) Έχουμε μετά και την ACS εδώ που δεν φημίζεται για την ταχύτητα της (φημίζεται όμως για τα κόλπα της "πέρασαν και δεν σας βρήκαν")

 

Τελικά πάντως επειδή γουστάρω το tuneIn (να ακούω και τον δικό μου σταθμούλι) ίσως έπρεπε τελικά να δώσω 40 παραπάνω να πάρω το μεγάλο... 

 

Αν γνωρίζει κανείς που το χει, μια ερώτηση. Εξωτερικό ηχείο, μόνο απ την έξοδο 3,5? Αν έχεις ένα bt receiver στο ηχοσύστημα σου, μπορεί να συνδεθεί με bt και να παίξει μουσική έτσι? Γενικά συνδέεται σε bt ηχεία/receivers για έξοδο ήχου?

Ακόμα καλύτερα πχ εγώ που έχω το harmony hub να πω "Alexa XXX harmony action" να ανοίξει τον ενισχυτή και να γυρίσει στο input που είναι το bt receiver και μετά να παίξω μουσική απο εκεί? 

Αν αυτό γίνεται, θα είχα θέμα όταν είναι το bt receiver πάνω και ο ενισχυτής παίζει απο αλλού? δηλαδή θα έχανα τον ήχο απ το ηχείο του dot? Γιατί να τραβήξω πόσα μέτρα 3,5 καλώδιο και να το συνδέω με το χέρι όταν θέλω να παίξω μουσική, χάνει όλο το νόημα του.

Τέλος στην χειρότερη, γίνεται να παίξει ταυτόχρονα η έξοδος 3,5 με το ενσωματωμένο ηχειάκι?

υποστηρίζει έξοδο ήχου με bluetooth κανονικά και μάλιστα μπορείς να της το ζητήσεις κιόλας να κάνει ανίχνευση συκσευών οταν έχει ενεργοποιήσει το bluetooth σε μια συσκευή. 

 

Επίσης υποστηρίζει έξοδο ήχου με jack. 

 

Και στις δύο περιπτώσεις όταν ενεργοποιηθεί έξοδος ήχου σε άλλο μέσο, σταματάει η έξοδος ήχου από το ενσωματωμένο ηχείο του echo. Επίσης σταματάει και όταν απλά κουμπώσεις ένα jack πάνω στο echο και ας είναι και στον αέρα το άλλο άκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα απο 7/12 έφτασε 19/12 Σόφια και έχει μέρες ακόμα μπροστά τότε ζήσε Μάη μου... Εμείς που το παραγγείλαμε 14-15/12 το βλέπω να φτάνει εδώ μετά την πρωτοχρονιά.

Αυτό το 6-8 μέρες (η οποίες από το support τους γίνεται "up to 9" αν τους ρωτήσεις) είναι δούλεμα κανονικό :) Δυστυχώς επιβεβαιώνεται ότι έρχεται οδικά οπότε... υπομονή. Λίγο να σταματήσει να φάει ο οδηγός, να κοιμηθεί, να κατουρήσει, να ξεφορτώσει/φορτώσει σε καμιά άλλη χώρα, ε περνάνε οι μέρες μην νομίζεις :) Έχουμε μετά και την ACS εδώ που δεν φημίζεται για την ταχύτητα της (φημίζεται όμως για τα κόλπα της "πέρασαν και δεν σας βρήκαν")

 

Τελικά πάντως επειδή γουστάρω το tuneIn (να ακούω και τον δικό μου σταθμούλι) ίσως έπρεπε τελικά να δώσω 40 παραπάνω να πάρω το μεγάλο... 

 

Αν γνωρίζει κανείς που το χει, μια ερώτηση. Εξωτερικό ηχείο, μόνο απ την έξοδο 3,5? Αν έχεις ένα bt receiver στο ηχοσύστημα σου, μπορεί να συνδεθεί με bt και να παίξει μουσική έτσι? Γενικά συνδέεται σε bt ηχεία/receivers για έξοδο ήχου?

Ακόμα καλύτερα πχ εγώ που έχω το harmony hub να πω "Alexa XXX harmony action" να ανοίξει τον ενισχυτή και να γυρίσει στο input που είναι το bt receiver και μετά να παίξω μουσική απο εκεί? 

Αν αυτό γίνεται, θα είχα θέμα όταν είναι το bt receiver πάνω και ο ενισχυτής παίζει απο αλλού? δηλαδή θα έχανα τον ήχο απ το ηχείο του dot? Γιατί να τραβήξω πόσα μέτρα 3,5 καλώδιο και να το συνδέω με το χέρι όταν θέλω να παίξω μουσική, χάνει όλο το νόημα του.

Τέλος στην χειρότερη, γίνεται να παίξει ταυτόχρονα η έξοδος 3,5 με το ενσωματωμένο ηχειάκι?

Γιατί το dot δεν μπορεί να παίξει μέσω TuneIn?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...