Προς το περιεχόμενο

ποιότητα γύρου, κλπ...


saleit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που ειναι αυτος;  ανω τουμπα ;

Ναι, Εμμανουήλ Φίλη 15 κρυμενο απο την λαμπρακη, πανε οσοι ξερουν, για αυτο γινεται χαμος. Κυριολεκτικα ολα τα κρεατα χειροποιητα και ισως το μονο μαγαζι Σαλονικη που δεν κανει πακετο γιατι δεν το εχει αναγκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, Εμμανουήλ Φίλη 15 κρυμενο απο την λαμπρακη, πανε οσοι ξερουν, για αυτο γινεται χαμος. Κυριολεκτικα ολα τα κρεατα χειροποιητα και ισως το μονο μαγαζι Σαλονικη που δεν κανει πακετο γιατι δεν το εχει αναγκη.

Το εγραψες αργα μας Γ@μησες...ειμαι μακρια απο εκει κατω παπαφη θα πηγαινα μια βολτα..

απο αυριο κομμενο το κρεας για λιγες ημερες ....μετα τα χριστουγεννα παλι κρεας-θα τον τιμησω ομως σιγουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα την αποσταση, εγω στην θεση σου θα πηγαινα :-D

Δεν γίνεται... Έχω έτοιμα τα παιδιά για ύπνο ε και μετά θα κοιμηθώ αύριο ξυπνάω 7.

Δεν πειράζει την επόμενη εβδομάδα με το καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1,50€ που εχει ο γύρος δεν εχω μεγάλες απαιτήσεις.Ειμαι ευχαριστημένος γιατι και νόστιμος ειναι και χορταίνω.Τωρα με 1,50€ δεν νομίζω οτι το κρέας θα ειναι καλής ποιότητας.Επειδη ειναι φθηνός σκάει ολη η Πάτρα στο συγκεκριμένο μαγαζί για γύρο και καλαμάκια με 1€.

Θεσσαλονίκη έχει  και  με με 1 ευρώ στη ροτόντα, αλλά παίζει και   να είναι και από σκύλο....

Τα καλαμάκια μας τα δίνουν τζάμπα. δε  πληρώνουμε και για ένα κομμάτι τρύπιο πλαστικό. :-D  :-D  :-D  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη έχει  και  με με 1 ευρώ στη ροτόντα, αλλά παίζει και   να είναι και από σκύλο....

Τα καλαμάκια μας τα δίνουν τζάμπα. δε  πληρώνουμε και για ένα κομμάτι τρύπιο πλαστικό. :-D  :-D  :-D  :-D

 

Το πρωτοτυπο σχολιο της χρονιας...

Καλύτερος γύρος απο Αθήνα παρά θεσσαλονίκη; Μάλλον απο λάθος μαγαζί πήρες Θεσσαλονίκη.

 

Γενικά πάνω είναι καλύτερα τα κρέατα. Αν και πλέον παίρνω σπάνια.

 

Πολλα μαγαζια στη Θεσσαλονικη λογω φοιτητοκοσμου εχουν ριξει την ποιοτητα στα ταρταρα γιατι το μονο που μετραει ειναι να εχει πολυ κρεας και να ειναι φθηνο για να το προτιμησουν οι φοιτητες. Μπορει σε γειτονιες ή πιο εξω απο κεντρο να υπαρχουν τα σουπερ γυραδικα αλλα στο κεντρο της Θεσ/νικης κυκλοφορει πολλη σαβουρα. Στην Αθηνα ποτε δεν παιρνω απο το κεντρο οποτε δε μπορω να σχολιασω πως ειναι, τωρα αν πας στο Μοναστηρακι να παρεις γυρο προφανως θα ειναι μαπα και πανακριβος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτοτυπο σχολιο της χρονιας...

 

Πολλα μαγαζια στη Θεσσαλονικη λογω φοιτητοκοσμου εχουν ριξει την ποιοτητα στα ταρταρα γιατι το μονο που μετραει ειναι να εχει πολυ κρεας και να ειναι φθηνο για να το προτιμησουν οι φοιτητες. Μπορει σε γειτονιες ή πιο εξω απο κεντρο να υπαρχουν τα σουπερ γυραδικα αλλα στο κεντρο της Θεσ/νικης κυκλοφορει πολλη σαβουρα. Στην Αθηνα ποτε δεν παιρνω απο το κεντρο οποτε δε μπορω να σχολιασω πως ειναι, τωρα αν πας στο Μοναστηρακι να παρεις γυρο προφανως θα ειναι μαπα και πανακριβος. 

Ευχαριστώ!!!!

 

Και οι φοιτητές φίλε τί νομίζεις είναι; βλάκες; 

Όταν βλέπουν ότι έχει σαπίλα, του γτήνουν και τη μάπα φεύγοντας.... Τουλάχιστον έτσι κάναμε εμείς... προ 10ετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!!!!

 

Και οι φοιτητές φίλε τί νομίζεις είναι; βλάκες; 

Όταν βλέπουν ότι έχει σαπίλα, του γτήνουν και τη μάπα φεύγοντας.... Τουλάχιστον έτσι κάναμε εμείς... προ 10ετίας...

 

Προ 10ετιας, που υπηρχε ρευστο. Τωρα εχει πεσει και το χαρτζιλικι τους, ειχε παρει ενας φιλος απο ενα στο κεντρο να το δοκιμασουμε και ηταν σαν ποικιλια με κρεατικα και πατατες πανω σε αραβικη πιτα (δε θυμαμαι ονομα μαγαζιου) και μου ελεγε οτι ειχε απιστευτο κοσμο και ηταν οντως παμφθηνο. Αλλα δεν ελεγε τιποτα, μια βλακεια ηταν. Ολα τα κρεατα ιδια γευση ειχαν :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ 10ετιας, που υπηρχε ρευστο. Τωρα εχει πεσει και το χαρτζιλικι τους, ειχε παρει ενας φιλος απο ενα στο κεντρο να το δοκιμασουμε και ηταν σαν ποικιλια με κρεατικα και πατατες πανω σε αραβικη πιτα (δε θυμαμαι ονομα μαγαζιου) και μου ελεγε οτι ειχε απιστευτο κοσμο και ηταν οντως παμφθηνο. Αλλα δεν ελεγε τιποτα, μια βλακεια ηταν. Ολα τα κρεατα ιδια γευση ειχαν :P

Κατάλαβα!

Και γω μη νομίζεις, δεν είχα τα τρελά λεφτά. Δούλευα κουτσά στραβά....!

Ναι, έτσι μου φαίνεται... ότι τα κορεατικά του έχουν γίνει χάλι μαύρο.... Μέσα στη φορμόλη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε για την ποιότητα του κρέατος που βάζει ο άλλος στο γύρο, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν γυράδικα παίζει να μην έχουν ιδέα όχι μόνο τι κρέας βάζουνε αλλά και πώς να το ψήσουνε.

 

Με όλη αυτή την μαζικοποίηση του γρήγορου φτηνού φαγητού ο οποιοσδήποτε που είχε λίγα λεφτά στην άκρη/δεν ήξερε τι να κάνει στη ζωή του/έψαχνε να πιάσει την καλή με τον λιγότερο κόπο άνοιγε και ανοίγει σουβλατζίδικα. Όλοι αυτοί θα στραφούν στις έτοιμες λύσεις για να χτίσουν γρήγορα το μαγαζί και να καλύψουν την έλλειψη γνώσης πάνω στο αντικείμενο., κατεψυγμένοι γύροι από την Megas Yeeros, Hellenic Gyros και τις συναφείς εταιρείες του κλάδου και ψησταριές που τους έχει πει ο τεχνικός "βάλτο στο 4 και μετά από μια ώρα κατέβασέ το στο 3". Οι περισσότεροι παίζει να μην έχουν πιάσει στα χέρια τους κανονικά νωπά κομμάτια χοιρινού, κοτόπουλου ή οτιδήποτε άλλο. Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μια χοιρινή ωμοπλάτη από ένα μπούτι ή μια πανσέτα πχ. Οι μόνες ουσιαστικές διαφορές σε όλα αυτά τα μαγαζιά πέρα από την κατηγορία τιμής γύρου που θα διαλέξουν από το δειγματολόγιο της κάθε εταιρείας είναι το μίγμα μπαχαρικών και μαρινάδας που θα τους βάλει ο προμηθευτής και ο τρόπος που θα μεταφερθεί η θερμότητα στο κρέας (με ηλεκτρικό/αέριο/φωτιά/κάρβουνα κτλ κτλ).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1,50€ που εχει ο γύρος δεν εχω μεγάλες απαιτήσεις.Ειμαι ευχαριστημένος γιατι και νόστιμος ειναι και χορταίνω.Τωρα με 1,50€ δεν νομίζω οτι το κρέας θα ειναι καλής ποιότητας.Επειδη ειναι φθηνός σκάει ολη η Πάτρα στο συγκεκριμένο μαγαζί για γύρο και καλαμάκια με 1€.

 

Τι 1 και 1.5ευρώ ρε μαν, εδώ σε εμάς έχει στην καλύτερη 2 ευρώ ασχέτως ποιότητας, όλα χάλια είναι, αλλά πετύχαμε και έναν πολύ καλό. Καλά για 1 ευρώ δε το συζητάμε, αν βγάλεις ΦΠΑ βρίσκεις την καθαρή αξία που έχει.....

Όχι δεν έχω φάει, αν τύχει θα δοκιμάσω thanks! :)

 

Έτσι είναι αλλά όχι για όλους! Για μερικούς δηλαδή φτάνει να παραδοθεί ώσπου την πίτα με πατάτες και είναι μια χαρά ευχαριστημένοι πελάτες! Ποσότητα > ποιότητα!

 

Δεν το κατάλαβα αυτό, εννοείς αν πάρουν το σουβλάκι με πολλές πατάτες αλλά καθόλου γύρο ή γύρο που να είναι χάλια είναι ευχαριστημένοι; Με εμένα δεν ισχύει αυτό πάντως, αν δεν φάω τον γύρο και δεν τον απολαύσω, δεν....

Στην Αθηνα ποτε δεν παιρνω απο το κεντρο οποτε δε μπορω να σχολιασω πως ειναι, τωρα αν πας στο Μοναστηρακι να παρεις γυρο προφανως θα ειναι μαπα και πανακριβος. 

 

Σκατά είναι στο λέω εγώ, καλό μαγαζί μόνο αν πετύχεις κατά τύχη ή σου προτείνει φίλος/γνωστός, διαφορετικά μόνο με την δική μου μέθοδο που έτρωγα από διάφορα μαγαζιά επί πολλά χρόνια για να καταλήξω ποια είναι τα καλά τουλάχιστον στην περιοχή μου.

Και οι φοιτητές φίλε τί νομίζεις είναι; βλάκες; 

Όταν βλέπουν ότι έχει σαπίλα, του γτήνουν και τη μάπα φεύγοντας.... Τουλάχιστον έτσι κάναμε εμείς... προ 10ετίας...

 

Το θέμα είναι αν μπορούν να κρίνουν την σαπίλα, γενικά αν δεν έχεις εμπειρία να δοκιμάζεις από πολλά μαγαζιά, δεν το καταλαβαίνεις, εκτος αν μιλάμε σε φάση μόλις φας κάτι να μπεις "μπλιάχ" και να το φτύσεις, τότε πάω πάσο. Μέχρι το 2010 υπήρχε εδώ μαγαζί που έτρωγες και σου φαινόντουσαν οκ, αλλά κάποιες φορές έκανες διάρροια μετά από ώρες. Και επειδή ήταν μετά από ώρες κι οχι πάντα δεν το καταλάβαινες άμεσα, έπρεπε να δοκιμάσεις από αυτούς αρκετές φορές για να αντιληφθείς στο τέλος οτι φταίνε τα φαγητά τους, εγώ προσωπικά το κατάλαβα όταν είδα σχόλια άλλων σε μια ιστοσελίδα και λεω ε οχι δεν γίνεται να είναι τυχαίο όλο αυτό.

Λέτε για την ποιότητα του κρέατος που βάζει ο άλλος στο γύρο, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν γυράδικα παίζει να μην έχουν ιδέα όχι μόνο τι κρέας βάζουνε αλλά και πώς να το ψήσουνε.

 

Με όλη αυτή την μαζικοποίηση του γρήγορου φτηνού φαγητού ο οποιοσδήποτε που είχε λίγα λεφτά στην άκρη/δεν ήξερε τι να κάνει στη ζωή του/έψαχνε να πιάσει την καλή με τον λιγότερο κόπο άνοιγε και ανοίγει σουβλατζίδικα. Όλοι αυτοί θα στραφούν στις έτοιμες λύσεις για να χτίσουν γρήγορα το μαγαζί και να καλύψουν την έλλειψη γνώσης πάνω στο αντικείμενο., κατεψυγμένοι γύροι από την Megas Yeeros, Hellenic Gyros και τις συναφείς εταιρείες του κλάδου και ψησταριές που τους έχει πει ο τεχνικός "βάλτο στο 4 και μετά από μια ώρα κατέβασέ το στο 3". Οι περισσότεροι παίζει να μην έχουν πιάσει στα χέρια τους κανονικά νωπά κομμάτια χοιρινού, κοτόπουλου ή οτιδήποτε άλλο. Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μια χοιρινή ωμοπλάτη από ένα μπούτι ή μια πανσέτα πχ. Οι μόνες ουσιαστικές διαφορές σε όλα αυτά τα μαγαζιά πέρα από την κατηγορία τιμής γύρου που θα διαλέξουν από το δειγματολόγιο της κάθε εταιρείας είναι το μίγμα μπαχαρικών και μαρινάδας που θα τους βάλει ο προμηθευτής και ο τρόπος που θα μεταφερθεί η θερμότητα στο κρέας (με ηλεκτρικό/αέριο/φωτιά/κάρβουνα κτλ κτλ).

 

Ακριβώς, άτομα χωρίς εμπειρία ουσιαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται μόνο σε εμένα, ή γενικά έχει πέσει η ποιότητα του γύρου αφενός, και γενικότερα στα κρεατικά από σουβλατζίδικα/ γυράδικα;

Είχα να φάω καιρό, πάνω από χρόνο, σήμερα πήρα από τρία διαφορετικά γυράδικα, και τα τρία ήταν φέξε μου και γλίστρησα.

2 γύροι (χοιρινό και κοτόπουλο) από Θεσσαλονίκη, 1 (χοιρινό) Κατερίνη.

Ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε. 

Πάντως, Αθήνα που είχα φάει (καλοκαίρι του 2013), ήταν αισθητά καλύτερος από Θεσσαλονίκη.

Υπάρχουν και εδώ κακοί γύροι. Το θέμα είναι να δοκιμάζεις από διαφορετικά μέχρι να βρεις κάποιο που να σε ικανοποιεί, και ύστερα να αγοράζεις απ' το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το κατάλαβα αυτό, εννοείς αν πάρουν το σουβλάκι με πολλές πατάτες αλλά καθόλου γύρο ή γύρο που να είναι χάλια είναι ευχαριστημένοι; Με εμένα δεν ισχύει αυτό πάντως, αν δεν φάω τον γύρο και δεν τον απολαύσω, δεν....

 

Ναι αυτό εννοώ, πολύς κόσμος αρκείται στην ποσότητα. Αλλιώς δεν εξηγείται πως δουλεύουν πολύ κάποια μαγαζιά που προσφέρουν πολύ ποσότητα αλλά μέτρια εώς χάλια γεύση - ποιότητα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάντε καμία πρόταση και για Χαλάνδρι 

Ναι όποιος έχει καμιά πρόταση ας πει :P 

Το Γιαννιώτικο στη πλατεία Κένεντι είναι οκ και το σουβλάκι του Σαλμα στην Ιφικράτους (στο πεζόδρομο με τις καφετέριες) θα έλεγα αλλά η ποιότητα δεν είναι καθόλου σταθερή, αλλά στις καλές του μέρες είναι τρομερός. 

Για καλά (και πραγματικά) καλαμάκια να προτιμήσεις την Αράχωβα που βρίσκεται στη Τούφα.

 

Μένω Χαλάνδρι και αναγκάζομαι να παραγγέλνω σουβλάκια από ένα πολύ καλό σουβλατζίδικο στο Μαρούσι, το οποίο είναι τουλάχιστον ένα σκαλί πάνω από αυτά του Χαλανδρίου (Σουβλακάκι στην Αγίου Κωνσταντίνου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...