Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα videogames του 2017


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιος είπε βρε συ ότι δεν έχει ιστορία το botw??

Εχει αναφερθει πολλες φορες ως αρνητικο σε στυλ "ελα μωρε ο link παει να σωσει τη zelda παλι" κτλπ, οταν θέλεις να κρίνεις αρνητικά το zelda αμεσως στην ιστορία πάνε ολοι. (δεν λεω για εδω γενικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα, ε εντάξει.. κλάιν.. και πόσα παιχνίδια στην τελική έχουν ιστορία με τη σοβαρή έννοια του όρου και όχι απλά μια υπόθεση που να σε κρατάει; (αν το καταφέρουν και αυτό) 

 

αυτό που λες παραπάνω μπορεί να ισχύει για το mario (πάμε να σώσουμε την πριγκίπισσα.. αλλά εκεί επίτηδες το σενάριο είναι χαζό εξ'ορισμού) , αλλά τα zelda ανέκαθεν είχαν ανεκτή ιστορία ή έστω έναν ωραίο τρόπο να λένε καλά την ιστορία τους 

 

και μιας και γενικά οι ιάπωνες έχουν και καλύτερες ιστορίες (σαφώς πιο δουλεμένες από τους δυτικούς) αλλά και πιο ωραίο τρόπο να τις λένε, το να λέει κάποιος σιγά το "όποιο ιαπωνικό παιχνίδι" παίζοντας μετριότητες που είναι τα mainstream παιχνίδια σε αυτόν τον τομέα προφανώς και δεν το λαμβάνεις στα σοβαρά 

 

πχ αν πάρουμε δυο κορυφαία εμπορικά πρόσφατα παραδείγματα από τη δύση witcher ή horizon, το τελείως χαβαλετζίδικο yakuza 0 τα γλεντάει σε σενάριο χαρακτήρες και πλοκή και δεν πιάνω καν nier.. 

 

η νοοτροπία είναι πολύ διαφορετική και συνήθως είναι υπέρ των ιαπώνων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το final fantasy 7 να βγαλουν remake και θα ειναι ξανα το παιχνιδι της χρονιας.

Αμαν και αυτοι μισαφι πια... Δουλεψτε εκει στην Sony ή ποιοι αλλοι εχουν τα δικαιωματα πια.

Στρωμενο σεναριο εχετε βαλτε τα γραφικα και καθαρισατε.... Ολα εγω πρεπει να τα λεω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το final fantasy 7 να βγαλουν remake και θα ειναι ξανα το παιχνιδι της χρονιας.

Αμαν και αυτοι μισαφι πια... Δουλεψτε εκει στην Sony ή ποιοι αλλοι εχουν τα δικαιωματα πια.

Στρωμενο σεναριο εχετε βαλτε τα γραφικα και καθαρισατε.... Ολα εγω πρεπει να τα λεω;

καλά κάτσε να δούμε αν θα το βγάλουν ή θα κάνουν όπως το XV..

 

γιατί μιλάμε για τεράστιο εγχείρημα να βγει ένα τέτοιο παιχνίδια από την αρχή και πολύ φοβάμαι για το αποτέλεσμα

 

επίσης αλλάζοντας και τη μάχη πέρα από το πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα θέλει και πολλή επιπλέον δουλειά, δεν είναι σαν το remake του crash που το gameplay είναι ίδιο

 

φοβάμαι πάρα πολύ για αυτό.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατί πρέπει να έχετε μόνο εσείς δίκιο και κανένας άλλος δηλαδή;

Εγω παντως μια ερωτηση εθεσα(η οποια ειναι ασχετη με το ποιος εχει δικιο ή αδικο ή ποιο παιχνιδι κερδισε και ποιο οχι)αλλα απαντηση δεν πηρα.Αλλα δεν πειραζει υγεια πανω απο ολα.

Δεν το ξερα παντως οτι ειχαμε συντακτικο team με gamers στο insomnia μιας και δεν εχω δει σχεδον κανενα στα θεματα των παιχνιδιων,να και κατι νεο που μαθαινεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα αρνητικά σχόλια, ήταν μιά απολαυστική αναφορά σε παιχνίδια πολύ αξιόλογα. Μπορεί ο αρθρογραφος να προκρινει παιχνίδια που αρέσουν στον ίδιο, αλλά, κατά τη γνώμη μου, είναι όλα πρώτης τάξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα αρνητικά σχόλια, ήταν μιά απολαυστική αναφορά σε παιχνίδια πολύ αξιόλογα. Μπορεί ο αρθρογραφος να προκρινει παιχνίδια που αρέσουν στον ίδιο, αλλά, κατά τη γνώμη μου, είναι όλα πρώτης τάξεως.

Προφανως και ισχυει αυτο δεν εγραψε κανεις το αντιθετο και φυσικα αναλογα με το ποια παιχνιδια επαιξε ο καθενας και ειναι και των γουστων του να διαφωνουν ή συμφωνουν αρκετοι με τους νικητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια παράληψη το Hollow Knight. Το αγαπημένο μου παιχνίδι της χρονιάς ανεξαρτήτως κατηγορίας.

 

Έστω και στα "Παραλίγο πρώτα"...

Αντ' αυτού το Undertale του 2015;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ 3 παιχνίδια θεωρώ κορυφαία final Fantasy & Full throttle, Stranglehold. :D

Το τελευταίο το σκηνοθέτησε ο John Woo παρακαλώ.

Κορυφαίος στο είδος του :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειχα τον χρονο αλλα κυριως το κουραγιο να παιξω ολα αυτα, εχω δει ελαχιστα, καποια τα εχω σε δισκακια και τα ... κοιταζω με πανικο καποιες φορες, δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

Μεσες ακρες εχουν αναφερθει ολα τα αξιολογα παιχνιδια, και σιγουρα υπαρχουν και αλλα αξιολογα.
Για να πω την αληθεια διαβαζωντας νομιζα οτι ειχε γινει καποια ψηφοφορια και βγηκαν αυτα, απο οσο καταλαβαινω τωρα αυτα που διαβασα ειναι αποτελεσμα των αποψεων μια ομαδας αρθρογραφων στο φορουμ. Σωστα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους λενε οτι δεν εχει ιστορια το botw, απλα θα πω οτι ειναι δομημένη σε στυλ dark souls, δεν στα πετάει στο πιάτο με cutscenes (εκτος απο τα main ok), πρέπει να ψάξεις τον κόσμο για να ανακαλύψεις πράγματα, από τα τραγούδια του kass μέχρι τα memories η ιστορία ξετυλίγεται και δένει με φοβερό τρόπο imo.

 

Οποιος δεν το εχει παίξει ακόμα εκτος του οτι πρεπει να το κανει άμεσα γιατί είναι GOT5Υ θα πρότεινα πριν παει final battle να παιξει και τα 2 dlc να δει όλα τα memories ολα τα songs κτλπ.

 

Για έμενα είναι 10/10 και παιχνίδι που βγαίνει καθε 5 χρονια και αν, και δεν εχει σχεση με fanboy κτλπ, εγω pc gamer ειμαι περισσοτερο.. :P

Τώρα που βγήκε και έκδοση cemu που υποστηρίζει multi threaded θα το παίζουμε άνετα στα 1080 60p.

 

Όσο για το άρθρο εξαιρετικό ακόμα μια φορά. Το μόνο που θα πω είναι ότι έχουμε πάρα πολλά για όλα τα γούστα που κανείς δεν προλαβαίνει να τα παίξει όλα. Απλά δείτε το κάθε παιχνίδι ως ένα ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mass Effect μια χαρα ηταν. Οποιος δυσαρεστηθηκε απο θεμα ματιων και animation ειναι αξιος της μοιρας του. Δυστυχως υπερισχυσε η δυσαρασκεια και πολυ πιθανο να χαντακωθει ολο το franchise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο ως τι?Υποκειμενικοτατο στην καλυτερη,δεδομενου οτι το insomnia ειναι forum κυριως αν δεν απατώμαι θα μπορουσε να γραψει ενα αρθρο με βαση ενα poll και ενα θρεντ...Το pubg δε ξεχασε να το αναφερει αλλα το wolfenstein και το divinity δε βολευαν πχ?Τεσπα,Και του χρονου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...