Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα videogames του 2017


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η γενικότερη αίσθηση στο κοινό είναι ότι πρόκειται για μετριότητα στη καλύτερη

 

αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι σε ένα παιχνίδι με τέτοιο hype ο κόσμος περιμένει την τελειότητα και αυτή είναι δύσκολο να υπάρξει, αλλά το ότι ένα παιχνίδι "δεν είναι τόσο κακό" δεν σημαίνει ότι είναι και καλό 

 

σε κάποια παιχνίδια βέβαια το hate ήταν  υπερβολικά αδικαιολόγητο (όπως στο shadow of war για παράδειγμα που ναι μεν ήταν απαράδεκτο αυτό που έγινε, αλλά το παιχνίδι σαν παιχνίδι είναι αρκετά καλό), αλλά στο andromeda δεν είμαι και τόσο βέβαιος, ούτε είναι ανεκτό να βγαίνει τέτοιο τσίρκο τεχνικά από τόσο μεγάλη εταιρεία και σε τίτλο με τόσο βαρύ όνομα 

 

πάντως η ΕΑ είχε 100% αποτυχία φέτος, η μόνη εταιρεία που παρέμεινε απόλυτα συνεπής έστω και στην αποτυχία της (αν και όχι το battlefield δεν τα πήγε άσχημα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το μόνο λυπηρό είναι ότι για ολόκληρη ms αναφέρεται ένα indie game που οκ πέρα από το καλλιτεχνικό κομμάτι δεν φαίνεται και κάτι το ιδιαίτερο καθώς και το pubg (το οποίο βέβαια είτε μας αρέσει είτε όχι έχει τεράστια απήχηση) 

 

Όπως ανέφερε πολύ πετυχημένα και κάποιο άλλο μέλος, το Cuphead είναι το απόλυτο "love/hate" παιχνίδι. Η δυσκολία του είναι εκνευριστική αλλά την ίδια στιγμή, η αισθητική του είναι τέτοια που σε κρατά "δέσμιό" του, να παίζεις και να ξαναπαίζεις -βρήκα αποτελεσματικότερο προσωπικά να παίζω τα επίπεδά του πρώτα στο "εύκολο" επίπεδο και αμέσως μετά στο δυσκολότερο.

 

Από την άλλη, τι να ζητήσεις από ένα indie game; Η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι εκείνη που το κάνει να ξεχωρίζει -γιατί κατά τα άλλα και ενδιαφέρον gameplay έχει. Και μόνο το γεγονός ότι ουσιαστικά αυτό ήταν ο "σημαιοφόρος" του Xbox για φέτος, λέει πολλά -και μετρά ήδη 2 εκατ. πωλήσεις, έτσι;

 

Όσο για το PUBG, συμφωνώ με όλα όσα έχουν αναφερθεί στα σχόλια. Μιλάμε για έναν μισοτελειωμένο τίτλο, με πολλά προβλήματα, που κυκλοφόρησε σε κονσόλα σε τραγική κατάσταση, ευρισκόμενος ουσιαστικά ακόμα σε beta έκδοση. Όλα αυτά όμως είναι που κάνουν το κατόρθωμα του PUBG ακόμα πιο εντυπωσιακό: έχει ήδη φτάσει τις 30 εκατ. πωλήσεις! Γι' αυτό και μόνο, είναι φαινόμενο, μία έκπληξη που ήρθε από το πουθενά και έχει μπει για τα καλά στην καθημερινότητα του κόσμου των videogames.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ρε παιδιά πολύ ωραία αυτά για την Nintendo. Συμφωνούμε για το PUBG αλλά δε μπορούμε να απαξιώνουμε τόσο εύκολα Τίτλους όπως το Assasin's Creed Origins που είναι μέχρι στιγμής με διαφορά η καλύτερη κυκλοφορία της Ubisoft. Γνώμη μου πάνταα

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Origins ήταν εκπληκτικό από κάθε άποψη, ένα "χορταστικό" παιχνίδι, τέλειο βάσει value/money και το comeback που χρειαζόταν η σειρά Assassin's Creed.

 

Ποιο όμως εκ των Breath of the Wild, Super Mario Odyssey, Horizon, NieR και Nioh θα έβγαζες για να μπει στη θέση του (για τον καλύτερο της χρονιάς) ο τίτλος της Ubi;

 

Με το υπόλοιπο συντακτικό team του Insomnia, κρίναμε ότι δεν γινόταν να αφήσουμε κάποιο από τα προαναφερθέντα απ' έξω... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι αρνητικός με το συγκεκριμένο παιχνιδάκι (cuphead), ίσα ίσα 

 

απλά είναι λυπηρό ολόκληρη ms να έχει να επιδείξει μόνο αυτόν το τίτλο όταν η nintendo με λειψή βιβλιοθήκη και ούτε ενός έτους κονσόλα έχει ήδη δυο παιχνιδάρες το '17 και με τη σόνυ χάνεις το μέτρημα.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μερικοί αν δεν διαφωνήσετε με ό,τι διαβάζετε, θα πάθετε τίποτα ξέρω 'γω. Τι είστε εσείς...;

 

Εν πάση περιπτώσει, μια χαρά τα awards, αν και τα Nior/Nier δεν είναι τόσο του στυλ μου οπότε προσωπικά θα τα αντικαθιστούσα με τα Assassin's Creed, Wolfenstein.

 

GG πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά είναι λυπηρό ολόκληρη ms να έχει να επιδείξει μόνο αυτόν το τίτλο όταν η nintendo με λειψή βιβλιοθήκη και ούτε ενός έτους κονσόλα έχει ήδη δυο παιχνιδάρες το '17 και με τη σόνυ χάνεις το μέτρημα.. 

 

Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο συμφωνώ μαζί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελαει ο κοσμος με ενα "αρθρο" ο,τι να'ναι

 

πες απο την αρχη ρε φιλε οτι ειναι fanboy της ninty να τελειωνουμε, γιατι με τετοιες μπαρουφες κανεις δε θα σε παρει σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο όμως εκ των Breath of the Wild, Super Mario Odyssey, Horizon, NieR και Nioh θα έβγαζες για να μπει στη θέση του (για τον καλύτερο της χρονιάς) ο τίτλος της Ubi;

 

Με το υπόλοιπο συντακτικό team του Insomnia, κρίναμε ότι δεν γινόταν να αφήσουμε κάποιο από τα προαναφερθέντα απ' έξω... :)

Το υπολοιπο συντακτικο team του insomnia τα επαιξε ολα αυτα τα παιχνιδια και τα εβγαλε ως υποψηφια παιχνιδια της χρονιας αφηνωντας απεξω τιτλους οπως Hellblade,Persona 5,divinity original sin 2 κλπ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά, έρχετε The last of us 2, GoW και Death Stranding. Πως θα τα βγάλει πέρα η MS? Δεν κάνω πλάκα σοβαρά μιλάω. Και έτσι όπως την βλέπω την δουλειά 2018 = GoW / 2019 = TloU 2 / 2020 = Death Stranding. Ενδιάμεσα σίγουρα θα υπάρχουν και second/third party exclusives ( έστω και timed ) τύπου FFVII Remaster, Crash etc. Η Sony πάει τρένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελαει ο κοσμος με ενα "αρθρο" ο,τι να'ναι

 

πες απο την αρχη ρε φιλε οτι ειναι fanboy της ninty να τελειωνουμε, γιατι με τετοιες μπαρουφες κανεις δε θα σε παρει σοβαρα

 

Επειδή τον Ocelote τον παρακολουθώ από όταν άρχισε στο Insomnia -εκτός κι αν μου 'χει ξεφύγει κανένα κείμενό του- κάθε μήνα τον βαφτίζουν και fanboy διαφορετικής εταιρείας! Εδώ ο άλλος πιο πάνω έλεγε ότι είναι ψυχοπαθής επειδή δε συμφωνούσε μαζί του ξέρω γω... Γιατί πρέπει να έχετε μόνο εσείς δίκιο και κανένας άλλος δηλαδή;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τον Ocelote τον παρακολουθώ από όταν άρχισε στο Insomnia -εκτός κι αν μου 'χει ξεφύγει κανένα κείμενό του- κάθε μήνα τον βαφτίζουν και fanboy διαφορετικής εταιρείας! Εδώ ο άλλος πιο πάνω έλεγε ότι είναι ψυχοπαθής επειδή δε συμφωνούσε μαζί του ξέρω γω... Γιατί πρέπει να έχετε μόνο εσείς δίκιο και κανένας άλλος δηλαδή;

 

Μην ανησυχείς, δεν ασχολούμαι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γελαει ο κοσμος με ενα "αρθρο" ο,τι να'ναι

 

πες απο την αρχη ρε φιλε οτι ειναι fanboy της ninty να τελειωνουμε, γιατι με τετοιες μπαρουφες κανεις δε θα σε παρει σοβαρα

 

Αν μη τι άλλο, έχεις επιχειρήματα.

 

Τουλάχιστον να δούμε με ποιόν γελάει ο κόσμος... ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους λενε οτι δεν εχει ιστορια το botw, απλα θα πω οτι ειναι δομημένη σε στυλ dark souls, δεν στα πετάει στο πιάτο με cutscenes (εκτος απο τα main ok), πρέπει να ψάξεις τον κόσμο για να ανακαλύψεις πράγματα, από τα τραγούδια του kass μέχρι τα memories η ιστορία ξετυλίγεται και δένει με φοβερό τρόπο imo.

 

Οποιος δεν το εχει παίξει ακόμα εκτος του οτι πρεπει να το κανει άμεσα γιατί είναι GOT5Υ θα πρότεινα πριν παει final battle να παιξει και τα 2 dlc να δει όλα τα memories ολα τα songs κτλπ. 

 

Για έμενα είναι 10/10 και παιχνίδι που βγαίνει καθε 5 χρονια και αν, και δεν εχει σχεση με fanboy κτλπ, εγω pc gamer ειμαι περισσοτερο.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...