Προς το περιεχόμενο

Η Apple ζητάει δημόσια συγγνώμη για το θέμα με τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα δίνεις 5 ευρώ και ...τσουπ την αλλάζεις σε ένα  iphone ε???  :ph34r:

 

Ότι δηλαδή η μπαταρία που έχει το eBay με 5€ είναι ίδια σε ποιότητα με αυτή που θα σου βάλει η Apple. Οκ...

Εξυπνοπουλια μιλαω για το κοστος των υλικών.

 

και μην μου πειτε οτι θα της στοιχιζει παραπανω της apple η μπαταρια γιατι θα γελάνε και οι πετρες.. αντε να της στοιχιζει 7 ευρώ μαζι με τις εργατοωρες του καημενου που θα την αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνοπουλια μιλαω για το κοστος των υλικών.

 

και μην μου πειτε οτι θα της στοιχιζει παραπανω της apple η μπαταρια γιατι θα γελάνε και οι πετρες.. αντε να της στοιχιζει 7 ευρώ μαζι με τις εργατοωρες του καημενου που θα την αλλάξει.

 

Ποιό είναι το point σου, δεν έχουμε καταλάβει?

Έστω ότι τις παίρνει και τσάμπα. 

 

Πόσο κοστολογείς την εργατοώρα, στο μυαλό σου εξυπνόπουλο ?

1 ευρώ - 2 ?

Εσένα η εργατοώρα σου, στην Ευρώπη πόσο πάει ? εκτός και αν μας γράφεις απο τα βάθυ της Κίνας, και σε πληρώνουν με πιάτα ρύζι. (άρα δεν πληρώνει κάποιος φορολογία - εισφορές - ΙΚΑ etc.)

1 με 2 ευρώ?

 

Να σε ενημερώσω επίσης ότι σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές δίνουν 2 χρόνια εγγύησης στην συσκευή, αλλά τις μπαταρίες τις θεωρούν περιφερειακό - αναλώσιμο και μάντεψε... ΔΕΝ τις καλύπτουν για 2 χρόνια.

 

Ρε σύ, μην ψάχνεις να επιχειρηματολογήσεις σε κάτι που μπάζει απο παντού, για να καταλήξεις ότι είναι fail η apple και να δικαιολογήσεις στο κεφάλι σου, το οποιοδήποτε κόμπλεξ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχεις σήμερα μια κάρτα γραφικών πχ. την gtx1060. Παίρνεις λοιπόν το fifa 18 σε φουλ γραφικά και λιώνεις. Του χρόνου βγαίνει το fifa 19, την παλεύεις άνετα, άντε παίζεις και το 20. Βγαίνει όμως το 21 και φυσικά δεν μπορείς να παίξεις σε φουλ γραφικά, αρχίζεις και μειώνεις ανάλυση, Antialiasing, Anisotropic Filtering, κλπ! Ποιος φταίει; Η nvidia, η ea, ποιός; Και η κάρτα γραφικών έχει σταθερή απόδοση.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τεχνολογία μπαταρίας (που είναι ακόμα 100 χρόνια πίσω από την υπόλοιπη τεχνολογία δυστυχώς) και χάνει απόδοση από τον πρώτο χρόνο.

Αντί να λέμε μπράβο που μία εταιρεία έχει ενσωματώσει στο λογισμικό της τεχνολογίες για να κρατάει αξιοπρεπείς και λειτουργικές συσκευές 3-4ετίας (εκτός εγγύησης), να μην κλείνουν ακόμα και αν η μπαταρία έχει φάει τα ψωμιά της, της τα χώνουμε και από πάνω; (επειδή την λένε apple; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το point σου, δεν έχουμε καταλάβει?

Έστω ότι τις παίρνει και τσάμπα. 

 

.Πόσο κοστολογείς την εργατοώρα, στο μυαλό σου εξυπνόπουλο ?

1 ευρώ - 2 ?

Εσένα η εργατοώρα σου, στην Ευρώπη πόσο πάει ? εκτός και αν μας γράφεις απο τα βάθυ της Κίνας, και σε πληρώνουν με πιάτα ρύζι. (άρα δεν πληρώνει κάποιος φορολογία - εισφορές - ΙΚΑ etc.)

1 με 2 ευρώ?

 

Ρε σύ, μην ψάχνεις να επιχειρηματολογήσεις σε κάτι που μπάζει απο παντού, για να καταλήξεις ότι είναι fail η apple και να δικαιολογήσεις στο κεφάλι σου, το οποιοδήποτε κόμπλεξ

3 πουλάκια κάθονται στο δεντρο κ αρμενιζουν. 

 

Διαβασε το οριτζιναλ ποστ μου που απανταω στα παιδια κ μετα ελα παλι να απαντησεις.

 

ποσο παιρνεις την ,μερα αγορινα μου; ποσο σε πληρωνουν την ωρα; δες παλι ενα βιντεακι να δεις ποση ωρα χρειαζεται να αλλάξει μια μπαταρια σε iphone 6.

 

10 λεπτα MAX. Κανε τα μαθηματικά και θα καταλαβεις γιατι κοστιζει 2 ευρώ στην apple η εργατοωρα. Δεν ειναι επιστημη το ατιμο...

 

Σε κάνενα σημειο δεν ειπα οτι η apple ειναι fail. H κινηση που έκανε ομως, ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑFAIL (μειωση αποδοσης συσκευων) και απάντησα στο αλλο fanboy-moderator για ποιον λογο ειναι αστεια αυτή η μειωση στην τιμη, που προσφέρει. Παλι θα βγαλει τρελο χρημα εκμεταλευόμενη μια κατάσταση που η ιδια δημιουργησε κανοντας "χαρη" στους καταναλωτες με αυτή την "προνομιακη"(καραλολ) τιμη που τους δινει για την αλλαγη μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ζητώντας συγγνώμη για τον τρόπο που χειρίστηκε επικοινωνιακά το θέμα"

Μόνο σε μένα φάνηκε προκλητικό αυτό?

Η αλαζονία σε όλο της το μεγαλείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πουλάκια κάθονται στο δεντρο κ αρμενιζουν. 

 

Διαβασε το οριτζιναλ ποστ μου που απανταω στα παιδια κ μετα ελα παλι να απαντησεις.

 

ποσο παιρνεις την ,μερα αγορινα μου; ποσο σε πληρωνουν την ωρα; δες παλι ενα βιντεακι να δεις ποση ωρα χρειαζεται να αλλάξει μια μπαταρια σε iphone 6.

 

10 λεπτα MAX. Κανε τα μαθηματικά και θα καταλαβεις γιατι κοστιζει 2 ευρώ στην apple η εργατοωρα. Δεν ειναι επιστημη το ατιμο...

 

Σε κάνενα σημειο δεν ειπα οτι η apple ειναι fail. H κινηση που έκανε ομως, ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑFAIL (μειωση αποδοσης συσκευων) και απάντησα στο αλλο fanboy-moderator για ποιον λογο ειναι αστεια αυτή η μειωση στην τιμη, που προσφέρει. Παλι θα βγαλει τρελο χρημα εκμεταλευόμενη μια κατάσταση που η ιδια δημιουργησε κανοντας "χαρη" στους καταναλωτες με αυτή την "προνομιακη"(καραλολ) τιμη που τους δινει για την αλλαγη μπαταριας.

 

πάμε άλλη μια.

 

Η μπαταρία σε όλους τους κατασκευαστές καλύπτεται από διετή εγγύηση, όπως και το τηλέφωνο ?

Να σε ενημερώσω πως ΔΕΝ τις καλύπτουν, καθώς το θεωρούν αναλώσιμο-περιφερειακό.

 

Όταν λοιπόν κάτι που είναι εκτός εγγύησης, στο καλύπτει με 20-30 ευρώ η εταιρία, εγώ σαν καταναλωτής είμαι happy και θα τα σκάσω ευχαρίστως, κρίνοντας και τι παίζει στην αγορά .

 

Τώρα ότι κομπλεξικά και με εμμονή πας να μας πείσεις για το ανάποδο, άνοιξε ένα μαγαζί να κάνεις αντικατάσταση μπαταριών iphone με 10 ευρώ.

Θα σου φέρω 10 πελάτες την ημέρα..

 

μαζί με τα πουλάκια που κάθονται και αρμενίζουν τα επικά σου επιχειρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχω το Galaxy S3 μοντέλο του 2012 με custom ROM Android 7.1 και η μπαταρία του ακόμα κρατάει και από επιδόσεις είναι κομπλέ - μεν έχω λίγα bugs αλλά δουλεύει μια χαρά ακόμη για κινητό 5 ετών.

 

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι πληρώνεις πολλά για iPhone αλλά δεν έχει και πολλά πράγματα (αυτά που ξέρουμε όλοι μας) και μετά από 1 χρόνο αρχίζουν τα προβλήματα και συνεχώς πληρώνεις κάτι ενώ σε άλλες εταιρίες που πουλάνε πολύ πιο φθηνές συσκευές δεν θα έχουν τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχω το Galaxy S3 μοντέλο του 2012 με custom ROM Android 7.1 και η μπαταρία του ακόμα κρατάει και από επιδόσεις είναι κομπλέ - μεν έχω λίγα bugs αλλά δουλεύει μια χαρά ακόμη για κινητό 5 ετών.

 

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι πληρώνεις πολλά για iPhone αλλά δεν έχει και πολλά πράγματα (αυτά που ξέρουμε όλοι μας) και μετά από 1 χρόνο αρχίζουν τα προβλήματα και συνεχώς πληρώνεις κάτι ενώ σε άλλες εταιρίες που πουλάνε πολύ πιο φθηνές συσκευές δεν θα έχουν τέτοια προβλήματα.

Galaxy S3 χωρίς SIM.

Το έδωσα στην 5 χρονών κόρη μου, να παίζει και να χαζεύει κανα youtube.

Μου το επέστρεψε την ίδια ημέρα. "Μπαμπά αυτό κολλάει " 

 

Σόρρυ αλλά το συγκεκριμένο , πέρασε απο τα χέρια μου 2 φορές.

Από τις πιο ανυπόφορες συσκευές που έχει κυκλοφορήσει η sammy.

για να μην αναφέρω ότι τα μισά gimmicks δεν παίζουν καν..

 

κάτι smart scroll και λοιπές μούφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε πάρει γραμμή ότι η Apple το είχε κρύψει εξαρχής το gimmic της. Το βρήκε ένας αλλάζοντας μπαταρία κτλπ κτλπ. Ήταν άτιμο αυτό που έκανε και το ξέρει γι αυτό ζητάει συγγνώμη τώρα. Αν ήταν τίμια θα το έβαζε στο license agreement με το που ανοίγεις το κινητό, αν δεν συμφωνούσες το γυρνούσε πίσω κτλπ.

My 2 cents, δεν θα ασχολειθώ με αντίθετες απόψεις γιατί ως γνωστόν οποίος διαφωνεί, φταίει το Ίντερνετ που δίνει πρόσβαση γιατί είναι μια μεγάλη χωματερή.

Kirileman 6 Μ.Τ (Μετά Τζομπς)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε άλλη μια.

 

Η μπαταρία σε όλους τους κατασκευαστές καλύπτεται από διετή εγγύηση, όπως και το τηλέφωνο ?

Να σε ενημερώσω πως ΔΕΝ τις καλύπτουν, καθώς το θεωρούν αναλώσιμο-περιφερειακό.

 

Όταν λοιπόν κάτι που είναι εκτός εγγύησης, στο καλύπτει με 20-30 ευρώ η εταιρία, εγώ σαν καταναλωτής είμαι happy και θα τα σκάσω ευχαρίστως, κρίνοντας και τι παίζει στην αγορά .

 

Τώρα ότι κομπλεξικά και με εμμονή πας να μας πείσεις για το ανάποδο, άνοιξε ένα μαγαζί να κάνεις αντικατάσταση μπαταριών iphone με 10 ευρώ.

Θα σου φέρω 10 πελάτες την ημέρα..

 

μαζί με τα πουλάκια που κάθονται και αρμενίζουν τα επικά σου επιχειρήματα

Παμε παλι. 

 

καποιοι εχετε προβλημα να κατανοησετε τι σημαινει κοστολογιο , τι κερδος και τι αισχροκερδια εκμεταλλευομενη καταστασεις που τις δημιουργησε η εταιρεια.

 

Όταν μαθεις να τα ξεχωριζεις, ελα να ζητησεις συγνωμη για τις ασυναρτησιες που πεταξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία του 5 ευρου και μάλιστα από ebay. Mάλιστα. Αλλάζει εύκολα κιόλας. Λες κι έχει ο κοινός χρήστης βεντούζες, τσιμπιδάδικα και ανοιξεσουσάμι έτσι να του βρίσκονται κι επίσης ρισκάρει να διαλύσει το κινητό μια και καλή. Το πήγατε στο άλλο άκρο μερικοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι. 

 

καποιοι εχετε προβλημα να κατανοησετε τι σημαινει κοστολογιο , τι κερδος και τι αισχροκερδια εκμεταλλευομενη καταστασεις που τις δημιουργησε η εταιρεια.

 

Όταν μαθεις να τα ξεχωριζεις, ελα να ζητησεις συγνωμη για τις ασυναρτησιες που πεταξες.

 

προφανώς αγνοείς πως λειτουργεί η αγορά.

όταν ανοίξεις μαγαζί, οποιουδήποτε είδους (από σουβλατζίδικο μέχρι επισκευές ηλ.ειδών), σε παρακαλώ στείλε μου ένα pm.

Θα είμαι φανατικός πελάτης σου, μέχρι και στον ΟΑΕΔ μαζί θα πάμε χέρι-χέρι όταν το κλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις 600-800 κινητό και η μπαταρία είναι χρέπι ???????????? ούτε 2000mah Apple, ασβατότητα και τα πάντα για τη κονόμα.. και παίρνεις μια xiaomara και τη βγάζεις με 170-250€ και μπαταρία έχεις και δεκαπύρηνο έχεις και τα πάντα.. και όχι τετραπύρηνο

Ξερεις τι σημαινει IOS? Kαι 20 πυρηνες(18+2 δωρο) να εχει το ξαομι σου παλι δεν το φτανει το iphone.

Τωρα οσο αναφορα τη μπαταρια υπαρχουν ατομα λογικα σκεπτομενα που έχουν παραθεσει παραπανω τις αποψεις τουσ. Διαβασε τι γραφουν γιατι βαριεμαι να γραφω τα ιδια.

Και στο κατω κατω της γραφης οπως η Ferrari δεν ειναι για ολους ετσι και τα iphone. Για αυτο υπαρχουν τα ξαομια και τα μειζου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχεις σήμερα μια κάρτα γραφικών πχ. την gtx1060. Παίρνεις λοιπόν το fifa 18 σε φουλ γραφικά και λιώνεις. Του χρόνου βγαίνει το fifa 19, την παλεύεις άνετα, άντε παίζεις και το 20. Βγαίνει όμως το 21 και φυσικά δεν μπορείς να παίξεις σε φουλ γραφικά, αρχίζεις και μειώνεις ανάλυση, Antialiasing, Anisotropic Filtering, κλπ! Ποιος φταίει; Η nvidia, η ea, ποιός; Και η κάρτα γραφικών έχει σταθερή απόδοση.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τεχνολογία μπαταρίας (που είναι ακόμα 100 χρόνια πίσω από την υπόλοιπη τεχνολογία δυστυχώς) και χάνει απόδοση από τον πρώτο χρόνο.

Αντί να λέμε μπράβο που μία εταιρεία έχει ενσωματώσει στο λογισμικό της τεχνολογίες για να κρατάει αξιοπρεπείς και λειτουργικές συσκευές 3-4ετίας (εκτός εγγύησης), να μην κλείνουν ακόμα και αν η μπαταρία έχει φάει τα ψωμιά της, της τα χώνουμε και από πάνω; (επειδή την λένε apple; )

Και για να συνεχισω τον συλλογισμο σου, η καλη μας η εταιρια που κατασκευαζει την gtx1060 για να μας προστατεψει απο τα πολυ δυνατα γραφικα του fifa 21 μας κατεβαζει τα ρολογια και το fifa 21 (αλλα και το 20 που επαιζε ανεκτα, και το 19,18,17 που επαιζαν καλα) πλεον παιζουν σαν να βλεπεις 16Βιt sennsible soccer στην Amiga1200, 5 τετραγωνα ο καθε παιχτης. Και ολο αυτο για να προστατεψει τα εξαρτηματα απο το να παθουν ζημια. Φυσικα δεν λεει τιποτα για ολα αυτα και εσυ πιστευεις σαν καλο προβατακι που εισαι οτι ετσι ειναι η καρτα σου τοσο μπορει να δωσει καιρος για μια νεα καρτα, για να δουμε ποσο εχει η νεα καρτα, ελπιζω να ειναι πανακριβη, τι θα λενε αλλιως μετα στο σχολειο τα αλλα παιδακια.

 

Μαζι και τα διαφορα τεχνολογικα φορουμ που αποφανθηκαν οτι το κανει για τους σωστους λογους ολο αυτο. Ευτηχως στην Αμερικη καποιοι κυνηγανε την εταιρια με αγωγες και τοτε ξαφνικα διαπιστωνουν οτι αυτο ειναι λαθος, κροκοδειλια δακρυα, συγνωμη, θα.. θα...θα...

 

Και σε εκεινο το τεχνολογικο φορουμ εξακολουθουν να λενε για το ποσο γαματη ειναι αυτη η εταιρια που προσεχει και προστατευει τους πελατες της και οτι ολα ειναι ομορφα και οσοι δεν συμφωνουν ειναι απλα φτωχοι που δεν εχουν να παρουν και αυτοι αυτες τις καταπληκτηκες καρτες.

 

ΥΓ Στο ενδιαμεσο ο billdanos κανει τις τελικες δοκιμες με το γιλεκο με τα εκρηκτικα για να ερθει να μας ανατιναξει ολους που τολμαμε να μην προσκυναμε την εταιρια :)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...