Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα - Είμαστε στον αέρα!


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δηλαδή πιστεύεις ότι αυτό το design είναι ωραίο και ευανάγνωστο για ένα τεχνολογικό forum? Προσωπικά μπαίνω σε αρκετα (κυριως εξωτερικού) και αυτο ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω δει ποτε.

 

Πιστευω οτι μαλλον εγινε "οικονομια" στο σχεδιαστικο κομματι. Υπαρχουν εξαιρετικες μικρες εταιριες στην Ελλαδα, που στο φτιαχνουν (το εικαστικο και το interface) εξαιρετικα καλα. Και αυτο που λεω, φαινεται και το νεο Logo που σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι δουλεια επαγγελματια γραφιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, ADHD said:

Δηλαδή πιστεύεις ότι αυτό το design είναι ωραίο και ευανάγνωστο για ένα τεχνολογικό forum? Προσωπικά μπαίνω σε αρκετα (κυριως εξωτερικού) και αυτο ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω δει ποτε. Δηλαδη οκ εκει που εμπαινα και κολλαγα και με ακυρα θέματα πλέον μπαίνω μονο στα 2-3 που με ενδιαφέρουν ποσταρω η βλεπω τι εχουν γραψει και το κλεινω κατευθειαν. Ειναι τεραστιο και κουραστικο στο ματι.

Ναι για μένα είναι πολύ πιο καθαρό από το προηγούμενο. Έχει κάποια θέματα με μεγάλες αναλύσεις τα οποία θα "στρώσουν" σιγά σιγά, στη mobile version είναι έτη φωτός καλύτερα από το προηγούμενο και οι νέες ειδοποιήσεις είναι επίσης πιο πρακτικές. Δεν σχολιάζω τις θετικές και πολλές αλλαγές στα θέματα διαχείρισης και moderation μιας και δεν αφορούν άλλους εκτός από τη διαχειριστική ομάδα. 

Η πρώτη σελίδα έχει πρακτικά σχεδόν ίδιο αριθμό άρθρων που είχε και η παλιά και άλλαξε απλά ο τρόπος εμφάνισης σε κάτι πιο σύγχρονο. Υπάρχουν επιλογές αν κάτι σε ενοχλεί να βάλεις στα bookmarks σου συγκεκριμένες σελίδες για να πας κατευθείαν στο περιεχόμενο που σε ενδιαφέρει (πχ http://www.insomnia.gr/articles/ ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Πιστευω οτι μαλλον εγινε "οικονομια" στο σχεδιαστικο κομματι. Υπαρχουν εξαιρετικες μικρες εταιριες στην Ελλαδα, που στο φτιαχνουν (το εικαστικο και το interface) εξαιρετικα καλα. Και αυτο που λεω, φαινεται και το νεο Logo που σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι δουλεια επαγγελματια γραφιστα.

H πλάκα ειναι να είναι απο καναν επαγγελματία, και να διαβάζουμε αύριο στις εφημερίδες "νέος γραφίστας βρέθηκε κρεμασμένος στην αποθήκη του, με ένα καλώδιο ποντικιού, και το νέο λογότυπο του insomnia σε γιγαντοαφίσα πίσω του."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, papp0us said:

H πλάκα ειναι να είναι απο καναν επαγγελματία, και να διαβάζουμε αύριο στις εφημερίδες "νέος γραφίστας βρέθηκε κρεμασμένος στην αποθήκη του, με ένα καλώδιο ποντικιού, και το νέο λογότυπο του insomnia σε γιγαντοαφίσα πίσω του."

Και πιστεύετε ας πούμε τώρα στα σοβαρά πως θα υπήρχε περίπτωση να έχει μόνο θετικά σχόλια και να αρέσει σε όλους ένα λογότυπο? Όποιος κι αν το σχεδίαζε... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη σημασία στο εώς τώρα feedback των χρηστών,για να έχει την ίδια δυναμική το site..

Oι ιστορίες του pcmag.gr και του theLab δεν ήταν σύμπτωση και είχαν κοινή αιτία.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Coul είπε

Σαν παππούδια σε καφενείο κάνετε.

Με γειά το νέο θέμα. Σιγά σιγά με αλλαγές και βελτιώσεις θα γίνει όπως πρέπει.

Νομίζω πως οι παρατηρήσεις και το feedback γενικότερα, μόνο καλό κάνουν.. 

 

ε όχι και παππούδια!

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους...

Και εγώ χάθηκα ...

Δεν είναι αντίσταση στην αλλαγή. Περίμενα με αγωνία το νέο site. Αλλά χάθηκα.

Χαοτικό. Αλλά θα παραμείνω γιατί είμαι σίγουρος ότι θα ακουστεί ο κόσμος και θα γίνουν βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και πιστεύετε ας πούμε τώρα στα σοβαρά πως θα υπήρχε περίπτωση να έχει μόνο θετικά σχόλια και να αρέσει σε όλους ένα λογότυπο? Όποιος κι αν το σχεδίαζε... B)

Αυτό λέω και εγώ, γιατι πολύ μαζεμένοι επαγγελματίες του είδους πέσαμε, και κρίνουμε δουλειές αβέρτα. Ειδικά το Design αγόρια και κορίτσια είναι εντελώς υποκειμενικό. Αλλο αν σας αρέσει, άλλο αν είναι λειτουργικό. Και πέραν ορισμένων προβλημάτων, εγώ το βρίσκω άκρως λειτουργικό(ντάξει, η αρχική ειναι οτι να'ναι, αλλα το link του bill-apple-danos φτιάχνει αρκετά τα πράγματα, τουλάχιστον στην περίτπωση μου

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και πιστεύετε ας πούμε τώρα στα σοβαρά πως θα υπήρχε περίπτωση να έχει μόνο θετικά σχόλια και να αρέσει σε όλους ένα λογότυπο? Όποιος κι αν το σχεδίαζε... B)

Ειλικρινα δεν νομιζω οτι υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ (που εχει σωας τα φρενας) που να του αρεσει το νεο logo. Μια ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ δλδ, γιατι logo δεν ειναι. Αν υπαρχει κανεις γραφιστας και διαβαζει, ας με σχολιασει. Ειναι μια ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ουσιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, QuitLife said:

Ειλικρινα δεν νομιζω οτι υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ (που εχει σωας τα φρενας) που να του αρεσει το νεο logo. Μια ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ δλδ, γιατι logo δεν ειναι. Αν υπαρχει κανεις γραφιστας και διαβαζει, ας με σχολιασει. Ειναι μια ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ουσιαστικα.

:rolleyes:

Screen Shot 2018-01-02 at 15.22.39.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Αυτό λέω και εγώ, γιατι πολύ μαζεμένοι επαγγελματίες του είδους πέσαμε, και κρίνουμε δουλειές αβέρτα. Ειδικά το Design αγόρια και κορίτσια είναι εντελώς υποκειμενικό. Αλλο αν σας αρέσει, άλλο αν είναι λειτουργικό. Και πέραν ορισμένων προβλημάτων, εγώ το βρίσκω άκρως λειτουργικό(ντάξει, η αρχική ειναι οτι να'ναι, αλλα το link του bill-apple-danos φτιάχνει αρκετά τα πράγματα, τουλάχιστον στην περίτπωση μου

 

Χαρακτηρισμοι παλι .... και παλι.

Το Design σαφως ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποκειμενικο. Ουτε το Interface. Αυτες ειναι αποψεις απο ανθρωπους που απλα δεν γνωριζουν. Δεν πανα ειναι ενα SITE ΠΥΡΑΥΛΟΣ και ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ, αν ειναι εικαστικα αποτρεπτικο και δειχνει προχειρο (οπως τωρα το Insomnia) και δυσκολοχρηστο, αντε γεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το άσπρο που μας τυφλώσατε, το site σέρνεται σε iPad Pro 2017. Η σελίδα κολάει/παγώνει πολύ συχνά στο scroll πάνω-κάτω και αυτό είναι on your side (vdsl δεν το έχω σε κανένα άλλο site αυτο)

Επεξ/σία από qwerty99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...