Προς το περιεχόμενο

χαλασε η κλειδαρια ασφαλειας,ενοικαστης η ιδιοκτητης?


dalas10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, neo80 είπε

Φιλαράκο εγώ στη θέση σου θα την άλλαζα την κλειδαριά μόνος μου και ο λόγος είναι για να μην μπαίνει ο ιδιοκτήτης στο σπίτι μου.

Γιατί πίστεψε με υπάρχουν πολλοί περίεργοι εκεί έξω. ;)

Και αυτο ειναι το σωστο για ολες τις περιπτωσεις. Καλυπτει και την περιπτωση ζημιας αλλα το βασικοτερο ειναι οτι εξασφαλιζει την ιδιωτικοτητα σε περιπτωση οποιασδηποτε στραβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

Τώρα στα σπίτια μας αυτά που χαλάνε από την χρήση που κάνουμε εμείς οι ίδιοι τις επισκευές - αντικατασταση τους   μας τις πληρώνουν οι γείτονες?

Ο ιδιοκτήτης. Σε κάλυψα; :)

Επεξ/σία από Ather
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ather είπε

Ο ιδιοκτήτης. Σε κάλυψα;

Όχι . Γιατί αν σου παραχωρήσει κάποιος από την οικογένεια σου ένα διαμέρισμα να μενεις πληρώνοντας η όχι και χαλάσει κάτι θα το φτιάξεις εσύ έτσι δεν ειναι? Το ότι στο παραχώρησαν με τον άλφα η βήτα τρόπο δεν σε κάνει ιδιοκτήτη ;)

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε οσους ξερω που ενοικιαζουν (και εγω οταν νοικιαζα παλιοτερα) παντα αλλαζουν δικια τους κλειδαρια για να μην υπαρχει θεμα αμφιβολιας με τον ιδιοκτητη, ο οποιος μπορει να εχει κρατησει καποιο αντιγραφο κλειδιου.
Κανονικα ουτε ο ιδιοκτητης πρεπει να εχει κλειδια για το σπιτι που νοικιαζει.
Εαν την κλειδαρια την εβαλες εσυ τοτε εσυ πληρωνεις τα παντα που αφορουν αυτη, εαν ειναι του ιδιοκτητη τοτε πως ξερεις οτι οταν λειπεις δεν μπαινει μεσα και μυριζει τα βρακια σου;
Εαν αυριο κατι συμβει και τα βρεις ολα μεσα ανακατεμενα και να λειπουν οτι αξιας εχεις πως θα εισαι σιγουρος οτι δεν εχει σχεση ο ιδιοκτητης η καποιος οικειος του που πηρε τα κλειδια;

Εγω εαν ειμουν ο ιδιοκτητης και μου επεμενε ο ενοικιαστης να αλλαξω κλειδαρια θα εβαζα μια ψευτικη με 10ευρω και εαν δεν σου αρεσει βαλε εσυ μια αλλη καλυτερη. Δικο σου σπιτι ειναι, δικα σου πραγματα.

Επεξ/σία από safridia
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, safridia είπε

Εγω εαν ειμουν ο ιδιοκτητης και μου επεμενε ο ενοικιαστης να αλλαξω κλειδαρια θα εβαζα μια ψευτικη με 10ευρω και εαν δεν σου αρεσει βαλε εσυ μια αλλη καλυτερη. Δικο σου σπιτι ειναι, δικα σου πραγματα.

morgan freeman applause GIF by The Academy Awards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lilolala είπε

Βρε εγω να την παρω αλλα τι ν την κανω;δεν είναι μια απλή κλειδαριά!

τιποτα δεν την κανεις. απλα του ξαναβαζεις την χαλασμενη πανω ωστε να την αλλαξει και να μην χαιρετε εις υγειαν του χορηγου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lilolala είπε

Και η δικια μου κλειδαρια ασφαλειας ειναι στα πρόθυρα αλλαγης!ενημερωσα τον ιδιοκτητη και αναφέρει οτι εγω πρεπει ν πληρωσω γιατι ειναι φθορα λπγω χρησης.υπαρχει καποιος νομος που μπορω ν στηριχθω;

Άρθρο 592 Α.Κ.:

"Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση."

http://www.pasype.gr/arthra-tou-astikou-kodika-schetika-me-tis-misthoseis

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

τιποτα δεν την κανεις. απλα του ξαναβαζεις την χαλασμενη πανω ωστε να την αλλαξει και να μην χαιρετε εις υγειαν του χορηγου. 

Εννοεί την καινούρια που θα κρατήσει. Όντως δεν θα έχει τι να την κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αν ημουν ιδιοκτητης θα ελεγα το εξής στον νοικάρη.Πληρωνο εγω την κλειδαριά αλλα εσυ κρατάς ενα κλειδι και μου δίνεις τα υπόλοιπα εν γνωση και υπεύθυνη σου με χαρτι και καλαμαρι στο συμβολαιο για να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις και υπονοιες .Αν θες δικα σου τα κλειδια πληρώνεις εσυ και την κάνεις οτι θελεις.Απλα και ωραια Δηλαδη αμα την κανει νυχτα και θα εχω πληρώσει την κλειδαριά και θα ξαναπληρωσω καινουργια μαζι με τον κλειδαρα.Τουλαχιστον ας το κανω μια φορα ..............

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Άρθρο 592 Α.Κ.:

"Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση."

http://www.pasype.gr/arthra-tou-astikou-kodika-schetika-me-tis-misthoseis

να ρωτήσω κάτι είναι υποχρεωτικό να δίνει και χώρο στάθμευσης ο ιδιοκτήτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Εννοεί την καινούρια που θα κρατήσει. Όντως δεν θα έχει τι να την κάνει

Δεν πειράζει. Δικιά του είναι, πληρωμένη. Γιατί να του την αφήσει; του βάζει την παλιά την χαλασμένη για να αναγκαστεί να την αλλάξει πριν το ξανανοικιασει. 

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Εγω αν ημουν ιδιοκτητης θα ελεγα το εξής στον νοικάρη.Πληρωνο εγω την κλειδαριά αλλα εσυ κρατάς ενα κλειδι και μου δίνεις τα υπόλοιπα εν γνωση και υπεύθυνη σου με χαρτι και καλαμαρι στο συμβολαιο για να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις και υπονοιες .Αν θες δικα σου τα κλειδια πληρώνεις εσυ και την κάνεις οτι θελεις.Απλα και ωραια Δηλαδη αμα την κανει νυχτα και θα εχω πληρώσει την κλειδαριά και θα ξαναπληρωσω καινουργια μαζι με τον κλειδαρα.Τουλαχιστον ας το κανω μια φορα ..............

Και μετά αδειάζω εγώ το σπίτι και σου τραβάω μια μήνυση ότι μπήκες και με έκλεψες. Έχω και αποδείξεις ότι είχες κλειδιά. Όλα αυτά είναι βλακειες για να λέμε. Όταν οι ιδιοκτήτες καταλάβουν ότι οι φυσιολογικές φθορές είναι δικιά τους ευθύνη και πληρωμή όλα θα είναι καλύτερα. Αλλά δυστυχώς όλοι νομίζουν ότι νοικιάζουν ένα σπίτι και η συντήρηση του βαραίνει τον ενοικιαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hp8 είπε

πόρτα ασφάλειας = μεταλικη με επένδυση Άρα  το πακέτο ασφάλειας είναι η κλειδαριά Οι κλειδαριές δέχονται αφαλούς από 5 - 200 και πλέον € Γιατί θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να βαλει έναν αφαλο με κόστος παραπάνω των 4-10 € Ποιος  θα το εκτιμήσει  αφ ενός και ποιος θα τον αντικαταστησει αφ ετέρου ? Διαβάζεις το νήμα και ο καθένας γράφει ότι τον βολεύει  Τώρα στα σπίτια μας αυτά που χαλάνε από την χρήση που κάνουμε εμείς οι ίδιοι τις επισκευές - αντικατασταση τους   μας τις πληρώνουν οι γείτονες?

Σε μια πόρτα ασφαλείας δεν αλλάζει ο μύλος όπως σε μια απλή πόρτα. Πρέπει να έρθει κλειδαράς να ανοίξει την πόρτα , το φύλλο απο μέσα και αρκετές φορές την επένδυση απο έξω. Κατα συνέπεια δεν υπάρχει τπτ φθηνότερο απο 150 και πάνω ευρώ. Το κόστος λοιπόν ειναι μεγάλο και η δουλειά δεν ειναι κάτι που γινετε απο τον καθένα. Για αυτό τον λόγο και δεν γινετε στις πόρτες ασφαλείας να αλλάζεις κλειδαριά ¨καθε φορά που αλλάζεις και σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

όλοι νομίζουν ότι νοικιάζουν ένα σπίτι και η συντήρηση του βαραίνει τον ενοικιαστή.

Και καλώς νομίζουν. Ο ιδιοκτήτης συντηρεί το δικό του σπίτι όπως και οι περισσότεροι ενήλικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Εγω αν ημουν ιδιοκτητης θα ελεγα το εξής στον νοικάρη.Πληρωνο εγω την κλειδαριά αλλα εσυ κρατάς ενα κλειδι και μου δίνεις τα υπόλοιπα εν γνωση και υπεύθυνη σου με χαρτι και καλαμαρι στο συμβολαιο για να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις και υπονοιες .Αν θες δικα σου τα κλειδια πληρώνεις εσυ και την κάνεις οτι θελεις.Απλα και ωραια Δηλαδη αμα την κανει νυχτα και θα εχω πληρώσει την κλειδαριά και θα ξαναπληρωσω καινουργια μαζι με τον κλειδαρα.Τουλαχιστον ας το κανω μια φορα ..............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...