Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα wordpress site


Sir_JIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/1/2018 στις 12:13 ΜΜ, Sir_JIM είπε

θα σε γελάσω φίλε.. μάλλον βοηθούν για να το προτείνουν αλλά πρέπει να ξέρεις πως να το δουλέψεις.. εγώ βέβαια όταν το έτρεξα είχα πρόβλημα με το site αλλοιώθηκε. 

Δυστυχως, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο.

Ειμαι κι εγω σε μια φαση, να βαλω ή να μην βαλω cache plugin. Απο το hosting provider, μου το προτεινουν. Ομως, φιλος μου designer και πολυ ψαγμενος, μου ειπε οτι οποτε ασχοληθηκε με αυτα, του αλλοιωναν (αργά ή γρήγορα, κάποια στιγμή, κάποια/οχι ολα) τα sites, κι ετσι δεν ξανασχοληθηκε.

Αξιζει να στηριχτει κανεις σε ενα cache plugin? Ή ειναι ρισκο; Πχ μπορει εγω να το βαλω και να το βλεπω κανονικα το site, αλλα αλλοι αλλου, να βλεπουν αλλα αντι αλλων, εξαιτιας του cache plugin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν το theme δεν είναι responsive το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ξεχωριστές cache για desktop και mobile. Εάν είναι responsive τότε μία cache. Kατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Eάν το theme δεν είναι responsive το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις ξεχωριστές cache για desktop και mobile. Εάν είναι responsive τότε μία cache. Kατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Δηλαδη με responsive theme, δεν υπαρχει προβλημα; Μονο με τα μη responsive εχουν παρατηρηθει προβληματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mindreader είπε

Δυστυχως, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο.

Ειμαι κι εγω σε μια φαση, να βαλω ή να μην βαλω cache plugin. Απο το hosting provider, μου το προτεινουν. Ομως, φιλος μου designer και πολυ ψαγμενος, μου ειπε οτι οποτε ασχοληθηκε με αυτα, του αλλοιωναν (αργά ή γρήγορα, κάποια στιγμή, κάποια/οχι ολα) τα sites, κι ετσι δεν ξανασχοληθηκε.

Αξιζει να στηριχτει κανεις σε ενα cache plugin? Ή ειναι ρισκο; Πχ μπορει εγω να το βαλω και να το βλεπω κανονικα το site, αλλα αλλοι αλλου, να βλεπουν αλλα αντι αλλων, εξαιτιας του cache plugin?

Όταν έχεις ένα website που σερβίρει την ίδια σελίδα σε όλους τους χρήστες έχεις πολλά πλεονεκτήματα από ένα caching plugin και ελάχιστα μειονεκτήματα. Συγκεκριμένα με το caching οι σελίδες σου θα εμφανίζονται αρκετά ποιο γρήγορα το οποίο σημαίνει καλύτερη εμπειρία του χρήστη, καλύτερη κατάταξη στα οργανικά αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης και φτηνότερο κόστος ανά click στο Adwords.

Επίσης με το caching plugin θα μπορείς να εξυπηρετήσεις ταυτόχρονα περισσότερους επισκέπτες με το ίδιο μηχάνημα, ιδίως με static cache η διαφορά μπορεί να είναι απίστευτη από δύο φορές περισσότερους μέχρι και 1000 φορές περισσότερους (σε website που κάνουν πολλά query με πολλά join σε μεγάλους πίνακες και φιλοξενούνται σε χώρους με μικρή επεξεργαστική ισχύ, αργό δίσκο και παλιά php).

Το κύριο μειονέκτημα είναι ότι όποτε κάνεις μία αλλαγή πρέπει να αδειάσει η cache και να ξαναφτιαχτεί. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει μεγάλη σύγχυση, ιδίως αν έχεις editors που δεν έχουν πρόσβαση στο κουμπί clear cache και θέλουν να δουν άμεσα το άρθρο που γράψανε online και όχι μετά από μισή ώρα.

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι ότι τα μέρη της σελίδας σου που συνέχεια αλλάζουν (πχ ένα ρολόι που παίρνει την ώρα από την PHP ή ένα widget που διαβάζει με PHP κάποια data που συνέχεια αλλάζουν) δεν θα δουλεύουν, θα πρέπει να τα γράψεις σε ajax ή σε σκέτη js. Το πρόβλημα αυτό είναι ποιο έντονο σε eshop που το καλάθι δεν είναι ajax, βέβαια τα cache plugin είναι έξυπνα και αν δουν κάποιο cookie δεν σερβίσουν την cache οπότε ακόμα και σε ένα τέτοιο eshop το cache plugin δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του site.

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο δημοφιλές cache plugin που το προτείνει και το theme σου μετά δεν υπάρχει κάποιο ρίσκο, στην σπάνια περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα μπορείς να το λύσεις πολύ εύκολα.

Το να βλέπεις διαφορετικά το site από τους άλλους συμβαίνει συνήθως εξαιτίας της cache του browser και ποιο σπάνια από το cache plugin, πρέπει όταν κάνεις αλλαγές σε δικό σου css/js να θυμάσαι ότι αν δεν αλλάξεις όνομα είναι πολύ πιθανό να μην δει ο άλλος την αλλαγή σου ( για αυτό βλέπεις όταν φορτώνει το wordpress τέτοια αρχεία να προσθέτει στο τέλος τους κάτι σαν ?dfhgerwgfd που αλλάζει μόλις κάνεις κάποια αλλαγή πχ στο custom css ). Επίσης μπορείς να ανοίγεις και ένα δεύτερο browser στον οποίο δεν είσαι login στο admin του wordpress και να βλέπεις το site και από εκεί, ισχύει ότι αν δεν κάνεις clear cache ο επισκέπτης που δεν είναι login στο admin θα δει την cached έκδοση ενώ εσύ που είσαι login την καινούργια με τις αλλαγές.

7 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη με responsive theme, δεν υπαρχει προβλημα; Μονο με τα μη responsive εχουν παρατηρηθει προβληματα;

Στα site που σερβίρουν διαφορετικό περιεχόμενο στα κινητά αν η αναγνώριση της συσκευής γίνεται από την PHP και όχι από τον http server τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις static cache και ίσως να χρειαστεί να δουλέψεις λίγο περισσότερο για να το ρυθμίσεις σωστά, δεν νομίζω όμως να σε απασχολήσει ποτέ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Το κύριο μειονέκτημα είναι ότι όποτε κάνεις μία αλλαγή πρέπει να αδειάσει η cache και να ξαναφτιαχτεί. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει μεγάλη σύγχυση, ιδίως αν έχεις editors που δεν έχουν πρόσβαση στο κουμπί clear cache και θέλουν να δουν άμεσα το άρθρο που γράψανε online και όχι μετά από μισή ώρα.

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι ότι τα μέρη της σελίδας σου που συνέχεια αλλάζουν (πχ ένα ρολόι που παίρνει την ώρα από την PHP ή ένα widget που διαβάζει με PHP κάποια data που συνέχεια αλλάζουν) δεν θα δουλεύουν, θα πρέπει να τα γράψεις σε ajax ή σε σκέτη js. Το πρόβλημα αυτό είναι ποιο έντονο σε eshop που το καλάθι δεν είναι ajax, βέβαια τα cache plugin είναι έξυπνα και αν δουν κάποιο cookie δεν σερβίσουν την cache οπότε ακόμα και σε ένα τέτοιο eshop το cache plugin δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του site.

Εξαρτάται την αλλαγή. Εάν αλλάξεις για παράδειγμα κάποιο widget ή τον κώδικα του theme τότε χρειάζεται να καθαριστεί ξανά όλη η cache. Σε καθημερινή χρήση που συνήθως θα αλλάξεις περιεχόμενο σε κάποιο άρθρο ή θα προσθέσεις νέο άρθρο, τα περισσότερα cache plugins καθαρίζουν μόνο την cache της αρχικής σελίδας, του άρθρου, της κατηγορίας και των tags εάν χρησιμοποιούνται.

Τo woocommerce και γενικά τα plugins που δεν δουλεύουν σωστά με cache plugin, στις σελίδες που δεν πρέπει να κρατιέται cache έχουν προσθέσει την σταθερά DONOTCACHEPAGE ώστε να εξαιρείται από την cache (π.χ. το καλάθι).

10 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη με responsive theme, δεν υπαρχει προβλημα; Μονο με τα μη responsive εχουν παρατηρηθει προβληματα;

Δεν είναι πρόβλημα στην ουσία. Απλά όταν έχεις διαφορετικές εκδόσεις για την εμφάνιση της σελίδας πρέπει ανάλογα να φροντίσεις να έχεις και ξεχωριστές cache για το κάθε είδος συσκευής. Για παράδειγμα φιλοξενούμε ιστοσελίδα που επειδή έχει διαφορετικό κώδικα του adsense ανάλογα εάν είναι tablet, mobile και desktop θέλει 3 διαφορετικές εκδόσεις για cache από το comet-cache και αντίστοιχα 3 διαφορετικές εκδόσεις (αν και αυτό το έχουμε ως προκαθορισμένη ρύθμιση στους servers) για micro-caching του Nginx.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειστε σιγουροι πιο ψαγμενοι απο εμενα επι του θεματος, για πειτε μου, γιατι πειραματιζομαι με το wp super cache plugin του worpdress, που ειναι απο τα πλεον διαδεδομενα, με εκατομμυρια installations.

Απο τις ρυθμισεις που εχει, advanced κλπ, πρεπει να προσεξω-τικαρω κατι;

Προς το παρον, απλως εκανα enable το plugin, και ενα test cache που επρεπε ετσι κι αλλιως να κανω και ηταν επιτυχες, αλλα το gtmetrix, μου φερνει τα ιδια αποτελεσματα οπως πριν την ενεργοποιηση του plugin! Δεν επρεπε να δω μια βελτιωση, ταχυτητας, επιδοσεων, βαθμολογιων κλπ;  ή μηπως υποτιθεται οτι θα δω τις βελτιωσεις σε αυτες τις μετρησεις, με την παροδο του χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά πρέπει να δεις την βελτίωση στην δεύτερη φορά που θα επισκεφτείς την σελίδα ή την πρώτη φορά εάν έχει ήδη δημιουργηθεί η cache για τη σελίδα που επισκέφτεσαι. O χρόνος που πρέπει να βελτιωθεί είναι το πρώτο request που αφορά την ταχύτητα της PHP και όχι τα υπόλοιπα που είναι εικόνες, javascript, css ή αρχεία που κατεβαίνουν από άλλες σελίδες.

Κάνε έλεγχο από το https://tools.pingdom.com με ανενεργό και με ενεργό το supercache.

Πάντως από πολλές δοκιμές που έχω κάνει παλαιότερα έχω δει ότι το comet-cache (δεν θα το πρότεινα για καινούργιες εγκαταστάσεις γιατί φαίνεται ότι ο προγραμματιστής του δεν βγάζει πλέον νέες αναβαθμίσεις) και το wp-rocket έχουν καλύτερα αποτελέσματα (τουλάχιστον στους δικούς μας servers).

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι δυνατον, το gtmetrix, μετα την εγκατασταση του wp super cache plugin, να εξακολουθει να βγαζει 'προβλημα' (κοκκινο, F rating) Leverage browser caching, και διπλα απο συγκεκριμενα γραφικα να γραφει (expiration not specified)?
Νομιζα θα λυθουν αυτα, με το που εβαλα το Plugin. Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να τσεκαρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό έχει να κάνει με τo browser caching των εικόνων, javascript, css. Άλλο πράγμα το caching σε επίπεδο server ή wordpress και άλλο το browser caching των αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Μάλλον αυτό έχει να κάνει με τo browser caching των εικόνων, javascript, css. Άλλο πράγμα το caching σε επίπεδο server ή wordpress και άλλο το browser caching των αρχείων.

Πιο πολυ μπερδευτηκα τωρα.

Ενα caching δεν εχουμε πχ για ενα wordpress site? Εγω δεν μπορω να ασχοληθω με το τι ρυθμισεις εχει πχ ο server. Αλλα το θεμα ειναι τι μπορω να κανω εγω στο site μου, σχετικα με το cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το caching που γίνεται στο hosting (που οι δυναμικές σελίδες, γίνονται στατικές για να φορτώνουν πιο γρήγορα) και άλλο το caching από πλευράς του browser του επισκέπτη (που οι φωτογραφίες και κάποια άλλα αρχεία αποθηκεύονται προσωρινά στον υπολογιστή του ώστε να φορτώνουν πιο γρήγορα στην επόμενη του επίσκεψη).

Φτιάξε ένα .htaccess και πρόσθεσε:

<FilesMatch "\.(jpg|css|js|jpeg|png|gif)$">
Header set Cache-Control "max-age=642816000"
</FilesMatch>
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 2:16 ΜΜ, mindreader είπε

Πιο πολυ μπερδευτηκα τωρα.

Ενα caching δεν εχουμε πχ για ενα wordpress site? Εγω δεν μπορω να ασχοληθω με το τι ρυθμισεις εχει πχ ο server. Αλλα το θεμα ειναι τι μπορω να κανω εγω στο site μου, σχετικα με το cache.

Στις 11/2/2019 στις 2:00 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Μάλλον αυτό έχει να κάνει με τo browser caching των εικόνων, javascript, css. Άλλο πράγμα το caching σε επίπεδο server ή wordpress και άλλο το browser caching των αρχείων.

Επειδη δεν θελω να πειραξω το htaccess, μηπως θα μπορουσες εσυ, ή οποιος αλλος γνωριζει, να μου πει απο την εμπειρια του, τι να τσεκαρω απο τα advanced settings? Βαζω screenshots απο το wp super cache plugin

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να γίνει μέσω του wordpress μιας και τα αρχεία των εικόνων, javascript και css φορτώνουν απευθείας από τον web-server και όχι μέσω της PHP. Επομένως ο μόνος τρόπος σε server με Apache είναι πειράζοντας το .htaccess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Δεν μπορεί να γίνει μέσω του wordpress μιας και τα αρχεία των εικόνων, javascript και css φορτώνουν απευθείας από τον web-server και όχι μέσω της PHP. Επομένως ο μόνος τρόπος σε server με Apache είναι πειράζοντας το .htaccess

Δηλαδη τελικα, μαλλον λενε ψεμματα οσοι στις κριτικες των cache plugins λενε τα χιλια μυρια θετικα για το ανεβασμα επιδοσεων/ταχυτητα κλπ στο site τους. Εγω δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα. Ουτε στην πραξη-αισθηση μονος μου, και ουτε στις μετρησεις στο gtmetrix. Δηλαδη, σαν να μην υπαρχει. Το οποιο μου ειναι πολυ περιεργο παντως. Εκτος αν το site ειναι οντως τοσο βελτιστοποιημενο, που οντως ενα cache plugin δεν εχει να μου προσφερει τιποτε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...