Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα wordpress site


Sir_JIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Άσε τις θεωρίες που λέει ο φίλος σου και κοίτα τι λέει η Google. Αν ένα site είναι αργό επηρεάζεται η κατάταξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, elorant είπε

Άσε τις θεωρίες που λέει ο φίλος σου και κοίτα τι λέει η Google. Αν ένα site είναι αργό επηρεάζεται η κατάταξη του.

Μα δεν ειπε κανεις, ουτε ο φιλος, οτι δεν ισχυουν οσα εχουμε πει εδω, και τα ξερει οποιος ασχολειται.

Απλα, υπαρχουν συχνα, εκδοχες της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, που μας διαφευγουν. Γιατι στο τελος τελος, και περα απο την -αν μη τι αλλο σημαντικο θεμα του google ranking-, το πλεον σημαντικο ειναι τι κανει ο ιδιος ο τελικος χρηστης.

Φυσικα, αυτο που ειπε ο φιλος, αφορα κυριως υπολογιστες, γιατι νομιζω οτι tabs αν και υπαρχουν, χρησιμοποιουνται λιγοτερο στα κινητα μας.

Απλα του εκανε εντυπωση, που για βαριδι σελιδα που ξερουν και μπαινουν ολοι, με μεγεθος γυρω στα 5mb(!!!!!!!!!!!), (και χαλια επιδοσεις στο gtmetrix οπως την μετρησα εγω), κανεις δεν ειδε να παραπονιεται! Δεν ειναι οπως πχ πριν 10-15 χρονια, που ο browser ειχε ενα tab, και επρεπε να περιμενεις να φορτωσει για να δεις οτι ηθελες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mindreader είπε

'Εγω παντως μου λεει, που γυριζω για διαφορα θεματα σε ολα τα γραφεια, εχω δει οτι εχει αλλαξει η συμπεριφορα του κοσμου με τα tabs. Και η κουτση Μαρια, εχει tabs στον browser. Ετσι, ξερω συγκεκριμενη ιστοσελια ενημερωτικη οπου μπαινουν ολοι, θέοβαρη(!!!), και δεν εχω ακουσει ουτε εναν να παραπονιεται! Και μου εχει κανει εντυπωση. Κατεληξα, οτι οταν αργει μια σελιδα να φορτωσει, πλεον δεν παραπονιουνται, απλα πανε στο διπλανο tab, και επανερχονται οταν φορτωσει! Ετσι, ολα καλα!'

Xαχαχαχα καλό 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Μα δεν ειπε κανεις, ουτε ο φιλος, οτι δεν ισχυουν οσα εχουμε πει εδω, και τα ξερει οποιος ασχολειται.

Απλα, υπαρχουν συχνα, εκδοχες της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, που μας διαφευγουν. Γιατι στο τελος τελος, και περα απο την -αν μη τι αλλο σημαντικο θεμα του google ranking-, το πλεον σημαντικο ειναι τι κανει ο ιδιος ο τελικος χρηστης.

Φυσικα, αυτο που ειπε ο φιλος, αφορα κυριως υπολογιστες, γιατι νομιζω οτι tabs αν και υπαρχουν, χρησιμοποιουνται λιγοτερο στα κινητα μας.

Απλα του εκανε εντυπωση, που για βαριδι σελιδα που ξερουν και μπαινουν ολοι, με μεγεθος γυρω στα 5mb(!!!!!!!!!!!), (και χαλια επιδοσεις στο gtmetrix οπως την μετρησα εγω), κανεις δεν ειδε να παραπονιεται! Δεν ειναι οπως πχ πριν 10-15 χρονια, που ο browser ειχε ενα tab, και επρεπε να περιμενεις να φορτωσει για να δεις οτι ηθελες....

Μια σελίδα δεν την βαραίνει ο όγκος των δεδομένων που έχει να φορτώσει, αλλά το πλήθος των scripts που εκτελεί. Αυτά είναι που καθυστερούν τον browser να ολοκληρώσει το φόρτωμα.

Από εκεί και πέρα, το να παραπονιέται ένας χρήστης και να συνεχίζει να επισκέπτεται την σελίδα δεν ενδιαφέρει καθόλου αυτόν που την έχει φτιάξει. Θα τον ενδιέφερε αν σταματούσαν να μπαίνουν. Και για να συνεχίζουν να μπαίνουν σημαίνει ότι κάτι κάνει καλά. Επιπλέον, τα μεγάλα ειδησεογραφικά sites εκ των πραγμάτων θα έχουν βαριές σελίδες γιατί και πολύ περιεχόμενο φορτώνουν  και πολλά scripts τρέχουν (διαφημίσεις, tracking και το λουρί της μάνας).  Επομένως όλα είναι σχετικά. Για τι είδους site μιλάμε.

Πριν 10-15 χρόνια είχαμε dialup συνδέσεις γι αυτό παραπονιόμασταν. Τώρα κάθεσαι σε ένα μπουρί 10Mbit όπου μια σελίδα των 5MB φορτώνει σε τρία δευτερόλεπτα. Αν δε, στον οργανισμό που δουλεύει ο φίλος σου έχουν κάποιον proxy/gateway από όπου περνάνε όλες οι συνδέσεις, τότε η σελίδα θα φορτώνει σε μισό δευτερόλεπτο από την cache αν την έχουν επισκεφτεί κι άλλοι πριν.

Τέλος, όλα αυτά είναι εκτός θέματος. Η συζήτηση στα τελευταία posts αφορά το caching σε επίπεδο server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμπληρώνω 10 χρόνια με το wordpress.

Εχω δοκιμάσει όλα τα cache plugins, και τελικά ξεχώρισα μόνο ένα και μοναδικό, το autoptimizer.
Γιατί είναι τελικά το μόνο που έχει ορατά αποτελέσματα και χωρίς προβλήματα, δεν αποθηκεύει στατικές σελίδες, απλά προσυμπιέζει όλα τα css και js και τα φορτώνει εκεί που πρέπει.
Αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα, με παίδεψε το WP Super cache που είναι όλο προβλήματα και κάνει οτι θέλει τελικά, άλλες τόσες το απαράδεκτο για την πολυπλοκότητα χωρίς αντίκρυσμα W3 TC, μόνο το WP Rocket δεν έχω δοκιμάσει επειδή δεν είναι free.
Αλλά αντί να αγοράσετε το WP Rocket καλύτερα να πάτε σε άλλον server έστω και shared αρκεί να είναι nginx με plesk που έχει δικό του ενσωματωμένο cache, είναι η καλύτερη λύση.

Έμαθα όλα αυτά τα χρόνια να μη δίνω καμία σημασία στα gtmetrix, pingdom κλπ, αυτά δίνουν κάποια βαθμολογία σύμφωνα με τους αλγόριθμούς τους που δεν έχει όμως καμία σημασία, το μόνο που μετράει είναι ο χρόνος φόρτωσης, αν έχετε κάτω από 2 δευτερόλεπτα τι σας ενδιαφέρει αν τα άλλα είναι κόκκινα; αφού μιλάμε για script διαφημίσεων που βρίσκονται σε άλλους servers για τα οποία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Αν έχεις μια βαριά σελίδα όπως οι περισσότερες μεγάλες σελίδες και βάλεις και διαφημίσεις την έκανες ασήκωτη, μην περιμένεις να στην κάνει γρήγορη τίποτα, μιλάμε για 4-5 mb με δεκάδες scripts
Αν όμως είσαστε στις πρώτες θέσεις με 10.000 επισκέπτες την ημέρα, σιγά τώρα μην ασχοληθείτε με τα 2-3 δευτερόλεπτα που δείχνει το pingdom για Ευρώπη και τα 5-10 που μπορεί να δείχνει για Αμερική.
Και τελειώνοντας, μη νομίζετε ότι την κατάταξη σας την καθορίζει η ταχύτητα, αλλίμονο τότε , απλά η ταχύτητα είναι ένας παράγοντας, αλλά πιστέψτε με πολύ μικρότερος από αυτό που νομίζουμε.
Και στο κάτω κάτω γι αυτό ανεβαίνουν και οι ταχύτητες, δεν θα αδειάσουμε τις σελίδες μας για να γίνουμε συμβατοί με τις dialup του 2000!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

outoforder, ευχαριστουμε για τη συμμετοχη σου.

10 χρονια wordpress, απλα respect!

autoptimizer το εχω βαλει κι εγω, φαινεται πολυ καλο, με τα αλλα cache plugins τελικα δεν θα ασχοληθω, ηταν αρνητικος και φιλος μου web designer που τον ρωτησα...πιο πολλα τα προβληματα απο αυτα που κερδιζεις...

Επισης κι εγω με την μικρη εμπειρια στο wordpress, καταλαβα οτι το gtmetrix, pingdom, δεν ειναι πανακεια....μια ενδειξη μονο, δεν ειναι να κρεμεσαι απο αυτα που γραφουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα πάντα ξεκινούν από τον Server και τις δυνατότητες του όπως πολύ σωστά σου γράφουν. Το TTFB (time to first byte) σε μια μέτρηση από GTMetrix θα σου δώσει να καταλάβεις το κατά πόσο ικανοποιητικές είναι επιδόσεις του Server. Στην συνέχεια και αφού έχεις δυνατότητα να κάνεις Gzip ένας συνδυασμός plugins και ρυθμίσεων π.χ ( W3 Total Cache για κασάρισμα και  Mnify, Smushit για συμπίεση των φωτο και Async για ασύγχρονη ή Defer φόρτωση αρχείων) θα βελτιστοποιήσουν πολύ την ταχύτητα του site.

https://el.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

https://el.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

https://el.wordpress.org/plugins/async-javascript/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παντα ξεκινανε απο τον wordpressα και οχι απο τον σερβερα.

image.png.183a7f7772e4820c5c2dea8d1ba8db1d.png

με 11.6MB και 169requests για landing page σε mobile τι να σου κανει το cache και ο σερβερας... το site ειναι τυχαιο, αλλα οπως και να το κανουμε, τα περισσοτερα wordpressια σε τετοια φαση ειναι.

Επεξ/σία από παπι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τελικα μαλλον ηταν 'προφητικο' αυτο που εγραψα για το gtmetrix πριν 2 χρονια...

'οτι δεν αξιζει να παιρνεις και πολυ σοβαρα το τι γραφει'.

 

Το ειχα σχεδον ξεχασει. Τελευταιες μετρησεις, πριν 2 χρονια, τοτε που ακομη μπορουσες να κανεις αμεσα export σε pdf (τωρα θελει free registration), και μαλλον εδινε αναλυτικοτερη εικονα (αλλα απο 'αξιοπιστια', ελεγχεται...).

Αφου το ξαναθυμηθηκα λοιπον, δοκιμασα το δικο μου site και κανα δυο ανταγωνιστικα, και τι να δω: οτι ολα χειροτερεψαν σε επιδοσεις!

Ε δε μπορει! Δεν μπορει ολοι μας, να χειροτερεψαμε... Για το δικο μου, μαλλον το εκανα και ελαφρυτερο τα δυο χρονια που περασαν, αλλα δεν περνω και ορκο για το αν εκαναν αλλαγες στους hosting servers που επηρεαζουν....

Γενικα οπως καταλαβαινω, οι αριθμοι δεν λενε παντα την αληθεια, και δεν ξερω ποσο αξιζει τελικα να στηριζεσαι στο τι λενε αυτα τα 'εργαλεια'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήνες τώρα έχει αλλάξει τον μηχανισμό που μετρά https://gtmetrix.com/blog/everything-you-need-to-know-about-the-new-gtmetrix-report-powered-by-lighthouse/

Αυτό έχει και της google το speed test tool

Για αυτό βλέπεις χειρότερα νούμερα

 

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...