Προς το περιεχόμενο

Έκδοση ΑΦΜ


leo tsap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι ανήλικος και θέλω να βγάλω ΑΦΜ στο όνομά μου, για να ανοίξω λογαριασμό.

Από όσο διάβασα, μόνο ταυτότητα θέλουν.

Μπορώ να το κάνω μόνος ή χρειάζονται κηδεμόνα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

ΑΦΜ μονο οταν αρχισεις να κανεις δηλωση παιρνεις.Χρειαζεται κηδεμονα για τραπεζα .

Από όσο ξέρω, μπορείς να πάρεις και πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diskimpex είπε

ΑΦΜ μονο οταν αρχισεις να κανεις δηλωση παιρνεις.Χρειαζεται κηδεμονα για τραπεζα .

Δεν ισχυει αυτο

 

Υπόχρεοι ειναι όλοι άνω των 18 κάνουν δεν κάνουν δήλωση και όσοι αποκτούν περιουσιακά στοιχεία ανεξαρτήτου ηλικίας

Για ανήλικο τώρα εκτός της ταυτότητας, αν θυμαμαι καλα, χρειάζεται και την δήλωση του πατέρα σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανήλικος μαζί με το Μ1 για την απόδοση ΑΦΜ συνυποβάλλει και Μ7 (Δήλωση Σχέσεων) για τον νόμιμο εκπρόσωπό του (ασκών τη γονική μέριμνα, ασκών την επιμέλεια, κηδεμόνας). Για την απόδειξη της δηλούμενης σχέσης, και ίσως επίσης και της διεύθυνσης κατοικίας, θα σου ζητηθεί σχετικό αποδεικτικό (λ.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, απόφαση διαζυγίου γονέων, δικαστική απόφαση για κηδεμονία κ.λπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Zazula είπε

Ο ανήλικος μαζί με το Μ1 για την απόδοση ΑΦΜ συνυποβάλλει και Μ7 (Δήλωση Σχέσεων) για τον νόμιμο εκπρόσωπό του (ασκών τη γονική μέριμνα, ασκών την επιμέλεια, κηδεμόνας). Για την απόδειξη της δηλούμενης σχέσης, και ίσως επίσης και της διεύθυνσης κατοικίας, θα σου ζητηθεί σχετικό αποδεικτικό (λ.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, απόφαση διαζυγίου γονέων, δικαστική απόφαση για κηδεμονία κ.λπ.).

Δηλαδή αν πάω π.χ αύριο με ταυτότητα συμπληρώνω αυτά τα 2; Η το Μ7 το συμπληρώνει ο πατερας/μητέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leo tsap είπε

Δηλαδή αν πάω π.χ αύριο με ταυτότητα συμπληρώνω αυτά τα 2; Η το Μ7 το συμπληρώνει ο πατερας/μητέρα;

Τα Μ7 κανονικά τα συμπληρώνει το άτομο που προβαίνει στη δήλωση της σχέσης, δηλαδή εν προκειμένω εσύ. Ωστόσο λόγω ηλικίας δεν είμαι βέβαιος πως θα γίνει δεκτή η δική σου δήλωση σκέτη χωρίς την παρουσία γονέα-κηδεμόνα κ.λπ. Γιατί δεν ρωτάς στο Μητρώο της συγκεκριμένης ΔΟΥ όπου σκοπεύεις να πας; Άλλωστε συχνά βλέπουμε διαφορετική αντιμετώπιση όχι μόνον από ΔΟΥ σε ΔΟΥ, αλλά και από υπάλληλο σε υπάλληλο εντός του ίδιου τμήματος μιας ΔΟΥ…

ΥΓ Καλό είναι να ’χεις μαζί σου και φωτοαντίγραφο της ταυτότητάς σου, όχι μόνο την ίδια την ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο γονέας στην περίπτωση σου ειναι απαραίτητος και για την χαρτουρα της τράπεζα, οποτε πας με το πατερα σου και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΦΜ μπορείς να βγάλεις και πρίν τα 18 εάν έχεις περιουσιακά στοιχεία.

Θα πάς στην ΔΟΥ της περιοχής σου με ταυτότητα και κατευθείαν στο τμήμα του Μητρώου , εκεί  θα εξυπερετηθείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για έκδοση αφμ για ανήλικο πρέπει να είναι και οι δύο γονείς με τις ταυτότητες τους και τα αφμ και το ανήλικο παιδί με την ταυτότητα του

Για έκδοσή αφμ για ανήλικο παιδί από μονογονείκη οικογένεια (διαζύγιο) πρέπει να υπάρχει έκτος από ταυτότητα του παιδιού, ταυτότητα του κηδεμόνα, αφμ του κηδεμόνα και η πράξη-δικαστική απόφαση για την επιμέλεια ή όπως αλλιώς λέγεται άλλιως με τους 2 γονείς του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...