Προς το περιεχόμενο

Περισσότεροι από το 90% των χρηστών του Gmail δε χρησιμοποιούν το σύστημα ασφάλειας 2FA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειωθεί επίσης ότι, αν έχεις και κινητό android, δε χρειάζεται καν να ανοίξεις μήνυμα για να δεις τον κωδικό και να τον βάλεις στη σελίδα... Απλά σου σκάει μια ειδοποίηση στην οθόνη του τύπου "προσπαθείς όντως να ανοίξεις το gmail στη τάδε συσκευή;" όπου απλά πατάς το "Ναι" και γίνεται η επαλήθευση

Επεξ/σία από dewn735
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nectons said:

Καταρχάς ότι σύστημα ασφάλειας και να χρησιμοποιήσουμε πάντα και πάλι κάποιοι μπορούν να έχουν πρόσβαση στο λογαριασμό μας.

Είναι σα να λες ότι επειδή παίζει οι κλέφτες να βρουν τρόπο να μπουν σπίτι μου, ας αφήσω ξεκλείδωτα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τέτοιο σύστημα στο Apple ID (αναγκαστικά) και στο Facebook (για ασφάλεια γιατί κάποτε είχαν μπει στον λογαριασμό μου). Από την μία είναι όντως πολύ σημαντικό και ασφαλές αλλά από την άλλη πολύ κουραστικό, πχ. όταν θέλω να συνδεθώ σε κάποιο wifi μέσω facebook είναι ολόκληρη διαδικασία.

Θα το χρησιμοποιούσα πιο πολύ αν μελλοντικά το κάνανε πιο βολικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Πολυ απλα με το φακελωμα που πεφτει, οι περισσοτεροι δεν θελουν να δωσουν για πολλοστη φορα τον αριθμο του κινητου. 

Αστοχο σχολιο τελειως, σιγουρα το 89% το κανει γιατι βαριεται και δεν εχει αναπτυξει το security awareness οπως πολλοι απο εμας και το αλλο 1% ισως οπως λες να βαριεται.

4 λεπτά πριν, kingjulien11_ είπε

Χρησιμοποιώ τέτοιο σύστημα στο Apple ID (αναγκαστικά) και στο Facebook (για ασφάλεια γιατί κάποτε είχαν μπει στον λογαριασμό μου). Από την μία είναι όντως πολύ σημαντικό και ασφαλές αλλά από την άλλη πολύ κουραστικό, πχ. όταν θέλω να συνδεθώ σε κάποιο wifi μέσω facebook είναι ολόκληρη διαδικασία.

Θα το χρησιμοποιούσα πιο πολύ αν μελλοντικά το κάνανε πιο βολικό!

Φιλε οσο κουραστικο και να ειναι πιστεψε με οτι οι συνεπειες απο μια τυχον κλοπη των δεδομενων σου ισως υπερβαινουν του ποσο κουραστικο ειναι να βαζεις εναν απλο κωδικο επιπλεον για να συνδεθεις.

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Αν και προσωπικά με κουράζουν οι πολλαπλές ασφάλειες που σε αγκάζουν να βάζεις αρκετές υπηρεσίες , ειδικα στο mail και σε κατι paypal κτλπ βάζω τα πάντα που θα ελαχιστοποιήσουν να γίνει η στραβή

Και πολυ καλα κανεις, πολυ σωστη φραση οτι μειωνεις τους πιθανους κινδυνους! Παλι υπαρχουν αλλα τους μειωνεις τουλαχιστον.

Επεξ/σία από pdiomidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυνατούς κωδικούς είμαι μια χαρά. Δεν χαμπαριάζω από κινδυνολογίες. Έχω επιβιώσει τόσα χρόνια στο Ίντερνετ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιο λογαριασμό μου.

 

Αν μπορούσα να αποκτώ εύκολα sim καρτοκινητής οι οποίες - όπως παλιά - δεν χρειάζονται τα προσωπικά μου στοιχεία για να λειτουργήσουν,

τότε θα έβαζα και 2FA, γιατί όχι; Διαφορετικά, fuck off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέεσαι μόνο από το σπίτι σου, τότε δεν το χρειάζεσαι.

Αν συνδέεσαι από ξένους υπολογιστές (δουλειά, ξενοδοχεία κλπ), τότε είναι απαραίτητο επειδή μπορεί να κλέψουν τον κωδικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nectons said:

Καταρχάς ότι σύστημα ασφάλειας και να χρησιμοποιήσουμε πάντα και πάλι κάποιοι μπορούν να έχουν πρόσβαση στο λογαριασμό μας. Οπότε. Αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που δεν πρέπει να διαβάσει κάποιος τα μέιλ μας τότε πολύ απλά μην το χρησιμοποιείται ως μέσον επικοινωνίας. Αν δεν έχετε να φοβηθείτε κάτι πολύ απλά συνεχίστε να χρησιμοποιείται τον λογαριασμό σας δίχως περίπλοκους τρόπους ασφάλειας.

Το θέμα είναι ότι για εμάς δεν έχουμε κάτι τρελό μέσα αλλά δεν θέλουμε και να μας κλέψουν τον λογαριασμό μας τόσο εύκολα του το κανεις λίγο πιο δύσκολο για να μην μπεί καν στον κόπο καθώς θα βρει κάποιο λογαριασμό που θα τον κλέψει πιο εύκολα ! Αυτή είναι η λογική μου τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα μου επεσε το κινητο μου στον δρομο (lg g4) και αυτος που το βρηκε αποφασισε να το κρατησει για παρτη του.Στο κινητο ειχα ενεργοποιημενη την εφαρμογη ευρεση συσκευης.Βρηκα εναν στον δρομο που ειχε κινητο android.κατεβασαμε την εφαρμογη ευρεση συκευης στο κινητο του για να κανουμε tracking της συσκευης να δουμε που ειναι.βαζω το μειλ μου μαζι με τον κωδικο και η εφαρμογη μου ζητουσε επιβεβαιωση αφου θα επρεπε να μου στειλει sms με καποιον κωδικο στον αριθμο μου.μα πως στο καλο θα γινοταν αυτο,αφου εχω χασει ηδη την συσκευη?αναγκαστηκα να παω σπιτι μου να μπω απο τον υπολογιστη στο android find.φυσικα αυτος που ειχε βρει την συσκευη το ειχε κλεισει πλεον.

Επεξ/σία από gustom2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε 2FA. 2 φορες με εχει σωσει! και εχει την επιλογη να μη χρεισιμοποιειται σε επιλεγμενες συσκευες

απο τις οποιες μπαινουμε συνεχεια ;)

βεβαια μπορεις να βαλεις για κωδικο ενα στοιχο απο την ιλιαδα σε grekklish και ας τους να ψαχνωνται :D

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικότερος λόγος που το ποσοστό είναι 90% είναι γιατί μετά τη δημιουργία του Gmail για να λειτουργήσει το Android OS σχεδόν κανείς δεν ασχολείται με το Gmail πια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nectons είπε

Αν δεν έχετε να φοβηθείτε κάτι πολύ απλά συνεχίστε να χρησιμοποιείται τον λογαριασμό σας δίχως περίπλοκους τρόπους ασφάλειας.

Αυτό το σκεπτικό είναι τελείως λάθος! Είναι σαν να λες ότι δεν έχω τίποτα να κρύψω και άρα δεν με ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα  ή το αν οι κυβερνήσεις και διάφοροι οργανισμοί με παρακολουθούν, υποκλέπτουν συνομιλίες μου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε μας ρε Google.... Πέρασαν τόσα χρόνια με Gmail και φτάσαμε στο 2018 για να παραδεχθειτε το τρύπιο σας mail (λες και δεν υπάρχει απλός τρόπος για ασφάλεια) και οτι θα αναβαθμίσετε την ασφάλεια μόνο για τους VIP.

Πόσο Google μπορεί να είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ggelhsva είπε

Αυτό το σκεπτικό είναι τελείως λάθος! Είναι σαν να λες ότι δεν έχω τίποτα να κρύψω και άρα δεν με ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα  ή το αν οι κυβερνήσεις και διάφοροι οργανισμοί με παρακολουθούν, υποκλέπτουν συνομιλίες μου κτλ.

Πιστεύεις ότι οι κυβερνήσεις και οι διάφοροι οργανισμοί θα παρατηρούν εμένα εσένα και άλλα 6,9 περίπου δισ ανθρώπους. Σκέψου λίγο αυτό που λες. 

Επίσης σκέψου ότι για να σε παρακολουθήσουν θα πρέπει να έχουν κάποιο λόγο για να το κάνουν. Οπότε αν αυτός ο λόγος είναι σοβαρός πάει να πει ότι κάτι παράνομο κάνεις. Συμπέρασμα. Ναι να παρακολουθούν αυτούς που πρέπει και που έχουμε να φοβηθούμε. 

Εμείς που έχουμε την συνείδηση καθαρή για ποιο λόγο να μας παρακολουθήσουν? Ποιο είναι το νόημα?

Να το κάνω λίγο ποιο λιανά. Τι εννοούμε όταν λέμε "ιδιωτικότητα". Φοβάσαι τις κάμερες έξω στους δρόμους για παράδειγμα? Τότε θα πρέπει να κυκλοφορούμε με μαντίλες έξω στους δρόμους κανονικά. Η φοβάσαι αυτά που γράφεις η που λες να μην τα βλέπουν άγνωστοι? Ποιος είναι ο λόγος? Γράφεις η λες κάτι παράνομο η ανώμαλο? Αν ναι τότε πρέπει να σε μπαγλαρώσουν. Σωστά?

Γενικά μιλάμε για ένα παραφουσκωμένο θέμα που ο καθένας το κρίνει δίχως σκέψη και έχει διαστρεβλωθεί τόσο πολύ σε βαθμό επικίνδυνο.

Αν έχεις τραπεζικούς λογαριασμούς ονλάιν η στοιχεία της τράπεζας σου η του λογαριασμού σου σε μειλ επίτρεψέ μου να πω ότι όποιος το κάνει αυτό είναι άσχετος. 

5 ώρες πριν, 3wPsO είπε

Το θέμα είναι ότι για εμάς δεν έχουμε κάτι τρελό μέσα αλλά δεν θέλουμε και να μας κλέψουν τον λογαριασμό μας τόσο εύκολα του το κανεις λίγο πιο δύσκολο για να μην μπεί καν στον κόπο καθώς θα βρει κάποιο λογαριασμό που θα τον κλέψει πιο εύκολα ! Αυτή είναι η λογική μου τουλάχιστον.

Καλή η λογική σου. Και εδώ λοιπόν έρχομαι και λέω. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ τον λογαριασμό σου. Ίσως για πλάκα οι πιτσιρικάδες χάκερ που προπονούνται? Και που είναι το κακό? Βάλε ανάκτηση το κινητό σου τηλέφωνο και άλλαζε αραιά και που τον κωδικό σου μέσω του κινητού. Τι ποιο απλό. 

7 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Είναι σα να λες ότι επειδή παίζει οι κλέφτες να βρουν τρόπο να μπουν σπίτι μου, ας αφήσω ξεκλείδωτα. 

Οι κλέφτες θα μπουν στο σπίτι σου για να κλέψουν κάποια πολύτιμα πράγματα.  Στο μέιλ σου τι θα σου κλέψουν? Πολύ σκέψη θέλει ρε παιδιά? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...