Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, iCyd είπε

Ποιος πιστευε οτι δεν εκανε κακο ας πουμε? 

Ειχα βαρεθει να ακουω "Ποιο αυτο ρε? Καθαρος ατμος"  , "Τιποτα δεν ειναι , λαδακι/γευση βαζεις και βγαζεις καθαρο ατμο" .

Δηλαδη ποσο υγιεινο μπορει να ειναι κατι , το οποιο ειναι ΛΑΔΙ , το ρουφας μεσα απο πυρωμενο συρμα που καινε ενα βαμβακι και ερχεται μεσα στο στομα/οργανισμο σου.

Ηταν και θα ειναι ενα θεμα μαρκετινκ η ολη κατασταση. Ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα βγαλουν και για το ηλεκτρονικο οτι προκαλει καρκινο.

Y.Γ Δεν καπνιζω , ουτε ατμιζω. Δεν εκανα ποτε μου !

Ελα μου ντε. Λαδι δεν συμαινει φιλε μου castol 2T για το καθαρο. Το λαδι το τρως κιολας, οι γευσεις που μπαινουν ειναι food grade για γλυκα τις εχεις φαει σε μεγαλες ποσοτητες απο απειρα ζαχαροπλαστια στα γλυκακια τους. Δεν καιγεται τιποτα κανενα βαμβακι το βαμβακι απλα μεταφερει το υγρο στην αντισταση που το βραζει και το κανει ατμο.

Τελος το ατμισμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΝΟ ειναι απλα υγιεινοτερο του συμβατικου και με αυτο πρεπει να το συγκρινουμε αφου για αντικατασταση και διακοπη αυτου βγηκε. Δεν βγηκε για να πει ελατε εδω δωστε λεφτα για να κανετε το κομματι σας εσεις η μη καπνιστες. Απευθυνεται σε καπνιστες που ΔΕΝ μπορουν να το κοψουν μονοι τους η με τα συμβατικα φαρμακευτικα μεσα τα οποια εχουν μια μεση αποτελεσματικοτητα γυρο στο 18% επιτυχιας.  Το δυσκολοτερο πραγμα στη διακοπη του καπνισματος ειναι το θεμα της αισθησης και της κινησης, το ηλ.τσιγαρο αυτο που προσομοιαζει καλα ειναι την κινηση απο το χερι στο στομα και την αισθηση του χειλη και το λαιμο. Ε μετα στο χερι του χρηστη ειναι παλι αν θα διακοψει τη νικοτηνη σταδιακα μεχρι και το ιδιο το ηλεκτρονικο στο τελος. Αλλα ακομα και αν δεν φτασει σε αυτο το σταδιο ακομα και μεινει μονιμα στο ηλεκτρονικο ειναι απειρως καλυτερο απο το να εκανε συμβατικο. 

Μην το παμε στο αλλο ακρο του να μην καπνιζες ας προσεχες, ενοειται οτι το καλυτερο ειναι να μην το εκανες εξαρχης και οποιος δεν το εχει κανει ειναι "τυχερος" και να μην το δοκιμασει ποτε του. Αλλα αν το εχεις δοκιμασει και εχεις ξεκινησεις το καπνισμα να μεινεις για παντα σκλαβος του, γιατι και το εναλακτικο που εχει βγει και εχει επιτυχια ειναι και αυτο βλαβερο ασχετως αν σε σχεση με το κανονικο ειναι κατα πολυ λιγοτερο??

3 λεπτά πριν, iCyd είπε

Ποιος πιστευε οτι δεν εκανε κακο ας πουμε? 

Ειχα βαρεθει να ακουω "Ποιο αυτο ρε? Καθαρος ατμος"  , "Τιποτα δεν ειναι , λαδακι/γευση βαζεις και βγαζεις καθαρο ατμο" .

Δηλαδη ποσο υγιεινο μπορει να ειναι κατι , το οποιο ειναι ΛΑΔΙ , το ρουφας μεσα απο πυρωμενο συρμα που καινε ενα βαμβακι και ερχεται μεσα στο στομα/οργανισμο σου.

Ηταν και θα ειναι ενα θεμα μαρκετινκ η ολη κατασταση. Ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα βγαλουν και για το ηλεκτρονικο οτι προκαλει καρκινο.

Y.Γ Δεν καπνιζω , ουτε ατμιζω. Δεν εκανα ποτε μου !

Ελα μου ντε. Λαδι δεν συμαινει φιλε μου castol 2T για το καθαρο. Το λαδι το τρως κιολας, οι γευσεις που μπαινουν ειναι food grade για γλυκα τις εχεις φαει σε μεγαλες ποσοτητες απο απειρα ζαχαροπλαστια στα γλυκακια τους. Δεν καιγεται τιποτα κανενα βαμβακι το βαμβακι απλα μεταφερει το υγρο στην αντισταση που το βραζει και το κανει ατμο.

Τελος το ατμισμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΝΟ ειναι απλα υγιεινοτερο του συμβατικου και με αυτο πρεπει να το συγκρινουμε αφου για αντικατασταση και διακοπη αυτου βγηκε. Δεν βγηκε για να πει ελατε εδω δωστε λεφτα για να κανετε το κομματι σας εσεις η μη καπνιστες. Απευθυνεται σε καπνιστες που ΔΕΝ μπορουν να το κοψουν μονοι τους η με τα συμβατικα φαρμακευτικα μεσα τα οποια εχουν μια μεση αποτελεσματικοτητα γυρο στο 18% επιτυχιας.  Το δυσκολοτερο πραγμα στη διακοπη του καπνισματος ειναι το θεμα της αισθησης και της κινησης, το ηλ.τσιγαρο αυτο που προσομοιαζει καλα ειναι την κινηση απο το χερι στο στομα και την αισθηση του χειλη και το λαιμο. Ε μετα στο χερι του χρηστη ειναι παλι αν θα διακοψει τη νικοτηνη σταδιακα μεχρι και το ιδιο το ηλεκτρονικο στο τελος. Αλλα ακομα και αν δεν φτασει σε αυτο το σταδιο ακομα και μεινει μονιμα στο ηλεκτρονικο ειναι απειρως καλυτερο απο το να εκανε συμβατικο. 

Μην το παμε στο αλλο ακρο του να μην καπνιζες ας προσεχες, ενοειται οτι το καλυτερο ειναι να μην το εκανες εξαρχης και οποιος δεν το εχει κανει ειναι "τυχερος" και να μην το δοκιμασει ποτε του. Αλλα αν το εχεις δοκιμασει και εχεις ξεκινησεις το καπνισμα να μεινεις για παντα σκλαβος του, γιατι και το εναλακτικο που εχει βγει και εχει επιτυχια ειναι και αυτο βλαβερο ασχετως αν σε σχεση με το κανονικο ειναι κατα πολυ λιγοτερο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυστυχως το τσιγαρο ειναι κατι που διαιωνιζεται απο γενια σε γενια. εγω καπνιζα απο τα 18 μεχρι τα 27 με 2 μεγαλα διαλλειματα απο 1 χρονο και κατι το καθενα και οταν καπνιζα εκανα τα πρωτα χρονια ενα πακετο τη μερα και σταδιακα ολο και λιγοτερο και σε καθε διακοπη που εκανα μετα εκανα και λιγοτερο μεχρι που εφτασα να κανω 5 τσιγαρα τη μερα μετα 4 και εκει καταλαβα οτι δεν το χρειαζομαι στη ζωη μου αλλο. οσο καπνιζα το γουσταρα παρα πολυ αλλα ποτε δεν ενοχλουσα αλλους που δεν ηθελαν καπνο δηλαδη σε ακαπνες παρεες δεν καπνιζα η αν ηθελα να κανω εβγαινα μπαλκονι. μια μερα ξυπνησα και αποφασισα οτι θελω να το κοψω και σκεφτηκα οτι θα μου αρεσε να παιξω λιγο με ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο ισα να ξεχνιεμαι λιγο. πηγα και αγορασα σ ενα μαγαζι το ακριβοτερο που βρηκα γιατι επειδη ειχα δοκιμασει πολυ πιο παλια δεν ηθελα υγρα στο στομα μου καμμενη αισθηση να χαλαει κατι συνεχεια κλπ. μολις τελειωσα ενα υγρο μετα βαρεθηκα και το αφησα καπου ωστε αν το χρειαστω καποτε να το ξαναβαλω σε λειτουργια. στην ελλαδα δυστυχως δεν υπαρχει αθλητικη παιδεια οι γονεις οι οι δασκαλοι καπνιζουν σε μεγαλο ποσοστο και λογω 2 ετων για πανελληνιες τα παιδια μαθαινουν στην καθιστικη ζωη. μετα μπαινουν στο πανεπιστημιο που η ζωη του καφε και του κλαμπ σηκωνει ποτο και αυτο ολο διαιωνιζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το προβλημα ειναι το εαν θα βρωμαει διπλα σου ενας καπνιστής η το οτι ειναι υποψήφιος?

Ας ηταν μονο η μυρωδια το κακο και να ηταν καλα ο διπλανος μου και ας καπνιζει.

( διπλανος ειναι ο φιλος,γονιός,παιδί,συγγενείς ακομα και ο αγνωστος).

Καπνιστής ειναι οχι λεπρος

το εγραψα στο πρωτο μου ποστ, αμα δεν νοιαζεται ο ιδιος τι σε κανει να πιστευεις με νοιαζει εμενα? εγω θελω να μη βρωμαει, τιποτα αλλο δεν με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνό, λάδι, ατμό, μυρωδικά, πλαστικό κάψε και κάπνισε ό,τι γουστάρεις. ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ απλώς. Όπως δεν έρχομαι εγώ να κατουρήσω την μπύρα σου, έτσι κι εσύ μη με φλομώνεις με την αηδία σου

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Το καλύτερο απ' όλα είναι μακριά από τσιγαρο

Είτε ηλεκτρονικο είτε κανονικό.

Μακριά από αυτή την κακια απ' όλες τις απόψεις συνήθεια.

Ξυπνήστε ένα πρωί και πείτε τέλος.ως εδώ.

Πετάξτε τα όλα στα σκουπίδια και βγάλτε από εκεί το μυαλό σας.ολο το παιχνίδι εκεί είναι.αλλαξτε συνήθειες και θα κερδίσετε κ υγεία και χρήματα θα σας μείνουν στην τσέπη.

Της εκκλησίας είσαι?

Επεξ/σία από Ιάσωνbitc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Δεν ειπα οτι ειναι ψεματα. Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου και διορθωσε την απαντηση σου. Μιλαω καλα Ελληνικα, νομιζω.

Το ιδιο ισχυει και για εσενα φιλε μου! Οποτε ''Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου και διορθωσε την απαντηση σου.Μιλαω καλα Ελληνικα, νομιζω.''

Το ατμισμα ειναι μια κοροιδια. Το να καπνιζεις διαφορες χημικες ουσιες και με διαφορες γευσεις μεσα απο μια αντισταση ειναι ασφαλες; Καπνισε κανονικο τσιγαρο καλυτερα ,αν θες να καπνισεις ή αλλιώς κοψτο τελειως. Period.

Επεξ/σία από stavros kalaitzakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχχα το ξερα πως όλοι εσείς που φοβόσαστε ακόμα και το ηλ.τσιγάρο είστε του κατηχητικού!

Επεξ/σία από Ιάσωνbitc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ιάσωνbitc είπε

Χαχαχχα το ξερα πως όλοι εσύ που φοβόσαστε ακόμα και το ηλ.τσιγάρο είστε του κατηχητικού!

Μπορεί και να κάνεις λάθος σε αυτά που ξέρεις αλλά :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογικη που παρουσιαζεις στο παραπανω μυνημα σου ειναι λανθασμενη. Με την ιδια λογικη να κοψουμε και τα προγραμματα αποτοξινωσης των ναρκομανων που το κανουν με το ιδιο τροπο, να τους πουμε σε ολους αυτους "Αποφασισε κοψτα ή συνεχισε να περνεις χασις/ηρωινη κλπ κλπ". Ξαναδιαβασε τι λεμε οι περισσοτεροι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ, ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ του κανονικου τσιγαρου και ο σκοπος του (οταν βγηκε) να βοηθησει την διακοπη του κανονικου με ενα εναλακτικο τροπο. Η ιδια λογικη μπορει να εφαρμοστει σε πολλες περιπτωσεις οπως "Γιατι ρε να παρεις το Χ υβριδικο?? Η παρε ΜΜΜ ή παρε το κολοβενζιναμαξο και καψε οση βενζινα θες". Το κατι καλυτερο απο κατι αλλο δεν συμαινει οτι και το καλυτερο ειναι το βελτιστο που στο θεμα μας ειναι ειτε η ολοκληρωτικη διακοπη ειτε το μην ξεκινησεις καν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βόλτα στον 7ο οροφο του ιατρικού κέντρου θα σας κόψει στο σκεπτικό "το  τσιγαρο είναι μαγκιά"......

Επισεις πρέπει να πάνε και οι ΜΗ καπνιστές να έχουν μια εικόνα  τι μπορει να τους συμβεί εξαιτίας των μαγκακων καπνιστων που δεν σέβονται τίποτα....,

Την επόμενη μπορεί να ρίξουν καμμία μπαφλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nhzt είπε

Απλά .... ξύπνησα μια μέρα και είπα, τέρμα το κάπνισμα. Με τον εγκέφαλο καπνίζουμε.

ετσι!! και γω πανε 3 χρονια τωρα.. το μονο που θυμαμαι.. ηταν κυριακη και ετοιμαζομουν για το γηπεδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ιάσωνbitc τύπε δεν καταλαβαίνεις κάτι απ'ότι φαίνεται από το τελευταίο μήνυμα σου. Στα άγραφα τί καπνίζει ο καθένας. Ειλικρινά. Ας καπνίζει και κάρβουνα. Στη μούρη μου να μην το κάνει, είναι απλό, δημοκρατικό και προοδευτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...