Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω από το άρθρο:

"οπότε θεωρητικά, εξακολουθεί να υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου ή καρδιοπαθειών"

1) ... θεωρητικά... Πρακτικά στη ζωή μας τι γίνεται;

2) Όχι εμφάνιση αλλά κίνδυνος εμφάνισης. ΟΚ! Σε ποιο ποσοστό; Υπό ποιές συνθήκες; 

Μια ακόμα έρευνα επιστημόνων που δεν λέει στην ουσία τίποτα και το αποτέλεσμα της θα το ζήλευε ακόμα και η Πυθία!

Και για να ξεμπερδεύουμε ναι το άτμισμα είναι επιβλαβές. Επίσης είναι συντριπτικά λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συμφωνα με νεα μελετη , το να πιστευεις τις νεες μελετες ετσι γενικα κ αοριστα κανει κακο στην υγεια σου ,την τσεπη σου ,<--- ινσερτ ρανδομ σιτ χιαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω τους ηλεκτρονικούς τσιγαρακιδες, από ένα υποκατάστατο έγινε μόδα με μπαταρίες, οθόνες lcd, αντιστάσεις, υγρά. 

Χασανε τον σκοπό τους στην πορεία, που αυτός ήταν να το κόψουν.

Τωρα κάνουν σαν τρελοί αμα δεν ατμισουν και δεν κρατάνε το μαρκούτσι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Γουστάρω τους ηλεκτρονικούς τσιγαρακιδες, από ένα υποκατάστατο έγινε μόδα με μπαταρίες, οθόνες lcd, αντιστάσεις, υγρά. 

Χασανε τον σκοπό τους στην πορεία, που αυτός ήταν να το κόψουν.

Τωρα κάνουν σαν τρελοί αμα δεν ατμισουν και δεν κρατάνε το μαρκούτσι.

Οθόνες oled όχι lcd. 

Είσαι πίσω.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, δεν λέγεται «ηλεκτρονικός αέρας του βουνού». Άρα δεν εξετάζει κανένας αν ειναι καλύτερος απο τον καθαρό αέρα. 

Ηλεκτρονικο τσιγάρο λέγεται, και θα ήταν πιο λογικό να εκθέσουν σε ενα άλλο δείγμα ποντικιών, 10 χρονια καπνίσματος μέσα σε 10 μέρες , και να συγκρίνουν την αυξημένη πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου  στα “ατμισμενα” ποντίκια, με τα νεκρά απο τον καπνό “καπνισμενα”.

Αν δεν κάνω λάθος, δεν λέγεται «ηλεκτρονικός αέρας του βουνού». Άρα δεν εξετάζει κανένας αν ειναι καλύτερος απο τον καθαρό αέρα. 

Ηλεκτρονικο τσιγάρο λέγεται, και θα ήταν πιο λογικό να εκθέσουν σε ενα άλλο δείγμα ποντικιών, 10 χρονια καπνίσματος μέσα σε 10 μέρες , και να συγκρίνουν την αυξημένη πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου  στα “ατμισμενα” ποντίκια, με τα νεκρά απο τον καπνό “καπνισμενα”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ardi21 είπε

"Στη μελέτη επίσης αναγνωρίζεται ότι τα επίπεδα νιτροζαμινών του καπνού, που κατατάσσονται μεταξύ των πλέον ισχυρών καρκινογόνων ουσιών, και που έχουν βρεθεί σε σωματικά υγρά των χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι 97% χαμηλότερα από αυτά των καπνιστών κανονικού τσιγάρου (από την άλλη είναι σημαντικά υψηλότερα από αυτά των μη καπνιστών). Και αυτό τοποθετεί τους χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων σε παρόμοιο επίπεδο με αυτό των χρηστών διαδερμικών εμπλάστρων νικοτίνης."

Και ο τιτλος της ειδησης: Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο.

Συγχαρητηρια στον συντακτη.

Οποιαδηποτε σοβαρη ερευνα και αν εχει γινει απο το 2006 που υπαρχει το ατμισμα, εχει δειξει παντα το ιδιο πραγμα: Ειναι, στην χειροτερη περιστωση, 95% λιγοτερο επιβλαβες απο το καπνισμα. Οι ερευνες συνεχιζονται φυσικα και ετσι θα πρεπει να γινει.

Ειναι τρομερο ομως το τι ειδους τιτλοι μπαινουν ακομα και σε αυτες τις ερευνες! Αντι να κανουν focus στο 95% κανουν στο 5%. Και οχι δεν με πειθουν οτι το κανουν για να μην περασει στον κοσμο οτι ειναι εντελως ακινδυνο...

Αλήθεια βαρέθηκα να διαβάζω άρθρα σαν το αντίστοιχο. Το ηλεκτρονικό μέχρι στιγμής και βάση  επιστημονικών ερευνών φέρετε να είναι αθώο μπροστά στο κανονικό τσιγάρο,  σίγουρα η επιστήμη δεν έχει καταλήξει καθώς θα χρειαστούν χρόνια ερευνών αλλά οι περισσότεροι ερευνητές καταλήγουν αναφέροντας  ότι τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι αρκετά θετικά και υπέρ του ηλεκτρονικού σε σχέση με το συμβατικό παρόλα αυτά οι έρευνες για την μακροχρόνια χρήση δεν είναι αρκετές για σίγουρα δεδομένα.

Άτμιζα για αρκετά χρόνια, είδα την διαφορά ανάμεσα σε ηλεκτρονικό και κανονικό, σαν χρήστης είδα πραγματική διαφορά στην υγεία μου και σε βάθος μόνο μερικών μηνών.

Παρόλα αυτά και οι δύο συνήθειες είναι θανατηφόρες, η κάθε μία με τα δικά της ποσοστά, η νικοτίνη είναι άσχημο ναρκωτικό και θα έπρεπε να είναι παράνομη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρκινο προκαλουν οι κακες παρεες, οι μαλακες που κυβερνουν και η κωλο-ζωη που μας προσφερουν... ΑΥΤΑ απο τον Dr johnk10 !!!!!

Επεξ/σία από johnk10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gzisis69 είπε

εν ετει 2018 το να μιλαμε για τσιγαρο ηλεκτρονικο η συμβατικο ειναι απαισιο. τοσο βλαβερη συνηθεια και ακομα προβαλεται διαφημιζεται κλπ. ειναι πολλα τα κερδη που εμπλεκονται.. 

Δεν είναι έτσι. Ίσα ίσα καλά κάνει και προβάλλεται το ηλεκτρονικό γιατί ακριβώς μπορεί να σώσει πολλούς εξαρτημένους με τη νικοτίνη.

2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Γουστάρω τους ηλεκτρονικούς τσιγαρακιδες, από ένα υποκατάστατο έγινε μόδα με μπαταρίες, οθόνες lcd, αντιστάσεις, υγρά. 

Χασανε τον σκοπό τους στην πορεία, που αυτός ήταν να το κόψουν.

Τωρα κάνουν σαν τρελοί αμα δεν ατμισουν και δεν κρατάνε το μαρκούτσι.

Nope. Σκοπός πολλών είναι να ΜΗΝ κόψουν την πρόσληψη νικοτίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Δεν είναι έτσι. Ίσα ίσα καλά κάνει και προβάλλεται το ηλεκτρονικό γιατί ακριβώς μπορεί να σώσει πολλούς εξαρτημένους με τη νικοτίνη.

Nope. Σκοπός πολλών είναι να ΜΗΝ κόψουν την πρόσληψη νικοτίνης.

Παρων. Δεν ηθελα να την κοψω...αλλα μοιραια εχω κατεβει απο 18αρα σε 12-0,8(αναλογα τα κεφια). Και απο οσο με βλεπω, θα κατεβω και πιο κατω, με κουρασε η νικοτινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Suzumebachi είπε

Παρων. Δεν ηθελα να την κοψω...αλλα μοιραια εχω κατεβει απο 18αρα σε 12-0,8(αναλογα τα κεφια). Και απο οσο με βλεπω, θα κατεβω και πιο κατω, με κουρασε η νικοτινη.

🤔Κουράζει η νικοτίνη;  Ωραίος. Εγώ είμαι εδώ και καιρό σε 0.3 (3%)

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

🤔Κουράζει η νικοτίνη;  Ωραίος. Εγώ είμαι εδώ και καιρό σε 0.3 (3%)

χαχαχ...με μπουκωσε που λενε....(μπουκωνει??? :P ) Θα παω και γω σε πνευμονικες σιγα σιγα 0,6 και κατω...θελει αγορα ατμοποιητη.τεσπα offtopic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει σε έναν γάμο. Εκείνο το βράδυ κάπνισα πάνω από 3 πακέτα. Όλο το βράδυ δεν μπορούσα να συνέλθω από τον βήχα. Την επόμενη μέρα είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Από εκείνη την μέρα έχουν περάσει 4,5 χρόνια και δεν έχω κάνει ούτε τζούρα από τσιγάρο. Ήμουν συστηματικός καπνιστής 15 χρόνια (1+ πακέτο την μέρα). Όλα στο μυαλό μας είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Είχα πάει σε έναν γάμο. Εκείνο το βράδυ κάπνισα πάνω από 3 πακέτα. Όλο το βράδυ δεν μπορούσα να συνέλθω από τον βήχα. Την επόμενη μέρα είπα στον εαυτό μου ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Από εκείνη την μέρα έχουν περάσει 4,5 χρόνια και δεν έχω κάνει ούτε τζούρα από τσιγάρο. Ήμουν συστηματικός καπνιστής 15 χρόνια (1+ πακέτο την μέρα). Όλα στο μυαλό μας είναι.

Ρε παιδια ημαρτον με το ολα στο μυαλο μας ειναι. Ε δεν ειναι μονο στο μυαλο. Ειναι εξαρτησιογονος ουσια που δρα στους υποδοχεις του εγκεφαλου, ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν καποιοι οπως εσυ (και ο πατερας μου) που μπορεσαν και το εκοψαν μαχαιρι αλλα λετε τοσοι αλλοι που δεν το εχουν καταφεροι να ειναι χαζοι ή "αναπηροι"??? Το βελτιστο ειναι αυτο που εκανες αλλα δεν το καταφερνουν ολοι. Ε και τα σκληρα ναρκωτικα στο μυαλο επιδρουν και οι περισσοτεροι χρονιοι χρηστες θελουνε να το κοψουνε, ε καποιοι το καταφερνουν καποιοι αλλοι οχι και μιλωντας μεσω βοηθηματων. Τι διαφορετικο δηλαδη εχει η νικοτινη (που ειναι απο τις πιο εξατησιογονες ουσιες που υπαρχουν) που θα κανει εναν ανθρωπο να την κοψει απο μονος του?? Τι μαγικο εχει?? Καποιοι ναι μπορουν αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να προστατεύσουμε το πολυτιμότερο αγαθό μας που είναι η υγεία εμείς μαλώνουμε στα φόρουμ για το τι προκαλεί το λιγότερο κακό.... Ζήτω η ομίχλη στα κλαμπ και τις καφετέριες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...