Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στο αν τελικά θα βγάλεις ή θα χάσεις.

Μακάρι τα παιδιά που το κάνουν με μεράκι να βγούνε κερδισμένα.(μεράκι είτε για το hardware είτε για τα ίδια τα κρυπτονομίσματα)

Απλά να ξέρετε πως βασική αρχή  της μικροοικονομίας είναι ότι ότι είναι οικονομικά καλό για το μεμονομένο άτομο δεν είναι καλό στο σύνολο της οικονομίας.

Η αποταμίευση για το άτομο μεμονομένα είναι καλή για όλη την οικονομία οδηγεί σε ύφεση.

 

Στην τελική πείτε αυτό είναι το κέρδος μου ως τώρα σε ενα κομμάτι του καθαρού κέρδους και ρευστοποιήστε το.

 

Στην 21 νικητής δεν είναι συνήθως αυτός που κερδίζει στις 12 τα μεσάνυχτα αλλά αυτός που έχει τα περισσότερα στις 7 το πρωί... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 hours ago, ~Palpatin~ said:

Είναι πολύ εύκολο να μπει ένας έλεγχος τι τρέχει η κάρτα και να κόψουν το mining μέσα σε μια μέρα αν θέλουν οι εταιρείες αλλά πολύ απλά δεν θέλουν.

Οι κυριότεροι αυτουργοί σε αυτό που γίνεται είναι αυτοί και κανείς άλλος.

Καλα συμφωνω οτι amd / nvidia τριβουν τα χερια τους αυτη τη στιγμη. Μπορει η μανια με το mining να συνεχιστει αλλα 5 χρονια, που σημαινει οτι θα εχουν ξεπουλησει οτι καρτα βγει για τα επομενα 5 χρονια. Αλλα απτην αλλη, ποσο ευκολο ειναι να κανουν αυτο που λες? Δηλαδη δεν θα επιτρεπουν σε καρτα να τρεχει συγκεκριμενους αλγοριθμους? Μου φαινεται τραβηγμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, strawman είπε

Καλα συμφωνω οτι amd / nvidia τριβουν τα χερια τους αυτη τη στιγμη. Μπορει η μανια με το mining να συνεχιστει αλλα 5 χρονια, που σημαινει οτι θα εχουν ξεπουλησει οτι καρτα βγει για τα επομενα 5 χρονια. Αλλα απτην αλλη, ποσο ευκολο ειναι να κανουν αυτο που λες? Δηλαδη δεν θα επιτρεπουν σε καρτα να τρεχει συγκεκριμενους αλγοριθμους? Μου φαινεται τραβηγμενο

Έχεις υπολογίσει την περίπτωση να είχες δώσει ακριβώς τα ίδια λεφτά, την ίδια περίοδο, σε αγορά νομισμάτων και όχι hardware; Θα ήσουν περισσότερο ή λιγότερο κερδισμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strawman είπε

Καλα συμφωνω οτι amd / nvidia τριβουν τα χερια τους αυτη τη στιγμη. Μπορει η μανια με το mining να συνεχιστει αλλα 5 χρονια, που σημαινει οτι θα εχουν ξεπουλησει οτι καρτα βγει για τα επομενα 5 χρονια. Αλλα απτην αλλη, ποσο ευκολο ειναι να κανουν αυτο που λες? Δηλαδη δεν θα επιτρεπουν σε καρτα να τρεχει συγκεκριμενους αλγοριθμους? Μου φαινεται τραβηγμενο

Το είχε κάνει η Nvidia για το Furmark,  το έτρεχε μεν στα μισά ρολόγια δε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, zio10 said:

Έχεις υπολογίσει την περίπτωση να είχες δώσει ακριβώς τα ίδια λεφτά, την ίδια περίοδο, σε αγορά νομισμάτων και όχι hardware; Θα ήσουν περισσότερο ή λιγότερο κερδισμένος;

Αν τα αγοραζα οταν ξεκινησα το mining και τα πουλαγα την ιδια περιοδο που πουλησα και οτι εβγαλα απτο mining τοτε θα κερδιζα περισσοτερα.. Απλα εχει και πολυ μεγαλυτερο ρισκο, μιας και αν γινει η στραβη (devalue / κλοπη coins κλπα) χανεις τα παντα, ενω με το mining εχεις τουλαχιστον το hardware. Το οποιο hardware σημερα μπορω να το πουλησω σε μεγαλυτερες τιμες απο οτι το αγορασα :P

Ασε που το hardware θα συνεχιζει να minari μεχρι να πεθανει οποτε θα βγαλω και αλλα. 

Ενδεικτικα, αν εβαζα 2500€ σε btc τον Αυγουστο  και τα πουλαγα στο peak του Δεκεμβριου θα ειχα 4.5 φορες περισσοτερα χρηματα. Αυτο ειναι το εντελως best case scenario. Απτην αλλη αν πουλαγα αυτα που minara στο peak του Δεκεμβριου και καπακια πουλαγα και το hardware με τις τιμες τωρα που ειναι στο ταβανι θα ειχα ~5.500€

Ο λογος που επελεξα το mining αντι για το trading ειναι το steady income και η σιγουρια που σου προσφερει η κατοχη του hardware. Στην χειροτερη περιπτωση θα χασεις ενα 20% απο την αξια του hardware που θα το πουλησεις σαν μεταχειρισμενο.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ~Palpatin~ είπε

Ηρέμησε και εσύ... Κόψε κάτι.

Για αρχή το ρεύμα το πιάνεις με όλες τις χρεώσεις μέσα δηλαδή κάπου στα 0.28-0.30 αυτά τα 0.11 δεν ξέρω που τα βλέπεις πραγματικά.

Μετά πάμε στο επόμενο αν εννοείς 3000€ σε 4 μήνες με δύο κάρτες και 7_ την ημέρα κάτι δεν μας λες.

Τώρα εάν εννοείς με btc στα 1000€ που σε 4 μήνες έφτασε 20000€ οκ αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς.

Τέλος πάντων ας μην δίνω τροφή στους άλλους, απλά πολύ αισιόδοξο σε είδα και κάπου δεν τα λες καλά.

Στο βουνό εκεί ψηλά ε;

0.17 βγαίνει ρε συ με όλα μέσα. Με νυχτερινο προφανώς και 15% έκπτωση με 2500kw μου βγαίνει 0.17 η kw. Όχι 0.30 είπαμε αλλά ούτε με 0.12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

0.17 βγαίνει ρε συ με όλα μέσα. Με νυχτερινο προφανώς και 15% έκπτωση με 2500kw μου βγαίνει 0.17 η kw. Όχι 0.30 είπαμε αλλά ούτε με 0.12.

Οκ μάλλον δεν ξέρω να κάνω διαίρεση :)

Αφού το λες εσύ έτσι θα είναι, εγώ τον λογαριασμό μου βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16 σελίδες φιλοσοφίας "κέρδους" απο την ράχη του περιβάλλοντος και του πλανήτη, και ακόμη συνεχίζουμε...και μετά θα κατακτήσουμε και το σύμπαν...:P

Yo man Yo...

Επεξ/σία από Expecto Patronum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Οκ μάλλον δεν ξέρω να κάνω διαίρεση :)

Αφού το λες εσύ έτσι θα είναι, εγώ τον λογαριασμό μου βλέπω.

Κοίτα στο προηγούμενο εκκαθαριστικό είχα 1732kw 250 βραδυνές μιας και τώρα έβαλα νυχτερινο. Πλήρωσα 360 ευρώ. Κάνε τι διαίρεση να δεις τι βγαίνει. Το τετράμηνο θα έχω κοντά 700 βραδυνές και 1300 μέρας. Βγαίνει συνολικά 16.7 η κάθε KW. 15% έκπτωση έτσι χωρίς αυτό βγαίνει παραπάνω πάντα μόλις έρχεται λογαριασμός τον πληρώνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την παρέμβασή μου, αλλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα της χρέωσης του ρεύματος.

 

Ο αναλυτικός λογαριασμός πάνω - πάνω, αναφέρει την κατανάλωση σας και πόσο αυτή κοστίζει: Νο 1, το κρατάμε

Αμέσως από κάτω αναφέρει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες δεν είναι σταθερές, αλλά ανάλογες της κατανάλωσης: Νο 2, το κρατάμε.

Στη συνέχεια ακολουθεί το Φ.Π.Α. αυτών των δύο ποσών: Νο 3, το κρατάμε.

 

 Απά κάτω ακολουθούν χρεώσεις οι οποίες είναι σταθερές για τον καθένα, αλλά ανάλογες της περιοχής που μένει, του εμβαδού της οικίας του κ.τ.λ., πάντως όπως και να έχει χρεώσεις που τις έχουμε ακόμα κι αν δεν κάνουμε τίποτα, ακόμα κι αν ζεσταινόμαστε με αγκαλίτσες, τρώμε αέρα κοπανιστό και ανάβουμε θερμοσίφωνο Χριστούγεννα, Πάσχα και Δεκαπενταύγουστο μόνο.

 

Άρα για να δείτε πρακτικά πόσο κοστίζει στον καθένα (και είναι επαναλαμβάνω διαφορετικό) η κιλοβατώρα, προσθέτετε τα Νο 1,2 και 3 και τα διαιρείτε με το πόσες κιλοβατώρες καταναλώσατε.

 

Επίσης εννοείται πως αυτά πρέπει να γίνουν σε εκκαθαριστικό λογαριασμό...

 

Καλή σας συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, PC useras είπε

Συγγνώμη για την παρέμβασή μου, αλλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα της χρέωσης του ρεύματος.

Ο αναλυτικός λογαριασμός πάνω - πάνω, αναφέρει την κατανάλωση σας και πόσο αυτή κοστίζει: Νο 1, το κρατάμε

Αμέσως από κάτω αναφέρει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες δεν είναι σταθερές, αλλά ανάλογες της κατανάλωσης: Νο 2, το κρατάμε.

Στη συνέχεια ακολουθεί το Φ.Π.Α. αυτών των δύο ποσών: Νο 3, το κρατάμε.

 Απά κάτω ακολουθούν χρεώσεις οι οποίες είναι σταθερές για τον καθένα, αλλά ανάλογες της περιοχής που μένει, του εμβαδού της οικίας του κ.τ.λ., πάντως όπως και να έχει χρεώσεις που τις έχουμε ακόμα κι αν δεν κάνουμε τίποτα, ακόμα κι αν ζεσταινόμαστε με αγκαλίτσες, τρώμε αέρα κοπανιστό και ανάβουμε θερμοσίφωνο Χριστούγεννα, Πάσχα και Δεκαπενταύγουστο μόνο.

Άρα για να δείτε πρακτικά πόσο κοστίζει στον καθένα (και είναι επαναλαμβάνω διαφορετικό) η κιλοβατώρα, προσθέτετε τα Νο 1,2 και 3 και τα διαιρείτε με το πόσες κιλοβατώρες καταναλώσατε.

Επίσης εννοείται πως αυτά πρέπει να γίνουν σε εκκαθαριστικό λογαριασμό...

Καλή σας συνέχεια!

Σωστες οι παρατηρήσεις σου αλλα εφόσον είναι εκκαθαριστικός ο λογαριασμός απλά προσθέτεις ποσο εκκαθαριστικου μαζί με έναντι και διαιρείς με KW και βγαίνει. Αυτό το τετράμηνο εκαψα 1732. 

1456 μέρα 

276 βράδυ 

 

Ήρθε 389 ευρώ και είχα και έκπτωση 23 ευρώ σε αυτό το τετράμηνο. Οπότε πληρώσει 366 ευρώ ακριβώς. 

 

21.1 λεπτά η KW. Είχα 1 μηνα νυχτερινο όμως.

 

Με 1100KW μερα και 700 βράδυ βγαίνει κάτω από 17 λεπτά ή KW. 

 

Σε σύγκριση με άλλες εταιρείες που είδα το χρόνο θα κέρδιζα 50 ευρώ max με 1800kw μέρα και 700kw βράδυ. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Πάντα περνω την 15% έκπτωση με νυχτερινο αλλιώς βγαίνει αρκετά παραπάνω το ποσό. 

12 λεπτά πριν, strawman είπε

Καπως ετσι μου βγηκε κατω απο 0.15 η kw/h

Κάτω από 0.15 βγαίνει εφόσον έχεις περισσότερες βραδυνές kw στο νυχτερινο και λιγότερες στη μέρα. Αλλιώς βγαίνει 16 17 λεπτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2018 στις 9:49 ΜΜ, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

Για insomnia μιλας... Για ebay μπορει. Εδω θα τις πουλάνε στο 70% της τιμης που την αγορασανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...