Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Τι λάθος κάνω???

Το παρακάτω είναι το κέρδος για να κάνεις mining etherium με 2x 1070ti

Κόστος καρτών αυτή τη στιγμή στην καλύτερη περίπτωση ~1200 απο skroutz

1200/3ευρό τη μέρα  με σημερινή ισοτιμία ευρό. 400 μέρες. Χρόνος και δηλαδή.

Αν κιόλας πληρώνεσαι σε etherium (δεν ξέρω παρακαλώ διαφώτισέ με στο συγκεκριμένο) και το etherium υποτιμηθεί θα τα πάρεις του Αγίου Π... ανήμερα

Ελπίζω να είναι της μέρας το κέρδος... το calculator του site λέει  

Profitability
Current | 24h
3 days | 7 days

Κόστος kw/h έχω βάλει 0,24 $ πάλι με μετατροπή ισοτιμίας (είχε μόνο σε $) και με μέσω κόστος ελληνικού ρεύματος το 0,2 € kw/h

Αν το κέρδος σου είναι σε πραγματικά λ7 και όχι στο coin που κάνεις mining τότε τα πράγματα είναι καλύτερα, αφού υπάρχουν πολλά shitcoin out there που πληρώνουν καλύτερα.

Παρεπιπτώντος τρέχουσες τιμές  των 2 κυριότερων νομισμάτων καθώς μιλάμε.

 

ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΓΟΡΑ ΠΩΛΗΣΗ ΔΙΑΦ.%
EUR/USD 1,24618 1,24620 -0,41%
GBP/USD 1,41405 1,41408 -0,90%
USD/JPY 110,248 110,251 0,84%
EUR/CHF 1,16020 1,16026 0,11%
EUR/GBP 0,88125 0,88129 0,49%
BITCOIN/USD 8.652,42 -5,08%
ETHEREUM/USD 893,13 -12,98%

Όχι απλά καζίνο, μπαρμπούτι είναι αυτό το πράγμα...

Απορώ πως δε το βλέπετε.

Untitled.png

Για αρχή κοιτάς λάθος νομίσματα.
Υπάρχουν πολύ πιο κερδοφόρα από αυτά της λίστας που έχεις εκεί, και ταυτόχρονα και με λιγότερη χρήση της GPU, δηλαδή λιγότερη κατανάλωση ρεύματος.
Αυτά όμως τα "κρυφά αστέρια" νομίσματα, που ανάλογα την κάρτα διαφέρουν ( άλλες επιδόσεις στο Χ νόμισμα η 1070 Ti, άλλες σε άλλο, δεν είναι πάντα 1070 Ti καλύτερη από την 1080 π.χ. ή από την RX 580 ) δεν θα στα πουν τα calculators ούτε σε κάποιο forum έτοιμη απάντηση, πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, HardwareZone είπε

Για αρχή κοιτάς λάθος νομίσματα.
Υπάρχουν πολύ πιο κερδοφόρα από αυτά της λίστας που έχεις εκεί, και ταυτόχρονα και με λιγότερη χρήση της GPU, δηλαδή λιγότερη κατανάλωση ρεύματος.
Αυτά όμως τα "κρυφά αστέρια" νομίσματα, που ανάλογα την κάρτα διαφέρουν ( άλλες επιδόσεις στο Χ νόμισμα η 1070 Ti, άλλες σε άλλο, δεν είναι πάντα 1070 Ti καλύτερη από την 1080 π.χ. ή από την RX 580 ) δεν θα στα πουν τα calculators ούτε σε κάποιο forum έτοιμη απάντηση, πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα ;)

Δεν μου απαντατε στο εξής?

Τα λ7 απο το mining τα παίρνεις σε φυσικό χρήμα ή σε e-coin???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Δεν μου απαντατε στο εξής?

Τα λ7 απο το mining τα παίρνεις σε φυσικό χρήμα ή σε e-coin???

Ένα απλό google θα στο έλυνε το ερώτημα.

Let Me Google That For You:

Ότι νόμισμα κάνεις mining, πληρώνεσαι σε αυτό.
Έπειτα στο χέρι σου είναι όσα θες από αυτά να τα μετατρέψεις σε ευρώ οποιαδήποτε στιγμή θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, strawman είπε

3 ευρω την μερα βγαζει μια 1070....στην χειροτερη. Δεν εχω 1070 οποτε δεν ξερω σιγουρα, αλλα κατα 99.9% βγαζει παραπανω απο 3€. Επισης το κοστος της kw/h δεν ειναι 0.2 αλλα 0.11 εως 0.15, αναλογως την συνολικη καταναλωση. Με 2 1080ti μια 1080 και μια 1060 μου ρθε ~250€ το ρευμα στο 4μηνο. Στο ιδιο 4μηνο εβγαλα καπου 3000€ απο btc μεσω nicehash

Δεν είναι έτσι. Το κόστος κάθε kw είναι 15 με 18 λεπτά με νυχτερινο συν 15% έκπτωση. Μια 1070 αυτή τη στιγμή βγάζει κάτω από 2.5 ευρώ όταν είχαν τιμές έβγαζε 4 συν αλλά μιλάμε για τι τώρα. 2 1080ti τρώνε 400w συν 150 η 1080 συν 100 η 1060. 650 συν 100 το σύστημα 750 την ώρα 18kw τη μέρα δηλαδή. Με 16 λεπτά βγαίνει 2.88 ευρώ τη μέρα δηλαδή 360 το τετράμηνο μόνο από τον υπολογιστή. 

 

Στα έσοδα θα έβγαζες 700 αυτή τη στιγμή ανάλογα το νόμισμα. Πριν κάτι μήνες 1500 έβγαινε το τετράμηνο βαριά βαριά πάλι εκτός αν πέτυχες άνοδο ενώ έκανες mining πριν περισσότερα νομίσματα σε χαμηλότερη τιμή. Zclassic πχ που πήγε x100 οπότε το κέρδος εκτινάχθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, yiannis_1 said:

Το mining που κάνεις στο  πληρώνουν σε ευρό κατευθείαν?

Το κέρδος που περιγράφεις μήπως εμπεριέχει την ανατίμηση του bitcoin  εκείνη την περιοδο που ειδικά όλο τον  χρόνο πέρσυ ανεβαινε.

Γιατί απο πουθενά και με κανέναν άλλο τρόπο δεν εξηγούνται τα κέρδη που λες σύμφωνα και τα calcs που κυκλοφορούν...

Σε μένα τόσο περίπου στοιχίζει η kw/h

 Συμπληρωματικές έβαλες  μέσα.

Ρε μπας και εχεις κοινωνικό τιμολόγιο.:lol: 

Δεν πιστεύω να είσαι σαν τον άλλο με τον τροχό της τύχης που γύριζε το ρολόι της ΔΕΗ.:P

Προφανως το κερδος εμπεριεχει την ανατιμηση, γιαυτο εβγαλα τις καρτες + κερδος σε 3.5 μηνες. Αλλιως θες 6-7 με σταθερο κοστος των cryptos. 

Εσυ που ειδες οτι 2 1070 βγαζουν 3€? 

Κοινωνικο τιμολογιο με 450€ λογαριασμο ρευματος? Συγκεντρωσου. Εν πασει περιπτωση, και 24 λεπτα να εχει το ρευμα παλι σε 7-8 μηνες βγαζεις ολοκληρη την καρτα. Αυτη τη στιγμη και με τις τρεχουσες τιμες των cryptos που ειναι στο πατωμα μια 1080ti βγαζει περιπου 4.70 / μερα.

Και ναι, εχω βαλει και τις συμπληρωματικες χρεωσεις, καπου 15 λεπτα η κιλοβατωρα βγαινει. Χωρια που σε mining κανεις undervolt οποτε η 1080ti τραβαει καπου 170w και οχι 250 που ειναι σε stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπαινα ινσομνια να κοιταω αγγελιες και καμια προσφορα και με τετοια μαργαριταρια που πετατε μερικοι , εχω αρχισει να διαβαζω ολο το φορουμ απο την αρχη!!!

Δεν βγαζουν κερδος λεει  , και καθε μερα μπαινει 3ψηφιο στο πορτοφολι μου :lol::lol::wub:

Περα απο το mining , μπορεις να μπεις σε καποιο ico / lending και με πολυ μικρο κεφαλαιο (50-100) να βγαλεις το πρωτο σου mining rig. Mετα με το mining rig , να στησεις και δευτερο και συνεχιζετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Για αρχή κοιτάς λάθος νομίσματα.
Υπάρχουν πολύ πιο κερδοφόρα από αυτά της λίστας που έχεις εκεί, και ταυτόχρονα και με λιγότερη χρήση της GPU, δηλαδή λιγότερη κατανάλωση ρεύματος.
Αυτά όμως τα "κρυφά αστέρια" νομίσματα, που ανάλογα την κάρτα διαφέρουν ( άλλες επιδόσεις στο Χ νόμισμα η 1070 Ti, άλλες σε άλλο, δεν είναι πάντα 1070 Ti καλύτερη από την 1080 π.χ. ή από την RX 580 ) δεν θα στα πουν τα calculators ούτε σε κάποιο forum έτοιμη απάντηση, πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα ;)

Γενικά τα calculators βοηθάνε κυρίως και λένε την αλήθεια. Οποιοδήποτε φθηνό νόμισμα μπορεί να αποφέρει μεγάλο κέρδος αλλά υπάρχει ρίσκο γιατί το κάνεις mining φθηνό και ελπίζεις να ανέβει ενώ πχ ethereum zcash ξέρεις τι θα πάρεις εκτός αν πέσουν τρελά όπως τώρα που δεν βγάζεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

 170w και οχι 250 

30.5 MH/s στα 80w , η καθε 580/570 8gb!!

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Γενικά τα calculators βοηθάνε κυρίως και λένε την αλήθεια. Οποιοδήποτε φθηνό νόμισμα μπορεί να αποφέρει μεγάλο κέρδος αλλά υπάρχει ρίσκο γιατί το κάνεις mining φθηνό και ελπίζεις να ανέβει ενώ πχ ethereum zcash ξέρεις τι θα πάρεις εκτός αν πέσουν τρελά όπως τώρα που δεν βγάζεις τίποτα. 

Δεν βγαζεις τωρα , αλλα αμα μπει το καινουριο ετος στην κινα σε 2 βδομαδες , τι εχει να γινει αν κρατησεις τα νομισματακια σου?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Προφανως το κερδος εμπεριεχει την ανατιμηση, γιαυτο εβγαλα τις καρτες + κερδος σε 3.5 μηνες. Αλλιως θες 6-7 με σταθερο κοστος των cryptos. 

Εσυ που ειδες οτι 2 1070 βγαζουν 3€? 

Κοινωνικο τιμολογιο με 450€ λογαριασμο ρευματος? Συγκεντρωσου. Εν πασει περιπτωση, και 24 λεπτα να εχει το ρευμα παλι σε 7-8 μηνες βγαζεις ολοκληρη την καρτα. Αυτη τη στιγμη και με τις τρεχουσες τιμες των cryptos που ειναι στο πατωμα μια 1080ti βγαζει περιπου 4.70 / μερα.

Και ναι, εχω βαλει και τις συμπληρωματικες χρεωσεις, καπου 15 λεπτα η κιλοβατωρα βγαινει. Χωρια που σε mining κανεις undervolt οποτε η 1080ti τραβαει καπου 170w και οχι 250 που ειναι σε stock

4.70 σε πιο νόμισμα βγάζει σήμερα η 1080ti? Με 1070ti βγάζω 3 ευρώ στο πιο profitable νόμισμα αυτή τη στιγμή ενώ πριν έβγαζα 6 ευρώ κοντά με 120watt κατανάλωση. 

1 λεπτό πριν, argosixna είπε

30.5 MH/s στα 80w , η καθε 580/570 8gb!!

Δεν βγαζεις τωρα , αλλα αμα μπει το καινουριο ετος στην κινα σε 2 βδομαδες , τι εχει να γινει αν κρατησεις τα νομισματακια σου?!

Προφανώς πάντα είμαι holder πάω μέχρι εκεί που με πέρνει το έχω σαν χομπυ το mining και ότι γίνει. Λογικά θα δούμε τεράστια άνοδο τους επόμενους μήνες holdarw αρκετά νομίσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Heybro said:

Δεν είναι έτσι. Το κόστος κάθε kw είναι 15 με 18 λεπτά με νυχτερινο συν 15% έκπτωση. Μια 1070 αυτή τη στιγμή βγάζει κάτω από 2.5 ευρώ όταν είχαν τιμές έβγαζε 4 συν αλλά μιλάμε για τι τώρα. 2 1080ti τρώνε 400w συν 150 η 1080 συν 100 η 1060. 650 συν 100 το σύστημα 750 την ώρα 18kw τη μέρα δηλαδή. Με 16 λεπτά βγαίνει 2.88 ευρώ τη μέρα δηλαδή 360 το τετράμηνο μόνο από τον υπολογιστή. 

Στα έσοδα θα έβγαζες 700 αυτή τη στιγμή ανάλογα το νόμισμα. Πριν κάτι μήνες 1500 έβγαινε το τετράμηνο βαριά βαριά πάλι εκτός αν πέτυχες άνοδο ενώ έκανες mining πριν περισσότερα νομίσματα σε χαμηλότερη τιμή. Zclassic πχ που πήγε x100 οπότε το κέρδος εκτινάχθηκε.

Δεν τραβανε τοσο ρευμα man. Εχω τροφοδοτικο που δειχνει live τι τραβαει απτην πριζα. 340 τραβανε οι TI, και το συστημα με τιποτα δεν τραβαει 100, αφου idle ειναι. 

Τωρα το να μου λες ποσα εβγαζα και ποσα βγαζω το θεωρω καταρχην προσβλητικο, την ωρα που εχω μπροστα μου τα charts για ολο το 4μηνο. Λες να ξερεις καλυτερα απο μενα τι βγαζω? Και οταν λες αυτη την στιγμη βγαζω 700 εννοεις το 4μηνο? Ουτε καν κοντα δεν εισαι.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Ποιος δεν είχε φανταστεί ένα μηχάνημα που θα βγάζει λεφτά; Ε τώρα γίνεται, έτσι δικαιολογείται όλη αυτή η τρέλα! :lol:

Στην κυριολεξία όμως δεν κάνεις κάτι. Εγώ το ρεύμα το έβγαλα τις πρώτες μέρες. Τώρα ότι βγαίνει είναι κέρδος. Και έχω μονο μια κάρτα αυτοί με πολλές βγάζουν τρελά χρήματα. 

Μόλις τώρα, strawman είπε

Δεν τραβανε τοσο ρευμα man. Εχω τροφοδοτικο που δειχνει live τι τραβαει απτην πριζα. 340 τραβανε η TI, και το συστημα με τιποτα δεν τραβαει 100, αφου idle ειναι. 

Τωρα το να μου λες ποσα εβγαζα και ποσα βγαζω το θεωρω καταρχην προσβλητικο, την ωρα που εχω μπροστα μου τα charts για ολο το 4μηνο. Λες να ξερεις καλυτερα απο μενα τι βγαζω? Και οταν λες αυτη την στιγμη βγαζω 700 εννοεις το 4μηνο? Ουτε καν κοντα δεν εισαι.

Στα 170 μια 1080ti υπολειτουργει αλλά έχει πολύ καλό efficiency μαζί σου εδώ. Με τις τιμές αυτή τη στιγμή επειδή και εγώ κάνω mining δεν βγαίνουν πολλά χρήματα. Αύριο μεθαύριο όταν με το καλό ανέβουν προφανώς θα εκτιναχθουν τα κέρδη. Αρκεί να ανέβουν οι τιμές. Εγώ παίζω στις 1750 kw το τετράμηνο και έρχεται 390 λογαριασμός ρεύματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Heybro said:

4.70 σε πιο νόμισμα βγάζει σήμερα η 1080ti? Με 1070ti βγάζω 3 ευρώ στο πιο profitable νόμισμα αυτή τη στιγμή ενώ πριν έβγαζα 6 ευρώ κοντά με 120watt κατανάλωση. 

Στο nicehash την εχω οποτε καταλαβαινεις. Οταν την ειχα γυρισει σε zcash και prive πορτοφολι εβγαζα πιο λιγα. Τωρα τι νομισμα farmari ανα πασα στιγμη δεν ξερω. Παντως ανα 2 μερες που μου γινονται πληρωμες παιρνω ~0.0013 btc, το οποιο με τρεχουσες τιμες αντιστοιχει σε κατι παραπανω απο 10€ (ακυρο, ~9.30€) Η μια 1080ti. Αν θες να σου στειλω και ss απτο nicehash

PS1. Τις μνημες τις εχεις ανεβασει? Εμενα ειναι +800

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Στο nicehash την εχω οποτε καταλαβαινεις. Οταν την ειχα γυρισει σε zcash και prive πορτοφολι εβγαζα πιο λιγα. Τωρα τι νομισμα farmari ανα πασα στιγμη δεν ξερω. Παντως ανα 2 μερες που μου γινονται πληρωμες παιρνω ~0.0012 btc, το οποιο με τρεχουσες τιμες αντιστοιχη σε κατι παραπανω απο 10€. Η μια 1080ti. Αν θες να σου στειλω και ss απτο nicehash

PS1. Τις μνημες τις εχεις ανεβασει? Εμενα ειναι +800

Δεν χρησιμοποιώ nine hash γνωρίζω ότι είναι profitable απλά σε πληρώνει άμεσα δεν φτιάχνεις νομίσματα τα οποία αύριο μεθαύριο μπορεί να ανέβουν αρκετά. Είναι σίγουρο κέρδος όμως κακά τα ψέματα. 

 

1070ti 69% power limit +515 μνήμες +220 core 48 βαθμοί Κελσίου τραβάει 120watt. Έβγαζα 4.50 ευρώ πριν 20 μέρες σε zcash τη μέρα τωρσ ούτε 2.5 ίσως πιο κάτω οπότε πήγα σε άλλο νόμισμα. 5 ευρώ τη μέρα μια 1080ti με 170watt limit με τις σημερινές τιμές μου φαίνεται αδιανόητο. Εκτός αν φαρμαρει δεν ξέρω και εγώ τι νόμισμα. Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από αυτό που φτιάχνω τώρα και βγάζω 3 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...