Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Δέχομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να μας δώσεις να καταλάβουμε ότι καίει ούτως ή άλλως πολύ ρεύμα το σύστημα των καρτών και σ'αυτό δε διαφώνησα. Εγώ επιμένω στα προηγούμενά μου επιχειρήματα λοιπόν που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι ανόφελο να συγκρίνεις μια επιχείρηση με χιλιάδες ιδιώτες σε τέτοια θέματα. Σαν κοινωνικό σύνολο οι δεκάδες ενεργειακοί πόσοι που χαλάνε οι ιδιώτες είναι πολλαπλάσιοι από μιας επιχείρησης. Δες το σαν τα σκουπίδια ένα πράμα. Δεν ήθελα να επεκτείνω την συζήτηση μόλις διέκρινα ειρωνία, είδα την λέξη άμαζον και άρθρο που αφορά πάλι το σύστημα καρτών.

Όσον αφορά το ειρωνικό υφάκι σου μια θερμή παρατήρηση δεδομένου ότι δε σε ξέρω δε με ξέρεις, νεύρα έχουμε όλοι.

Το ειρωνικό υφάκι είναι λόγω του ότι με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που δεν έχουν γνώση περί ενός θέματος και κρίνουν με την ιδέα του πώς λειτουργεί κάτι ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Μου πετάς όρους όπως ιδιώτες. Μα και οι χρήστες του bitcoin είναι ιδιότες! Το bitcoin και κατ επέκταση κάθε blockchain που λες ότι είναι ενεργοβόρο προσπαθούν τώρα να το μιμηθούν και μεγάλες τράπεζες οπότε αναγνωρίζουν την ιδιότητά του να είναι υπερασφαλές . Ξεκίνησε ως ένα όπλο κατά των τραπεζών και καταλήγει να χρησιμοποιηθεί από αυτές!  Όπως εξήγησα ο λόγος που το bitcoin είναι ενεργοβόρο είναι επειδή χρησιμοποιεί κακούς αλγορίθμου μετάδοσης δεδομένων στο δίκτυό του. Το lightning network υποτίθεται το διορθώνει αυτό αρκετές τάξεις μεγέθους (τάξεις == πολλαπλάσια του δέκα)  . 

Επεξ/σία από Human Soul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Επισήμως δεν ισχύει εδώ και κάμποσες δεκαετίες αν δεν κάνω λάθος...

Σταμάτησε να ισχύει στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο.

https://el.wikipedia.org/wiki/Σύστημα_ισοτιμιών_Μπρέτον_Γουντς

Αν ίσχυε, ο  μέσος αμερικάνος δεν θα ήταν δυνατό να καταναλώνει 3πλάσια του μέσου ευρωπαίου...

Αν ίσχυε, οι γερμανοί θα ήταν ΟΙ κυριάρχοι της παγκόσμιας οικονομικής σκηνής.

Όντας Μερκαντιλιστές του the bone.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Human Soul είπε

Το ειρωνικό υφάκι είναι λόγω του ότι με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που δεν έχουν γνώση περί ενός θέματος και κρίνουν με την ιδέα του πώς λειτουργεί κάτι ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Μου πετάς όρους όπως ιδιώτες. Μα και οι χρήστες του bitcoin είναι ιδιότες! Το bitcoin και κατ επέκταση κάθε blockchain που λες ότι είναι ενεργοβόρο προσπαθούν τώρα να το μιμηθούν και μεγάλες τράπεζες οπότε αναγνωρίζουν την ιδιότητά του να είναι υπερασφαλές . Ξεκίνησε ως ένα όπλο κατά των τραπεζών και καταλήγει να χρησιμοποιηθεί από αυτές!  Όπως εξήγησα ο λόγος που το bitcoin είναι ενεργοβόρο είναι επειδή χρησιμοποιεί κακούς αλγορίθμου μετάδοσης δεδομένων στο δίκτυό του. Το lightning network υποτίθεται το διορθώνει αυτό αρκετές τάξεις μεγέθους (τάξεις == πολλαπλάσια του δέκα)  . 

Μα μόλις απάντησες μόνος σου στην ένστασή μου!

"Μου πετάς όρους όπως ιδιώτες. Μα και οι χρήστες του bitcoin είναι ιδιότες! "

Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλλήξω.
Τι πιο απλό το παράδειγμά μου με τα αμάξια και το εργοστάσιο. Φέρνοντας παράδειγμα το σύστημα καρτών που αναφέρεις, το bitcoin χρησιμοποιείται από εκατομμύρια ιδιώτες, αποτέλεσμα του οποίου σε κιλοβατώρες είναι πολύ μεγαλύτερο από ένα τραπεζικό σύστημα. Μόνο εσύ ή εγώ μπορεί να καίμε 2kWh μόνο και μόνο από τις κάρτες γραφικών. Βάλτο αυτό επί εκατομμύρια. Αυτό εννοούσα και δε κατάλαβα γιατί το παρεξήγησες.

Εκνευρίστηκες άδικα θεωρώ και κακώς ήρθαμε σε μια μίνι αντιπαράθεση. Από εμένα συγγνώμη αν ήμουν επιθετικός ή κάτι τέτοιο , αλλά είδα ότι υποστηρίζεις μονόπλευρα το bitcoin και κατάλαβα ότι δεν είχα περιθώρια να αναλύσω την σκέψη μου (μου χει συμβεί πολλές φορές αυτό στο ινσόμνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι σαφές πλέον ποιος κρύβεται πίσω από το bitcoin! Με βάση την λογική του "ποιος κερδίζει" είναι φως φανάρι πως πίσω από το bitcoin κρύβετε η Nvidia!!! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λιώσει στα γέλια μπαίνει ο κάθε κακομοίρης μινερ που εχει κανει μια χαζό επένδυση για να βγάλει φραγκα δηλαδή τίποτα και τσακώνονται με τους pc gamers... Εγω τους τα ειχα πει πολλές φορες ειναι άσχημη περίοδος για αναβαθμίσεις κανενας δεν με άκουγε, κονσολιτσα φορεβερ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι είτε βουλιάξουν τα κρυπτονομίσματα είτε όχι , κάρτες γραφικών στις παλιές τιμές δύσκολα θα ξαναδούμε . Μην δούμε καμιά 1050Τi στα 300 ευρώ και τρίβουμε τα μάτια μας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ φασαρία για το τίποτα κάνουν οι gamers,  δεν λέω δεν είναι ωραίο πράμα να δεινής 100-200 ευρώ παραπάνω για μια gpu, άλλα από την άλλη μπορούν να τα πάρουν πίσω και με το παραπάνω άμα κάνουνε mining (τις ώρες που δεν χρησιμοποιούν το pc τους) με την κάρτα που θα αγοράσουν και σε 2-3 μήνες θα έχουν βγάλει αυτά 100-200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mkp είπε

πολύ φασαρία για το τίποτα κάνουν οι gamers,  δεν λέω δεν είναι ωραίο πράμα να δεινής 100-200 ευρώ παραπάνω για μια gpu, άλλα από την άλλη μπορούν να τα πάρουν πίσω και με το παραπάνω άμα κάνουνε mining (τις ώρες που δεν χρησιμοποιούν το pc τους) με την κάρτα που θα αγοράσουν και σε 2-3 μήνες θα έχουν βγάλει αυτά 100-200 ευρώ.

Πως???

Αφού λέμε ότι τα χρήματα που δίνεις αν βάλεις και τις ακριβές χρεώσεις του ρεύματος και τα λοιπά έξοδα για να κάνεις mining τα παίρνεις πίσω σε χρόνια ανάλογα και με το τι θα κάνεις mine.

Βάλε και την πρόωρη γύρανση του hardware λόγο συνεχόμενης χρήσης μια η άλλη είσαι... 

Οι περισσότεροι μια τρύπα στο νερό κάνουν.

 

Εν'το'μεταξύ πληρώνεσαι σε $ και  € ή παίρνεις κάποιο κομμάτι bitcoin για αντάλλαγμα???

 

Αν ισχύει το 2ο σε συνδυασμό με την κατρακύλα που έχουν αρχίσει να παίρνουν προβλέπω πολύ σύντομα αντιστροφή της κατάστασης. 

Να βγαίνουν οι πρώην miners και να πουλάνε 1070 κοψοχρονιά αφού θα έχουν 4χ 6χ 10χ κομμάτια...

Άλλο να βγάζεις ένα bitcoin το οποίο κάνει 20000 € με προοπτικές να ανέβει και άλλο να κάνεις το ίδιο πράγμα για ένα bitcoin που κάθε βδομάδα έχει 15-20 και 30% λιγότερη αξία. 

Εκεί θέλει πολύ γερά νεύρα για να προσδιορίσεις το κέρδος σου αν υπάρχει, αφού τα κόστη σου είναι δεδομένα και η αμοιβή σου συνεχώς υποτιμάται...

 

Θέλω να δω που θα πάει το πράγμα. Και τι θα γίνει με τις συναλλαγές για τις οποίες χρειάζεται αυτή η τεράστια επεξεργαστική ισχύς, όταν οι miners αρχίζουν να μειώνονται.:rolleyes:

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, yiannis_1 said:

Πως???

Αφού λέμε ότι τα χρήματα που δίνεις αν βάλεις και τις ακριβές χρεώσεις του ρεύματος και τα λοιπά έξοδα για να κάνεις mining τα παίρνεις πίσω σε χρόνια ανάλογα και με το τι θα κάνεις mine.

Oσοι το λετε κανετε λαθος. Λιγους μηνες θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λάθος κάνω???

Το παρακάτω είναι το κέρδος για να κάνεις mining etherium με 2x 1070ti

Κόστος καρτών αυτή τη στιγμή στην καλύτερη περίπτωση ~1200 απο skroutz

1200/3ευρό τη μέρα  με σημερινή ισοτιμία ευρό. 400 μέρες. Χρόνος και δηλαδή.

Αν κιόλας πληρώνεσαι σε etherium (δεν ξέρω παρακαλώ διαφώτισέ με στο συγκεκριμένο) και το etherium υποτιμηθεί θα τα πάρεις του Αγίου Π... ανήμερα

Ελπίζω να είναι της μέρας το κέρδος... το calculator του site λέει  

Profitability
Current | 24h
3 days | 7 days

 

Κόστος kw/h έχω βάλει 0,24 $ πάλι με μετατροπή ισοτιμίας (είχε μόνο σε $) και με μέσω κόστος ελληνικού ρεύματος το 0,2 € kw/h

Αν το κέρδος σου είναι σε πραγματικά λ7 και όχι στο coin που κάνεις mining τότε τα πράγματα είναι καλύτερα, αφού υπάρχουν πολλά shitcoin out there που πληρώνουν καλύτερα.

 

Παρεπιπτώντος τρέχουσες τιμές  των 2 κυριότερων νομισμάτων καθώς μιλάμε.

 

ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΓΟΡΑ ΠΩΛΗΣΗ ΔΙΑΦ.%
EUR/USD 1,24618 1,24620 -0,41%
GBP/USD 1,41405 1,41408 -0,90%
USD/JPY 110,248 110,251 0,84%
EUR/CHF 1,16020 1,16026 0,11%
EUR/GBP 0,88125 0,88129 0,49%
BITCOIN/USD 8.652,42 -5,08%
ETHEREUM/USD 893,13 -12,98%

 

Όχι απλά καζίνο, μπαρμπούτι είναι αυτό το πράγμα...

Απορώ πως δε το βλέπετε.

Untitled.png

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ThReSh είπε

Επισήμως δεν ισχύει εδώ και κάμποσες δεκαετίες αν δεν κάνω λάθος...

Χμμ δεν το ήξερα Ευχαριστώ. 

Τώρα ως ακριβός λειτουργεί το ποσό χρήμα μπορεί να κόψει μια χώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, yiannis_1 said:

Τι λάθος κάνω???

Το παρακάτω είναι το κέρδος για να κάνεις mining etherium με 2x 1070ti

Κόστος καρτών αυτή τη στιγμή στην καλύτερη περίπτωση ~1200 απο skroutz

1200/3ευρό τη μέρα  με σημερινή ισοτιμία ευρό. 400 μέρες. Χρόνος και δηλαδή.

3 ευρω την μερα βγαζει μια 1070....στην χειροτερη. Δεν εχω 1070 οποτε δεν ξερω σιγουρα, αλλα κατα 99.9% βγαζει παραπανω απο 3€. Επισης το κοστος της kw/h δεν ειναι 0.2 αλλα 0.11 εως 0.15, αναλογως την συνολικη καταναλωση. Με 2 1080ti μια 1080 και μια 1060 μου ρθε ~250€ το ρευμα στο 4μηνο. Στο ιδιο 4μηνο εβγαλα καπου 3000€ απο btc μεσω nicehash

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγη υπομονή και ψάξιμο κάτι βρίσκεις. Στα ευρωπαϊκά amazon έχει συχνά κομμάτια σε νορμάλ τιμές απλά μπορεί να μην είναι άμεσα διαθέσιμες.

Γενικά όμως έχει ξεφύγει η κατάσταση, να δούμε που θα φτάσει και αν θα επηρεαστεί από τη μεγάλη πτώση των τελευταίων ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Πως???

Αφού λέμε ότι τα χρήματα που δίνεις αν βάλεις και τις ακριβές χρεώσεις του ρεύματος και τα λοιπά έξοδα για να κάνεις mining τα παίρνεις πίσω σε χρόνια ανάλογα και με το τι θα κάνεις mine.

Βάλε και την πρόωρη γύρανση του hardware λόγο συνεχόμενης χρήσης μια η άλλη είσαι...

Εγώ μίλησα για τους gemers, που δεν χρειάζεται να κάνουν απόσβεση του hardware , μονό ίσα ίσα να βγάλουν το extra κόστος(100-200 ευρώ) που έχουν τώρα οι κάρτες. επίσης δεν υπαρχή κίνδυνος γήρανσης του hardware με 2/3 του αρχικού TDP και με θερμοκρασίες 50C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, strawman είπε

3 ευρω την μερα βγαζει μια 1070....στην χειροτερη. Δεν εχω 1070 οποτε δεν ξερω σιγουρα, αλλα κατα 99.9% βγαζει παραπανω απο 3€. Επισης το κοστος της kw/h δεν ειναι 0.2 αλλα 0.11 εως 0.15, αναλογως την συνολικη καταναλωση. Με 2 1080ti μια 1080 και μια 1060 μου ρθε ~250€ το ρευμα στο 4μηνο. Στο ιδιο 4μηνο εβγαλα καπου 3000€ απο btc μεσω nicehash

Το mining που κάνεις στο  πληρώνουν σε ευρό κατευθείαν?

Το κέρδος που περιγράφεις μήπως εμπεριέχει την ανατίμηση του bitcoin  εκείνη την περιοδο που ειδικά όλο τον  χρόνο πέρσυ ανεβαινε.

Γιατί απο πουθενά και με κανέναν άλλο τρόπο δεν εξηγούνται τα κέρδη που λες σύμφωνα και τα calcs που κυκλοφορούν...

Σε μένα τόσο περίπου στοιχίζει η kw/h

 Συμπληρωματικές έβαλες  μέσα.

Ρε μπας και εχεις κοινωνικό τιμολόγιο.:lol: 

Δεν πιστεύω να είσαι σαν τον άλλο με τον τροχό της τύχης που γύριζε το ρολόι της ΔΕΗ.:P

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...