Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Heybro είπε

Γενικά τα calculators βοηθάνε κυρίως και λένε την αλήθεια. Οποιοδήποτε φθηνό νόμισμα μπορεί να αποφέρει μεγάλο κέρδος αλλά υπάρχει ρίσκο γιατί το κάνεις mining φθηνό και ελπίζεις να ανέβει ενώ πχ ethereum zcash ξέρεις τι θα πάρεις εκτός αν πέσουν τρελά όπως τώρα που δεν βγάζεις τίποτα. 

Για αρχή τα calculators δεν έχουνε όλα τα νομίσματα, οπότε ΔΕΝ ξέρεις ποιό είναι το πιο κερδοφόρο σου νόμισμα για την κάρτα σου.
Και όχι, δεν είναι τα γνωστά ETH, ZEC, XMR, ETC, AEON.

Για αρχή Ethereum & Zcash για nVIDIA δεν είναι ούτε καν κοντά στα πιο κερδοφόρα νομίσματα.

Ακόμα και με τις παρούσες ισοτιμίες, πάλι υπάρχουν νομίσματα που σου δίνουν καλό κέρδος.
Αν δεν τα ξέρεις... κρίμα για σένα :P

Ειδικά οι nVIDIA της σειράς 1000 ( με καλύτερες τις 1070, 1070 Ti, 1080, 1080 Ti ) σου δίνουν περισσότερες επιλογές στα νομίσματα ενώ οι Radeon έχουν πιο περιορισμένο ρεπερτόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, Heybro said:

Στα 170 μια 1080ti υπολειτουργει αλλά έχει πολύ καλό efficiency μαζί σου εδώ. Με τις τιμές αυτή τη στιγμή επειδή και εγώ κάνω mining δεν βγαίνουν πολλά χρήματα. Αύριο μεθαύριο όταν με το καλό ανέβουν προφανώς θα εκτιναχθουν τα κέρδη. Αρκεί να ανέβουν οι τιμές. Εγώ παίζω στις 1750 kw το τετράμηνο και έρχεται 390 λογαριασμός ρεύματος. 

Κατσε, οταν λεω μου ρθε 250 ο λογαριασμος εννοω απτις καρτες, οχι ολου του σπιτιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HardwareZone είπε

Για αρχή τα calculators δεν έχουνε όλα τα νομίσματα, οπότε ΔΕΝ ξέρεις ποιό είναι το πιο κερδοφόρο σου νόμισμα για την κάρτα σου.
Και όχι, δεν είναι τα γνωστά ETH, ZEC, XMR, ETC, AEON.

Για αρχή Ethereum & Zcash για nVIDIA δεν είναι ούτε καν κοντά στα πιο κερδοφόρα νομίσματα.

Ακόμα και με τις παρούσες ισοτιμίες, πάλι υπάρχουν νομίσματα που σου δίνουν καλό κέρδος.
Αν δεν τα ξέρεις... κρίμα για σένα :P

Ειδικά οι nVIDIA της σειράς 1000 ( με καλύτερες τις 1070, 1070 Ti, 1080, 1080 Ti ) σου δίνουν περισσότερες επιλογές στα νομίσματα ενώ οι Radeon έχουν πιο περιορισμένο ρεπερτόριο.

Το πιο profitable νόμισμα κάνω mining αυτή τη στιγμή και προφανώς δεν είναι αυτά που ανέφερες. Έβγαζα 5 ευρώ τη μέρα απλά τώρα έπεσαν τα πάντα και βγαίνουν 3 ευρώ. Κάτι παραπάνω με 120watt 1070ti δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Το πιο profitable νόμισμα κάνω mining αυτή τη στιγμή και προφανώς δεν είναι αυτά που ανέφερες. Έβγαζα 5 ευρώ τη μέρα απλά τώρα έπεσαν τα πάντα και βγαίνουν 3 ευρώ. Κάτι παραπάνω με 120watt 1070ti δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε. 

Κόβω τον τέτοιο μου ότι δεν είσαι καν κοντά στο καλύτερο που μπορείς να πάρεις ( αν δεν θες να το γράψεις δημοσίως, ρίξε PM ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Κατσε, οταν λεω μου ρθε 250 ο λογαριασμος εννοω απτις καρτες, οχι ολου του σπιτιου. 

Λίγο μου φαίνεται αλλά παίζουν πολλά ρόλο κλίμακα κτλ. Εγώ τρώω 110 ευρω το τετράμηνο μόνο με τα 120w της 1070ti και 200w συνολικη κατανάλωση συστήματος δεν γίνεται να καις 250 ευρώ με 2 1080ti 1080 και 1060. Λίγα μου φαίνονται. Έχω νυχτερινο και 15% έκπτωση συνέπειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Heybro said:

Δεν χρησιμοποιώ nine hash γνωρίζω ότι είναι profitable απλά σε πληρώνει άμεσα δεν φτιάχνεις νομίσματα τα οποία αύριο μεθαύριο μπορεί να ανέβουν αρκετά. Είναι σίγουρο κέρδος όμως κακά τα ψέματα. 

1070ti 69% power limit +515 μνήμες +220 core 48 βαθμοί Κελσίου τραβάει 120watt. Έβγαζα 4.50 ευρώ πριν 20 μέρες σε zcash τη μέρα τωρσ ούτε 2.5 ίσως πιο κάτω οπότε πήγα σε άλλο νόμισμα. 5 ευρώ τη μέρα μια 1080ti με 170watt limit με τις σημερινές τιμές μου φαίνεται αδιανόητο. Εκτός αν φαρμαρει δεν ξέρω και εγώ τι νόμισμα. Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από αυτό που φτιάχνω τώρα και βγάζω 3 ευρώ. 

Αποσο εχω δει απτο nchash κυριως lyra2 (zcoin) farmari, και λιγο απο κατι ακυρους αλγοριθμους που ουτε καν τους ξερω. Και γω εκει στο Δεκεμβρη οταν εκτοξευτηκαν οι τιμες φαρμαρα zcash και εβγαζε 6.5€ η ti. Μεχρι και η 1060 ηταν στα 2.7€ Τρελα νουμερα

2 minutes ago, Heybro said:

Λίγο μου φαίνεται αλλά παίζουν πολλά ρόλο κλίμακα κτλ. Εγώ τρώω 110 ευρω το τετράμηνο μόνο με τα 120w της 1070ti και 200w συνολικη κατανάλωση συστήματος δεν γίνεται να καις 250 ευρώ με 2 1080ti 1080 και 1060. Λίγα μου φαίνονται. Έχω νυχτερινο και 15% έκπτωση συνέπειας. 

Πως γινεται αυτο που λες? 120w*24*30*4 = ~350. Και 25c να πληρωνεις την kw/h στα 85€ εισαι. Καπου στα 10-12€ τον μηνα βγαινει με 120w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Αποσο εχω δει απτο nchash κυριως lyra2 (zcoin) farmari, και λιγο απο κατι ακυρους αλγοριθμους που ουτε καν τους ξερω. Και γω εκει στο Δεκεμβρη οταν εκτοξευτηκαν οι τιμες φαρμαρα zcash και εβγαζε 6.5€ η ti. Μεχρι και η 1060 ηταν στα 2.7€ Τρελα νουμερα

Μακάρι να σε έγραφε τι νομίσματα φαρμαρει να βγάζαμε κάποια άκρη γιατί 5 ευρώ τη μέρα μου φαίνονται πολλά με 170w tdp σε ninehash. Όπως και να έχει ελπίζω να κάνουν τρελό pump όλα να βγει χαρτζιλίκι. Σαν χομπυ έχει τα καλά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/31/2018 στις 9:49 ΜΜ, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

Winter is coming... XAXAXA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν πατε να πιασετε καμια δουλεια να βγαλετε λεφτα που ολο τον ευκολο τροπο ψαχνετε τεμπελχαναδες; Αντε μπας και φτιαξουμε ποτε κανα pc που ψαχνουμε με το τουφεκι καρτες.Μαθατε ολοι το mining.Ειχατε και στο χουριο σας mining μπουρτζοβλαχοι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strawman είπε

3 ευρω την μερα βγαζει μια 1070....στην χειροτερη. Δεν εχω 1070 οποτε δεν ξερω σιγουρα, αλλα κατα 99.9% βγαζει παραπανω απο 3€. Επισης το κοστος της kw/h δεν ειναι 0.2 αλλα 0.11 εως 0.15, αναλογως την συνολικη καταναλωση. Με 2 1080ti μια 1080 και μια 1060 μου ρθε ~250€ το ρευμα στο 4μηνο. Στο ιδιο 4μηνο εβγαλα καπου 3000€ απο btc μεσω nicehash

Ηρέμησε και εσύ... Κόψε κάτι.

Για αρχή το ρεύμα το πιάνεις με όλες τις χρεώσεις μέσα δηλαδή κάπου στα 0.28-0.30 αυτά τα 0.11 δεν ξέρω που τα βλέπεις πραγματικά.

Μετά πάμε στο επόμενο αν εννοείς 3000€ σε 4 μήνες με δύο κάρτες και 7_ την ημέρα κάτι δεν μας λες.

Τώρα εάν εννοείς με btc στα 1000€ που σε 4 μήνες έφτασε 20000€ οκ αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς.

Τέλος πάντων ας μην δίνω τροφή στους άλλους, απλά πολύ αισιόδοξο σε είδα και κάπου δεν τα λες καλά.

14 λεπτά πριν, PantKo είπε

ρε δεν πατε να πιασετε καμια δουλεια να βγαλετε λεφτα που ολο τον ευκολο τροπο ψαχνετε τεμπελχαναδες; Αντε μπας και φτιαξουμε ποτε κανα pc που ψαχνουμε με το τουφεκι καρτες.Μαθατε ολοι το mining.Ειχατε και στο χουριο σας mining μπουρτζοβλαχοι :P

 

Στο βουνό εκεί ψηλά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ~Palpatin~ said:

Ηρέμησε και εσύ... Κόψε κάτι.

Για αρχή το ρεύμα το πιάνεις με όλες τις χρεώσεις μέσα δηλαδή κάπου στα 0.28-0.30 αυτά τα 0.11 δεν ξέρω που τα βλέπεις πραγματικά.

Μετά πάμε στο επόμενο αν εννοείς 3000€ σε 4 μήνες με δύο κάρτες και 7_ την ημέρα κάτι δεν μας λες.

Τώρα εάν εννοείς με btc στα 1000€ που σε 4 μήνες έφτασε 20000€ οκ αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς.

Τέλος πάντων ας μην δίνω τροφή στους άλλους, απλά πολύ αισιόδοξο σε είδα και κάπου δεν τα λες καλά.

 

4 καρτες, οχι 2. Το ρευμα μου ηρθε 420€. Ο περσινος λογαριασμος την αντιστοιχη περιοδο χωρις να κανω mining ηταν στα 170. 

Οταν ξεκινησα το mining το btc ηταν στα 4.000$ αν θυμαμαι καλα. Προφανως, οπως ΗΔΗ εγραψα 3-4 ποστ πισω, εβγαλα το κεφαλαιο + καποιο κερδος σε 3.5 μηνες ακριβως επειδη ανεβηκε η τιμη. Αλλιως ,επισης οπως εγραψα πισω, θα χρειαζομουν περιπου 7-8 μηνες. Επισης ημουν τυχερος και πουλησα οτι coin ειχα σε τιμες στο θεο. Τα zcash ας πουμε φυγαν στα 827$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ναι είναι πιθανό το κέρδος αλλά δεν μπορείς να λες βγάζω χχχχ το μήνα.

Το ρεύμα δεν ξέρω πως το μετράς εσύ εγώ απλά βλέπω το λογαριασμό και κάνω μια διαίρεση.

Θα μου πεις μα θα έκαιγε Χ ρεύμα ότι και να κάνεις, ναι αλλά σε άλλη κλίμακα ;)

Ελλάδα δυστυχώς εκεί είναι το ρεύμα 0.28-0.30 που φυσικά είναι πανάκριβο.

Βέβαια στην ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων θα "σκάψεις" 50-50 με την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, ~Palpatin~ said:

Έτσι ναι είναι πιθανό το κέρδος αλλά δεν μπορείς να λες βγάζω χχχχ το μήνα.

Το ρεύμα δεν ξέρω πως το μετράς εσύ εγώ απλά βλέπω το λογαριασμό και κάνω μια διαίρεση.

Θα μου πεις μα θα έκαιγε Χ ρεύμα ότι και να κάνεις, ναι αλλά σε άλλη κλίμακα ;)

Μα απτην αρχη δεν υποστηριξα οτι ειναι φυσιολογικο να βγαζεις το κεφαλαιο σου στο 3μηνο με το mining. Καπου στους 6 με 8 μηνες ειναι το normal. Απλα minarontas στο nicehash υπαρχει η περιπτωση, οπως μου ετυχε και μενα, να ανεβει η τιμη ενος altcoin (zcash ας πουμε) και να πεφτει το bitcoin. Σε αυτες τις περιπτωσεις πληρωνεσαι περισσοτερα bitcoin με τα zcash που minaris, και μετα φουσκωνει και το btc και βρισκεσαι με $$$$ στο χερι :P

Mε τρεχουσες τιμες χοντρικα που τα υπολογισα 1722€ το 4μηνο βγαινουν. 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ROI καλό είναι να είναι κάπου στις 60-100 ημέρες.

Εσύ οκ είσουν τυχερός και πραγματικά σε καλή μεριά ;)

Εγώ σε θεωρώ έξυπνο πάντως άσχετα αν εγώ τόσα χρόνια δεν έκανα καμία κίνηση, να φανταστείς η πρώτη επαφή μου ήταν με το BTC στα 1.20$ κάπου εκεί.

Από τότε όλο λέω να δοκιμάσω και όλο κάτι τυχαίνει, δεν πειράζει βέβαια και δεν θα εύχομαι να "πεθάνει η κατσίκα του διπλανού" γιατί εγώ δεν μπήκα ή γιατί δεν βρίσκω GPU.

Και για να προλάβω κάποιους ναι περίμενα 4 μήνες στον χαμό με τις 290χ για να πάρω κάρτα καθώς επίσης πάλι δεν πήρα 480 γιατί είπα να περιμένω για τις 580 με ότι ακολούθησε.

Έτσι είναι αυτά δυστυχώς.

Με πειράζει απλά που όλοι γράφουν άσχετα και το πασιφανές το ανάφεραν ένα δύο άτομα.

Είναι πολύ εύκολο να μπει ένας έλεγχος τι τρέχει η κάρτα και να κόψουν το mining μέσα σε μια μέρα αν θέλουν οι εταιρείες αλλά πολύ απλά δεν θέλουν.

Οι κυριότεροι αυτουργοί σε αυτό που γίνεται είναι αυτοί και κανείς άλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι απλό δεν χρειαζετε το Debate ο λόγος που oi GPU φτάσανε εκεί που φτάσανε ειναι γιατί προφανώς οι miners κερδίζουν αρκετά... Αλλιώς δεν θα τις αγόραζαν. ΤΕΛΟΣ!

 

Τώρα γιατί οι εταιρείες δεν βγαζουν άλλες κάρτες δεν καταλαβαίνω γιατί έχουνε inside info ότι Θα καταστραφούν τα crypto δεν μπορώ να καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...