Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έλαβα πριν λίγο mail από την Viva Wallet καθώς χρησιμοποιώ μέχρι τώρα την υπηρεσία free pos (επειδή δεν πληρώνομαι με πελάτες από κάρτες).

Σε λίγες μέρες από ότι είδα αυτό σταματάει.

Θα ήθελα να μου πείτε/προτείνετε εναλλακτικές λύσεις δεδομένου ότι οι πελάτες με πληρώνουν με μετρητά κυρίως ή με τραπεζική κατάθεση σε κάποιον από τους λογαριασμούς που τους δίνω. Δεν έχω κάνει μέχρι σήμερα ούτε μια είσπραξη με κάρτα για να χρειαστώ φυσικό μηχάνημα POS.

Το επάγγελμά μου αν παίζει κάποιο ρόλο είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και έχω ατομική επιχείρηση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορούσε να ανοιχτεί κάποιο αντίστοιχο θέμα για αυτούς που χρειάζονται το POS μόνο για να είναι καλυμμένοι νομικά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση ποτέ να το χρειαστούν να δούμε τι λύσεις υπάρχουν? Σε αυτό το θέμα είναι και πολλοί που χρεώνουν, έστω και περιστασιακά κάποιους πελάτες με κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kontow είπε

Έχει ρωτήσει κανείς την Viva wallet αν αυτο το pos με τα 69 € + ΦΠΑ που δίνει, είναι χωρίς μηνιαία συνδρομή? (Ή αν δεν θα μπεί τελος πάντων στο μέλλον?) Γιατί δεν το γράφει κάπου?

Επίσης με το mypos, δεν με πείθει ότι είμαστε σύννομοι με την ελληνική νομοθεσία.

- Τι βάζεις στη φορολογική δήλωση?

- Τα λεφτά που πηγαίνουν σε λογαριασμό εκτός Ελλάδας είναι όντως νόμιμο? Κ αφήστε τι λέει η ίδια η mypos, καμμια ελληνική νομοθεσία που να τα λέει υπάρχει?

- Αν δεν το κινήσεις κ σου βάλει inactivity fee, πως θα τα πάρει? Δεν έχεις κάνει καμμία συναλλαγή κ ο λογαριασμός είναι άδειος.

αυτο με τα 69 euro της viva εχει 2 επιλογες. η δινεις 69 euro και το αγοραζεις ή αλλιως πας με 7 euro το μήνα συνδρομή (δες εδώ). αν βαλουν συνδρομή στο μελλον για αυτους που το εχουν αγορασει δεν μπορουν ουτε οι ιδιοι να το ξερουν.

αρκετοι επιχειρηματιες αγορασαν pos απο ελληνικες τραπεζες για να μην εχουν συνδρομη και επειδη κανουν τζιρο με καρτες λιγοτερα απο 12.000 ευρω / ετος, τωρα οι ελληνικες τραπεζες τους βαζουν και συνδρομη.

το mypos ειναι οκ με την ελληνικη νομοθεσια. εδω υπαρχει αναλυτική νομική τεκμηρίωση και παραμπομπη στην ελληνικη νομοθεσια.

αν δεν εχεις λεφτα στον mypos λογαριασμό σου σαφώς και δεν θα μπορουν να παρουν το inactivity fee και απλά θα σε ενημερώσουν πως θα σου κλείσουν τον λογαριασμό αν δεν γίνουν κινήσεις. αν κάποιος δεν έχει σκοπό να κάνει ποτέ χρήση του mypos δεν υπάρχει κανένας λογός να εγγραφεί στην υπηρεσία.

2 ώρες πριν, octap79 είπε

Θα μπορούσε να ανοιχτεί κάποιο αντίστοιχο θέμα για αυτούς που χρειάζονται το POS μόνο για να είναι καλυμμένοι νομικά και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση ποτέ να το χρειαστούν να δούμε τι λύσεις υπάρχουν? Σε αυτό το θέμα είναι και πολλοί που χρεώνουν, έστω και περιστασιακά κάποιους πελάτες με κάρτα.

αυτο το ΚΑΜΙΑ περίπτωση μη το δενεις.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 9:40 ΜΜ, cheetos109 είπε

Για την ώρα δεν έχω βρει κάπου στο site της SUMUP εάν καλύπτομαι νομικά για Ελλάδα.

Έστειλα ερώτημα και μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω.

Μόλις μου απάντησε η sumup

Δεν είχαν ξεκάθαρη απάντηση. Μου έστειλαν το παρακάτω url και μου είπαν να συνεννοηθώ με τον λογιστή μου. Αναμένω πλέον απάντηση από τον λογιστή. Ευτυχώς που έδωσαν παράταση στο freepos Μέχρι 11/3

https://help.sumup.com/hc/el/articles/360001291473-Φορολογική-Συμμόρφωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Μόλις μου απάντησε η sumup

Δεν είχαν ξεκάθαρη απάντηση. Μου έστειλαν το παρακάτω url και μου είπαν να συνεννοηθώ με τον λογιστή μου. Αναμένω πλέον απάντηση από τον λογιστή. Ευτυχώς που έδωσαν παράταση στο freepos Μέχρι 11/3

https://help.sumup.com/hc/el/articles/360001291473-Φορολογική-Συμμόρφωση

δεν ξέρουν την τύφλα τους, θέλουν να πουλήσουν κιόλας.

τα sum-up συνδέονται με δικό σου τραπεζικό λογαριασμό. δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

δηλώνεις το S/N του sum-up pos και το IBAN του λογαριασμού σου στους κωδικούς 040 και 041του E3. αν το IBAN του λογαριασμού ξεκινάει από GR το δηλώνεις και στο taxis.

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/xrhmatodotika-idrymata/adeiodothsh?tab=tabContent3

υπαρχουν δυο λιστες εταιριών, οι 7_Μητρώο_Ιδρυμάτων_Ηλεκτρονικού_Χρήματος.xlsx και 13_ΠΙΝΑΚΑΣ_ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ_ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ_ΧΡΗΜΑΤΟΣ__ΚΡΑΤΩΝ-ΜΕΛΩΝ_ΤΟΥ_ΕΟΧ.xls .

Συμφωνα με την equinox λοιπον, ειμαστε ασφαλείς να παρουμε POS απο τις εταιριες του πινακα 13;

Επίσης από το https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/56191/nomos-3862-2010

1. Με το πρώτο μέρος αυτού του νόμου επιδιώκεται η ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Οδηγίας 2007/64/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 13ης Νοεμβρίου 2007 «για τις υπηρεσίες πληρωμών στην εσωτερική αγορά, την τροποποίηση των Οδηγιών 97/7/ΕΚ, 2002/60/ΕΚ και 2006/48/ ΕΚ και την κατάργηση της Οδηγίας 97/5/ΕΚ» (ΕΕL 319).

2. Ο παρών νόμος θεσπίζει τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους διακρίνονται οι ακόλουθες έξι κατηγορίες παρόχων υπηρεσιών πληρωμών: και

β) Ιδρύματα έκδοσης ηλεκτρονικού χρήματος κατά την έννοια της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Ν. 3601/2007 , περιλαμβανομένων των υποκαταστημάτων ιδρυμάτων ηλεκτρονικού χρήματος με καταστατική έδρα εκτός Ελλάδος, εφόσον η άδεια λειτουργίας του ιδρύματος ηλεκτρονικού χρήματος καλύπτει την παροχή υπηρεσιών πληρωμών.

Επεξ/σία από neo83_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, neo83_gr είπε

στο https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/epopteia/xrhmatodotika-idrymata/adeiodothsh?tab=tabContent3

υπαρχουν δυο λιστες εταιριών, οι 7_Μητρώο_Ιδρυμάτων_Ηλεκτρονικού_Χρήματος.xlsx και 13_ΠΙΝΑΚΑΣ_ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ_ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ_ΧΡΗΜΑΤΟΣ__ΚΡΑΤΩΝ-ΜΕΛΩΝ_ΤΟΥ_ΕΟΧ.xls .

Συμφωνα με την equinox λοιπον, ειμαστε ασφαλείς να παρουμε POS απο τις εταιριες του πινακα 13;

Επίσης από το https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/56191/nomos-3862-2010

1. Με το πρώτο μέρος αυτού του νόμου επιδιώκεται η ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Οδηγίας 2007/64/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 13ης Νοεμβρίου 2007 «για τις υπηρεσίες πληρωμών στην εσωτερική αγορά, την τροποποίηση των Οδηγιών 97/7/ΕΚ, 2002/60/ΕΚ και 2006/48/ ΕΚ και την κατάργηση της Οδηγίας 97/5/ΕΚ» (ΕΕL 319).

2. Ο παρών νόμος θεσπίζει τους κανόνες σύμφωνα με τους οποίους διακρίνονται οι ακόλουθες έξι κατηγορίες παρόχων υπηρεσιών πληρωμών: και

β) Ιδρύματα έκδοσης ηλεκτρονικού χρήματος κατά την έννοια της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Ν. 3601/2007 , περιλαμβανομένων των υποκαταστημάτων ιδρυμάτων ηλεκτρονικού χρήματος με καταστατική έδρα εκτός Ελλάδος, εφόσον η άδεια λειτουργίας του ιδρύματος ηλεκτρονικού χρήματος καλύπτει την παροχή υπηρεσιών πληρωμών.

ναι, με τη μονη διαφορα οτι ολα από όλα αυτα τα μη ελληνικα ιδρυματα ηλεκτρονικου χρηματος (κοινώς ηλεκτρονικές τράπεζες) που ειναι στον συνημμενο πινακα το 98% δεν προσφέρουν αποδοχή καρτων με POS 

με μια γρηγορη ματια που εριξα μονο οι: ingenico, sum-up, mypos / icard και izettle ξερω πως εχουν δικα τους POS.

13_ΠΙΝΑΚΑΣ_ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ_ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ_ΧΡΗΜΑΤΟΣ__ΚΡΑΤΩΝ-ΜΕΛΩΝ_ΤΟΥ_ΕΟΧ.xls

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, POS είπε

με μια γρηγορη ματια που εριξα μονο η ingenico, η sumup και η mypos ξερω πως εχουν δικα τους POS

Ναι, έπρεπε να το αναφέρω αυτό.  Kοιτούσα τη sumup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έλαβα και γω το email του FreePOS. Διαβάζοντας όμως καλύτερα την Εγκύκλιο 83942/27.7.2017, βλέπω την εξής παράγραφο (όπως είχε αναφερθεί και παραπάνω):

Αναφορά σε κείμενο

Συνεπώς, η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθ. 45231/2017 κυα.

που σημαίνει ότι άτομα που κόβουν μπλοκάκια (τιμολόγια) σε εργοδότες κλπ δεν υποχρεούνται να έχουν POS. Παρατηρώ μεγάλη παραπληροφόρηση γύρω από το θέμα, γιατί βλέπω γύρω μου πολλά ανενεργά POS και κάποιους τους συμφέρει να τα πουλούν (και να τα "συντηρούν") χωρίς λόγο... Οπότε φαντάζομαι ότι και το πρόστιμο δεν μπορεί να καταλογιστεί αυτόματα σε κάποιον ακόμα και με τους συγκεκριμένους ΚΑΔ χωρίς POS, αν δεν γίνει έλεγχος από την εφορία για την εκάστοτε περίπτωση, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 
 

Άρα θεωρητικά για να επιβεβαιώσουμε ότι απαιτείται POS χρειάζεται να ρωτήσουμε τον λογιστή μας; 
 

πάραυτα αν απαιτείται, υπάρχει και η δωρεάν λύση του mypos.eu όπου είναι ακριβώς σαν το Freepos και λειτουργεί και χωρίς συσκευή POS. 


Αν το χρησιμοποιεί κάποιος θα ήταν καλό να μας πει την γνώμη του σχετικά με αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα εγγραφή και ταυτοποίηση μέσω βιντεοκλησης στο mypos.eu και θα περιμένω νεότερα.

Επίσης κατέβασα την εφαρμογή στο Android κινητό μου.

Κι εγώ απλά θέλω να έχω κάτι νόμιμο για το Taxisnet αλλά δε νομίζω να το χρειαστώ άμεσα στη πράξη για συναλλαγές με πελάτες μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τόσες πληροφορίες δεν έχω βγάλει πολύ άκρη, αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη μπορεί να γράψει συνοπτικά ποια είναι η πιο "ανώδυνη" λύση οικονομικά για αγορά POS (είτε φυσικό, είτε σαν εφαρμογή στο κινητό). Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Να είμαι καλυμμένος νομικά

2. ΔΕΝ πρόκειται να πραγματοποιηθεί καμία απολύτως συναλλαγή. Κι όταν λέμε καμία, εννοούμε ΚΑΜΙΑ.

3. Θέλω να αποφύγω ει δυνατόν μηνιαίες πάγιες χρεώσεις, χρεώσεις αδράνειας, χρεώσεις κλεισίματος λογαριασμού και οποιαδήποτε χρεώση ΔΕΝ περιλαμβάνεται σε περιπτώσεις μη πραγματοποίησης συναλλαγών.

4. ΑΝ είναι δωρεάν - όπως είχαμε το FREEPOS, θα είναι ιδανικό. Αν όχι, να είναι ένα κόστος εφάπαξ, να το δίνεις και να μην έχεις έγνοια μετά.

5. Φυσικά και προτιμώ μια λύση στυλ εφαρμογής (όπως ήταν το FREEPOS)

 

Επίσης είδα και τις περιπτώσεις της everyday και της sumup, αλλά δεν βρίσκω τα ψιλά γράμματα και τους όρους. Αν κάποιος το έψαξε/ επικοινώνησε και μπορεί να με διαφωτίσει στο αν θα με εξυπηρετούσε μια εκ των δύο στην περίπτωσή μου, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι υπάρχει ένα Payment APP για το Stripe που δίνει δυνατότητα πληρωμών με κάρτα χωρίς να χρειάζεται Μηχάνημα POS ( περνάς τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα ή την σκανάρεις μέσω της φωτογραφικής του κινητού). Το μόνο που χρεώνουν είναι 1% "καπέλο" πάνω απ΄την χρέωση του Stripe και δεν έχουν καμία συνδρομή ή άλλες κρυφές χρεώσεις.

To Stripe μας καλύπτει σαν τρόπος πληρωμής, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Guerriero4 είπε

Μόλις είδα ότι υπάρχει ένα Payment APP για το Stripe που δίνει δυνατότητα πληρωμών με κάρτα χωρίς να χρειάζεται Μηχάνημα POS ( περνάς τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα ή την σκανάρεις μέσω της φωτογραφικής του κινητού). Το μόνο που χρεώνουν είναι 1% "καπέλο" πάνω απ΄την χρέωση του Stripe και δεν έχουν καμία συνδρομή ή άλλες κρυφές χρεώσεις.

To Stripe μας καλύπτει σαν τρόπος πληρωμής, σωστά?

- Γεια σας κύριε, έχετε POS ;

- Όχι δεν έχω φυσικό POS αλλά να, έχω αυτό εδώ το app για το stripe που μπορώ να δέχομαι κάρτες.

και να είσαι σίγουρος πως οι εφοριακοί θα ξέρουν τα 100+ app που κυκλοφορούν στην αγορά

αφήστε τις τσιγκουνιές και πάρτε ένα POS από όπου σας εξυπηρετεί να έχετε να το δείχνετε. τα χρήματα που θα δώσετε για το pos είναι η προστασία σας και ο χρόνος που θα γλυτώσετε από το να σας ζαλίζουν.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, POS είπε

- Γεια σας κύριε, έχετε POS ;

- Όχι δεν έχω φυσικό POS αλλά να, έχω αυτό εδώ το app για το stripe που μπορώ να δέχομαι κάρτες.

και να είσαι σίγουρος πως οι εφοριακοί θα ξέρουν τα 100+ app που κυκλοφορούν στην αγορά

αφήστε τις τσιγκουνιές και πάρτε ένα POS από όπου σας εξυπηρετεί να έχετε να το δείχνετε. τα χρήματα που θα δώσετε για το pos είναι η προστασία σας και ο χρόνος που θα γλυτώσετε από το να σας ζαλίζουν.

με το sum είμαστε οκ νομικά? Να προχωρήσουμε? ή να πάμε viva?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...