Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Λεει τιποτα ή να περιμενω την 150BS;

Σε σχεση με αυτην: https://www.skroutz.gr/s/9178272/Izzy-6823-Barista.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Chrisfm94 είπε

Λεει τιποτα ή να περιμενω την 150BS;

Σε σχεση με αυτην: https://www.skroutz.gr/s/9178272/Izzy-6823-Barista.html

Ίδια με την 150 πρέπει να είναι εσωτερικά, πέρα απο τα λίγο λιγότερα Watt. Τσίμπα την αν θες εσπρεσιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα . ψαχνω για μηχανη εσπρεσσο και εχω δει αυτες εδω https://www.skroutz.gr/s/2806528/Philips-Saeco-HD8423-11.html#specs https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC156.html#specs ποια λετε εσεις

 

η την αρριελη που λετε ποιο πανω?

Επεξ/σία από maverik13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maverik13 είπε

καλησπερα . ψαχνω για μηχανη εσπρεσσο και εχω δει αυτες εδω https://www.skroutz.gr/s/2806528/Philips-Saeco-HD8423-11.html#specs https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC156.html#specs ποια λετε εσεις

η την αρριελη που λετε ποιο πανω?

Εχω τη saeco kanena μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Την τσιμπησαν βεβαια  στην τιμη(τν ειχα παρει 90) αλλα και παλι αξιζει.

Ξεχνα τις arrieli εχουν περασει απο τα χερια μου 3-4 θα σου βγαλουν την πιστη και σιγουρα δε θα βγαλουν τη διετια.

Αριελι παιρνεις αποκλειστικα και μονο για οικονομικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maverik13 είπε

καλησπερα . ψαχνω για μηχανη εσπρεσσο και εχω δει αυτες εδω https://www.skroutz.gr/s/2806528/Philips-Saeco-HD8423-11.html#specs https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC156.html#specs ποια λετε εσεις

η την αρριελη που λετε ποιο πανω?

 

Πραγματικά ρε παιδιά, ώρες-ώρες είστε πολύ κουραστικοί και εκνευριστικοί. Τα έχουμε πεί χίλιες φορές.

Ούτε καν έχεις μπεί στον κόπο να διαβάσεις τις λίγες σελίδες του θέματος για να πάρεις απαντήσεις που υπάρχουν ήδη.

 

5 λεπτά πριν, louben είπε

Εχω τη saeco kanena μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Την τσιμπησαν βεβαια  στην τιμη(τν ειχα παρει 90) αλλα και παλι αξιζει.

Ξεχνα τις arrieli εχουν περασει απο τα χερια μου 3-4 θα σου βγαλουν την πιστη και σιγουρα δε θα βγαλουν τη διετια.

Αριελι παιρνεις αποκλειστικα και μονο για οικονομικους λογους.

 

Ας υποθέσουμε πως την έχεις ένα 6μηνο. Πως είσαι τόσο σίγουρος εκ των προτέρων πως η Saeco θα βγάλει διετία και απορρίπτεις αναφανδόν την Arielli;

Εκτός κι αν διαθέτεις μαντικές ικανότητες. Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς και πρέπει να ενταχθείς στις ομάδες των μέντιουμ που βλέπουμε στην τηλεόραση.

Αυτοί ως επί τι πλείστον ασχολούνται με τα ερωτικά-οικονομικά, εσύ θα ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Πραγματικά ρε παιδιά, ώρες-ώρες είστε πολύ κουραστικοί και εκνευριστικοί. Τα έχουμε πεί χίλιες φορές.

Ούτε καν έχεις μπεί στον κόπο να διαβάσεις τις λίγες σελίδες του θέματος για να πάρεις απαντήσεις που υπάρχουν ήδη.

Ας υποθέσουμε πως την έχεις ένα 6μηνο. Πως είσαι τόσο σίγουρος εκ των προτέρων πως η Saeco θα βγάλει διετία και απορρίπτεις αναφανδόν την Arielli;

Εκτός κι αν διαθέτεις μαντικές ικανότητες. Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς και πρέπει να ενταχθείς στις ομάδες των μέντιουμ που βλέπουμε στην τηλεόραση.

Αυτοί ως επί τι πλείστον ασχολούνται με τα ερωτικά-οικονομικά, εσύ θα ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά.

Ειναι πιο απλο.

Ολες οι Arielli (και μια finlux που τις κατατασσω στην ιδια κατηγορια) απο την πρωτη μερα ειχαν παιδικες ασθενειες.

Ολες ομως.

Πχ στην τελευταια η βιδα που βιδωνε η βαση του portafilter λασκαρε με τη χρηση με αποτελεσμα αλλες φορες να τρεχει πολυ νερο (να νερωνει ο καφες) αλλες να φευγει τελειως κτλ.

Την πηγα σερβις υστερα απο λιγο παλι τα ιδια. Βαρεθηκα να τη σφιγγω ξεσφιγγω.

Η πιο προηγουμενη αν εβαζα πιο πολυ καφε στο πορταφιλτερ δεν εβγαζε καθολου , αν εβαζα λιγοτερο εβτρεχε ποταμι ο καφες (νερουλος και παλι)/

Για να μην πω για την πλαστικιλα του δοχειου νερου (σε εμενα τουλαχιστον αυτο σημαινε πιθανη τοξικοτητα).

Στη συγκεκριμενη κανω 2 καφεδες την ημερα κΑΙ ειναι σαν να την πηρα χθες. Δεν εχει βγαλει κιχ.

Ως ιδιοκτητης λοιπον και Arielli kai Saeco εχω το δικαιωμα να εχω αποψη (και να τη λεω). Εσυ ως τι λες τη δικη σου?

Αν σου φαινομαι εκνευριστικος κοψε τους εσπρεσσο (απο Arielli) και ξεκινα μαθημτα καλης συμπεριφορας.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω από το τελευταίο. Δεν είπα εσένα εκνευριστικό, μιλάω γι' αυτούς που βαριούνται να κοιτάξουν το τί έχει γραφτεί λίγες σελίδες πιό πίσω για να πάρουν τις απαντήσεις που ζητάνε. Αυτό δείχνει πρώτα απ' όλα ατομισμό, εδώ το θέλω τώρα το θέλω, και στη συνέχεια έλλειψη σεβασμού στους κανόνες για την εύρυθμη λειτουργία μιάς κοινότητας. 

Κατά δεύτερον, αστοχίες συμβαίνουν παντού και πάντα. Το να γενικεύουμε και να παρουσιάζουμε μία ή περισσότερες μεμονωμένες περιπτώσεις ως κανόνα και να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα, στερείται οποιασδήποτε λογικής βάσης. Όσον αφορά το "αν έβαζα πολύ καφέ δεν έβγαζε καθόλου, αν έβαζα λιγότερο έτρεχε ποτάμι", αυτό αποτελεί καθαρά δικό σου λάθος. Οι συσκευές αυτές, από την πιό φθηνή έως και την πιό ακριβή, απαιτούν αρκετό πειραματισμό για να πετύχουμε το ιδανικό. Δεν είναι σε καμία περίπτωση πάρε-βάλε.

Τέλος, πριν καταλήξω, εδώ και 5 χρόνια περίπου, σε μονή επαγγελματική Wega αγορασμένη από καφετέρια που έκλεισε, από τα χέρια μου έχουν περάσει κατά σειρά United, Nespresso, Arielli, Saeco, Iperespresso, Delonghi και όλες μου φάνηκαν πάνω-κάτω το ίδιο. Και γευστικά και περί ποιότητας και επιλογής υλικών, γι' αυτό άλλωστε τις άλλαζα σαν τα πουκάμισα. Αν εξαιρέσεις την Nespresso που χάλασε και δεν επισκευαζόταν, καμία από τις υπόλοιπες δεν έχει κάνει κιχ, ούτε και γεύση πλαστικίλας ένιωσα ποτέ. Όλες έχουν μοιραστεί σε συγγενείς και φίλους και μετά από τις συμβουλές και οδηγίες που τους έχω δώσει, λειτουργούν απρόσκοπτα έως τώρα που μιλάμε. Η δε United έχει συμπληρώσει 12 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. 

Για ποιόν λόγο λοιπόν να γενικεύω αυθαίρετα, δημιουργώντας έτσι εντυπώσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την Arielli km 130 από το 2014 και δουλεύει ακόμα..  να ανησυχώ :P  Φιλαράκι μου έχει την 150 επίσης από 2013 και δουλεύει επίσης ακόμα. Να ανησυχεί; 

Μια φορά που "κόμπλαρε" μετά από μη χρήση δύο μηνών την άνοιξα να πω την αλήθεια και σκάλισα την αντλία (που ήταν μια χαρά επώνυμη ulka ίδια με καφετιέρες πολύ ακριβότερες) αλλα πάλι είχε περάσει τα 3 χρόνια και εγώ δεν την έκανα συχνή χρήση που είναι επιβαρυντικό. 

Σίγουρα θέλει συντήρηση (αφαλάτωση και ξεβίδωμα η βίδα κάτω και καθάρισμα το φίλτρο του λέβητα από υπολείμματα καφέ, και σημαντικό μετά τη χρήση τρέξιμο σκέτο νερό να καθαρίσει) αλλά πια καφετιέρα δε θέλει συντήρηση; Επίσης αυτές που δουλεύονται αρκετά χαλάνε πιο δύσκολα (καθαρίζουν από ροή νερού συχνά). Αν την θέλετε για εξοχικό θα έλεγα έχετε μεγάλο ρίσκο να την βρείτε βουλωμένη το άλλο καλοκαίρι ή με μειωμένη ροή εκτός αν την καθαρίσετε πολύ καλά πριν φύγετε. 

Το eshop δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Αν χαλάσει μέχρι τότε δεν έχεις πρόβλημα σου δίνει πιστωτικό (αν βουλώσει όχι αν σπάσεις το χερούλι του φίλτρου). Πάντως είναι αλήθεια ότι κάποια στιγμή θα χαλάσει και οι περισσότεροι δε θα την επισκευάσουν (δεν αξίζει).

Για την πλαστικούρα (που υπάρχει σε πολλά μοντέλα και στην 150/130) αλλάζουμε το νερό στο δοχείο πριν την χρήση (δεν είναι τόσο τραγικό) και κάνεις και προθέρμανση/ροή σκέτου ζεστού νερού (που αλλάζει το νερό μέσα στο μηχανισμό) και δεν έχεις καθόλου οσμές και το νερό ξέρεις ότι είναι φρέσκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πλαστικιλα του δοχειου νερου εχω 3 μοντελα απο το 14 ε ακόμα τη νιωθω :P Για τα λεφτα τους μια χαρα λειτουργουν ακομα - και τα λαστιχα που περιμενα να τα κλασουν αλλα τη προσεχα στο καθαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΠΟΤΕ δεν ειχα γευση πλαστικιλας,πεντακαθαρη και πολυ καλη γευση καφε, ειτε φτιαξω φρεντο ειτε τον κανονικο εσπρεσσο.Αλλα καθαριζω καθημερινα και σαπουνιζω το πλαστικο δοχειο νερου πριν βαλω καφε.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη την είχα η πλαστικίλα φεύγει μετα απο 2-3 πλυσήματα. Ωστόσο στην αρχή οντως υπάρχει.

Θα την αφήσετε ενα βράδυ την κανάτα γεμάτη με νερό και απορυπαντικό πιάτων. Θα επαναλάβετε 2-3 φορές τις επόμενες ημέρες.

Την είχα την καφετιέρα αξιοπρεπέστατη για τα χρήματα της.

Μετα πήγα σε μια Saeco των 100 ευρώ και είδα διαφορά στη γεύση.

Στην αριέλι ελαφρώς πικρίζει ο καφές εαν μπορώ να το περιγράψω σωστά και χαλάει λίγο τη γεύση.

Με την Saeco με ακριβώς τον ίδιο καφέ η γεύση εχει αισθητή διαφορά προς το καλύτερο.

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πλ

23 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

επειδη την είχα η πλαστικίλα φεύγει μετα απο 2-3 πλυσήματα. Ωστόσο στην αρχή οντως υπάρχει.

Θα την αφήσετε ενα βράδυ την κανάτα γεμάτη με νερό και απορυπαντικό πιάτων. Θα επαναλάβετε 2-3 φορές τις επόμενες ημέρες.

Την είχα την καφετιέρα αξιοπρεπέστατη για τα χρήματα της.

Μετα πήγα σε μια Saeco των 100 ευρώ και είδα διαφορά στη γεύση.

Στην αριέλι ελαφρώς πικρίζει ο καφές εαν μπορώ να το περιγράψω σωστά και χαλάει λίγο τη γεύση.

Με την Saeco με ακριβώς τον ίδιο καφέ η γεύση εχει αισθητή διαφορά προς το καλύτερο.

Ότι πληρώνεις, παίρνεις.. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι αναστησατε θεμα παλιο με τελευταια απαντηση πριν σχεδον 3 μηνες, με εξαντλημενο προιον, αρα χωρις να συνεχιζει να υπαρχει η τιμη του τιτλου,  δεν καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...