Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

:o

?????

1 ώρα πριν, JustGud είπε

Έβγαλαν την 130bs στο crazy αυτή την φορά.
http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204

αααα κοιτα συμπτωση αυτη ειναι που σας ελεγα με την πλαστικουρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την 130bs έχει ανοίξει σχετικό θέμα αν και πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια με την 150bs.

Διαφέρουν πρακτικά στο σχέδιο και λίγο στο χειρισμό. Το on/off είναι απόλυτα αναλογικό στην 130 το οποίο είναι και καλύτερο αν ρωτάς εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ :P

Εδω και καποιες μερες οταν κανω καφε και ειναι πρασινο το κουμπακι της θερμοκρασιας-οπως πρεπει- , κατα την διαρκεια εκχυλισης αυτο σβηνει..τι συμβαινει? ειναι φυσιολογικο? λογικα πεφτει η θερμοκρασια επειδη ξανα μπαινει κρυο νερο στον λεβητα? να συνεχιζω την εκχυλιση ή να περιμενω να κλεισω το κουμπι να ξανα πρασινισει το λαμπακι και μετα να ξανα ξεκινησω? το κουμπι για το αφρογαλα προφανως ειναι ανενεργο- στην θεση του φλιτζανιου...

τι φαση? :/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opcorsa είπε

ΣΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ :P

Εδω και καποιες μερες οταν κανω καφε και ειναι πρασινο το κουμπακι της θερμοκρασιας-οπως πρεπει- , κατα την διαρκεια εκχυλισης αυτο σβηνει..τι συμβαινει? ειναι φυσιολογικο? λογικα πεφτει η θερμοκρασια επειδη ξανα μπαινει κρυο νερο στον λεβητα? να συνεχιζω την εκχυλιση ή να περιμενω να κλεισω το κουμπι να ξανα πρασινισει το λαμπακι και μετα να ξανα ξεκινησω? το κουμπι για το αφρογαλα προφανως ειναι ανενεργο- στην θεση του φλιτζανιου...

τι φαση? :/

δεν είναι μόνο σε σένα, έτσι κάνει γιατί πέφτει η θερμοκρασία της.  Αυτό συνήθως γίνεται όταν κάνεις διπλό. Αν θέλεις μπορείς να διακόψεις τη ροή μέχρι να ξανανάψει. Εγώ πάντως δεν το κάνω γιατι δεν βρήκα διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες, καταφέρνει κανείς να κάνει καλό αφρόγαλα με την Arielli?

αν ναι, ας γράψει πληζ τί κάνει, γιατί έχω ξεπαστρέψει μερικά λιτρα γάλα, και αφρόγαλα δεν έχω καταφέρει!

τι δοχείο χρησιμοποιεί, με το μαύρο πλαστικό πάνω στο ακροφύσιο ή χωρίς;
τι γάλα;  πόσο;  
το γυρνάει στο φουλ τον ατμό;
βυθισμένο το ακροφύσιο λίγο κάτω από το γάλα;  σταθερά σε μια θέση; κάνει κύκλους το γάλα;
πότε σταματάμε;
Αυτά τα ολίγα!  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MakisCE είπε

ρε παίδες, καταφέρνει κανείς να κάνει καλό αφρόγαλα με την Arielli?

αν ναι, ας γράψει πληζ τί κάνει, γιατί έχω ξεπαστρέψει μερικά λιτρα γάλα, και αφρόγαλα δεν έχω καταφέρει!

τι δοχείο χρησιμοποιεί, με το μαύρο πλαστικό πάνω στο ακροφύσιο ή χωρίς;
τι γάλα;  πόσο;  
το γυρνάει στο φουλ τον ατμό;
βυθισμένο το ακροφύσιο λίγο κάτω από το γάλα;  σταθερά σε μια θέση; κάνει κύκλους το γάλα;
πότε σταματάμε;
Αυτά τα ολίγα!  :ph34r:

Κάπως έτσι: http://www.servicecoffeemachine.gr/enemerotheite/sumboules-gia-zesto-aphrogala/

Πάντα μεταλλικό δοχείο , εγώ έχω κάτι σαν αυτό: http://ecofrost.gr/galatiera-gia-afrogalo-50cl-64.html (Τυχαίο μαγαζί έβαλα)

Έχω βγάλει το μαύρο πλαστικό 

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαστικό που είναι πάνω στο ακροφύσιο ξεβιδώνει-βγαίνει ώστε να μείνει γυμνό; αν ναι θα μπορέσεις να κάνεις αφρόγαλο με τη μηχανή. αν όχι το ξεχνάς. μόνο σαπουνάδα. α και μιας και είπα σαπουνάδα, για να μην ξοδεύεις γάλα βάζε νερό μέσα στη γαλατιέρα και μια μικρή σταγόνα από καθαριστικό πιάτων. αυτό για εξάσκηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα το ζεστό γάλα από το αποτυχημένο αφρόγαλο να το χτυπήσεις στην φραπεδιέρα και να γίνει σαν το αφρόγαλα που βάζουν στον freddo...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος φτιάξει καλό αφρόγαλα σε αυτήν την καφετιέρα κερδίζει "χρυσούν ωρολόγιον"  (το παραλαμβάνει από τον βουτσά σε ταινία εποχής) :P:P 

PROMO_xypolutos-300x242.png

Πολλοί προσπάθησαν λίγοι τα κατάφεραν (ή έτσι λένε οι ίδιοι δλδ ότι τα κατάφεραν :lol:). Εγώ που προσπάθησα δεν. Μια χλαπάτσα έφτιαξα που κάθεται αμέσως.. αλλά δεν ξανα-ασχολήθηκα λόγω ότι πίνω "εσπρέσους". Υπάρχουν πάντως αρκετές ιστορίες (στα όρια του μύθου/θρύλου :rolleyes:) που λένε πως και με τι γάλα θα το πετύχεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω πετύχει και εγώ, με κρύο πλήρες 3,8% fat ,γάλα. Ίσως η επιτυχία να εξαρτάται από τα πολλά λιπαρά και την αρχική χαμηλή θερμοκρασία Στην πραγματικότητα βέβαια , πέρα από το αισθητικό μέρος, δεν  κάνει τον καφέ πιό απολαυστικό, υπερεκτιμημένο θα έλεγα.:P

Επεξ/σία από Timewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάω ή όχι, όμως η δικιά μου καφετιέρα (άλλη μάρκα, ίδια κατηγορία) έχει στο ακροφύσιο μία τρύπα περίπου στη μέση. Όταν φτιάχνω αφρόγαλα (2 φορές τη μέρα) βάζω το ακροφύσιο στο γάλα και προσέχω η τρύπα να είναι έξω. Έτσι έχω κάθε φορά άψογο αφρόγαλα.Ξέρω ότι οι επαγγελματικές δεν την έχουν και δεν ξέρω γιατί χωρίς την τρύπα δεν πετυχαίνει το αφρόγαλα (όταν είμαι αφηρημένος και καλύψω την τρύπα με το γάλα), αλλά πριν τα παρατήσετε και θέλετε να δοκιμάσετε κάτι, ίσως να πετύχει η μετατροπή!

 

IMG_20180220_173844_HDR.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε αυτή την άχρηστη μ@λακια που έχει για ακροφύσιο η μηχανή σου και κρατά μόνο το εσωτερικό. Τοτε μπορέσεις να κάνεις αφρογαλο της προκοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gsisr είπε

Βγάλε αυτή την άχρηστη μ@λακια που έχει για ακροφύσιο η μηχανή σου και κρατά μόνο το εσωτερικό. Τοτε μπορέσεις να κάνεις αφρογαλο της προκοπής

Θα το δοκιμάσω κι αυτό σίγουρα, αλλα όπως είπα δεν έχω παράπονο με το αφρόγαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...