Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...μου φαίνεται τεράστιο το ποσό. Σε μεγαλύτερο σπίτι (130 τμ) και με μεγάλες απώλειες (παλιά διώροφη μεζονέτα) πληρώνω το χειμώνα γύρω στα 120 ευρώ το μήνα. Μόνιμα ανοιχτό, αλλά σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Βέβαια σε μένα είναι όλη η εγκατάσταση καινούρια, αλλά και πάλι είναι τεράστια η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, έχεις μετρήσει την πραγματική θερμοκρασία του χώρου;

Γιατί άλλο να το έχεις ορίσει στους 21°C, να μην τους πιάνει ποτέ και να δουλεύει ας πούμε στο full, και άλλο να έχεις όντως ~21 στο χώρο και να παίζει μπάλα ο θερμοστάτης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Επίσης, έχεις μετρήσει την πραγματική θερμοκρασία του χώρου;

Γιατί άλλο να το έχεις ορίσει στους 21°C, να μην τους πιάνει ποτέ και να δουλεύει ας πούμε στο full, και άλλο να έχεις όντως ~21 στο χώρο και να παίζει μπάλα ο θερμοστάτης.

ναι τοσο ειναι +- 0.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikos121 said:

Ναι οκ αλλα αποσο διαβαζω στα φορουμς απο αλλους που εχουνε βαλει γιατι δεν ειμαι και κανενας ειδικος πιο πολυ ενεργεια θα σπαταλησεις για να το φερεις παλι στους 21 απο τους 18 αν το εχεις κλεισει επειδη εφυγες

εξαρτατε ποσες ωρες λειπεις απο το σπιτι.αλλο να λειπεις 2-3 ωρες και αλλο να λειπεις 12 ωρες.

31 minutes ago, ge-lyk said:

...μου φαίνεται τεράστιο το ποσό. Σε μεγαλύτερο σπίτι (130 τμ) και με μεγάλες απώλειες (παλιά διώροφη μεζονέτα) πληρώνω το χειμώνα γύρω στα 120 ευρώ το μήνα. Μόνιμα ανοιχτό, αλλά σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Βέβαια σε μένα είναι όλη η εγκατάσταση καινούρια, αλλά και πάλι είναι τεράστια η διαφορά.

αν το εχεις χαμηλοτερα παιζει ρολο η θερμοκρασια οπως μπορει ο ενας να ειναι ταρατσα ο αλλος να ειναι πιο χαμηλα.ή το σημειο που ειναι το σπιτι κτλ.και οπως ειπαν μπορει να λεει 21 ο θερμοστατης και στα χ δωματια η θερμοκρασια να ειναι μεγαλυτερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που βρισκεται ο θερμοστατης η θερμοκρασια ειναι οντως τοσο οσο λεει. δηλαδη 21 βαθμοι +-0,2.

Στα υπολοιπα ειναι λιγο χαμηλοτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, papoys1 said:

Μην φτάσουμε να το κάνουμε σαν τις δημόσιες Υπηρεσίες που τα φουλάρουν και μετά ανοίγουν τα παράθυρα να δροσιστούν.

Υπερβολές, το 21 είναι normal θερμοκρασία, δεν είναι τα 25αρια που βάραγαν κάποιοι πριν το 2008. Το ότι μερικοί έχουν συνηθίσει με πχ 18 βαθμούς στο σπίτι δεν σημαίνει ότι είναι ok...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, ThReSh said:

Υπερβολές, το 21 είναι normal θερμοκρασία, δεν είναι τα 25αρια που βάραγαν κάποιοι πριν το 2008. Το ότι μερικοί έχουν συνηθίσει με πχ 18 βαθμούς στο σπίτι δεν σημαίνει ότι είναι ok...

αυτο εξαρτατε και απο το ατομο παντα.αλλιως ειναι ενας 20 χρονων και αλλος ενας 60 χρονων.και βεβαια εχει να κανει και με το ατομο πως εχει συνηθισει.πχ δεν θα μπορουσα τους 25 βαθμους με τιποτα οταν το μισο χειμωνα τον περναω απλα με Fleece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι πουλινος. αμα εχεις θερμανση σπιτι τοτε εισαι με φλις και ανετος. δοκιμασε 3 χειμωνες να την βγαλεις με θερμοπομπο και θα δεις πως θα κανεις παρτυ μολις βλεπεις 25αρια :P

 

επειδη κατι τετοιο συνεβη σε μενα. τωρα το αεριο το εχω στους 18,5 συνεχεια ανοιχτα σταθερη θερμοκρασια και μου φαινεται σαν να ειμαι βασιλιας ωρες ωρες χαχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, nipoa said:

ε ναι πουλινος. αμα εχεις θερμανση σπιτι τοτε εισαι με φλις και ανετος. δοκιμασε 3 χειμωνες να την βγαλεις με θερμοπομπο και θα δεις πως θα κανεις παρτυ μολις βλεπεις 25αρια :P

επειδη κατι τετοιο συνεβη σε μενα. τωρα το αεριο το εχω στους 18,5 συνεχεια ανοιχτα σταθερη θερμοκρασια και μου φαινεται σαν να ειμαι βασιλιας ωρες ωρες χαχαχ

ακριβως το αναποδο.τις προηγουμενες μερες/βδομαδες που εκανε αρκετο κρυο το βραδυ επαιζε η θερμοκρασια στους 12 βαθμους.χωρις υπερβολη.οποτε αν βλεπω 17 απλα κανω παρτυ.αλλα ναι 25 αρια δεν θα τα αντεχα.το Fleece το εννοω για εξω οχι στο σπιτι.για να βαλω μπουφαν η θερμοκρασια θα πρεπει να πεσει πολυ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, poulinos said:

ακριβως το αναποδο.τις προηγουμενες μερες/βδομαδες που εκανε αρκετο κρυο το βραδυ επαιζε η θερμοκρασια στους 12 βαθμους.χωρις υπερβολη.οποτε αν βλεπω 17 απλα κανω παρτυ.αλλα ναι 25 αρια δεν θα τα αντεχα.το Fleece το εννοω για εξω οχι στο σπιτι.για να βαλω μπουφαν η θερμοκρασια θα πρεπει να πεσει πολυ......

Μιλάμε για θερμοκρασία εντός σπιτιού και σε φάση που αράζεις πχ καναπέ ώστε να μην ζεσταίνεσαι ήδη από σωματική εργασία...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 12 το λεω για θερμοκρασια εντος σπιτιου.οταν εξω ειχε 2-3 βαθμους μεσα ειχα 12 το βραδυ.οποτε οταν θα αναψει λιγο το καλοριφερ και θα φτασει 16-17-18 αναλογως τοτε απλα το θεωρω κορυφη.εχω συνηθισει σε τετοιες θερμοκρασιες γενικα.δεν αντεχω την ζεστη.και ανεφερα σαν παραδειγμα οτι μπουφαν δεν θα φορεσω ευκολα εκτος αν εχει πραγματι χαμηλη θερμοκρασια.το 12 πχ ΓΙΑ ΕΞΩ δεν ειναι καν λογος για μπουφαν

37 minutes ago, ThReSh said:

Μιλάμε για θερμοκρασία εντός σπιτιού και σε φάση που αράζεις πχ καναπέ ώστε να μην ζεσταίνεσαι ήδη από σωματική εργασία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...