Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lside είπε

το μήνα ή το δίμηνο? 

καθε διμηνο που εκδιδεται ο λογαριασμος

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο,

Όταν ανοίξαμε αρχικά τον λέβητα ο ρυθμιστής της θερμοκρασίας είχε ένα θέμα και δεν έδινε εντολή να ανάψει. Ήρθαν και μας τον αντικατέστησαν με καινούργιο. 

Τώρα παρατήρησα πως όταν ανάβω τη θέρμανση στους 22 (με θερμοκρασία χώρου 21) και ενώ του λέω να έχει θερμοκρασία νερού στα σώματα 50 ξαφνικά σκάω από τη ζέστη και βλέπω πως η θερμοκρασία νερού των σωμάτων είναι στους 70...

Ο λέβητας είναι συμπύκνωσης αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει αντιστάθμιση. Ωστόσο αν έχει αντιστάθμιση είναι λογικό το 70? Έξω δεν έχει κρύο.

Το μοντέλο είναι "daewoo dgb 250mes".

Έχει κανείς καμιά εξήγηση γι' αυτό πριν πάρω τον τεχνικό? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lside είπε

Κάτι τελευταίο,

Όταν ανοίξαμε αρχικά τον λέβητα ο ρυθμιστής της θερμοκρασίας είχε ένα θέμα και δεν έδινε εντολή να ανάψει. Ήρθαν και μας τον αντικατέστησαν με καινούργιο. 

Τώρα παρατήρησα πως όταν ανάβω τη θέρμανση στους 22 (με θερμοκρασία χώρου 21) και ενώ του λέω να έχει θερμοκρασία νερού στα σώματα 50 ξαφνικά σκάω από τη ζέστη και βλέπω πως η θερμοκρασία νερού των σωμάτων είναι στους 70...

Ο λέβητας είναι συμπύκνωσης αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει αντιστάθμιση. Ωστόσο αν έχει αντιστάθμιση είναι λογικό το 70? Έξω δεν έχει κρύο.

Το μοντέλο είναι "daewoo dgb 250mes".

Έχει κανείς καμιά εξήγηση γι' αυτό πριν πάρω τον τεχνικό? 

αν εχει αντισταθμιση θα εχεις ενα αισθητηριο μετρησης θερμοκρασιας με καλωδιακι που θα βγαινει απο τον λεβητα. Και σιγουρα δεν θα εχεις 70αρια. Τωρα εμενα λειτουργει στους 40-45.

Αν παντως δεν εχεις αντισταθμιση και του οριζεις 50 και αυτο παει 70 εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζει συνέχεια θερμοκρασία στα σώματα μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου...

Δεν με φοβίζει να έχει βλάβη με φοβίζει να λειτουργεί έτσι από τον κατασκευαστή και να μην αλλάζει αυτό.... 

Υπάρχει τέτοια περίπτωση σε λέβητα συμπύκνωσης  αγορασμένο το 2018?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λογικο ειναι να φτανει την θερμοκρασια στα σωματα που εσυ του οριζεις. και οχι να ανεβαζει μονο του μεχρι να φτασει την επιθυμητη θερμοκρασια δωματιου. Και αν δεις πως δεν την φτανει με θερμοκρασια νερου πχ στους 40 το ανεβαζεις στους 50. Δες με τον τεχνικο σου και το ενδεχομενο να εγκαταστησεις αντισταθμιση. Αλλιως πρεπει να δουλευουν τα σωματα με εξωτερικη 8 και αλλιως με εξωτερικη 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα,το ποσταρω εδω..

Συντομα και περιεκτικά,σε κοινόχρηστα που ήρθαν μαζεμενα Ιανουαριος-Ιουνιος 2018 ηταν 745 ευρω θερμανση αεριο και 7600 μοναδες.Οι μοναδες ειδα την προηγουμενη αποδειξη και ειναι οντως τοσες ομως μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι ειναι σπιτι 100 τετραγωνικων,ηρθαν κοινοχρηστα 844 ευρω και τα 745 ευρω ηταν θερμανση ενω αλλα διαμερισματα της πολυκατοικιας,αρκετα μεγαλυτερα γυρω στα 150 τμ ειχαν για το διαστημα αυτο το πολυ 300 ευρω...Μεγαλο νουμερο ειχε και ο διπλανος μου,600 ευρω αλλσ για σπιτι 157 τετραγωνικα!Πολυκατοικια του 1992,μονωση μηδεν αλλα αυτο ειναι πονεμενο θεμα, και ολα τα διαμερισματα με τα ιδια αρχικα κουφωματα του 1992.

Πως μπορώ να δω αν και που εχει βλαβη  και πού μπορώ να απευθυνθώ αν διαπιστωθει βλαβη για να μειωθει το ποσο ή να το διεκδικησω απο την ιδιοκτητρια?

Ξεχασα να αναφερω οτι πριν το Πασχα υπηρχε προβλημα,αναβαμε καποια διαμερισματα τα καλοριφερ,εριχνε μοναδες στον ατομικο πινακα σε κάποια  σπιτια και δεν ζεσταινοταν!Εγινε επισκευη,δεν γνωριζω τι αλλαξαν αλλα δουλευε μετα κανονικα..Απλα μου κανει τεραστια εντυπωση η διαφορα στο δικο μου σπιτι απο τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που γνωριζω και μπορω να σου πω ειναι να καλεσεις στην ΕΔΑ να ερθει καποιος να κανει λιτρομετρηση μηπως και τυχον εχεις διαρροη.

Αυτο εκανα και εγω. Αλλα δεν εφταιγε αυτο τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα τί ηταν τελικα;γενικοτερα εχει θεματα απο τοτε που μπηκε αεριο..περσι παλι κατι ειχε χαλασει και περναγε αερας νομιζω ή κατι τετοιο παντως ηταν πολυ μεγαλη η μετρηση μεν αλλα οχι το ποσό στο λογαριασμο..Φετος αναβαμε εριχνε μοναδες και δεν ζεσταινοταν..Το φτιαξαν το χρησιμοποιουσαμε ολοι και μου ρχεται 745€ για Γεναρη με Ιουνιο..δεν ξερω..εσενα τί ηταν τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos121 είπε

το μονο που γνωριζω και μπορω να σου πω ειναι να καλεσεις στην ΕΔΑ να ερθει καποιος να κανει λιτρομετρηση μηπως και τυχον εχεις διαρροη.

Αυτο εκανα και εγω. Αλλα δεν εφταιγε αυτο τελικα

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα στην μετρηση του αεριου ....

Οπως το διαβαζω..... αν υπαρχει προβλημα ειναι στην σωστη καταγραφη των ωρων χρησης εντος της πολυκατοικιας.

Τι εγινε nikos121   τελικα, πως πηγε η χρονια απο καταναλωση αεριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω ατομικό λέβητα αερίου σε 110τμ σπίτι και από μόνωση μόνο τα κουφώματα που είναι αλουμίνια με διπλά τζάμια, στους τοίχους τίποτα... Η αλήθεια είναι ότι ο μετρητής όταν ανάβω θέρμανση γράφει πολύ γρήγορα ενώ στο ζεστό νερό χρήσης πάνε αργά τα κυβικά. Ενδεικτικά από 1/3 που συνδέθηκα έχω πληρώσει 120 ευρώ. Για Μάρτιο-Απρίλιο 85 ευρώ και από  1/5 - 30/9 πλήρωσα 35 ευρώ για ζεστό νερό χρήσης.

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία παροχής αερίου καθώς πρέπει μέχρι την παρασκευή να επιλέξω; Δυαρι 60τμ στον 3ο όροφο 4οροφης οικοδομής με κουφώματα αλουμινίου.

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία παροχής αερίου καθώς πρέπει μέχρι την παρασκευή να επιλέξω; Δυαρι 60τμ στον 3ο όροφο 4οροφης οικοδομής με κουφώματα αλουμινίου.

Φυσικο αεριο αττικης εκτος αν ψαχνεσαι να γλυτωσεις 10€ το διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από μένα

Ατομικός Λέβητας αερίου καινούριος του 2018. Σπίτι 85 τμ με ενεργειακά κουφώματα πάλι του 2018 αλλά χωρίς μόνωση στους τοίχους (παλιά πολυκατοικία του 1990).  23/11-23/1 (Πολύ κρύα περίοδος) από τις 19.00 έως τις 9.00 (14 ώρες) την ήμερα ανοιχτό στους 21 χωρίς αντιστάθμιση (αν και έχω, βλακεία μου) άρα το νερό στους 70 μόνιμα έγραψε κατανάλωση 520 κυβικά (60 μέρες) ! Με λίγα λόγια 350 ευρώ! Φυσιολογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...