Προς το περιεχόμενο

Η εταιρεία VideoLAN λανσάρισε την έκδοση 3.0 του δημοφιλούς media player VLC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η έκδοση VLC 3.0.0 είναι η πρώτη έκδοση του branch “Vetinari”, που πήρε το όνομα της από τον Lord Vetinari, τον άρχοντα της πόλης-κράτους Ankh-Morpork από τη σειρά βιβλίων φαντασίας Discworld του Sir Terence David John Pratchett, περισσότερο γνωστού ως Terry Pratchett.

Η νέα έκδοση VLC 3.0 Vetinari είναι διαθέσιμη για όλες τις μεγάλες πλατφόρμες desktop και mobile, συμπεριλαμβανομένων των Windows για ARM, x86 και x64 συστήματα (Windows Store & UWP και Windows Phone), macOS, Linux, Android, Android TV, Chrome OS και Apple TV και iOS.

Ο ενδεχομένως δημοφιλέστερος media player που μπορεί και αναπαράγει τα πάντα έγινε ακόμα καλύτερος. Η νέα έκδοση 3.0 προσθέτει πολλά νέα χαρακτηριστικά και διορθώνει περισσότερα από 1500 bugs και μικροπροβλήματα.

Ο Jean-Baptiste Kempf, επικεφαλής developer και πρόεδρος της VideoLAN δήλωσε στο VentureBeat πως o “Vetinari” είναι “το αποτέλεσμα τουλάχιστον τριετούς εθελοντικής εργασίας” και πράγματι, η τελευταία μεγάλη αναβάθμιση του media player πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο του 2015.

carousel-3.0-360.jpg.867886dc3003ce53142e4d1f22e643ba.jpg

Όλες οι εκδόσεις του VLC 3.0 μοιράζονται μεγάλα τμήματα κώδικα, χάρη σε μία ιδιαίτερα σημαντική αλλαγή στο πυρήνα του media player εξηγεί ο Jean-Baptiste Kempf.

Ο media player τρέχει σε όλες τις εκδόσεις των Windows από τα XP και μετά, σε όλες τις εκδόσεις του macOS από το 10.7, όλες τις εκδόσεις του iOS από την 7η έκδοση, όλες τις εκδόσεις Android από το Gingerbread 2.3 και όλα τα Chromebooks με εγκατεστημένο το Google Play store.

carousel-3.0-4k.jpg.55bf4b276c24c78139eb1d9243b0e05f.jpg

Η έκδοση VLC 3.0 φέρνει τα παρακάτω νέα χαρακτηριστικά και βελτιώσεις στο δημοφιλή media player:

  • Υποστηρίζεται hardware decoding σε όλες τις πλατφόρμες για αναλύσεις HD και UHD των codecs H.264 και H.265, επιτρέποντας το 4K και 8K decoding με ελάχιστη κατανάλωση πόρων CPU.
  • Υποστηρίζεται 360-degree video και 3D audio
  • Υποστηρίζεται direct HDR (σε Windows 10) καθώς και HDR tone-mapping (σε άλλες πλατφόρμες)
  • Επιτρέπει το pass-through για codecs HD audio ώστε εξωτερικοί decoders HiFi να προσφέρουν καλύτερο ήχο
  • Επιτρέπει στους χρήστες να περιηγούνται σε τοπικά δικτυακά drives όπως SMB, SFTP, NFS κ.ά
  • Υποστηρίζει Chromecast (discovery και streaming)
  • Προσθέτει μία νέα μηχανή rendering για υπότιτλους, υποστηρίζονται ComplexTextLayout κ.ά
  • Το περιβάλλον χρήσης υποστηρίζει HiDPI σε Windows 10 και διαθέτει νέα APIs για το macOS
  • Υποστηρίζονται νέα formats και codecs συμπεριλαμβανομένων των WebVTT, TTML, HQX, CEA-708, Cineform κ.ά (επίσης προετοιμάζει την υποστήριξη AV1, τόσο decoding όσο και encoding) ενώ υποστηρίζει και Blu-Ray με Java μενού (BD-J)
  • Βελτιώνει την αυτονομία της μπαταρίας στο iOS

carousel-3.0-hdr.jpg.a5d64898a8aaf7c699b931bf8004335b.jpg

VentureBeat


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο media player των XP και δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να επιβαρύνω το σύστημα μου με ένα ακόμα άχρηστο πρόγραμμα.

hiuhiu.jpg.881789b02ea9e13ceaf3211ea33cee9f.jpg

  • Like 18
  • Thanks 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DimVavas είπε

Προσωπικά προτιμώ MPC.

Στο δικό μου σύστημα ο MPC μου παίζει smooth τα fullHD 60fps αρχεία μου, ενώ στον VLC κάνει σπασίματα.

Επιπλέον στον VLC δε μπορώ να παίξω bluray disks κι αναγκαστικά χρησιμοποιώ PowerDVD. Δε ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στη 3.

 

Υ.Γ. H Χ64 έκδοση του VLC δε μου κατεβαίνει προς το παρόν.

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Federer είπε

Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο media player των XP και δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να επιβαρύνω το σύστημα μου με ένα ακόμα άχρηστο πρόγραμμα.

hiuhiu.jpg.881789b02ea9e13ceaf3211ea33cee9f.jpg

Ειναι απίστευτο πώς κάποιος μπορεί σε ασχετο θέμα να μας κολλήσει και την απεριόριστη αγάπη του για τα Windowd XP. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να κάνει η VideoLAN ο MPC-HC παραμένει Ο καλύτερος Video Player σήμερα. Δεν έχω βρει κάτι που να μη μπορεί να κάνει τέλεια σε επίπεδο αναπαραγωγής videos - DVD - BluRay.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Federer είπε

Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο media player των XP και δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να επιβαρύνω το σύστημα μου με ένα ακόμα άχρηστο πρόγραμμα.

hiuhiu.jpg.881789b02ea9e13ceaf3211ea33cee9f.jpg

από ποιον αιώνα μας γράφεις?

15 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Ειναι απίστευτο πώς κάποιος μπορεί σε ασχετο θέμα να μας κολλήσει και την απεριόριστη αγάπη του για τα Windowd XP. 

και μεις αγαπάμε τα ΧΡ άλλα δεν κάνουμε έτσι δυστυχώς είναι μακρινό παρελθόν πλέον

Επεξ/σία από ziaba
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν 4Κ και 4Κ το bitrate μετράει και το σύστημά δε νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρολό εκεί το player

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτελους το φτιαξαν! Ειχα μια ολοκληρη σεζον x265 10 bit που κολλαγε ο ηχος δεν το επαιζε καθολου καλα(ενω ειχα αλλα ιδια αρχεια που τα επαιζε δεν ξερω γιατι αυτο οχι) και ειχα κατεβασει τον mpc ειδικα για αυτο. Τωρα παιζει κανονικα και στο vlc. Το x64 δεν το κατεβαζει ουτε σε εμενα προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ο καλύτερος αν είχε τις επιλογές για υπότιτλους όπως το BS γιατί εκτός του δεν ξέρουν όλοι πώς να βρίσκουν υπότιτλους, το πρόγραμμα λήψης του VLC είναι ΑΘΛΙΟ το λιγότερο και τις περισσότερες φορές βγάζει σφάλμα ότι δεν αποκρίνεται κτλ. Αν διορθώσουν αυτό, το έχω βάλει σε όλα τα PC 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, mourouzis2005 said:

Ειναι απίστευτο πώς κάποιος μπορεί σε ασχετο θέμα να μας κολλήσει και την απεριόριστη αγάπη του για τα Windowd XP. 

 

10 minutes ago, ziaba said:

από ποιον αιώνα μας γράφεις?

new.gif

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...