Προς το περιεχόμενο

Η εταιρεία VideoLAN λανσάρισε την έκδοση 3.0 του δημοφιλούς media player VLC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Federer είπε

Χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο media player των XP και δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να επιβαρύνω το σύστημα μου με ένα ακόμα άχρηστο πρόγραμμα.

hiuhiu.jpg.881789b02ea9e13ceaf3211ea33cee9f.jpg

Βάλ'τους σε τάξη Federer, δεν ξέρουν :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, coffeex είπε

Και με τον vlc μπορείς να βρεις υπότιτλους.. B)

Πολύ καλός αλλά

"v1.7.13, the latest, and probably the last release of our project…"

Δεν λέει και πολλά για τον MPC-HC. είναι opensource, και ήδη, αυτοί που βγάζουν τα K-lite codecs, έχουν πλασάρει κάμποσες εκδόσεις μετά από αυτήν την ανακοίνωση το καλοκαίρι.

Επίσης, players με madvr >>>>>>>> οτιδήποτε άλλο. Δεν υπάρχει σύγκριση. 

A και κάτι άλλο. Ωραίος πολύ και ο Potplayer, αλλα, δεν μου αρέσουν οι players που έρχονται τούμπανο με internal codecs. Μέχρι και DXVA έχει μέσα. 
Ναι καλο είναι εάν τον βάλεις και τέλος, αλλα αν θέλεις external codecs, είναι ένα μπάχαλο.

Επεξ/σία από ii_die_4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Konstantinos.27 είπε

παλιά άξιζε, πλέον είναι μαύρο χάλι, βαρύς και με ένα σωρό malware,bloatware,crapware κλπ κλπ.

την θέση του έχει πάρει ο pot player. Τσέκαρέ τον. από αυτούς που είχαν φτιάξει τον παλιό καλό kmplayer. είναι ελαφρύς, 64bit χωρίς διαφημίσεις-μπάρες και άλλες αηδίες. Δες και reviews αν θες αλλά τον kmp πέτα τον...χτες!

Υπάρχει τρόπος να μην εμφανιζεται καμια διαφημιση. Ημουν κι εγω ετοιμος να τον αντικαταστησω αλλα βρηκα αυτον τον τροπο για να μην υπαρχουν οι διαφημισεις και επειδη τον εχω συνηθισει τοσα χρονια, τον κραταω ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SkiLopSaRo είπε

Υπάρχει τρόπος να μην εμφανιζεται καμια διαφημιση. Ημουν κι εγω ετοιμος να τον αντικαταστησω αλλα βρηκα αυτον τον τροπο για να μην υπαρχουν οι διαφημισεις και επειδη τον εχω συνηθισει τοσα χρονια, τον κραταω ακομη.

όπως προανέφερα, δεν είναι μόνο οι διαφημίσεις, πάσχει απο χίλιες μεριές. δικαίωμά σου να τον κρατήσεις αλίμονο. Απλά από την οπτική μου δεν υπάρχει λόγος πλέον να χρησιμοποιεί κάποιος τον kmp αντί του potplayer! καθώς ο pot player είναι ίδιος με τον kmp (για όσους τον έχουν συνηθίσει) έχει όλα τα θετικά του και κανένα από τα αρνητικά του.

Δοκίμασέ τον τουλάχιστον και μετά πάρε την δική σου απόφαση. (και κάτι μου λέει ότι δεν θα θες να γυρίσεις πίσω).

Επεξ/σία από Konstantinos.27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Και με τον vlc μπορείς να βρεις υπότιτλους.. B)

Πολύ καλός αλλά

"v1.7.13, the latest, and probably the last release of our project…"

Ναι, αλλά...υπάρχει κι αυτός...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PCharon είπε

Στο δικό μου σύστημα ο MPC μου παίζει smooth τα fullHD 60fps αρχεία μου, ενώ στον VLC κάνει σπασίματα.

Επιπλέον στον VLC δε μπορώ να παίξω bluray disks κι αναγκαστικά χρησιμοποιώ PowerDVD. Δε ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στη 3.

Υ.Γ. H Χ64 έκδοση του VLC δε μου κατεβαίνει προς το παρόν.

Φίλε κατέβασε πακέτο με codecs ώστε ο player που γουστάρεις να παίζει τα πάντα. Power DVD έχω να δουλέψω χρόνια. Κατέβασε πακέτο με codecs τον: K Lite MEGA Codec Pack που θα τον βρεις εδώ: https://www.codecguide.com/download_kl.htm

Επεξ/σία από Berserk_GR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός ο VLC, όχι ομως τέλειος και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν τα πάει τόσο καλά πχ κάνει κακό de-interlace (σε interlaced videos) και όχι "ομαλό" (smooth) play σε κάποια format ή κάποιες περιπτώσεις αυτών πχ σε σχέση με το εγγενή media player των windows ή άλλους.

 

Οπότε σίγουρα απαραίτητος σε κάθε εγκατάσταση αλλά όχι πρώτη επιλογή σε όλα τα multimedia format (πχ σε mp3 είναι πολύ αργός να ανοίξει να παίξει ένα τραγουδάκι και έτσι δεν αξίζει, καλύτερα ο παλιός winamp που ανοίγει και παίζει σε DT χρόνο το τραγούδι). 

 

Βέβαια ο VLC δεν είναι μόνο player και αυτό οι περισσότεροι το αγνοούν ή δεν το χρησιμοποιούν (πχ είναι εξαιρετικός media converter, capture app κτλ)

 

Την έκδοση 3 μένει να την δούμε πόσο μπροστά τον πήγε ή αν είναι κάτι "χλιαρό".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή το κόλλημα με τον vlc ότι τάχα είναι ο καλύτερος player είναι του τύπου "τα ιταλικά αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα στα ηλεκτρικά", δηλαδή απλά μια ξεπερασμένη αντίληψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Damachi είπε

Τελευταία ο Vlc μου κολλούσε και lagαρε να ανοίξει σε βαθμό που καθαρισα cache και άρχισα να ψάχνω για adware ...

Ναι βέβαια, ξέχασες να αναφέρεις ότι υπάρχει και η πιθανότητα να κάνουν mining κρυφά χρησιμοποιώντας τους πόρους από το pc σου.

Μα τι στο καλό σας έχει πιάσει όλους; Ένας από τους καλύτερους players που κυκλοφορεί με σημαντική αναβάθμιση και εσείς παραπληροφορείτε τον κόσμο με άχρηστα codec packs, screenshots από το μεσαίωνα,adware κτλ. Αν είναι δυνατόν.

Εύγε στους devs και τη Videolan, αγαπάμε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Θα ήταν ο καλύτερος αν είχε τις επιλογές για υπότιτλους όπως το BS γιατί εκτός του δεν ξέρουν όλοι πώς να βρίσκουν υπότιτλους, το πρόγραμμα λήψης του VLC είναι ΑΘΛΙΟ το λιγότερο και τις περισσότερες φορές βγάζει σφάλμα ότι δεν αποκρίνεται κτλ. Αν διορθώσουν αυτό, το έχω βάλει σε όλα τα PC 

Ακριβως το ιδιο θελω και εγω . Ανοιγω τα βιντεο με ΒS player  για  να κατεβασω υποτιτλους και μετα τα παιζω με VLC που εχει καλυτερη εικονα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...