Προς το περιεχόμενο

Μόλυνση αμερικανικών και βρετανικών ιστοσελίδων για την "εξόρυξη" κρυπτονομισμάτων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιάδες ιστοσελίδες, στις οποίες περιλαμβάνονται ιστοσελίδες αμερικανικών και βρετανικών κρατικών υπηρεσιών, προσβλήθηκαν για αρκετές ώρες την προηγούμενη Κυριακή από κώδικα, μέσω του οποίου οι browser κρυφά «εξορύσσουν» εικονικά νομίσματα, εν αγνοία των επισκεπτών.

Η αποκάλυψη έγινε από την ιστοσελίδα The Register, σύμφωνα με την οποία περισσότερα από 4.200 sites «μολύνθηκαν» με μία κακόβουλη έκδοση του Browsealoud, ενός γνωστού εργαλείου το οποίο διαβάζει τις ιστοσελίδες για άτομα με προβλήματα όρασης και δημιουργήθηκε από τη βρετανική εταιρεία λογισμικού Texthelp.

Πλήθος δημοσιευμάτων κατά τον τελευταίο καιρό δείχνουν έξαρση των κυβερνοεπιθέσεων με σκοπό την «εξόρυξη» κρυπτονομισμάτων για λογαριασμό χάκερ. Αυτή η μορφή hacking εντάθηκε τους τελευταίους μήνες, καθώς εκτοξεύθηκε η αξία του bitcoin και άλλων κρυπτονομισμάτων.

Μέσω της κακόβουλης παραλλαγής του Browsealoud, εμφυτεύθηκε λογισμικό για «εξόρυξη» του ψηφιακού νομίσματος Monero. Το λογισμικό «έτρεχε» στους υπολογιστές που επισκέπτονταν τις συγκεκριμένες ιστοσελίδες, αποδίδοντας έτσι κέρδη τους χάκερ που βρίσκονταν πίσω από την επίθεση.

Η Texthelp δήλωσε στο The Register ότι αναγκάστηκε να απενεργοποιήσει το Browsealoud, για όσην ώρα η ομάδα των προγραμματιστών της εργαζόταν για την επίλυση του προβλήματος.

Reuters


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι στο "παιχνιδι" εχουν μπει μεγαλοι παικτες αλλα και κακοβουλα υπογεια στοιχεια οποτε λογικα εχει τελειωσει η φαση για τους καλοπροεραιτους ιδιωτες που αγοραζουν mining συστηματακια για μερικες χιλιαδες ευρω.

Εχω ξαναγραψει σε παλαιοτερο ποστ οτι η υποθεση βρωμαει χειροτερα απο βοθρο αλλα καποιοι συναδελφοι πρωτοποροι με ανατρεπτικες ιδεες διαφωνουν καθετα.

Φανταζομαι σε καποιο τραπεζι καπου στην Νεα Υορκη η σε αλλο κεντρο αποφασεων ενας υποτακτικος να ρωτα καποιον τυπου Σωρος "και με τα κρυπτονομισματα τι θα γινει?" και αυτος να απαντα καπνιζοντας το πουρο του και πινοντας το μπραντυ του  "ασε λιγο ακομα τους ηλιθιους , εχει λεφτα η υποθεση..."

Η παραδοσιακη λογικη λεει οτι επενδυω καπου που τα χρηματα μου προστατευονται! Ειτε απο νομους , ειτε απο τα ενεργητικα στοιχεια που εχει μια επιχειρηση, ειτε απο κατι αλλο. Πριν απο καποιο χρονο οι περιφημες αγορες επένδυαν με αρνητικο επιτοκιο αλλα με 100% σιγουρια. Αυτοι ειναι χαζοι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γνωστό Ελληνικό site με ταινίες πάει τον CPU 100% αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Δεν ξέρω αν είναι αυτό ή κάτι άλλο.

Καρτα γραφικων δεν ζηταει η εξορυξη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι καινούργιες αυτές οι επιθέσεις, θυμάμαι είχα φάει ένα malware πριν χρόνια και άκουγες την κάρτα να γκαζώνει ενώ ο υπολογιστής δέν έκανε κάτι,επίσης εκατομμύρια συσκευές android είχαν χακαριστεί πρόσφατα για την εξορυξη monero, υποθέτω ότι θα είναι πολύ επικερδές , η απορία όμως που έχω μιάς και μιλάμε για blockchain είναι γιατί δέν τους πιάνουν αφού μπορείς να βρείς που πάνε τα κέρδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γνωστό Ελληνικό site με ταινίες πάει τον CPU 100% αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Δεν ξέρω αν είναι αυτό ή κάτι άλλο.

Αν ενοεις ταινιες ονλαιν το εχω προσέξει και εγω αλλα σε ελενχους που εκανα περασε κανονικα οποτε κατι αλλο πρέπει να πιέζεται με το εν λόγω σαιτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα τι πανάρχαιους browsers και antivirus χρησιμοποιεί η πλειοψηφία και δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα αυτό το φαινόμενο, το οποίο μόνο καινούριο δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Εχω την εντυπωση οτι στο "παιχνιδι" εχουν μπει μεγαλοι παικτες αλλα και κακοβουλα υπογεια στοιχεια οποτε λογικα εχει τελειωσει η φαση για τους καλοπροεραιτους ιδιωτες που αγοραζουν mining συστηματακια για μερικες χιλιαδες ευρω.

Εχω ξαναγραψει σε παλαιοτερο ποστ οτι η υποθεση βρωμαει χειροτερα απο βοθρο αλλα καποιοι συναδελφοι πρωτοποροι με ανατρεπτικες ιδεες διαφωνουν καθετα.

Φανταζομαι σε καποιο τραπεζι καπου στην Νεα Υορκη η σε αλλο κεντρο αποφασεων ενας υποτακτικος να ρωτα καποιον τυπου Σωρος "και με τα κρυπτονομισματα τι θα γινει?" και αυτος να απαντα καπνιζοντας το πουρο του και πινοντας το μπραντυ του  "ασε λιγο ακομα τους ηλιθιους , εχει λεφτα η υποθεση..."

Η παραδοσιακη λογικη λεει οτι επενδυω καπου που τα χρηματα μου προστατευονται! Ειτε απο νομους , ειτε απο τα ενεργητικα στοιχεια που εχει μια επιχειρηση, ειτε απο κατι αλλο. Πριν απο καποιο χρονο οι περιφημες αγορες επένδυαν με αρνητικο επιτοκιο αλλα με 100% σιγουρια. Αυτοι ειναι χαζοι?

Πώς γίνεται να μήν το βλέπουν πές μου.. και δεν λέμε οτι κάποιοι δεν έβγαλαν λεφτα ή οτι ήταν πράγματι ευκαιρία αλλα δεν γίνετε να λένε οτι έιναι το μέλλον αυτή η πατάτα... οι καρχαρίες αγόρασαν χαμηλά.. έδωσαν τροφή στις ειδήσεις όλου του κόσμου να το διαφημίσουν να τρέξει ο βλαξ να αγοράσει στα 20κ πριν 1 μήνα όπως και έγινε και αφού βγάλανε τα δις κάποιοι το ξαναέριξαν στα 6κ για να τα ξανααγοράσουνε απο αυτούς που τους τα είχαν πουλήσει για 20κ. και πάλι απο την αρχή τώρα ανύφορο. ποιο έυκολο και απο το να κλέβεις απο παιδάκι 5 χρονων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Γνωστό Ελληνικό site με ταινίες πάει τον CPU 100% αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Δεν ξέρω αν είναι αυτό ή κάτι άλλο.

Γιατί δεν κάνεις καταγγελία στον 4ψήφιο της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...