Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Muffinman είπε

ναι μπορει να γινει "πολεμος" αλλα θυμαμαι και απο την κριμαια που δεν μας επηρεασε.

το τουιτ του μεντμεντεφ,

επισης ηρθαν? ερχονται? και κατι καραβια απο αμερικη με αεριο για να βοηθησουν την κατασταση.

εχω χαμηλες καταναλωσεις και παιρνω το ρισκο με το zero,

αν περιμενα να ζεσταθω με ρευμα θα ημουν ηδη ΔΕΗ με 0,11. Οσον αφορα τη χονδρικη αναφερει τον AΔMHE, οπου οι τιμες ειναι υψηλοτερες απο αυτες που δινει η ΔΕΗ. Για τις επιδοτησεις θα δειξει τι ψαρια πιανει και αυτη αλλα να σου πω, ημουν στον ΗΡΩΝ και χρεωνε ρητρα απο το 19 σε καποιους λογαριασμους, αλλα και παλι που το ειχα υπολογισει εβγαινε φθηνοτερος απο τη δεη.

Τωρα οσον αφορα το μαρκετινγκ που λες, δεν το γνωριζω ακριβως αλλα ρε φιλε δεν τους φταιει και κανεις αν εμπιστευονται τον καθενα που τους παιρνει τηλεφωνο. μου θυμιζει εποχες διακοποδανειο φαση.. εμενα παντως με συγκριτικο με προηγουμενο λογαριασμο που το πλασαραν.

..."τα της Κριμαίας" είναι αρχαία ιστορία. Ο (ενεργειακός) κόσμος άλλαξε εδώ και κάτι (λίγα χρόνια) : μια τα πρόστιμα για CO2 ("κλιματική αλλαγή), μια το πέρασμα σε ΑΠΕ (που δεν κάναμε εμείς), μια η πρόβλεψη για large-scale αποθηκευτικές επενδύσεις των ΑΠΕ (αυτές κι αν δεν τις κάναμε), καπάκι Covid που τα έχει κάνει νιμού σε πλανητικό επίπεδο (παραγωγή/διάθεση/ζήτηση). ΔΕΝ είναι "ένα" το πρόβλημα, είναι πολυπαραγοντικό (βάλε μέσα και την σχετική "πετρελαϊκή κρίση" που ΕΠΙΣΗΣ διανύουμε, και μάλιστα καιρό τώρα). Για να μην μιλήσω για τα παιχνίδια οικονομικής (αλλά και γεωπολιτικής) στατηγικής που παίζονται (πχ NordStream2), από ΠΟΛΛΟΥΣ παίκτες. ΔΕΝ είναι ότι απλά ο Πούτιν θα κάνει πόλεμο "με νύφες και μ' αγγόνια" - είναι το ότι ΚΑΘΕ παράγοντας της εξίσωσης που πάει στραβά, κάνει την ζυγαριά να γέρνει (όσο εμείς τον,,,παίρνουμε) προς το χειρότερο. Ζούμε από κάθε άποψη πολύ ζόρικες μέρες της ανθρώπινης ιστορίας την τελευταία 5ετία, και κάθε στραβή εκτός του ότι έχει επιπτώσεις που κάνουν χρόνια να φανούν μπροστά, είναι ισχυρός κλυδωνισμός σε ένα πολύ νύχτα φτιαγμένο οικοδόμημα.

...το τουίτ του "αντ' αυτού", δεν το ανέφερα σαν επιχείρημα ώστε να πείσω για κάτι. Και προφανώς έχει κι ο ίδιος τους λόγους του για αυτό που τουίταρε - όχι απαραίτητα συνδεδεμένους με το τί ακριβώς ΘΑ γίνει. ΕΙΝΑΙ όμως τέρμα ενδεικτικό της γενικής κατάστασης, που πράγματι δεν απέχει και πολύ από ένα πιθανό σύντομο μέλλον. Με άλλα λόγια : τίποτα καλό/πραγματικά θετικό/ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ενθαρρυντικό δεν υπάρχει αναφορικά με "το βάθος του τούνελ". Κι όσο δεν φυτρώνουν πετρελαιόδεντρα και το φυσικό αέριο δεν εξορύσσεται με ευχολόγια και δεν μεταφέρεται μέσω οπτικών ινών και δορυφόρων, δεν μας πολυβλέπω καλά...(Hell, όταν πήρα χαμπάρι όλο αυτό το τουρλουμπούκι τέλος Νοέμβρη και είπα να γκουγκλάρω τί παιζόταν λίγους μήνες νωρίτερα που η χώρα καιγόταν και "κανείς" δεν είχε την προσοχή στραμμένη στην κούρσα του ρεύματος, έπεσα πάνω σε άρθρα που "οι γνωρίζοντες" γκρινιάζανε ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ "μα τί θα γίνει με αυτή την άνοδο των τιμών,,,,,άντε να πέσει να τελειώνουμε - γιατί ΘΑ ΠΕΣΕΙ, τί θα κάνει, θα,,,ανεβαίνει κι άλλο...;",,,,,,,,και φτάσαμε σε 2 μόλις μήνες μετά, το "130" του Σεπτέμβρη να έχει,,,,διπλασιαστεί και να είμαστε σε φάση "άντε,,,,καλοφόρετο το νέο μας αγγούρι". Θέλω να πω, καλή η αισοδοξία, αλλά ούτε τρώγεται, ούτε καν καίγεται. Και μέχρι στιγμής, κάθε "λογική" και "αισόδοξη" πρόβλεψη, την πήρε τελικά το Ευρηκα...Χα, μόλις θυμήθηκα και κάποιον εδώ στο φόρουμ, που κατά Αύγουστο  μεριά "προέβλεπε" πτώση τιμών το φθινόπωρο και δήλωνε πως προτιμούσε να μείνει σε κυμαινόμενο, για να μην πάει από τότε σε σταθερό και την,,,πατήσει....Πολύ θα ήθελα να τον έβλεπα από καμμιά μεριά να κάνει σπριντ τέλος Νοέμβρη, να προλάβει τα σταθερά της ΔΕΗ με τις τότε τιμές...Εκτός κι αν τελικά ήταν τόσο νταηχάρντης, ΕΜΕΙΝΕ σε ρητροπρόγραμμα, και δεν πρόλαβε να τον δει το '22 λόγω καρδιοεγκεφαλικού με την εκκαθάριση 4μήνου...)

...αν πάντως ήθελες να ζεσταθείς με ρεύμα, δεν θα έπρεπε να πήγαινες στο Γ1 (που ΔΕΝ είναι 0,11, αλλά ακόμη ΚΑΙ με τις επιδοτήσεις, βγαίνει - για 3-4 ΜWh που είναι μια μέση κατανάλωση "ζεστάματος με ρεύμα", γύρω στα 0,23), αλλά σε σταθερό ΔΕΗ με ~0,17. Τις δε επιδοτήσεις, είναι η ΜΟΝΗ (λογικό, για διάφορους λόγους) που από την αρχή, όχι μόνο τις επέδωσε σωστά, αλλά έδωσε ΚΑΙ δική της, "ρητροεπιδότηση", για τις επόμενες 300kWh (δηλαδή συνολική κάλυψη, 600kWh/μήνα, μαζί με την κρατική. Και γενικά, από καλοκαίρι κι εντεύθεν, "μόνο ΔΕΗ" (ασυζητητί για νέα συμβόλαια, αλλά όχι μόνο). Και το λέω ενώ δεν έχω καν παροχή στην ΔΕΗ (για κάποιους λόγους που όμως είναι προσωπικοί - ας πούμε "δεν μπόρεσα να πάω όταν έπρεπε"). Μέχρι το καλοκαίρι του '21, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ σε εναλλακτικό. Ε έκτοτε, τούμπα τα πράγματα.

...τα προηγούμενα εντάξει, αλλά με το τελευταίο με χάλασες : τί πα' να πει "ποιος τους φταίει". Ξέρεις κανέναν να ξέρει να "διαβάζει" ΕΣΤΩ, λογαριασμό ρεύματος...; Πόσο μάλλον να υπογράφει συμβόλαια (....ειδικά αν μιλάμε για ηλικιωμένους - σε μια χώρα υπεργήρων δε). Κανονικά πρέπει να μαζευτούμε μερικές χιλιάδες να τους πάμε ("όλους αυτούς" σε καμμιά Χάγη). Ειναι σχεδόν σαν να λες "φταίει το πρεζάκι που αγοράζει, κι όχι ο έμπορος που πουλάει"...(...άλλες οι ευθύνες του ζακιού για την παρτη του - άλλες του εμπόρου για την κοινωνία όλη). Δεκτό το εμπόριο, αλλά πρέπει να υπαρχει και μία ΣΤΟΧΕΙΩΔΗΣ "ηθική". Αλλά εδώ πλέον δεν υπάρχει ΚΑΝ κρατική περέμβαση (ούτε σαν έννοια), οπότε τί να λέμε - οπότε τουλάχιστον ας κράζουμε ιδιωτικά...(...και για τις "συγκρίσεις" μεταξύ λογαριασμών : η πλειονότητα, πωλητών ΚΑΙ "προγραμμάτων σύγκρισης", τεχνηέντως όλο και κάτι θα ξεχάσουν να τονίσουν : είτε αυτό είναι πάγιο, είτε,,,"ειδική συνδρομή", είτε ΕΣΤΩ αβάσταχτα ποσά ποινής αποχώρησης/χρονικής δέσμευσης...).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

για πες τι δεν καταλαβαίνεις , βοηθά στο να κάνω edit να είναι πιο κατανοητό

δεν καταλαβαινω τι βλεπω και πως υπολογιζεται. 
πχ εγω τωρα πληρωνω 0,06590 την κιλοβατορα και αναλογα την αγορα  αυξανεται στα 0,30 ?
ενω στην δεη 0,18 για 12 μηνες ?
ειμαι λιγο ασχετος δεν το εχω ψαξει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

πχ εγω τωρα πληρωνω 0,06590 την κιλοβατορα και αναλογα την αγορα  αυξανεται στα 0,30 ?

ναι , αυτό το διάστημα

9 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

ενω στην δεη 0,18 για 12 μηνες ?

για 6 βάσει νομοθεσίας , βέβαια αν αλλάξει τιμές μετά το 6μηνο φεύγεις αζημίως

__________________________

στους λογαριασμούς που ανέβασες υπάρχει στο πεδίο Γ μια έξτρα χρέωση , έσβησες και τις φωτό και δε θυμάμαι πως τη βαπτίζει ο Ηρών

πλέον είναι +0,23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αυτό το διάστημα

για 6 βάσει νομοθεσίας , βέβαια αν αλλάξει τιμές μετά το 6μηνο φεύγεις αζημίως

__________________________

στους λογαριασμούς που ανέβασες υπάρχει στο πεδίο Γ μια έξτρα χρέωση , έσβησες και τις φωτό και δε θυμάμαι πως τη βαπτίζει ο Ηρών

πλέον είναι +0,23

 εδω λες ? https://ibb.co/RjLB241

 

το 0,23 ειναι απο καποιες κιλοβατορες και πανω η εξτρα στα 0.65 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

εδω λες ?

ναι , στο πεδίο Γ βλέπεις "Αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς" 0,16442

πλέον είναι 0,23

6 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

το 0,23 ειναι απο καποιες κιλοβατορες και πανω η εξτρα στα 0.65 ?

σε όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κοράκιε, σε ευχαριστώ!
Έχω Κομμωτήριο με ετήσια κατανάλωση 5.000 κιλοβατώρες.
Θα κάνω αίτηση στο NRG Fixed Business1.
Mε τις ισχύουσες Ρήτρες Αναπροσαρμογής μου βγαίνει όφελος περίπου 600€/έτος συγκριτικά με το Elpedison Electricity Business 1 που είμαι τώρα. Αν και νομίζω πως υπάρχει μία μικρή παγίδα. Κάτω κάτω γράφει:

  • Μηδενική εγγύηση με πάγια εντολή ή Εκπτώσεις Συνέπειας (BONUS TIME)

    Σαν να λέει δηλαδή πως είτε το 20% έκπτωσης θα έχεις είτε την μηδενική εγγύηση μέσω Πάγιας εντολής.
    Αλλά όχι και τα 2 μαζί. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.
     

Screenshot_3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Αν και νομίζω πως υπάρχει μία μικρή παγίδα.

ίσως εννοεί οτι με συνεχόμενη συνέπεια επιστρέφεται η εγγύηση ή κάποιο ποσοστό της, κάποιες εταιρίες το εφαρμόζουν , εννοείται στέλνεις γραπτώς ερώτημα για γραπτή απάντηση του τι εννοεί ακριβώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατάλαβα τι εννοεί! Αφορά αποκλειστικά την εγγύηση. Και σου λέει πως είτε δεν θα πληρώσεις καθόλου εγγύηση με Πάγια εντολή είτε θα έχεις εκπτώσεις συνέπειας αν κάνεις τα παρακάτω. Όλα κομπλέ λοιπόν!

Στην nrg επιβραβεύουμε τη σταθερή και συνεπή σχέση με τους πελάτες μας. Έτσι, εάν είστε συνεπής πελάτης με το πρόγραμμα Επιβράβευσης BONUS TIME, σας επιστρέφουμε έως και 30% της εγγύησης που μας έχετε καταβάλλει! Αρκεί να:

  • Εξοφλήσετε τους 6 πρώτους λογαριασμούς, από την έναρξη της συνεργασίας μας έως την ημερομηνία λήξης και θα κερδίσετε 20% επιστροφή στην εγγύησή σας!
  • Εξοφλήσετε τους 12 πρώτους λογαριασμούς σας, από την έναρξη της συνεργασίας μας έως την ημερομηνία λήξης και θα κερδίσετε 30% επιστροφή στην εγγύησή σας!

Σε περίπτωση που επιλέξετε την εξόφληση των λογαριασμών σας με πάγια εντολή, η εγγύηση είναι μηδενική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι? Παρατηρώ στο Excel πως αναφέρεται η Κρατική Επιδότηση μόνο στα προγράμματα με Ρήτρα Αναπροσαρμογής.
Τα Oικιακά Fixed ή τα Επαγγελματικά Fixed, δεν δικαιούνται Κρατική Επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδότηση παρέχεται υποχρεωτικά με τους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας, εφόσον αυτοί περιλαμβάνουν χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής, σχετιζόμενη με την χονδρεμπορική τιμή αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

Άρα τα Fixed, δεν έχουν. Μάλιστα...Αλλάζει το πράμα εδώ τώρα. Πρέπει να κάνω νέους υπολογισμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Άρα τα Fixed, δεν έχουν. Μάλιστα...Αλλάζει το πράμα εδώ τώρα. Πρέπει να κάνω νέους υπολογισμούς....

στο excel για επαγγελματικά δεν υπολογίζω στα σταθερά την επιδότηση 0,065 , το καταλαβαίνεις αν τη μηδενίσεις δε θα σου αλλάξει τελική τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις νέες διορθώσεις που έκανα, μου βγαίνει καθαρό όφελος 271€/έτος υπέρ της NRG συγκριτικά με Elpedison.
Kαι πάλι όφελος. Προς ώρας βέβαια. Διοτί αν αρχίσει και δεν εφαρμόζεται Ρήτρα μελλοντικά (σε περίπτωση αποκλιμάκωσης του χονδρεμπορικού κόστους ενέργειας), δεν θα με συμφέρει το δικό μου!
Αλλά από την άλλη, αν αρχίσει να μην εφαρμόζεται Ρήτρα μελλοντικά, θα κοπεί παράλληλα και η επιδότηση απο το κράτος. Οπότε πάλι θα έρχεται μία η άλλη.

Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να έχω πάρει τις σωστές αποφάσεις:

1) Στο Πατρικό μου, με κατανάλωση 400 kWh/Μήνα, που δικαιούται επιδότησης, επέλεξα το MyHomeOnline της ΔΕΗ.

2) Στο νέο μου Σπίτι, με κατανάλωση 200 kWh/Μήνα, που δεν δικαιούται επιδότησης (μη κύρια κατοικία) επέλεξα ξανά το MyHomeOnline της ΔΕΗ.

3) Στο Κομμωτήριό μου, με κατανάλωση 400 kWh/Μήνα,  επέλεξα το NRG Fixed Business1 και άρα δεν θα λαμβάνω επιδότηση.

Ευχαριστούμε πολύ Κοράκιε για τα φώτα σου!!!

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Ευχαριστούμε πολύ Κοράκιε για τα φώτα σου!!!

τουλάχιστον κάθισες και το έψαξες (σε αντίθεση με τους περισσότερους)

βασικά για το πατρικό (αν είναι ιδιόκτητο) βάλε και νυχτερινό

στο νέο , οκ , μικρή η κατανάλωση , αλλά τα 42€ εφάπαξ , σε βάθος χρόνου αξίζει (αν είναι ιδιόκτητο)

17 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

αν αρχίσει και δεν εφαρμόζεται Ρήτρα μελλοντικά (σε περίπτωση αποκλιμάκωσης του χονδρεμπορικού κόστους ενέργειας), δεν θα με συμφέρει το δικό μου!

φεύγεις και αφήνεις και μπουρμπουάρ αν πέσει η χοντρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

για 6 βάσει νομοθεσίας , βέβαια αν αλλάξει τιμές μετά το 6μηνο φεύγεις αζημίως

 

Άρα πως η ΔΕΗ χρεώνει 18 fix ; θέλω να πω αν "βγαίνει" η ΔΕΗ με 18 λεπτα τότε οι άλλοι που κοτσάρουν συνολικά πχ 30 με αναπροσαρμογή βγάζουν απλά κέρδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...