Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, korakios είπε

συνεπής στην έκδοση λογαριασμών , καλές ηλεκτρονικές υπηρεσίες , είχε άψογο chat αλλά μου φαίνεται τώρα δε λειτουργεί (εκτός αν με κάνανε block 😁)

μάλλον όσοι συμπληρώσαμε 6μηνο απο την υπογραφή θα μας αλλάξουν πρόγραμμα , αν και είναι πλέον σίγουρο οτι στο 6μηνο θα ξεκινήσουν ρήτρες

Βασικά μέχρι να πουληθεί και να ολοκληρωθεί η συγχώνευση έχουμε ακόμα δρόμο

Korakie εγω συμπληρωσα 6μηνο κ δεν με ενηνερωσανε για καποια αλλαγη τιμων....πραγμα που αν δεν κανω λαθος σημαινει οτι μεχρι να το κανουν,ο επομενος λογαριασμος θα ερθει με τα τωρινα δεδομενα....ισως αν δεν παει καλα η εταιρεια,την εχουν κοπανησει πολλοι απο εκει μεσα κ δεν ασχολειται κανεις....η εφαρμογη τους εν τω μεταξυ μετα την αναβαθμιση ειναι χαλια...ειδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την επιδότηση ποτέ την λαμβάνεις?

Πάντως έβαλα στην δεύτερη καρτέλα στα προγράμματα με ρήτρα για να συγκρίνω το δικό μου.

Έβαλα ετήσια κατανάλωση 4339

Απο 1742 , 1401 , 1,196 αντίστοιχα. 

Και μου βγάζει το φτηνότερο 742 με επιδότηση? Αλλά εγώ αν υπολογίσω τους 3 εκαθαραστικους έχω πληρώσει 450 .

Το κοιτάω καλα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Άρα πως η ΔΕΗ χρεώνει 18 fix ; θέλω να πω αν "βγαίνει" η ΔΕΗ με 18 λεπτα τότε οι άλλοι που κοτσάρουν συνολικά πχ 30 με αναπροσαρμογή βγάζουν απλά κέρδος; 

Η ΔΕΗ μπαίνει σίγουρα μέσα. Από τον Οκτώβριο και μετά το κόστος χονδρικής για την χαμηλή τάση μαζί με τις απώλειες του δικτύου είναι σταθερά πάνω 250€/MWh, αρκετά υψηλότερό από το 180 (πόσο μάλλον από το 130 που είναι το νυκτερινό). Προφανώς προσβλέπει ότι κάποια στιγμή από την άνοιξη και μετά θα εξομαλυνθεί η κατάσταση και με τη δέσμευση των 12 μηνών, ότι χάσει την αρχική περίοδο, θα το πάρει πίσω. Τώρα αν θα γίνει κάτι τέτοιο με τον πόλεμο στην Ουκρανία, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Πάντως έβαλα στην δεύτερη καρτέλα στα προγράμματα με ρήτρα για να συγκρίνω το δικό μου.

Έβαλα ετήσια κατανάλωση 4339

Απο 1742 , 1401 , 1,196 αντίστοιχα.

ΤΕΑ, ΛΠ, αποκλίσεις έβαλες?

3 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Και μου βγάζει το φτηνότερο 742 με επιδότηση? Αλλά εγώ αν υπολογίσω τους 3 εκαθαραστικους έχω πληρώσει 450 .

Το κοιτάω καλα ?

όχι , άλλες τότε οι επιδοτήσεις , άλλες τιμές η ΤΕΑ, ΛΠ, αποκλίσεις είχαν τότε , άλλες τώρα και άλλες έρχονται

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Κανε τις προτασεις σου.....

φουλ άνοιγμα λιγνιτικών (και πυρηνικών στην Ευρώπη) , άμεση επίσπευση του EAST MED , ξεκίνημα σταθμών βιομεθανίου και κατασκευή   υδροηλεκτρικών για αποθήκευση ενέργειας απο ΑΠΕ

Spoiler

και όχι οτι θα φέρει αποτέλεσμα , αλλά άμεσος έλεγχος και παρακολούθηση των δις που φάγανε για ΑΠΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

φουλ άνοιγμα λιγνιτικών (και πυρηνικών στην Ευρώπη) , άμεση επίσπευση του EAST MED , ξεκίνημα σταθμών βιομεθανίου και κατασκευή   υδροηλεκτρικών για αποθήκευση ενέργειας απο ΑΠΕ

  Απόκρυψη περιεχομένων

και όχι οτι θα φέρει αποτέλεσμα , αλλά άμεσος έλεγχος και παρακολούθηση των δις που φάγανε για ΑΠΕ

Και σομπουλες στα σπιτια.:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Και σομπουλες στα σπιτια.:X

ήδη έχω , δεν το σκέφτηκα , βέβαια και τα ξύλα θα πάνε τέρμα , εντύπωση μου κάνει πως δεν έκανε ντου χειμωνιάτικα να τον φάμε καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν μπορείς να τον πληρώσεις, η καλύτερη επιλογή είναι να το κάνεις. Δεν έχει άλλωστε σχέση με την (όποια πιθανή) απόφαση της ΡΑΕ : ΑΝ σε δικαιώσουν, θα έχεις λαμβάνειν (...χωρίς να είναι βέβαια σίγουρο ότι ΘΑ το κάνει η Watt......) . Από την άλλη, δικαιωθείς/δεν δικαιωθείς (μπορεί να πάρει και μήνες, ή γιατί όχι, και χρόνια), η Watt ΔΥΝΑΤΑΙ να ζητήσει διακοπή ηλεκτροδότησης (κι ας έχεις πάει ακόμη και σε άλλον πάροχο), και η οποία (ακόμη κι αν θεωρητικά, όντως σε διαδικασία αμφισβήτησης ποσών, "δεν επιτρέπεται") μπορεί για ένα κάρο λόγους να γίνει πράξη.

Eσύ αποφασίζεις, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις τις δυνητικές επιπτώσεις...

...πόσταρα και μετά το είδα : η Watt μπορεί και να κλείσει "αυριομεθαύριο" (κι ε΄νας θεός ξέρει τί ακριβώς θα γίνει με τις "υποχρεώσεις" της, και, κυρίως, ΣΕ ΤΙ ΧΡΟΝΟ) - θέλω να πω, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι. Ούτε ότι θα στο κόψουν αν δεν πληρώσεις, ούτε αν θα τα πάρεις πίσω "μια μέρα" (εφ' ΟΣΟΝ δικαιωθείς...). Καθαρά δική σου ζαριά. (...αν έχεις κάποιου είδους καβάτζα, ίσως και να αξίζει να το τρενάρεις. Πχ να πας σε,,,άλλο σπίτι, ή να ζητήσεις μπαλαντέζα από γείτονα (κάνοντας παράλληλα ενέργειες για επανασύνδεση "επειδή ΚΑΚΩΣ στο κόψανε, όντας σε αμφισβήτηση").

Καλημέρα φυσικά και θα τον πληρώσω αν είναι να έχω πρόβλημα.Απλά για να καταλάβω θα βγάλει πουθενά όλο αυτό ή το κάνουμε απλώς για να το κάνουμε.Βάζω και τους 4 τελευταίους λογαριασμούς για να μου πείτε μηπως έχω εγώ λάθος και οι χρεώσεις είναι νορμαλ.

D380FD78-0961-41C1-B8C0-2098D0C10901.jpeg

B269876A-CEFD-4E52-B688-93C7E85BF437.jpeg

5754B0BC-6BF9-49FD-A47F-C0121D72ACB2.jpeg

CE6C7384-128D-40D6-9BBD-49BBF244DE9B.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

ήδη έχω , δεν το σκέφτηκα , βέβαια και τα ξύλα θα πάνε τέρμα ,

Προς τα εκει μας βλεπω για σομπες κι ας εχουν οσο θελουν τα ξυλα.Δεν θα μεινει δεντρο για δεντρο.

11 λεπτά πριν, korakios είπε

εντύπωση μου κάνει πως δεν έκανε ντου χειμωνιάτικα να τον φάμε καλύτερα

Μας αφησε λιγο να χαρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Απλά για να καταλάβω θα βγάλει πουθενά όλο αυτό ή το κάνουμε απλώς για να το κάνουμε.

υπάρχει μια πιθανότητα μετά απο αρκετό καιρό να πάρεις λεφτά πίσω

100% δε θα πάρεις τίποτα αν δεν κάνεις κάτι (λέγοντάς τους και ευχαριστώ)

ο 2ος και ο τρίτος λογαριασμός δεν είναι φυσιολογικός (ρήτρα/κατανάλωση 0,27€/kw προσαύξησης)

φυσικά δε σε ενδιαφέρει , αμφισβητείς τη ρήτρα ως εφαρμογή της απο τη στιγμή που δεν αναφέρθηκε στην παρουσίαση και όχι το ποσό της

_______________________________________________________________________________

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Προς τα εκει μας βλεπω για σομπες κι ας εχουν οσο θελουν τα ξυλα.Δεν θα μεινει δεντρο για δεντρο.

πάντως όσοι έχουν κυμαινόμενο και το αφήσαν μέχρι τώρα γιατί τους κάλυψε η επιδότηση καλύτερα ας κλείσουν σε σταθερό , σήμερα-αύριο

Βέβαια το κόβω για νομοθετική πράξη και να σπάει το 6μηνο προστασίας . Το καλό είναι οτι στη μπανανία μέχρι να το εγκρίνουν θα περάσει η νέα μπόρα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόβλημα για δυνατούς λύτες: 
Στο Πατρικό μου έχουμε το MVP Οικιακό N με 50% έκπτωση ενέργειας.
Για 400 κWh/μήνα που καίμε, (300 Ημερήσια, 100 Νυχτερινά) πληρώνω:
Έχουμε και λέμε λοιπόν: 
Πάγιο = 3,95 €
300κWh * 0,1120€ = 33,08 €   -50% = 16,54 €
100κWh * 0,0790 € = 7,9 €       -50% = 3,95 €
Ρήτρα Αναπροσαρμογής 400 * 0,217 € = 86, 8€
Κρατική Επιδότηση: 400 * 0,13 € = 39 €
Φ.Π.Α 6%
Άρα έχουμε τελική τιμή  χρέωσης ρεύματος 76,6 € στο MVP Οικιακό N

Στην ΔΕΗ, στο MyHomeOnlime έχουμε και λέμε:
Πάγιο = 1 €
300κWh * 0,17€ =  51 €       -
100κWh * 0,13 € = 13 €   
Φ.Π.Α 6% 
Άρα έχουμε τελική τιμή  χρέωσης ρεύματος 68,9 € στο MyHomeOnlime

Προκύπτει λοιπόν 7,7 €/μήνα  διαφορά στην χρέωση ρεύματος όπου αν συνυπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, θα αγγίξει τα 10 €/μήνα.
Η Ποινή αποχώρησης στην Protergia είναι 70 € και στην ΔΕΗ χαρίζουν 30 € στον πρώτο λογαριασμό.
Άρα μιλάμε για ζημία της τάξεως των 40 €.
Αν η Ρήτρα Αναπροσαρμογής πέσει μελλοντικά, αυτόματα θα βρεθώ σε πλεονέκτημα στην Protergia καθώς το 50% έκπτωσης είναι κλειδωμένο για 2 χρόνια.
Bέβαια αν ανέβει, τότε θα ζημιωθώ περαιτέρω.

Εσείς τι θα κάνατε? Θα φεύγατε ή θα παραμένατε?

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IBAGASA είπε

Εσείς τι θα κάνατε? Θα φεύγατε ή θα παραμένατε?

δες ειδήσεις δες και τη χοντρική του αερίου που εκτοξεύτηκε την πρώτη μέρα και έχουμε ακόμα δρόμο

Spoiler

647391146_.png.0983da8d29319285e14ee4d4cfe4745b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

υπάρχει μια πιθανότητα μετά απο αρκετό καιρό να πάρεις λεφτά πίσω

100% δε θα πάρεις τίποτα αν δεν κάνεις κάτι (λέγοντάς τους και ευχαριστώ)

ο 2ος και ο τρίτος λογαριασμός δεν είναι φυσιολογικός (ρήτρα/κατανάλωση 0,27€/kw προσαύξησης)

φυσικά δε σε ενδιαφέρει , αμφισβητείς τη ρήτρα ως εφαρμογή της απο τη στιγμή που δεν αναφέρθηκε στην παρουσίαση και όχι το ποσό της

_______________________________________________________________________________

πάντως όσοι έχουν κυμαινόμενο και το αφήσαν μέχρι τώρα γιατί τους κάλυψε η επιδότηση καλύτερα ας κλείσουν σε σταθερό , σήμερα-αύριο

Βέβαια το κόβω για νομοθετική πράξη και να σπάει το 6μηνο προστασίας . Το καλό είναι οτι στη μπανανία μέχρι να το εγκρίνουν θα περάσει η νέα μπόρα

Οκ έχω κάνει την αμφισβήτηση σύμφωνα με τη βοήθεια σου! Χθες έκανα και αίτημα στη ραε!

αρα θεωρείς ότι ο δεύτερος και ο τρίτος λογαριασμός είναι τσιμπημένος .

Ελπιζω κάτι να βγει! 
σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την πολύτιμη βοήθεια σου.

Πλέον έχω φύγει από watt και το γύρισα σε online της ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως όσοι έχουν κυμαινόμενο και το αφήσαν μέχρι τώρα γιατί τους κάλυψε η επιδότηση καλύτερα ας κλείσουν σε σταθερό , σήμερα-αύριο

Καλα αυτο εννοειται και το φωναζουμε μηνες τωρα.

Αλλα ειπαμε η πλειοψηφια δεν ξερει τι να κανει γιατι απλα κοιταει μονο το ποσο του λογαριασμου και τιποτε αλλο.Θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να καταλαβει ο κοσμος και να μαθει.

18 λεπτά πριν, korakios είπε

Βέβαια το κόβω για νομοθετική πράξη και να σπάει το 6μηνο προστασίας . Το καλό είναι οτι στη μπανανία μέχρι να το εγκρίνουν θα περάσει η νέα μπόρα

Θεωρω οτι μεσα στο καλοκαιρι θα μας αλλαξουν ολους και σε ρευμα και σε αεριο τα προγραμματα.Εννοειται θα εχει περασει το 6μηνο και θα το κανουν.Δεν νομιζω ν'αντεξει η ΔΕΗ να δινει τετοιες τιμες μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Καλα αυτο εννοειται και το φωναζουμε μηνες τωρα.

Αλλα ειπαμε η πλειοψηφια δεν ξερει τι να κανει γιατι απλα κοιταει μονο το ποσο του λογαριασμου και τιποτε αλλο.Θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια για να καταλαβει ο κοσμος και να μαθει.

περισσότερο αναφέρομαι σε όσους την ψυλιάστηκαν κατόπιν εορτής και χάσανε τις παλιές καλές τιμές , αλλά τώρα ψάχνονται

προς το παρών η ΤΕΑ μείον επιδότηση (υπο κριτήρια), μπορεί να βγαίνει σαν τα νέα ακριβά σταθερά ,

αλλά αμφιβάλλω αν θα συνεχίσει αυτό στο άμεσο μέλλον

Οι υπόλοιποι , σίγουρα απλά πληρώνουν ότι τους έρθει ή κάνουν διακανονισμό και λένε άτιμη κενωνία

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...