Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Spoiler

 

Αν το κάνω σωστά και το καταλαβαίνω σωστα μου βγάζει ότι τα τωρινά είναι πιο ακριβά από αυτό που έχω?

https://ibb.co/PCykzrV

Επεξ/σία από dvlsakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, σε κοινόχρηστη παροχή, που την πληρώνω μόνο εγώ, μιας και κάνω σχεδόν όλη την κατανάλωση για επαγγελματικούς λόγους. Υπάρχει κάποιος πάροχος να μην βάζει ρήτρα αναπροσαρμογής; Οι καταναλώσεις μου είναι 400-450 kwh το μήνα από Σεπτέμβριο έως Απρίλιο και 600-650kwh από Μάιο έως Αύγουστο. Τώρα είμαι στην watt & volt σε πρόγραμμα libertymax2

 

watt.pdf

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dvlsakos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Αν το κάνω σωστά και το καταλαβαίνω σωστα μου βγάζει ότι τα τωρινά είναι πιο ακριβά από αυτό που έχω?

https://ibb.co/PCykzrV

αυτό που έχεις είναι 0,30€/kw αν έχει ρήτρα μείον επιδοτήσεις

πόσο καις ανα  μήνα ?

2 ώρες πριν, vali είπε

Υπάρχει κάποιος πάροχος να μην βάζει ρήτρα αναπροσαρμογής;

δεν ξέρω αν τα Γ21 είναι και για κοινόχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

IMG_20220223_120842_4_2.jpg.2237c12d5ae6f6e821402cb1569b33a2.jpgIMG_20220223_120900_7_2.jpg.91cbca61b08dc158c8b6a771e2408fe3.jpg

χαιρεται ,

ημουν ΗΡΩΝ στο UP24 R.P και εφυγα πριν 12 μερες για watt - volt zero, αφου στους υπολογισμους που εκανα εβγαινε πιο οικονομικο.... Απο το λιγο που διαβασα εδω, το εχετε για το χειροτερο προγραμμα στην αγορα το zero, αν και σαν λογικη εμενα μου φαινεται ξεκαθαρο. ο Ηρων που ειμαι απο το 18 χρεωνε καποιες φορες ρητρα απο τοτε.. anyway, δεν θελω να παω σε σταθερο γιατι ελπιζω οτι οι τιμες θα πεσουν και οτι θα συνεχισει η επιδοτηση απο το κρατος. οπου βγαινει μια η αλλη περιπου σε μενα με 350 - 400 kwh μηνιαια καταναλωση, μένω στο zero ή παω πισω στον ΗΡΩΝ αφου εχω το περιθωριο υπαχανωρησης @korakios ?

 

 

 

 

Επεξ/σία από Muffinman
φωτο σε σποιλερ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Muffinman said:
  Reveal hidden contents

IMG_20220223_120842_4_2.jpg.2237c12d5ae6f6e821402cb1569b33a2.jpgIMG_20220223_120900_7_2.jpg.91cbca61b08dc158c8b6a771e2408fe3.jpg

χαιρεται ,

ημουν ΗΡΩΝ στο UP24 R.P και εφυγα πριν 12 μερες για watt - volt zero, αφου στους υπολογισμους που εκανα εβγαινε πιο οικονομικο.... μένω στο zero ή παω πισω στον ΗΡΩΝ αφου εχω το περιθωριο υπαχανωρησης @korakios?

 

 

 

 

Από το κακό στο χειρότερο πας.. καμία άλλη επιλογή περαν από το ακριβό και το πανάκριβο δεν σκέφτεσαι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Muffinman είπε

οπου βγαινει μια η αλλη περιπου σε μενα με 350 - 400 kwh μηνιαια καταναλωση,

καθόλου ίδια δε σου βγαίνει , ο λογαριασμός που πόσταρες είναι παλιός και καμία σχέση δεν έχει με τα σημερινά δεδομένα

τότε είχες +0,10 προσαύξηση (με επιδοτήσεις) στις διαφημιζόμενες τιμές 0,0605 μέρας και 0,0432 νύχτας

τώρα έχεις +0,23 και ότι πάρεις απο επιδοτήσεις

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

αν δεν μπορείς να πας ΔΕΗ online/enter, τουλάχιστον να πας σε πρόγραμμα που να μην έχει δέσμευση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Από το κακό στο χειρότερο πας.. καμία άλλη επιλογή περαν από το ακριβό και το πανάκριβο δεν σκέφτεσαι; 

βεβαιως, γιαυτο ποσταρα και εδω. λιγο πιο επικοδομιτικη κριτικη εσεις σκεφτεστε να κανετε?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Muffinman είπε

βεβαιως, γιαυτο ποσταρα και εδω. λιγο πιο επικοδομιτικη κριτικη εσεις σκεφτεστε να κανετε?

το να σου πει κάποιος οτι και τα 2 είναι χάλια (για τα δεδομένα σου) , εποικοδομητικό θα το έλεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

το να σου πει κάποιος οτι και τα 2 είναι χάλια (για τα δεδομένα σου) , εποικοδομητικό θα το έλεγα

το "  καμία άλλη επιλογή περαν από το ακριβό και το πανάκριβο δεν σκέφτεσαι; "

πιο πολύ σε ειρωνεία ακούγετε παρά κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Muffinman είπε

το "  καμία άλλη επιλογή περαν από το ακριβό και το πανάκριβο δεν σκέφτεσαι; "

πιο πολύ σε ειρωνεία ακούγετε παρά κριτική.

νομίζω οτι απλά το πήρες στραβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην υπάρχουν "ειρωνίες" χωρίς εποικοδομητική όρεξη για να δωθεί μασημένη τροφή τα πράγματα είναι απλά. Δες το excel στην υπογραφη του @korakios και βγάλε συμπεράσματα. Είναι σαφέστατο. Και για να μην φανεί οτι δεν έχει κανείς όρεξη να σε βοηθήσει το λίνκ για το excel θα το βρεις εδω https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1284/#comment-59091631 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

καθόλου ίδια δε σου βγαίνει , ο λογαριασμός που πόσταρες είναι παλιός και καμία σχέση δεν έχει με τα σημερινά δεδομένα

τότε είχες +0,10 προσαύξηση (με επιδοτήσεις) στις διαφημιζόμενες τιμές 0,0605 μέρας και 0,0432 νύχτας

τώρα έχεις +0,23 και ότι πάρεις απο επιδοτήσεις

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

αν δεν μπορείς να πας ΔΕΗ online/enter, τουλάχιστον να πας σε πρόγραμμα που να μην έχει δέσμευση

ο λογαριασμος ειναι ο τελευταιος εκκαθαριστικος, ο επομενος θα βγει σε λιγες μερες.

ο τελευταιος εναντι για 19-11 εως 20-12 εχει για 338 kwh* 0.2597 = 88 e αναπροσαρμογη, και χρεωση ρευματος 35ε (μειον τη συνεπεια -45% στον επομενο) συν 3ε παγιο.

ο ΗΡΩΝ συμφωνα με τα λεγομενα του 8α χρεωνε 0,26

την επιδοτηση δεν την βαζω, αφου ειναι η ιδια.

κανω καπου λαθος?

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Λοιπόν για να μην υπάρχουν "ειρωνίες" χωρίς εποικοδομητική όρεξη για να δωθεί μασημένη τροφή τα πράγματα είναι απλά. Δες το excel στην υπογραφη του @korakios και βγάλε συμπεράσματα. Είναι σαφέστατο. Και για να μην φανεί οτι δεν έχει κανείς όρεξη να σε βοηθήσει το λίνκ για το excel θα το βρεις εδω https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1284/#comment-59091631 

 

απο τα χθες παλευω με το συγκεκριμενο λινκ, και να σου πω ακρη καθαρη δεν εβγαλα. πρωτιστως γιατι δεν εχω τον τελευταιο εκκαθαριστικο γιατι βγαινει μεσα στο μηνα, επισης το προγραμμα μου δεν ειναι στο πινακα, επιπλεον εχει γινει μια αλλαγη στο συμβολαιο μου και καποιοι μηνες ειναι με αλλες χρεωσεις. αυτα για τη μασημενη τροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muffinman είπε

ο ΗΡΩΝ συμφωνα με τα λεγομενα του 8α χρεωνε 0,26

πολλά μου ακούγονται

1 λεπτό πριν, Muffinman είπε

την επιδοτηση δεν την βαζω, αφου ειναι η ιδια.

ίδια σχετικά με τι ? Με το Zero ? Ναι ίδια τα ποσά ,

αν εννοείς τα ίδια νούμερα , όχι αλλάζουν

2 λεπτά πριν, Muffinman είπε

κανω καπου λαθος?

ναι , στο να νομίζεις οτι θα σου βγουν τα ίδια με της ΔΕΗ αφου δε σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις

5 λεπτά πριν, Muffinman είπε

μειον τη συνεπεια -45% στον επομενο

υπόψιν η συνέπεια δεν περιλαμβάνει τη ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Στην προσπάθειά μου να αποκρυπτογραφήσω τους λογαριασμούς που έχω λάβει από τη Volton θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αυτό που μετράει στον υπολογισμό της κρατικής επιδότησης είναι τελικός ο υπολογισμός στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, ανεξαρτήτως του τι έχει υπολογιστεί στους έναντι, καθώς τα ποσά των έναντι αφαιρούνται από την τελική εκκαθάριση. Κάνω λάθος σε αυτόν τον συλλογισμό;

2) Θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε με ποια λογική σε εκκαθαριστικό λογαριασμό 07/07/2021-10/11/2021 η επιδότηση εμφανίζεται στον λογαριασμό μου ως 940kWh*0.03€/kWh=28.20€. Δηλαδή και οι kWh είναι λαθος, καθώς για τις 70 ημέρες του επιδοτούμενου διαστήματος Σεπτ-Νοε αντιστοιχούν 700kWh, αλλά και η επιδότηση ανά kWh είναι λαθος καθώς είναι η χαμηλότερη των μηνών Σεπτ-Νοε που αφορά ο λογαριασμός.

Με τη δική μου λογική, η επιδότηση θα έπρεπε να είναι ίση με 39.3€ υπολογιζόμενη ως εξής:
Σεπτεμβρίου 30ημ*10kWh/ημέρα*0.03€/kWh=9€
Οκτωβρίου 31ημ*10kWh/ημέρα*0.06€/kWh=18.6€
Νοεμβρίου 9ημ*10kWh/ημέρα*0.13€/kWh=11.7€ (ίσως να είναι και 10ημέρες, δεν είμαι σίγουρος πως το μετράνε)

Spoiler

image.png.0f64c88e24288f008031ae7ec52b08aa.png

 

3) Με δεδομένο ότι το ΦΠΑ για την ενέργεια είναι 6%, γνωρίζει κανείς γιατί στους λογαριασμούς μου το ΦΠΑ εμφανίζεται συνεχώς σαν να υπολογίζεται με περίπου 6.2% ;

Edit/Update: Για να μην υπάρχουν απορίες σε κάποιον που διαβάσει το post. Μάλλον πρόκειται για τον συνολικό ΦΠΑ που είναι 6% για το ρεύμα και 24% μιας έξτρα χρέωσης 0.70€ λόγω έντυπου λογαριασμού (δεν υπήρχε δυνατότητα επιλογής μόνο ηλεκτρονικού λογαριασμού στην περίπτωσή μου). Άντε όμως να το καταλάβεις όπως το γράφουν (η χρέωση εντύπου βρίσκεται στο κάτω μέρος της ανάλυσης σε άσχετο σημείο του λογαριασμού με τον ΦΠΑ που υπολογίζεται πολύ πιο πάνω). Πάλι δεν βγαίνει ακριβώς σε κάποιους λογαριασμους (για 1-2 λεπτά του ευρώ), λογικά όμως η διαφορά οφείλεται σε στρογγυλοποιήσεις.

Spoiler

image.png.9fac0bac686f68d5731194d964cbbe15.png

 

Επεξ/σία από batatoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

πολλά μου ακούγονται

ίδια σχετικά με τι ? Με το Zero ? Ναι ίδια τα ποσά ,

αν εννοείς τα ίδια νούμερα , όχι αλλάζουν

ναι , στο να νομίζεις οτι θα σου βγουν τα ίδια με της ΔΕΗ αφου δε σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις

υπόψιν η συνέπεια δεν περιλαμβάνει τη ρήτρα

συμφωνα με τον αδμηε τοσο ειναι για το δεκεμβρη.

οση επιδοτηση θα παρω στο ενα προγραμμα, τοση θα παρω και στο αλλο. ποια νουμερα αλλαζουν?

αν σταματησουν οι επιδοτησεις, φυσικα και θα συμφερει το οποιοδηποτε σταθερο, οχι μονο η ΔΕΗ, αλλα ειναι τοσο ρευστη η κατασταση που κανεις δε ξερει τι θα γινει στο μελλον.

η συνεπεια ειναι μονο στη χρεωση προμηθειας, σωστα. που τετοια τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...