Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DeineL Vian είπε

Εντιτ: Δεν είναι ακόμη δυνατή η καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή σας. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι κατά το χρονικό διάστημα από 08/04/2020 έως 14/04/2020 .

Αυτό σημαίνει λογικά ότι έχουν ήδη πάρει την μέτρηση που τους έδωσα τηλεφωνικά?

Αυτό σημαίνει ότι ο τελευταίος λογαριασμός έπρεπε να είναι εκκαθαριστικός όπως είπες και ο επόμενος θα είναι έναντι αν δεν καταχωρίσεις ένδειξη.

Οπότε μπες την χρονική περίοδο που σου λέει και βάλε την ένδειξη του μετρητή σου έτσι ώστε να έρθει εκκαθαριστικός.

Αυτή η χρονική περίοδος αναγράφεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, έτσι ώστε το δίμηνο που δεν γίνεται καταμέτρηση και είναι να έρθει έναντι, να βάλεις την ένδειξη και να σου έρθει και τότε εκκαθαριστικός.

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, DeineL Vian είπε

Ο μετρητής είναι στην πυλωτη της πολυκατοικίας καθ'όλα προσβάσιμο. Πρώτη φορά έχω αυτό το θέμα. 

Καλημέρα...Ναι... Υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή του ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας...Ο εργολάβος της καταμέτρησης έχει φύγει...Το πέταξαν εκτός...Δεν μπορούσε να εκτελέσει σωστά την εργασία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από τη στιγμή όμως που έχω δώσει τηλεφωνικά την μέτρηση, θα πρέπει να την ξαναδώσω στο ίντερνετ? Η να περιμένω όπως μου είπαν στο 11770 κάνα δίμηνο που κάνει να περάσει στο σύστημα?

Το άγχος μου αυτή τη στιγμή είναι μόνο ο άλλος έναντι που ήρθε κ λέω να μην τον πληρώσω μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικος. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DeineL Vian είπε

Από τη στιγμή όμως που έχω δώσει τηλεφωνικά την μέτρηση, θα πρέπει να την ξαναδώσω στο ίντερνετ? Η να περιμένω όπως μου είπαν στο 11770 κάνα δίμηνο που κάνει να περάσει στο σύστημα?

Το άγχος μου αυτή τη στιγμή είναι μόνο ο άλλος έναντι που ήρθε κ λέω να μην τον πληρώσω μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικος. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!

Πότε την έδωσες την ένδειξη αυτή; Για να περάσει αυτή  η ένδειξη θα πρέπει να είναι κοντινή στην ημερομηνία που έγραφε επάνω η καταμέτρηση 3- 4 μέρες... Έτσι ξέρω... Αλλιώς δεν την περνάει το σύστημα...Θα πρέπει να πάρεις στο τηλέφωνο να δεις αν έχει περάσει η μέτρηση αυτή...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2020 στις 10:49 ΜΜ, DeineL Vian είπε

Μου ήρθε πέμπτος στη σειρά έναντι της ΔΕΗ. Στον τέταρτο έναντι που έπρεπε να είναι εκκαθαριστικος, πήρα τηλ το 11770 (29 λεπτά αναμονή συν ομιλία = 10 ευρουλακια) και του έδωσα τηλεφωνικά την μέτρηση. Το πλήρωσα κ εκείνο το έναντι υπό το φόβο μην γίνει καμία στραβή (πάντα πληρώνω) αν κ ο άνθρωπος με διαβεβαίωσε ότι αν υπάρχει διαφορά ,θα μου επιστραφεί το ποσό κ ότι ρεύμα κόβεται μετά από δύο διαδοχικές ειδοποιήσεις κ όχι κατευθείαν αν δεν πληρώσεις έναν λογαριασμό. Και μου είπε επίσης ότι μπορεί να αργήσει κ δύο κ τρεις μήνες να περάσει στο σύστημα η τηλεφωνική μου μέτρηση.

Έχετε ξεφύγει εντελώς από το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Watt & Volt  σήμερα έβγαλε λογαριασμό και στα 85 ευρώ μου έβαλε ΟΤΣ 6,9 σε 420 kw/h  οι τύποι έχουν φάει άκυρο από τώρα γιατί  είναι  απατεώνες ,  καταγγελία για την αλλαγή στην χρέωση της ΟΤΣ μπορώ να κάνω στον συνήγορο καταναλωτή ? έχουν αλλάξει τα όρια και το κανουν γαργάρα σε λίγο θα είναι ποιο ακριβοί και από την ΔΕΗ έτσι που το πάνε, μακρυά από τους κλέφτες αυτούς.  Να δω τι θα μου πουν όταν την κοπανίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα Watt & Volt  σήμερα έβγαλε λογαριασμό και στα 85 ευρώ μου έβαλε ΟΤΣ 6,9 σε 420 kw/h  οι τύποι έχουν φάει άκυρο από τώρα γιατί  είναι  απατεώνες ,  καταγγελία για την αλλαγή στην χρέωση της ΟΤΣ μπορώ να κάνω στον συνήγορο καταναλωτή ? έχουν αλλάξει τα όρια και το κανουν γαργάρα σε λίγο θα είναι ποιο ακριβοί και από την ΔΕΗ έτσι που το πάνε, μακρυά από τους κλέφτες αυτούς.  Να δω τι θα μου πουν όταν την κοπανίσω.

Αν χρήσιμοποιουν άλλα όρια από αυτά που έχεις υπογράψει στο συμβόλαιο σου και δε σε έχουν ενημερώσει να τα αποδεχθεις ή να φύγεις, τότε είναι παράνομοι και φυσικά μπορείς να διεκδικήσεις μεσω μέσω του συνηγόρου 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα Watt & Volt  σήμερα έβγαλε λογαριασμό και στα 85 ευρώ μου έβαλε ΟΤΣ 6,9 σε 420 kw/h  οι τύποι έχουν φάει άκυρο από τώρα γιατί  είναι  απατεώνες ,  καταγγελία για την αλλαγή στην χρέωση της ΟΤΣ μπορώ να κάνω στον συνήγορο καταναλωτή ? έχουν αλλάξει τα όρια και το κανουν γαργάρα σε λίγο θα είναι ποιο ακριβοί και από την ΔΕΗ έτσι που το πάνε, μακρυά από τους κλέφτες αυτούς.  Να δω τι θα μου πουν όταν την κοπανίσω.

Ανέβασε αν θες τον λογαριασμό. Μονομερής αλλαγή σε όρους δεν γίνεται. Κάτι σου έχει ξεφύγει λογικά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα Watt & Volt  σήμερα έβγαλε λογαριασμό και στα 85 ευρώ μου έβαλε ΟΤΣ 6,9 σε 420 kw/h  οι τύποι έχουν φάει άκυρο από τώρα γιατί  είναι  απατεώνες ,  καταγγελία για την αλλαγή στην χρέωση της ΟΤΣ μπορώ να κάνω στον συνήγορο καταναλωτή ? έχουν αλλάξει τα όρια και το κανουν γαργάρα σε λίγο θα είναι ποιο ακριβοί και από την ΔΕΗ έτσι που το πάνε, μακρυά από τους κλέφτες αυτούς.  Να δω τι θα μου πουν όταν την κοπανίσω.

Είχε γραφτεί από άλλο μέλος πως άλλαξαν τα όρια ΟΤΣ.

Αναφορά σε κείμενο

Η Watt + Volt είχε ουδέτερη ζώνη ΟΤΣ από 45 €/MWh έως 60 €/MWh.

Από τον Φεβρουάριο αλλάζει το εύρος της ουδέτερης ΟΤΣ από 35 €/MWh έως 45 €/MWh.

https://blog.insurancemarket.gr/energy/ots/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Είχε γραφτεί από άλλο μέλος πως άλλαξαν τα όρια ΟΤΣ.

https://blog.insurancemarket.gr/energy/ots/

χαχα 45 €/MWh εχει να πεσει κλαμα το καλοκαιρι που θα εβδομηνταριζει(λεμε τωρα οπως παει η χρονια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Ανέβασε αν θες τον λογαριασμό. Μονομερής αλλαγή σε όρους δεν γίνεται. Κάτι σου έχει ξεφύγει λογικά.

Λογαριασμός  , τώρα οι τιμές στο ρεύμα έχουν καταρρεύσει κάπου πήρε το μάτι μου για 40 ευρώ την μεγαβατώρα  χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά , επίσης οι αλήτες αν και άλλαξαν τους όρους δεν το παραδέχονται σου λένε εμείς απορροφάμε την χρέωση αλλά τώρα την βάζουν από το παράθυρο , εγώ εχω περίπου 4000- 4500 kw/h ετήσια κατανάλωση με αυτά που υπολογίζω και η ΔΕΗ τον χειμώνα οριακά δεν με συμφέρει γιατί ξεπερνάω τις 2000 οριακά το τετράμηνο μάλλον για Ελίν με βλέπω  και χάρισμα τους το υπόλοιπο πάγιο  γιατί λέει δεν το επιστρέφουν αφού έχει προπληρωθεί άσχετα ότι άλλαξαν τις χρεώσεις του ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, george1551 είπε

Λογαριασμός  , τώρα οι τιμές στο ρεύμα έχουν καταρρεύσει κάπου πήρε το μάτι μου για 40 ευρώ την μεγαβατώρα  χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά , επίσης οι αλήτες αν και άλλαξαν τους όρους δεν το παραδέχονται σου λένε εμείς απορροφάμε την χρέωση αλλά τώρα την βάζουν από το παράθυρο , εγώ εχω περίπου 4000- 4500 kw/h ετήσια κατανάλωση με αυτά που υπολογίζω και η ΔΕΗ τον χειμώνα οριακά δεν με συμφέρει γιατί ξεπερνάω τις 2000 οριακά το τετράμηνο μάλλον για Ελίν με βλέπω  και χάρισμα τους το υπόλοιπο πάγιο  γιατί λέει δεν το επιστρέφουν αφού έχει προπληρωθεί άσχετα ότι άλλαξαν τις χρεώσεις του ΟΤΣ

Δε λειτουργεί το πεδίο στο site του ΑΔΜΗΕ για να σου πω ακριβώς, αλλά η ΟΤΣ τελευταία κινείται γύρω στο 45-55, πολύ χαμηλά. Εσύ έχεις πληρώσει 1,6λεπτά την κιλοβατώρα παραπάνω, αρα σίγουρα παίζεις με τα πολύ χαμηλά όρια. Έλεγξε τι λέει το συμβόλαιό σου  αν  λέει τα παλιά όρια. Αν συμβαίνει αυτό, προκειται για μονομερή αλλαγή όρων και μπορείς να απαιτήσεις να σου διορθώσουν τη χρέωση με τα όρια που έχςει συμφωνήσει και επιπλέον δικαιούσαι να καταγγείλεις τη σύμβαση, δηλαδή να τη διακόψεις χωρίς ποινές.  

Διάβασε λίγο τους όρους του συμβολαίου σου και θα τα βρεις αυτά. Κάνε την επικοιβωνία σου γραπτώς και αν δε σε ικανοποιήσουν στείλε καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή. 

@Doubt παρεμπιπτόντως, τι νέα με τη δική σου υπόθεση με τη volterra;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Δε λειτουργεί το πεδίο στο site του ΑΔΜΗΕ για να σου πω ακριβώς, αλλά η ΟΤΣ τελευταία κινείται γύρω στο 45-55, πολύ χαμηλά. Εσύ έχεις πληρώσει 1,6λεπτά την κιλοβατώρα παραπάνω, αρα σίγουρα παίζεις με τα πολύ χαμηλά όρια. Έλεγξε τι λέει το συμβόλαιό σου  αν  λέει τα παλιά όρια. Αν συμβαίνει αυτό, προκειται για μονομερή αλλαγή όρων και μπορείς να απαιτήσεις να σου διορθώσουν τη χρέωση με τα όρια που έχςει συμφωνήσει και επιπλέον δικαιούσαι να καταγγείλεις τη σύμβαση, δηλαδή να τη διακόψεις χωρίς ποινές.  

Διάβασε λίγο τους όρους του συμβολαίου σου και θα τα βρεις αυτά. Κάνε την επικοιβωνία σου γραπτώς και αν δε σε ικανοποιήσουν στείλε καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή. 

@Doubt παρεμπιπτόντως, τι νέα με τη δική σου υπόθεση με τη volterra;

Έτσι και αλλιώς δεν εχω δέσμευση αλλά όταν τους μίλησα για την τιμή του ΟΤΣ μου είπαν ότι δεν έχουν καμία δέσμευση  αλλά μόνο για την τιμή της kw/h εντωμεταξύ έχουν προεισπράξει το πάγιο για ένα έτος άρα αν φύγω εχω πληρώσει τα επιπλέον πάγια που είναι γύρω στα 5 ευρώ τον μήνα που δεν επιστρέφονται άσχετα ότι έχουν κάνει μονομερή υπαναχώρηση και τους ενημέρωσα , μιλάμε για απατεώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, george1551 είπε

Έτσι και αλλιώς δεν εχω δέσμευση αλλά όταν τους μίλησα για την τιμή του ΟΤΣ μου είπαν ότι δεν έχουν καμία δέσμευση  αλλά μόνο για την τιμή της kw/h εντωμεταξύ έχουν προεισπράξει το πάγιο για ένα έτος άρα αν φύγω εχω πληρώσει τα επιπλέον πάγια που είναι γύρω στα 5 ευρώ τον μήνα που δεν επιστρέφονται άσχετα ότι έχουν κάνει μονομερή υπαναχώρηση και τους ενημέρωσα , μιλάμε για απατεώνες.

Το τι λένε με το τι ισχύει δε συμπίπτουν πάντα. Όλοι οι όροι του συμβολαίου σου ισχύουν όπως είναι γραμμένοι και εφόσον εκεί τα όρια είναι διαφορετικά απότι σε χρεώνουν, τους παραβιάζουν.
Συνεπώς ή θα πρέπει να σε χρεώνουν με τα όρια που έχεις συμφωνήσει, ή εφόσον έχουν προβεί σε μονομερή αλλαγή, μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση και να ζητήσεις να σου επιστρέψουν τα ποσά που σου χρέωσαν παραβιάζοντας τους όρους και κατόπιν να σου επιστρέψουν τις προκαταβολές για το υπόλοιπα διάστημα για να φύγεις. 
Όπως σου είπα κάνε τα γραπτώς με τις αντίστοιχες αναφορές στα άρθρα του συμβολαίου σου και αν δε σε ικανοποιήσουν τα στέλνεις στο συνήγορο.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνολικά έχουν  χρεώσει 13,74 ευρώ για 2382 kw/h  σε διάστημα 6 μηνών  για ΟΤΣ τώρα έβαλα κάτω τους λογαριασμούς και με τα επιπλέον 59 ευρώ περίπου 5 ευρώ τον μήνα βγάζουμε περί τα 0,084 τελική τιμή χωρίς φπα δεν το λες και τρομακτική προσφορά  συνολικά μου βγάζει μια τιμή γύρω στα 0,14 χωρίς φπα μαζί με τις άλλες χρεώσεις ( όλα στρογγυλεμένα προς τα πάνω )

6 λεπτά πριν, naive είπε

Το τι λένε με το τι ισχύει δε συμπίπτουν πάντα. Όλοι οι όροι του συμβολαίου σου ισχύουν όπως είναι γραμμένοι και εφόσον εκεί τα όρια είναι διαφορετικά απότι σε χρεώνουν, τους παραβιάζουν.
Συνεπώς ή θα πρέπει να σε χρεώνουν με τα όρια που έχεις συμφωνήσει, ή εφόσον έχουν προβεί σε μονομερή αλλαγή, μπορείς να καταγγείλεις τη σύμβαση και να ζητήσεις να σου επιστρέψουν τα ποσά που σου χρέωσαν παραβιάζοντας τους όρους και κατόπιν να σου επιστρέψουν τις προκαταβολές για το υπόλοιπα διάστημα για να φύγεις. 
Όπως σου είπα κάνε τα γραπτώς με τις αντίστοιχες αναφορές στα άρθρα του συμβολαίου σου και αν δε σε ικανοποιήσουν τα στέλνεις στο συνήγορο.

 

την Δευτέρα θα μιλήσω μαζί τους

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...