Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

"το σύνολο των ποσοστών του Ελληνικού Δημοσίου στη ΔΕΗ, παραμένει εμμέσως σε 51,123%."

https://www.dei.gr/el/i-dei/enimerwsi-ependutwn/xrimatistiriaka-stoixeia/metoxiki-sunthes

Έγραψα, οι ΠΕΛΑΤΕΣ της, όχι οι ΜΕΤΟΧΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Just now, Doubt said:

Άποψη σου.

Πες το ξεκάθαρα ότι η άποψή του είναι για το ποιοι θα το πληρώσουν τα σπασμένα κι όχι τι εννοούσε με το πελάτες, γιατί προβλέπω κι άλλα posts συνεννοησης μπουζούκι... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Άλλαξα πρόσφατα πάροχο από Watt+Volt  σε Elpedison.

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός , και στις Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας , έχουν βάλει ένα άκυρο νούμερο. Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω πως το υπολόγισαν (στον λογαριασμό δεν αναφέρεται) και μου είπαν θα μου στείλουν με ανάλυση τον υπολογισμό.

Αυτό που έλαβα , δείχνει πως με χρεώνουν για 428KWh ,16,69€ , πράγμα παράλογο διότι μέχρι τώρα η Watt+Volt χρέωνε 428KWh x 0,0069=2,95€ (μιλάμε για 13€ διαφορά και για μόνο 17μέρες κατανάλωσης) . Επίσης  ρώτησα και φίλο που έχει ΔΕΗ και σε αυτόν με 0,0069€ γίνεται ο υπολογισμός.

Για τον υπολογισμό της Υπηρεσία Κοινής Ωφελείας (ΥΚΩ),  δεν ισχύει η ίδια χρέωση για όλες τις εταιρίες Ενέργειας;

 

 

1.jpg

Επεξ/σία από Dias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dias είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Άλλαξα πρόσφατα πάροχο από Watt+Volt  σε Elpedison.

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός , και στις Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας , έχουν βάλει ένα άκυρο νούμερο. Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω πως το υπολόγισαν (στον λογαριασμό δεν αναφέρεται) και μου είπαν θα μου στείλουν με ανάλυση τον υπολογισμό.

Αυτό που έλαβα , δείχνει πως με χρεώνουν για 428KWh ,16,69€ , πράγμα παράλογο διότι μέχρι τώρα η Watt+Volt χρέωνε 428KWh x 0,0069=2,95€ (μιλάμε για 13€ διαφορά και για μόνο 17μέρες κατανάλωσης) . Επίσης  ρώτησα και φίλο που έχει ΔΕΗ και σε αυτόν με 0,0069€ γίνεται ο υπολογισμός.

Για τον υπολογισμό της Υπηρεσία Κοινής Ωφελείας (ΥΚΩ),  δεν ισχύει η ίδια χρέωση για όλες τις εταιρίες Ενέργειας;

1.jpg

Σωστή είναι η χρέωση. Σου βγήκε τόσο γιατί η περίοδος κατανάλωσης είναι μικρή (17 ημέρες).
Κάνουν προβολή της κατανάλωσης στις 120 ημέρες. Δηλαδή σου λένε ότι αφού κατανάλωσες 428Kwh στις 17 μέρες, στις 120 θα κατανάλωνες 3021Kwh.
Μετά κάνουν την αναγωγή πάλι πίσω στις 17 και σου χρεώνουν ανάλογα την κιλοβατώρα όπως στον πίνακα. 
Δηλαδή, για παράδειγμα, οι πρώτες 227 μόνο χρεώνονται με το 0,0069, γιατί: 227*120/17=1602. Τις άλλες στις περνάει στις επόμενες κλίμακες. Η χρέωση ΥΚΩ δαγκώνει πολύ αν καταναλώνεις πολύ.

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dias είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Άλλαξα πρόσφατα πάροχο από Watt+Volt  σε Elpedison.

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός , και στις Υπηρεσίες Κοινής Ωφελείας , έχουν βάλει ένα άκυρο νούμερο. Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω πως το υπολόγισαν (στον λογαριασμό δεν αναφέρεται) και μου είπαν θα μου στείλουν με ανάλυση τον υπολογισμό.

Αυτό που έλαβα , δείχνει πως με χρεώνουν για 428KWh ,16,69€ , πράγμα παράλογο διότι μέχρι τώρα η Watt+Volt χρέωνε 428KWh x 0,0069=2,95€ (μιλάμε για 13€ διαφορά και για μόνο 17μέρες κατανάλωσης) . Επίσης  ρώτησα και φίλο που έχει ΔΕΗ και σε αυτόν με 0,0069€ γίνεται ο υπολογισμός.

Για τον υπολογισμό της Υπηρεσία Κοινής Ωφελείας (ΥΚΩ),  δεν ισχύει η ίδια χρέωση για όλες τις εταιρίες Ενέργειας;

1.jpg

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, σωστή είναι. Στο τέλος του τετραμήνου θα χρεωθείς αυτό που πραγματικά κατανάλωσες. Αν είναι λιγότερο από την αναγωγή που έγινε βασιζόμενη στην κατανάλωση των 17ημερων, θα σου επιστραφεί η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα ένα excelάκι με τί πληρώνω στη ΔΕΗ από 2/2019, έτσι για μέτρο σύγκρισης. Είμαι ενταγμένος στο Κοινωνικό Τιμολόγιο.

 

Untitled.png.b8281adc00888ec61ad8f0e80d86bf1b.png

698€ για 3918KWh, δηλαδή 0,18 €/KWh.

(το -25€ δεν είναι τυπογραφικό)

Επεξ/σία από hurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάντως το μερίδιο αγορας της ΔΕΗ συνολικά για τον μήνα Ιανουάριο ήταν 71.44%

Αυτό δείχνει ότι παρά τον απεγνωσμένο αγώνα των άλλων παρόχων (1-2 τηλέφωνα την ημέρα με παίρνουν) ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται και πολύ καλά κάνει με αυτά τα σταυρόλεξα που μας βάζουν να λύσουμε προκειμένου να φύγουμε από τη ΔΕΗ.

Βλέπω μόλις σταματήσουν οι επιδοτήσεις από Ε.Ε. και από μας μέσω  λογαριασμών για τους ανεμιστήρες που γέμισαν τις ραχούλες και κονομάνε να ψάχνουμε να τους βρούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αυτό δείχνει ότι παρά τον απεγνωσμένο αγώνα των άλλων παρόχων (1-2 τηλέφωνα την ημέρα με παίρνουν) ο κόσμος δεν τους εμπιστεύεται και πολύ καλά κάνει με αυτά τα σταυρόλεξα που μας βάζουν να λύσουμε προκειμένου να φύγουμε από τη ΔΕΗ.

Βλέπω μόλις σταματήσουν οι επιδοτήσεις από Ε.Ε. και από μας μέσω  λογαριασμών για τους ανεμιστήρες που γέμισαν τις ραχούλες και κονομάνε να ψάχνουμε να τους βρούμε.

Όντως αν οι όροι δεν γίνουν ξεκάθαροι λίγοι θα τους προτιμήσουν. 

Πάντως εγώ προς το παρόν μένω ΔΕΗ γτ με αυτά που βλέπω έχει φοβηθεί το μάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν υπήρχαν τα ΝΟΜΕ δεν θα υπήρχε ούτε μισός εναλλακτικός πάροχος.. 

Κατά τα άλλα ο Έλληνας  με το μυαλό του επιλέγει εναλλακτικό πάροχο επειδή είναι φθηνότερος (δεν είναι) και την διαφορά στην ζημιά της ΔΕΗ την πληρώνει πολλαπλάσια στην φορολογία του.. άλλα όπως πάντα η μάζα βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος..

Όσο για τις μεγάλες "προσφορές" των εναλλακτικών.. διαβάστε και κανένα όρο και μην τρελαίνεστε

ΥΓ: Καμία σχέση με την ΔΕΗ δεν έχω πέρα από πελάτης της..

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VirusX2gr είπε

Αν δεν υπήρχαν τα ΝΟΜΕ δεν θα υπήρχε ούτε μισός εναλλακτικός πάροχος.. 

Κατά τα άλλα ο Έλληνας  με το μυαλό του επιλέγει εναλλακτικό πάροχο επειδή είναι φθηνότερος (δεν είναι) και την διαφορά στην ζημιά της ΔΕΗ την πληρώνει πολλαπλάσια στην φορολογία του.. άλλα όπως πάντα η μάζα βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος..

Όσο για τις μεγάλες "προσφορές" των εναλλακτικών.. διαβάστε και κανένα όρο και μην τρελαίνεστε

ΥΓ: Καμία σχέση με την ΔΕΗ δεν έχω πέρα από πελάτης της..

Η διαφορά είναι μεγάλη μετά τις τελευταίες αυξήσεις της ΔΕΗ.
Πάντως μέσω της φορολογίας την πληρώναμε και πριν τη ΔΕΗ (λέγοντας ΔΕΗ, όχι μόνο τα συντεχνιακά τους, μέσα είναι και τα φέσια που τρώει η ΔΕΗ και τα χαρίζουν από εταιρείες, κόμματα κλπ). Όταν ήταν μόνη της ήταν ακόμα χειρότερη η κατάσταση.
Απλά τώρα μπορείς να μην την πληρώνεις και μέσω του λογαριασμού και μέσω της φορολογίας. 
Προσωπικά βέβαια δε σκέφτομαι τέτοια για να επιλέξω, σκέφτομαι απλά, πάω στον πιο ανταγωνιστικό και νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο υγιές. Ειδικά όταν δεν υπάρχει και ρίσκο αν κλείσει ο πάροχός σου, ας μείνει αυτός που θα είναι πιο υγιής και θα κάνει τις περισσότερες επενδύσεις.

 

4 ώρες πριν, hurin είπε

698€ για 3918KWh, δηλαδή 0,18 €/KWh.

έβαλες μέσα και δημοτικά τέλη και ερτ;
Και εγώ κα΄που εκεί το έχω υπολογίσει, αλλά χωρίς κοινωνικό αλλά μόνο χρεώσεις ρεύματος(ανταγωνιστικές και ρυθμιζόμενες)  και το ΦΠΑ τους

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, naive είπε

 

έβαλες μέσα και δημοτικά τέλη και ερτ;
Και εγώ κα΄που εκεί το έχω υπολογίσει, αλλά χωρίς κοινωνικό αλλά μόνο χρεώσεις ρεύματος(ανταγωνιστικές και ρυθμιζόμενες)  και το ΦΠΑ τους

 

Ναι, καθώς τα δημοτικά τέλη και λοιπές χρεώσεις είναι παντού ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν το είχα σκεφτεί με τον λογική των 120 ημερών. Θα το συγκρίνω με παλιότερους λογαριασμούς και με άλλους πάροχους  και θα σας πω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...