Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Σωστά σε όλους οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες όπως και δήμος και ΕΡΤ.

Ναι εγώ το έγραψα.

Η Ελίν δεν εφαρμόζει ρήτρα διοξειδίου του άνθρακα.

Η συγκεκριμένη ρήτρα δεν εφαρμόζεται πάντα αλλά πάνω από συγκεκριμένη τιμή.

Η Ελίν δεν την εφαρμόζει καθόλου

Πώς λέγεται η ρήτρα co2;

Κοιτάω τον λογαριασμό της elpedison και δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Marketing λεγεται.. Σε οικιακές παροχές δεν εφαρμόζονται τέτοιες χρεώσεις, ούτε καν καταμετρονται αυτά τα μεγέθη.. 

ευχαριστω για την απαντηση.επισης μπορω να καταχωρω καταμετρηση εγω καθε μηνα σε καθε εταιρεια;δηλαδη να μπαινω στο σαιτ του δεδδηε και να καταχωρω την μετρηση απο κει η δεν το δεχονται ολες οι εταιρειες αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aggeletakis είπε

ευχαριστω για την απαντηση.επισης μπορω να καταχωρω καταμετρηση εγω καθε μηνα σε καθε εταιρεια;δηλαδη να μπαινω στο σαιτ του δεδδηε και να καταχωρω την μετρηση απο κει η δεν το δεχονται ολες οι εταιρειες αυτο;

Οχι δεν γινεται  αυτο να καταχωρεις την ενδειξη στον Δεδδηε καθε μηνα... Αυτο γινεται καθε τεσσερεις μηνες.. Θα περναει  απο εκει ο καταμετρητης...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Οχι δεν γινεται  αυτο να καταχωρεις την ενδειξη στον Δεδδηε καθε μηνα... Αυτο γινεται καθε τεσσερεις μηνες.. Θα περναει  απο εκει ο καταμετρητης...

οποτε μονο στην δεη ισχυει αυτο με την δεδδηε.οκ σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάγια πολιτική του ΔΕΔΔΗΕ ειναι η επιτόπια καταμέτρηση κάθε 4μηνο και αυτή η ένδειξη είναι η βάση της εκκαθάρισης. Εκτός από αυτό μπορείς να καταχωρείς την ένδειξη το δίμηνο που είναι να έρθει έναντι ο λογαριασμός, ώστε να εκδοθει εκκαθαριστικος και πάλι, αλλά αν δεν έχεις μεγάλες διαφορές στις καταναλώσεις σου ανά χρονική περίοδο δεν έχει καμιά ουσία αυτό. Αναγράφεται στον λογαριασμο η περιοδος που μπορείς να καταχωρήσεις τις ενδείξεις στο ΔΕΔΔΗΕ.

Τώρα όσον αφορά τους άλλους παροχους εκτος ΔΕΗ, ο καθένας μπορεί να δέχεται οτι καταμέτρηση θέλει, άλλος μπορεί να σε παίρνει τηλ να λες την ένδειξη , άλλος να έχει online φόρμα κτλ.. Αλλα όλοι την επίσημη μέτρηση την παίρνουν απο την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ και σε περίπτωση διαφορών σε αυτή βασίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggeletakis είπε

ευχαριστω για την απαντηση.επισης μπορω να καταχωρω καταμετρηση εγω καθε μηνα σε καθε εταιρεια;δηλαδη να μπαινω στο σαιτ του δεδδηε και να καταχωρω την μετρηση απο κει η δεν το δεχονται ολες οι εταιρειες αυτο;

Στην elpedison παίρνω εκκαθαριστικό κάθε μήνα με τις μετρήσεις που τους δίνω μηνιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πώς λέγεται η ρήτρα co2;

Κοιτάω τον λογαριασμό της elpedison και δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Δεν έχει  ενεργοποιηθεί ακόμα γτ η χώρα δεν έχει ακόμη ξεπεράσει τα όρια εκπομπής.

Αν τα ξεπεράσει ενεργοποιείται και μοιράζεται στους καταναλωτές.

Αυτό που λέει η Ελίν είναι ότι σε περίπτωση ενεργοποίησης δεν θα υπάρξει χρέωση στον πελάτη

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στην elpedison παίρνω εκκαθαριστικό κάθε μήνα με τις μετρήσεις που τους δίνω μηνιαίως.

για αυτο ρωτησα γιατι στην δεη που εχω μηνιαιο λογαριασμο τις καταχωρησεις τις κανω εγω καθε τελος του μηνα κανονικα,απλα δεν ξερω τι γινεται στους ιδιωτικους παροχους και αν γινεται η ιδια διαδικασια.αλλα μου απαντησε το παιδι πιο πανω πως καθε εταιρεια εχει τα δικα της εργαλεια.για την ελιν πχ που ενδιαφερομαι πολυ δεν ξερω τι παιζει η volton που κοιταω κιολας

 

Επεξ/σία από aggeletakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη! Έχω συμβόλαιο μέχρι και τις αρχές Ιουλίου με την προτέργια με τιμές περι τα 0.063 ημερησιο κ 0.056 νυχτερινο....Είδα ένα πρόγραμμα που έβγαλε ο Ηρων με 0.043 νυχτερινο κ 0.06 ημερησιο... το παγιο είναι πανω κάτω ιδιο με αυτό που πληρώνω 2.9 ευρω...υπάρχει καποιος λάκος??? Και είναι κ αορίστου το συμβόλαιο... Τι λέτε?

Επεξ/σία από kokos198
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kokos198 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη! Έχω συμβόλαιο μέχρι και τις αρχές Ιουλίου με την προτέργια με τιμές περι τα 0.063 ημερησιο κ 0.056 νυχτερινο....Είδα ένα πρόγραμμα που έβγαλε ο Ηρων με 0.043 νυχτερινο κ 0.06 ημερησιο... το παγιο είναι πανω κάτω ιδιο με αυτό που πληρώνω 2.9 ευρω...υπάρχει καποιος λάκος??? Και είναι κ αορίστου το συμβόλαιο... Τι λέτε?

η ρήτρα ΟΤΣ.
Για να δω πόσο έχει αυτή τη στιγμή τα όρια ΟΤΣ η ΗΡΩΝ, έψαξα τους γενικούς όρους στη σελίδα τους και βρήκα αυτό:

Το συνολικό ποσό των προ ΦΠΑ Ανταγωνιστικών Χρεώσεων θα εξάγεται κατόπιν εφαρµογής επ’ αυτού του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος, ήτοι του αθροίσµατος (i) της ΟΤΣ, (ii) των µοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ και (iii) της Μοναδιαίας Χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ κατά την περίοδο κατανάλωσης, των (i) έως και (iii) προσαυξηµένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου, ο οποίος καθορίζεται από τον Αρµόδιο ∆ιαχειριστή και εγκρίνεται µε απόφαση της ΡΑΕ. Οι τιµές της ΟΤΣ, των µοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ και της Μοναδιαίας Χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ δηµοσιεύονται στην ιστοσελίδα του ∆ιαχειριστή Συστήµατος Μεταφοράς  Πλέον συγκεκριµένα το Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα επηρεάζει το ποσό των Ανταγωνιστικών Χρεώσεων ως ακολούθως:

(...)
7.3.3. Εάν το «Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα» για το διάστηµα που καλύπτει ο κάθε Εκκαθαριστικός λογαριασµός είναι άνω του µεγίστου ορίου, όπως αυτό καθορίζεται και είναι αναρτηµένο στην ιστοσελίδα του Προµηθευτή www.heron.gr, θα δύναται (κατά την διακριτική ευχέρεια του Προµηθευτή ως προς την ολική, µερική ή µη χρέωση) να πραγµατοποιείται χρέωση στο συγκεκριµένο Εκκαθαριστικό Λογαριασµό κατά τη διαφορά του µεγίστου ορίου µε το «Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα».

7.3.4. Ρητώς διευκρινίζεται ότι το ελάχιστο και το µέγιστο όριο καθώς και οι τιµές των επί µέρους µεταβλητών του Μέσου Προσαυξηµένου Αθροίσµατος (όπως ορίζονται στον Γ.Ο. 7.3.3) που θα λαµβάνονται υπόψη για την πίστωση ή χρέωση των Ρητρών Προσαρµογής του Προµηθευτή, κατά τα ανωτέρω διαλαµβανόµενα, θα είναι ρητώς ορισµένα και αναρτηµένα στην ιστοσελίδα του www.heron.gr, όπως αυτά θα διαµορφώνονται σε τακτή βάση

Δηλαδή η ΗΡΩΝ έχει περάσει σε άλλο εππίπεδο, όχι μόνο βάζει τη ρήτρα εμπλουτισμένη, αλλά διατηρεί το δικαιώμα να αλλαζει μονομερώς και τα όριά της. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρεις ποτέ πόσο θα πληρώσεις σε αυτή την εταιρεία, βασικά θα πληρώνεις όσα της λέιπουν πιθανότατα....

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ίδιο επίπεδο να ξέρετε έχει περάσει και η Watt & Volt.
Μου άλλαξε την ρήτρα ΟΤΣ από 45-60 που λέει το συμβόλαιο σε 35-45 με το έτσι θέλω. 
Η μόνη ειδοποίηση που είχα ήταν στο συγκεκριμένο λογαριασμό το συγκεκριμένο που έχω στην εικόνα.

 

Οροι συμβολαίου:

Αναφορά σε κείμενο

6.3 Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της
Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΟΤΣ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, απώλειες). Οι Χρεώσεις
Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέ-
σης ΟΤΣ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, και (ΙΙΙ) της μέσης
χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (ΙΙΙ) προ-
σαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής
το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 45 και 60
€/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμή-
θειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης
είναι κάτω του ορίου των 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται
κατά τη διαφορά των 45 €/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν
το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω
του ορίου των 60 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη
διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 60€/MWh.
Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακρι-
τές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλ-
λει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται
διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή.

 

Αναφορά σε κείμενο

6.6. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της πα-
ρούσας, σε περίπτωση μεταβολής του κόστους παροχής Ηλεκτρικής Ενέργειας,
να αναπροσαρμόσει τους εκάστοτε ισχύοντες Γενικούς Όρους Τιμολόγησης ή/
και τους τιμοκαταλόγους του για τα προγράμματα υπηρεσιών που διαθέτει με
σχετική έγγραφη γνωστοποίηση στον Πελάτη, στον οποίο παρέχεται χρονικό
διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την αποδοχή ή μη του νέου
τιμοκαταλόγου. Άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας συνεπάγεται την απο-
δοχή της νέας τιμής από τον Πελάτη. Κατά τη διάρκεια ισχύος της παρούσας
ο Πελάτης θα ενημερώνεται για τους εκάστοτε ισχύοντες τιμοκαταλόγους και
τα προσφερόμενα από τον Προμηθευτή προγράμματα από τον διαδικτυακό
τόπο του Προμηθευτή, καθώς και για οποιαδήποτε αλλαγή στους Γενικούς
Όρους Τιμολόγησης μέσω σύντομης ειδοποίησης η οποία θα περιλαμβάνεται
στο Λογαριασμό Κατανάλωσης ή θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά, παραπέμπο-
ντας στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή για πλήρη ενημέρωση επί του περιεχο-
μένου της τροποποίησης.

 

watt and volt.png

Επεξ/σία από DaRkAnGeL999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DaRkAnGeL999 είπε

Στο ίδιο επίπεδο να ξέρετε έχει περάσει και η Watt & Volt.
Μου άλλαξε την ρήτρα ΟΤΣ από 45-60 που λέει το συμβόλαιο σε 35-45 με το έτσι θέλω. 
Η μόνη ειδοποίηση που είχα ήταν στο συγκεκριμένο λογαριασμό το συγκεκριμένο που έχω στην εικόνα.

Οροι συμβολαίου:

watt and volt.png

Καλησπερα... Αυτο κανουν ολες οι εταιρειες... Και μετα οταν γινει επαναφορα στην κανονικοτητα θα παραμεινει εκει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...