Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Γνώμες κάποιος για ΗΡΩΝ ?

Σκέφτομαι να φύγω απο την ΔΕΗ γιατί πληρώνω τρελούς λογαριασμούς χωρίς να κάνω καμιά φοβερή κατανάλωση. *Να μη σχολιάσω ότι δεν απαντάνε καν στα τηλέφωνα..

Παλιότερη εμπειρία μου από τον ΗΡΩΝΑ ότι και που απαντούσαν στα τηλέφωνα δεν καταλάβαιναν τι τους λες. Τώρα μπορεί να έστρωσαν, δεν ξέρω, το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη ρήτρα ΟΤΣ που έχουν υπολόγισε τουλάχιστον 1-2 λεπτά παραπάνω την κιλοβατώρα απότι σου λένε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, naive είπε

Παλιότερη εμπειρία μου από τον ΗΡΩΝΑ ότι και που απαντούσαν στα τηλέφωνα δεν καταλάβαιναν τι τους λες. Τώρα μπορεί να έστρωσαν, δεν ξέρω, το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη ρήτρα ΟΤΣ που έχουν υπολόγισε τουλάχιστον 1-2 λεπτά παραπάνω την κιλοβατώρα απότι σου λένε.  

το θεμα ειναι οτι αν βαλουμε τη ρητρα ΟΤΣ , δημοτικα τελη, ΕΡΤ και κατι λιγα να φανε (γιατι δε γινεται, ολο και κατι θα κλεψουν). Αναρωτιεμαι ποσο συμφερει. Αλλά και 150+ ευρώ λογαριασμος ΔΕΗ με ±1000 κιλοβατορες, το λες και υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση ότι ήρθε σήμερα ο λογαριασμός Elpedison Μαρτίου με την έκπτωση 5% που ισχύει από 20 Μαρτίου. 🙏

Επίσης αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φορά που αναφέρει την ρήτρα ΟΤΣ. Ίσως επειδή είναι ο 6ος μήνας (;), αν μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω και εδώ επειδή μάλλον το έγραψα σε λάθος θέμα :)

 

Καλησπέρα και από εμενα

Μετά το ταμπλάς με ένα πρόσφατο εκκαθαριστικό, ψάχνομαι και εγώ να αλλάξω άμεσα πάροχο, άλλα έχω κάπου χαθεί με το ψάξε-ψάξε.

Η κατανάλωση μου το πρόσφατο τετράμηνο (Δεκ-Απρ) ήταν 8000kWh!!  Ναι όντως πάρα πολύ για αυτό και ψάχνομαι. Έχω και νυχτερινό αν αυτό βοηθάει. 

Πάντα μιλάμε για μηδενικούς εκπρόθεσμους λογαριασμούς αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Τα 2 sites που έψαξα (energymarket & allazorevma) λένε εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και για αυτό έχω μπερδευτεί.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αντίστοιχες οικιακές καταναλώσεις να μας δώσει τα φώτα του ? Από ότι έχω καταλάβει, με τις δικές μου καταναλώσεις, ότι και να βάλω από τις γνωστές, θα έχω καλύτερες τιμές γενικώς από την ΔΕΗ. Το θέμα είναι, αν αξίζει τον κόπο, ή αν τελικά μιλάμε για 100-200 ευρώ εξοικονόμηση, με όποιο ρίσκο κουβαλούν μαζί τους οι εναλλακτικοί.

Κίμωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Τα 2 sites που έψαξα (energymarket & allazorevma) λένε εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και για αυτό έχω μπερδευτεί.

https://tsig.gr/lang-el/electricity

Δες κι εδώ, έχει λινκ για το κάθε πρόγραμμα και δεν είναι μεσιτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

https://tsig.gr/lang-el/electricity

Δες κι εδώ, έχει λινκ για το κάθε πρόγραμμα και δεν είναι μεσιτικό.

Δεν πρεπει να ειναι πολυ ενημερωμενο, γιατι πχ την χρεωση που βλεπω στο site της nrg (0,0638) δεν την βλέπω στο site που παρέθεσες, και αυτομάτως μιλάμε για μία απο τις χαμηλότερες τιμές ανα kWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, UncleKim είπε

2 sites που έψαξα (energymarket & allazorevma) λένε εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και για αυτό έχω μπερδευτεί

Όντως από τα σάιτ δεν θα βγάλεις άκρη.

Για μένα κοίτα στις σελίδες των παρόχων απευθείας.

Μάλιστα για τον Απρίλιο τρέχουν προσφορές με 50 ευρώ δώρο από elpedison και Ήρων.

Εγώ που ψάχνομουν αρκετά αυτό τον καιρό ξεχωριστά 2 προγράμματα

Electricon με νυχτερινό απο Ελίν και Elpedison Electricity Home Night Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill999r είπε

Όντως από τα σάιτ δεν θα βγάλεις άκρη.

Για μένα κοίτα στις σελίδες των παρόχων απευθείας.

Μάλιστα για τον Απρίλιο τρέχουν προσφορές με 50 ευρώ δώρο από elpedison και Ήρων.

Εγώ που ψάχνομουν αρκετά αυτό τον καιρό ξεχωριστά 2 προγράμματα

Electricon με νυχτερινό απο Ελίν και Elpedison Electricity Home Night Fixed

Τηλεφωνικά έχω μιλήσει μόνο με nrg, με τους οποίους κάναμε ανάλυση του λογαριασμού μου (είπαμε "μικρού εργοστασίου" με 8k kWh) και καταλήξαμε ότι θα πλήρωνα 330 ευρώ λιγότερα. Έτσι ψήνομαι και κλείνω προς τα εκει. Και αυτοί δίνουν 50€ gift card στα πρατήρια shell.

Θα κοιτάξω και τα παραπάνω που αναφέρεις να δω τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, UncleKim είπε

Τηλεφωνικά έχω μιλήσει μόνο με nrg, με τους οποίους κάναμε ανάλυση του λογαριασμού μου (είπαμε "μικρού εργοστασίου" με 8k kWh) και καταλήξαμε ότι θα πλήρωνα 330 ευρώ λιγότερα. Έτσι ψήνομαι και κλείνω προς τα εκει. Και αυτοί δίνουν 50€ gift card στα πρατήρια shell.

Θα κοιτάξω και τα παραπάνω που αναφέρεις να δω τι παίζει

Φαντάζομαι μιας και ήσουν και παλιότερα σε εναλλακτικούς θα γνωρίζεις για τη ρήτρα ΟΤΣ. 

Προσοχή λοιπόν αυτό τον καιρό διότι λόγω της μείωμενης τιμής του ρεύματος οι πάροχοι έχουν συρρίκνωσει πάρα πολύ τα όρια ΟΤΣ με αποτέλεσμα όταν επιτρέψουμε σε κανονικές καταναλώσεις να έχουμε και αυξημένες χρεώσεις.

Οπότε ή επιλέγεις εταιρία με υψηλά όρια ή επιλέγεις πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bill999r είπε

Φαντάζομαι μιας και ήσουν και παλιότερα σε εναλλακτικούς θα γνωρίζεις για τη ρήτρα ΟΤΣ. 

Προσοχή λοιπόν αυτό τον καιρό διότι λόγω της μείωμενης τιμής του ρεύματος οι πάροχοι έχουν συρρίκνωσει πάρα πολύ τα όρια ΟΤΣ με αποτέλεσμα όταν επιτρέψουμε σε κανονικές καταναλώσεις να έχουμε και αυξημένες χρεώσεις.

Οπότε ή επιλέγεις εταιρία με υψηλά όρια ή επιλέγεις πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ

Οχι δεν ημουν ποτε σε εναλλακτικο.

Επισης δεν πολυεψαξα τι παιζει με την ρητρα.

Πως μπορει να επηρεασει αυτο τις τιμες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν γκουγκλαρεις τον όρο "Οριακή τιμή συστήματος" θα δεις περί τίνος πρόκειται. Είναι λίγο πολύπλοκος ο υπολογισμός γι'αυτό δεν στον αναλύω.

Πάντως για να μην έχεις αυτό το άγχος απλά επέλεξε πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.

Βέβαια βγαίνει λίγο ακριβότερα η κιλοβατώρα αλλά τουλάχιστον έχεις ξεκάθαρες χρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με 25 ευρώ max ΟΤΣ τον μήνα στην Protergia , έσπασα το συμβόλαιο και έφυγα...Δεν συμφέρει με τίποτα το ΟΤΣ..ειδικά για αυτούς που καταναλώνουν πολλές kw ..Πήγα elin που δεν έχει και ησύχασα..Να δούμε τον πρώτο λογαριασμό πόσο θα μας έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7 απρίλη βγήκε ο εκκαθαριστικός της δεη (12/19 - 03/20) με 4100 watt και τελική τιμή πληρωμής 914€ (ΚΟΤ Β), όταν είδα το μήνυμα στο κινητό πίστεψα οτι δεν είδα καλά και είναι 91,4 😁😁

στέλνω το λογαριασμό στους εναλλακτικούς και μου απντήσανε άμεσα απο την watt and volt και μου είπανε οτι αυτοί εκτός της χαμηλότερης χρέωσης 0,87 (με συνέπεια 0,77), έχουνε και ειδική έκπτωση για ΚΟΤ Β και οτι αν ήμουνα σε αυτούς θα πλήρωνα 613€, οπότε λέω να την κάνω γρήγορα-γρήγορα απο την αγαπημένη δεη για άλλον πάροχο, λιγότερο κοστοβόρο.

στην δεη με το που ξεπέρασα τα 1400 watt (κοτ β) μου χρεώσανε - όλα - και τα 4100 watt με ~0,12 ενώ στην watt and volt μου είπανε πως θα μου χρεώνανε τα 1400 watt με -45% (των 0,77) και τα υπόλοιπα με 0,77

η δεη δεν σε καίει μόνο αν έχεις κατανάλωση μέχρι 2000 watt, απο εκεί και επάνω σου αλλάζει τιμολόγιο - για ολόκληρη την κατανάλωση - και σου αλλάζει τα φώτα, ενώ ευτυχώς κάποιοι εναλλακτικοί έχουνε την ίδια χρέωση και κάτω και πάνω απο 2000 watt

 

μην τρελαίνεστε τόσο πολύ με την ΟΣΤ

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σύντομα θα βάλω ηλεκτρικό. Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι διαδικασίες, άμα βάλω ΔΕΗ πρέπει να τρέχω από εκεί και τέτοια? Να πλήρώνω ηλεκτρολόγους για εγκαταστάσεις και άλλα διάφορα? Έχω ας πούμε οτε και παρόλο που οι τιμές δεν είναι δε μικρές, η εξυπηρέτηση και ο έλεγχος μέσω των εφαρμογών είναι άψογος. Έχεις επίσης κάποια πλεονεκτήματα άμα έχεις κινητό και σταθερό όπως το τσάμπα wifi. Δε χρειάστηκε να κουραστώ σε τίποτα, απλά τα παράγγειλα όλα και έγινε η δουλειά πολύ γρήγορα. 

Μπορώ να κάνω το ίδιο με τη ΔΕΗ? να τους πάρω ένα τηλέφωνο και να έρθουν βάλουν ρεύμα γρήγορα χωρίς να χρεωθώ τίποτα για όλο αυτό? 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...