Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι και εγώ να φύγω από ΔΕΗ ... Χονδρικά καίω το 4μηνο του χειμώνα 2300 KW και τα υπόλοιπα 2 τετράμηνα 1300 με 1600 KW. Ποιες εταιρίες προτείνετε για να αρχίσω να κοιτάω τα διαδικαστικά; Ευχαριστώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

10% εκπτωση αν πληρωσεις στην ωρα σου στην ΕΛΙΝ 88,91€ αρα 6,3 ευρω φθηνοτερα η Προτεργια. Και για καθε λιγοτερο που καταναλωνεις η ΕΛΙΝ θα συμφερει γιατι θα εχεις παγιο 2.25 ευρω στην αλλη. Οριακα τα 1100kw συμφερει η προτεργια. Επισης δες νυχτερινο, εκει με ΕΛΙΝ γλυτωνεις πολλα περισσοτερα και γλυτωνεις και τα εξτρα του δημοσιου 

Ποια εννοεις εξτρα του Δημοσιου? Δεν εχω νυχτερινο μετρητη ομως. Θα πρεπει να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, James. said:

Ποια εννοεις εξτρα του Δημοσιου? Δεν εχω νυχτερινο μετρητη ομως. Θα πρεπει να βαλω?

Περα απο τα € που ειπαμε για το κοστος ρευματος απο protergia/elin κοκ , τα εξτρα του δημοσιου που ειναι ανεξαρτητα απο τον παροχο (Συστημα μεταφορες, δικτυο διανομης, ΥΚΩ, και ΕΤΜΕΑΡ). Ναι πρεπει να το ζητησεις.

Στο πρωινο βγαινουν 0,04379€/kwh + ΥΚΩ  0,00690€/kwh (για εως 1600kw) + κατι μικροποσα με βαση KVA (Δεν αλλαζουν)

Στο νυχτερινο βγαινουν 0,01707€/kwh + ΥΚΩ  0,00690€/kwh (για εως 1600kw, ανεξαρτητα απο του πρωινου)

 

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Περα απο τα € που ειπαμε για το κοστος ρευματος απο protergia/elin κοκ , τα εξτρα του δημοσιου που ειναι ανεξαρτητα απο τον παροχο (Συστημα μεταφορες, δικτυο διανομης, ΥΚΩ, και ΕΤΜΕΑΡ). Ναι πρεπει να το ζητησεις.

Στο πρωινο βγαινουν 0,04379€/kwh + ΥΚΩ  0,00690€/kwh (για εως 1600kw) + κατι μικροποσα με βαση KVA (Δεν αλλαζουν)

Στο νυχτερινο βγαινουν 0,01707€/kwh + ΥΚΩ  0,00690€/kwh (για εως 1600kw, ανεξαρτητα απο του πρωινου)

Οι τιμες που αναφερεις απο ποια εταιρια ειναι? Επισης δεν νομιζω να μπορω να γλιτωσω τα εξοδα του Δημοσιου, μιας και απ'οτι διαβασα ειναι για διακοπη ηλεκτροδοτησης κτλ. Ωστε σε ενα σπιτι που δεν ηλεκτροδοτειται να μην πλβρωνεις αυτα τα εξοδα.

Παντως καταναλωση μετα τις 11 που ειναι το βραδινο δεν θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερη. Μιας και θερμοσιφωνας, κουζινα και κλιματιστικο ειναι μονο τις ωρες της μερας.

Ο βραδινος μετρητης εχει και αυτος καποιο κοστος, απο οσο ξερω στη ΔΕΗ (ειδα στα 34 ευρω + φπα).

Αλλα αν βαλουμε τα 60 ευρω εγγυηση και τα 34 νυχτερινου μετρητη, θελω καιρο για να κανω αποσβεση. Οκ ισως τα 60 τα παρω πισω με την παγια εντολη τραπεζης, αλλα τα υπολοιπα οχι.

Επεξ/σία από James.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 7:28 ΜΜ, Doubt είπε

Έτσι είναι. Εγώ έχω Volterra από τότε που ήταν η πιο οικονομική επιλογή. Τελευταία που είχα κοιτάξει είναι κάπου στο μέσο της κατάταξης, αλλά για νέους πελάτες. Εγώ ο "παλιός" έχω την ίδια τιμή που ξεκίνησα, χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς πάγια και χωρίς κλίμακα, Αν μου κάνουν ανατίμηση στα επίπεδα του νέου πελάτη, θα κουνήσω μαντήλι και το ξέρουν.

και εγω volterra ειμαι με μια προσφορα που ειχε τρεξει  χειμωνα του 18 .με 0.80 ημερησιο και 0,0661 νυχτερινο .χωρις παγιο  με οτσ .ειμαι τψρα 14 μηνες με 14 εκαθαριστικους μηνιαιους .Δεν μπορω να πω οτι κατενθουσιαστηκα .σε 12 λογαριασμου απο τοτε που ξεκινησα και για ενα ημερολογιακο ετος(365)μερες εχω καψει 5297συνολικα .3663 μερα+1634βραδυνες. κοστος ρευματος μονο 374 ευρω συνολικα λογαρισμων 1071 ευρω .ολο το πακετο βγαινει δλδ στα 0.20 λεπτα ανα kw  τελικη .τι να λεμε τωρα δεν μου εχουν αλλαξει τπτ εως τωρα αλλα νομιζω με σφαξαν με το γαντι ..ψαχνομαι για να αλλαξω δρομο ελεω οτσ.μαλλον

Στις 24/12/2019 στις 9:46 ΜΜ, Green Dragon είπε

Σε ποιο σημείο του εκκαθαριστικού φαίνεται η επιστροφή του 10% της έκπτωσης συνέπειας; Είναι εύκολο κάποιος να μου υποδείξει το πεδίο και την ένδειξη;

οπου ειπαρχει η ενδειξη με της kw επι την τιμη  .ακριβψς απο κατω εχει αναγραφη εκπτωση συνεπειας οπου ειναι το 10% της προηγουμενης αξιας του ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, James. είπε

Οι τιμες που αναφερεις απο ποια εταιρια ειναι? Επισης δεν νομιζω να μπορω να γλιτωσω τα εξοδα του Δημοσιου, μιας και απ'οτι διαβασα ειναι για διακοπη ηλεκτροδοτησης κτλ. Ωστε σε ενα σπιτι που δεν ηλεκτροδοτειται να μην πλβρωνεις αυτα τα εξοδα.

(Αν κατάλαβα σωστά) οι τιμές που γράφει με κόκκινο είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις που είναι ίδιες για όλες τις εταιρείες. Το πρώτο νούμερο για την ημερήσια κατανάλωση και το δεύτερο για τη νυχτερινή.

Μετρητή νυχτερινού να βάλεις, είναι κάτι που το πληρώνεις μια φορά (και με λογικό κόστος) κι έχεις όφελος για μια ζωή (και βάλε).

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα φτιάξεις ένα αρχείο excel. Θα βάλεις τη ΔΕΗ και τους 2-3 εναλλακτικούς που σε ενδιαφέρουν. Θα διαβάσεις πολύ προσεκτικά τους όρους και θα βάλεις τις χρεώσεις. Μετά θα προσπαθήσεις να μαντέψεις που θα κινηθεί η ΟΤΣ πχ για τα επόμενα δύο έτη. Καλό θα ήταν να έβαζες διάφορες τιμές.

Για σένα μπορεί να είναι απλό, ρωτάς και τους άλλους;;

Αν το έχεις έτοιμο ανέβασε το κάπου να το δούμε, θα ήταν χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, newlynx said:

Έκανα αίτηση χθες σε ελίν (οικιακό νυχτερινό) , οπότε σε λίγο καιρό θα σας πω για τους λογαριασμούς.

Ερώτηση: Οικιακό πρόγραμμα με το νυχτερινό πρόγραμμα τι διαφορά έχουν σε γενικά πλαίσια; Μάλλον και εγώ προς Ελίν με βλέπω!  Απλά μπερδεύτηκα κάπως με τα 3 προγράμματα που έχει!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μια αρχικη απορια επειδη θα βαλουμε φυσ αεριο φετος,εκανα απλα την αιτηση δεν μπηκα στη διαδικασια για παροχο,αξιζει να κανω κομπο και δεη στον ιδιο?παιρνω καποια επιπλεον εκπτωση απο δεη αν υπαρχει συνδυασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ελάχιστο το κέρδος στην ΔΕΗ δυστυχώς.

Καλύτερά να μην δεσμευτεις με συμβόλαιο και να περιμένεις μήπως στο μέλλον προκύψει κάποιο καλό συνδυαστικό προγραμμα που να έχεις κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες μια αρχικη απορια επειδη θα βαλουμε φυσ αεριο φετος,εκανα απλα την αιτηση δεν μπηκα στη διαδικασια για παροχο,αξιζει να κανω κομπο και δεη στον ιδιο?παιρνω καποια επιπλεον εκπτωση απο δεη αν υπαρχει συνδυασμος?

 

18 λεπτά πριν, bill999r είπε

Είναι ελάχιστο το κέρδος στην ΔΕΗ δυστυχώς.

Καλύτερά να μην δεσμευτεις με συμβόλαιο και να περιμένεις μήπως στο μέλλον προκύψει κάποιο καλό συνδυαστικό προγραμμα που να έχεις κέρδος.

Μάλλον εννοεί ρεύμα και Φ.Α. στον ίδιο πάροχο (πλην ΔΕΗ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μάλλον εννοεί ρεύμα και Φ.Α. στον ίδιο πάροχο (πλην ΔΕΗ)

αυτο ναι,λεω μηπως καποιοι παροχοι δινουν μια μικρη εκπτωση εξτρα αν κανω ρευμα με φυσικο αεριο μαζι(οχι μονο δεη)

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...