Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Πλαισίου


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Θέλω να παραγγείλω ανταλλακτικά για το αμάξι και προσπαθώ να βρω τι έτος παραγωγής είναι το αυτοκίνητο μέσω του αριθμού πλαισίου αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο δε βγάζω άκρη. Ο αριθμός είναι: VSKEAVC23U0010157. Μπορεί κάποιος να τον αποκοδικωποιήσει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Καλημέρα παιδιά,

Θέλω να παραγγείλω ανταλλακτικά για το αμάξι και προσπαθώ να βρω τι έτος παραγωγής είναι το αυτοκίνητο μέσω του αριθμού πλαισίου αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα στο διαδίκτυο δε βγάζω άκρη. Ο αριθμός είναι: VSKEAVC23U0010157. Μπορεί κάποιος να τον αποκοδικωποιήσει;

Καλημέρα.
Είναι σωστά γραμμένος ο αριθμός; Γιατί το δέκατο ψηφίο που δείχνει το έτος δεν έπρεπε να είναι U...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, το 10ο γράμμα που είναι U. Είναι σωστά γραμμένο, το έλεγξα και πάνω στο αμαξι. Μήπως ήθελαν να γράψουν Υ, ότι είναι δηλαδή του 2000; Γιατί τότε νομίζω ότι φτιάχτηκε (έτσι μου είπαν όταν το αγόρασα).

Έχω στείλει μαιλ στη Νισσαν, να δούμε αν και πότε θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι παντα σιγουρος ο αριθμος πλαισιου .Ειχα παραγγειλει απο internet μια μικρη ταπα που εχει το C1 διπλα στην πινακιδα για να καλυπτει την υποδοχη ρυμουλκισης και δεν εκανε.

Την επεστρεψα και παρηγγειλα στην citroen και παλι δεν εκανε . Την μετησαν και βρηκαν οτι ειχε μια μικρη διαφορα και μου εφεραν αλλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στα πλαινα τζαμια την σφραδιδα που εχουν,αν εινα τα γνησια Εχει εκει ημερομηνια που συνήθως ταιριάζει με του πλαισιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, το 10ο γράμμα που είναι U. Είναι σωστά γραμμένο, το έλεγξα και πάνω στο αμαξι. Μήπως ήθελαν να γράψουν Υ, ότι είναι δηλαδή του 2000; Γιατί τότε νομίζω ότι φτιάχτηκε (έτσι μου είπαν όταν το αγόρασα).

 

To δέκατο ψηφίο δείχνει το έτος κατασκευής στα αυτοκίνητα που προορίζονται για την αγορά της Βόρειας Αμερικής

Στα οχήματα που προορίζονται για την ευρωπαική ένωση δεν ήταν/είναι υποχρεωτικό αυτό. Για αυτό και έχει τα ψηφίo U το οποίο και δεν χρησιμοποιείται στη συγκεκριμένη θέση . Το 0 στη θέση 11 δείχνει ότι ο συγκεκριμένος τύπος/μοντέλο  δεν έχει δεχθει ανανέωση-αναβάθμιση-αναθεώρηση . To συγκεκριμένο μοντέλο έχει τον εσωτερικό κωδικό μοντέλου C23 (Nissan Serena).

Ενδεικτικά τα Νissan Micra K11 είχαν στις αντίστοιχες θέσεις του Vin (10-11)  U0 τα πρώτα , U3 μετά από ένα facelift και U4 τα τελευταία μετά από δευτερο facelift .

Γενικά  οι αριθμοί VIN δεν χρησιμοποιούνται από όλους τους κατασκευαστες με τον ίδιο τρόπο , εκτος από τα 3 πρώτα και τα 6 τελευταία ψηφία  του 17ψήφιου αριθμού.

Τα ενδιάμεσα (από το 4 έως και το 11) αφορούν εσωτερική κωδικοποίηση του κάθε κατασκευαστή , απλά για την Βόρεια Αμερική έχουν συμφωνήσει όλοι να βάζουν το ΜΥ στη θέση 10.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επειδή ελέγχω ένα μεταχειρισμένο εδώ https://www.autodna.com/vin/ φαίνεται ότι με 15Ε σου στέλνουν πλήρες report με καταγραφές από τι ιστορικό του αυτοκινήτου. Έχει δοκιμάσει κανείς κάντι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, geodimis είπε

Επειδή ελέγχω ένα μεταχειρισμένο εδώ https://www.autodna.com/vin/ φαίνεται ότι με 15Ε σου στέλνουν πλήρες report με καταγραφές από τι ιστορικό του αυτοκινήτου. Έχει δοκιμάσει κανείς κάντι αντίστοιχο;

Πως το κάνει αυτό; μπαίνει στο σύστημα τις κάθε εταιρείας; λίγο άκυρο μου φαίνεται. Πήγαινε σε αντιπροσωπεία να το τσεκάρουν, αν έχουν γίνει εκεί ή σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο τα service θα φαίνεται στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χρησιμοποιησει το  autodna πριν περιπου 5-6 μηνες που ειχα βρει ενα εισαγωγης,στο report που μου εστειλαν ελεγε ποτε κατασκευαστηκε,κωδικο κινητηρα,κιβωτιου ταχυτητων,εξοπλισμο,κωδικο χρωματος,αν εχει δηλωθει κλοπη σε καποια χωρα.Τελος για σερβις και χιλιομετρα δεν ελεγε τιποτα,αν θελετε  να με ρωτησετε κατι στειλτε μου μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, johnkou77 είπε

Εχω χρησιμοποιησει το  autodna πριν περιπου 5-6 μηνες που ειχα βρει ενα εισαγωγης,στο report που μου εστειλαν ελεγε ποτε κατασκευαστηκε,κωδικο κινητηρα,κιβωτιου ταχυτητων,εξοπλισμο,κωδικο χρωματος,αν εχει δηλωθει κλοπη σε καποια χωρα.Τελος για σερβις και χιλιομετρα δεν ελεγε τιποτα,αν θελετε  να με ρωτησετε κατι στειλτε μου μυνημα.

Αν πλήρωνες θα σου έβγαζε πολύ περισσότερα στοιχεία. Το έκανα πριν απο 2 χρόνια και είχε μέσα τα service, μέχρι και φωτογραφίες από την δημοπρασία στην οποία είχε πωληθεί. 

Για την ιστορία κατεβασαν στην Ελλάδα τα χιλιόμετρα, κατα 60.000.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τελικα οι αντιπροσωπειες απαντανε στα email για πληροφοριες με τον αριθμο πλαισιου;
Η σε  γραφουν εκει που δεν πιανει η μελανι με δικαιολογια τα προσωπικα δεδομενα GDPR ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...