Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το Redmi Note 5 Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Xiaomi για πρώτη φορά έχει δικό της περίπτερο στο MWC (Mobile World Congress) και δεν χάσαμε την ευκαιρία να δούμε ένα από τα πλέον σύγχρονα smartphone της, το Redmi Note 5 Pro που παρουσιάστηκε επίσημα στα μέσα Φεβρουαρίου.

 

Η συσκευή διαθέτει οθόνη 5,99 ιντσών LCD IPS με αναλογία πλευρών 18:9 και ανάλυση 2160 x 1080 pixels και με στρογγυλεμένες άκρες, η οποία προστατεύεται από καμπυλωτό ανθεκτικό γυαλί 2.5D. Στο εσωτερικό του Redmi Note 5 Pro βρίσκουμε το Qualcomm Snapdragon 636 SoC με οκταπύρηνο επεξεργαστή (Kryo 260) στα 1,8GHz και με τον επεξεργαστή γραφικών (GPU) Adreno 509.

Το system-on-chip της Qualcomm, Snapdragon 636 συνοδεύεται από 3GB, 4GB ή 6GB RAM και από 64GB αποθηκευτικού χώρου.

Η εμπρόσθια κάμερα που συνοδεύεται από LED flash βασίζεται σε αισθητήρα 20 Megapixels ενώ η διπλή κύρια κάμερα που βρίσκεται στο πίσω μέρος βασίζεται σε δύο αισθητήρες, στα 12 Megapixels (f/2.2) και στα 5,0 Megapixels (f/2.0) με τη δεύτερη κάμερα να αναλαμβάνει το ρόλο του αισθητήρα ανίχνευσης βάθους.

Η συσκευή παρά την ύπαρξη USB Type-C δεν υποστηρίζει fast charging και επομένως θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο παραπάνω για να φορτίσει η μεγάλη σε χωρητικότητα μπαταρία των 4000mAh.

P1160801.jpg.036baa18ecb1f697c27e58496f76f65d.jpg

Το λειτουργικό σύστημα είναι το Android 7.1.1 Nougat πάνω από το οποίο η εταιρεία έχει εγκαταστήσει το περιβάλλον χρήστη MIUI 9 (MIUI Global 9.2). Η αναβάθμιση σε Oreo λογικά δεν θα αργήσει πολύ. Το Redmi Note 5 Pro θα κυκλοφορήσει σε Black, Gold, Rose Gold και Blue.

P1160804.jpg.8c1356a0b723b4b94511732f7c82b41a.jpg


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πολύ καλό, αναμένεται best seller. Αλλά η τιμή του πλησιάζει επικίνδυνα το σαφώς αρκετά ανώτερο, mi note 3.

 

Θα στρωσει και η τιμη του και το redmi note 4/64 B20 που εχω ακριβο ηταν και τωρα το βρισκεις με 170 και ποιο κατω.

Εγω θα σχολιαω λιγο την πισω καμερα.

Αφου προεξεχει βρε παλικαρια καντε το λιγο ποιο χοντρο να ερθει ισια μπας και ανεβει λιγο ακομα η μπαταρια που δεν λεω καλη ειναι αλλα κανεις δεν λεει οχι για λιγο παραπανω.

 

Να πω και τον πονο μου κανα mi max με B20 θα βγαλει γιατι βαρεθηκα να ειμαι με κινητο για γυναικειο χερι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Θα στρωσει και η τιμη του και το redmi note 4/64 B20 που εχω ακριβο ηταν και τωρα το βρισκεις με 170 και ποιο κατω.

Εγω θα σχολιαω λιγο την πισω καμερα.

Αφου προεξεχει βρε παλικαρια καντε το λιγο ποιο χοντρο να ερθει ισια μπας και ανεβει λιγο ακομα η μπαταρια που δεν λεω καλη ειναι αλλα κανεις δεν λεει οχι για λιγο παραπανω.

Να πω και τον πονο μου κανα mi max με B20 θα βγαλει γιατι βαρεθηκα να ειμαι με κινητο για γυναικειο χερι.

Ίσως το 3 να έχει 800ρα. Ξεκίνησε με το mix 2 μια τάση για παγκόσμιες πάντες. Το 3 πάντως θα είναι τέλειο κινητάκι. Ακούγεται snap 660 , dual camera  και 7" με ίδιες διαστάσεις με το 6,5", καθώς και μπαταρία 6000!

33 λεπτά πριν, a_a_a είπε

Έχω την εντύπωση ότι USB Type C δεν έχει

Όχι, δεν έχει. Μάλλον δεν το πρόσεξε γιατί στο βίντεο είναι καλυμμένη η υποδοχή. Έχει microUSB 2. Δεν έχω δει ακόμη στην κατηγορία redmi usb-c.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρέ τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει άραγε..  Χαχα 

Σταματώ όμως γιατί θα θεωρηθω ως Apple fan boy αν κ έχω Samsung. 

On topic ωραία specs . Καλή τιμή κατ' εμέ να έχει κ θα είναι μπόμπα 

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε... τι να κάνουμε... το βρήκα!Λίγο από όλα μωρέ!Βάλε LG g6 μπροστά,βαλε και λίγο iPhone x από πίσω και είμαστε κομπλέ!Έχουμε 2 κινητά σε ένα!Όταν το έχεις στο τραπεζι από μπροστά έχεις LG και όταν μιλάς στο τηλέφωνο και θα φαίνεται το πίσω έχεις iPhone!LG X!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Xiaomi κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη εταιρία που υπάρχει αυτή τη στιγμή και πολύ σύντομα ελπίζω θα βρίσκεται στην πρώτη θέση.Εξαιρετικό το κινητό αν και δεν μου αρέσει τόσο πολύ η πλάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πολύ καλό, αναμένεται best seller. Αλλά η τιμή του πλησιάζει επικίνδυνα το σαφώς αρκετά ανώτερο, mi note 3.

Δεν θα το έλεγα πολύ ανώτερο διότι ο νέος mid-range SD ο 636 υπόσχεται ανώτερες single core επιδόσεις από τον 660 απλά έχει χαμηλότερη συχνότητα και πιο ''κακό'' επεξεργαστή γραφικών όμως βγάζει καλύτερη ανάλυση σε οθόνη και παράλληλα πολύ χαμηλότερη κατανάλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...