Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκό σχέδιο για ρύθμιση της αγοράς του bitcoin, εάν δεν αντιμετωπισθούν οι κίνδυνοι


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, AssosAneY said:

ΑΝ ειναι αυτο φουσκα εχει πολυ δρομο ακομα για να σκασει μεχρι να φτασει καμια 10-20$ τρις...Η φουσκα που ζεις ηδη και ειναι πολυ πιο ετοιμη να σκασει ειναι αυτη του δολλαριου. Και τελος οτι φουσκες και να εχουν υπαρξει στο παρελθον δεν εχουν καμια σχεση με τα κρυπτο γιατι ηταν ολες ελεγχομενες και προγραμματισμενες. Αμα θες να μιλας για φουσκες κοιτα να χεις και επιχειρηματα...

Ναι αλλά δε δίνεις το καλό παράδειγμα έτσι; :lol:

Φίλε, δώσε πρώτα εσύ κανένα επιχείρημα και μετά μιλά για τους άλλους. Παρεμπιπτόντως, είπα για τα ICO Facebook ads. Ξέρεις τι είναι αυτό; Αν ναι, τι συμπέρασμα βγάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 minutes ago, zio10 said:

Defacer περίμενα εσύ να είσαι υπέρ!

Υπέρ τίνος πράγματος ακριβώς; Προσπάθησε να το βάλεις σε λέξεις, και έχε υπόψη ότι κάτι αρνητικό που πραγματοποιείται με ηλεκτρονικά μέσα δεν το κάνουν θετικό τα μέσα.

Επίσης έχε υπόψη ότι το τι βλέπω εγώ στην κατάσταση είναι λίγο διαφορετικό από το τι βλέπει κάποιος που δεν ξέρει τι του γίνεται αλλά θα βγάλουμε λεφτά και stick it to the man.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, defacer είπε

Υπέρ τίνος πράγματος ακριβώς; Προσπάθησε να το βάλεις σε λέξεις, και έχε υπόψη ότι κάτι αρνητικό που πραγματοποιείται με ηλεκτρονικά μέσα δεν το κάνουν θετικό τα μέσα.

Επίσης έχε υπόψη ότι το τι βλέπω εγώ στην κατάσταση είναι λίγο διαφορετικό από το τι βλέπει κάποιος που δεν ξέρει τι του γίνεται αλλά θα βγάλουμε λεφτά και stick it to the man.

Υπέρ των crypto γενικά, ακριβώς επειδή εσύ το βλέπεις από τεχνική άποψη και μπορείς να καταλάβεις τι είναι. Επειδή όλοι λένε ότι η τεχνολογία πίσω από τα νομίσματα είναι πρωτοποριακή και σημαντική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, defacer είπε

Ναι αλλά δε δίνεις το καλό παράδειγμα έτσι; :lol:

Φίλε, δώσε πρώτα εσύ κανένα επιχείρημα και μετά μιλά για τους άλλους. Παρεμπιπτόντως, είπα για τα ICO Facebook ads. Ξέρεις τι είναι αυτό; Αν ναι, τι συμπέρασμα βγάζεις;

Eχεις πολυ δικιο σε αυτα που λες. Κ οι κινδυνοι που λες οντως ειναι υπαρκτοι. Ακομα δεν ειναι πολυ διαδεδομενα τα κρυπτο κ γι αυτο δεν βλεπουμε τραγελαφικα στυλ χρηματιστηριο. Σε λιγο θα ερθουν κ αυτα. Αλλα, οπως λες κ συ, ειναι απειρα τα παραδειγματα των ηλιθιοτητων που εχει κανει ο κοσμος με τα λεφτα του. Θυμασαι τις πυραμιδες? Τα αεροπλανακια? Τα καζινο? Το χρηματηστηριο το αναφεραμε ηδη. Τα κρατικα ομολογα? (αν κ αυτα ηταν ψιλο-υποχρεωτικα για καποιους). Τα αμοιβαια στο εξωτερικο? Τη μοδα με τις πιστωτικες, παλια αμερικη κ μετα κ εδω? Τα δανεια αερα-πατερα κ ας μην εχουμε αυριο? Τις εταιριες που σε βαζαν να αγοραζεις τα προιοντα τους με την δικαιολογια οτι σε προσλαμβανουν? (π.χ. καλυντικα, βιβλια, οργανικα φαρμακα κλπ). Τις αλλες που σου ζηταν να επενδυσεις στα καινουργια τους προτζεκτ στο εξωτερικο κ υποσχονται πανω απο 100% επιστροφη σε 6 μηνες? Τι να πρωτοπει κανεις.... 

Το συμπερασμα που μπορουμε να βγαλουμε, νομιζω παντα, δεν ειναι κατι για τα κρυπτο. Ειναι γενικοτερο. Οι ανθρωποι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑ !!! Τελεια κ παυλα. Κ οποιος δεν γνωριζει καλο ειναι να αποταμιευει κ οχι να ξοδευει. Οπουδηποτε, οχι μονο στην κρυπτοοικονομια. Τι να κανει το κρατος για αυτα? Δεν μπορει να κανει κ πολλα. Ουτε τα κολπα αυτου του στυλ θα σταματησουν σημερα. Ουτε βγηκαν παρεα με τα κρυπτο. Ομως το ηλεκτρονικο χρημα δεν προκειται να φυγει ετσι απλα. Καποια στιγμη θα καθαρισει ο οριζοντας κ θα μεινουν μερικα. Θα την πατησουν καποιοι? Πολλοι. Θα κονομησουν αλλοι? Μαλλον λιγοι. Πρεπει εμεις να σταματησουμε να την ψαχνουμε δλδ? 

Ολα οσα λες ξεπερνιουνται αν ο καθενας μας ακολουθησει μερικους απλους κανονες, που ισχυουν για ολα- α) μην επενδυεις εκει που το ρισκο ειναι απαγορευτικο, β) μην βαζεις οσα δεν σου περισσευουν, γ) κανε κινηση οταν εισαι ετοιμος να ασχοληθεις με την επενδυση, δ) εχε υπομονη αν τα πραγματα δεν πανε οπως περιμενες, ε) ξερε καλα οτι μπορει κ να χασεις κ εχε το υπολογισμενο κ αυτο, στ) το βασικοτερο-> μην επενδυεις σε οτι σε κανει να χανεις τον υπνο σου!  Απλοι κανονες κ σιγουροι φιλε. Ισχυουν κ για τα κρυπτο κ για ολα. Αν τωρα καποιος δεν τα λαβει αυτα υπ οψην του τι φταιει το σκαψιμο? Οτιδηποτε καινουργιο ενεχει κινδυνους. Πρεπει να σταματησουμε?

8 ώρες πριν, lightday είπε

για να μη το κανουμε σηριαλ ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα στρατηγικής εταιρίας κ καπριτσιο ατομου που τζογαρει τα λεφτα του η τα λεφτα του πατερα του. Πήγαινε με ένα τετοιο πλάνο να πάρεις χρηματοδότηση από τράπεζα, θα γελάνε και οι πέτρες .Για χόμπι ας καις και τα λεφτά σου, δικά σου είναι άλλωστε.

Τελος 20 ετη σχεδια κ ο νοστραδαμος να είσαι δεν κανεις...να σου θυμίσω μαλλον τι εγινε με τα ενυπόθηκα στις ηπα κ μια μερα η λειμαν επαψε να υπάρχει . 3 μερες πριν ηταν υγιεστατη. Από την άλλη ποιος είμαι εγώ να υποδείξω τα καπρίτσια των πλουσίων. Από να τα τρώνε σε κόκες ας σκάβουν όλη μέρα. 

Δεν μιλαω για "καπριτσια" ατομων φιλε. Η διαφορα που προσπαθεις να πεις (αλλα δεν το εκφραζεις σωστα) ειναι οτι εσυ μιλας για πολυμετοχικες εταιριες με συμβουλια, εγω μιλαω για μονο/ολιγο-προσωπικες εταιριες που παιρνουν αποφασεις στο μπαμ κ κατω. Κ οχι, δεν χρειαζεται νασαι νοστραδαμος για να δεις μπροστα 20 χρονια. Το κανουν οι τραπεζες για τις επενδυσεις τους, το κανουν τα κρατη με τα ομολογα που εκδιδουν, το κανουν ολοι οσοι εχουν χοντρο χρημα κ θελουν να αυγατισει. Οι τραπεζες μαλιστα, μια κ τις αναφερουμε κ οι δυο αδερφε, καλο ειναι να δεις μια διαφορα--> ΕΜΑΣ δεν μας δινουν δανεια με βαση 20ετη σχεδια. Για τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ αυτο ακριβως κανουν!!! χαχαχαχα!!! Γιατι εμεις ειμαστε ψιλο/χοντρο ζωαρες στα ματια τους κ δεν μας "εμπιστευονται". Οταν ομως κανουν τα συμβουλια τους, τα 20 χρονακια ειναι μινιμουμ, αν θες να τους παρουσιασεις σχεδιο για να βαλουν τα λεφτα τους. Γι αυτους που εχουν τα 5-10 χρονια ειναι "αρπαχτη". Τα 20 χρονια ειναι "καλη μπαζα". Πανω απο αυτο πιανεται για επενδυση/ εργασια.

Απλο παραδειγματακι για να μην πηγαινουμε μακρυα--> Τις εθνικες οδους που μας φτιαξαν οι ξενοι με δικα τους δανεικα, ποσα χρονια θα τις εκμεταλευονται στα διοδια για να τα βγαλουν πισω κ να κανουν κ το κερδος τους? Ποσες δεκαετιες αδερφε? Αυτο ειναι επενδυση (βλεπεις που γινεται να κοιτας 20 χρονια κ πανω?). Εχει ρισκο? Φυσικα. Αυριο βγαινει ακραια κυβερνηση κ τις εθνικοποιει κ παιρνουν τα μπαλακια τους. Γινεται. Αλλα πονταρουν οτι δεν θα γινει.  

Η Λιμαν δεν ηταν υγιεστατη. Ειχε βαρεσει κουδουνι (πτωχευσης) δυο φορες πριν κ την κραταγαν με το ζορι (επιδοτησεις) , με δικαιολογια οτι μπορουσε να συμπαρασηρει ολη την οικονομια μαζι της. Βλακιες των εβραιων να τα παιρνουν απ το αμερικανικο κρατος, αν θες την γνωμη μου. Οταν δεν την θελαν αλλο την αφησαν να κλαταρει. Καθολου καλο παραδειγμα σε σχεση με τα κρυπτο (δεν υπαρχει αντιστοιχο μεγεθος ακομα στην κρυπτοοικονομια για να δουμε παρομοια σεναρια). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SilverMachine αυτά που λες με τους κανόνες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Γιατί να τιμωρούνται όσοι περνάνε με κόκκινο; Έναν απλό κανόνα να ακολουθούσαμε όλοι να μη περνάμε με κόκκινο και όλα καλά. Γιατί να τιμωρείται κάποιος που σου πουλάει ένα άδειο κουτί για γεμάτο; Αρκεί να μην εξαπατούσαμε τους άλλους και όλα καλά. Γιατί να υπάρχει νομοθεσία που να περιορίζει τις τράπεζες; Ας διάβαζες το συμβόλαιο που λέει ότι θα δώσεις κι ένα νεφρό.

Αλήθεια γιατί έχουμε νόμους κατά της απάτης; Γιατί είναι παράνομο να πάρω τηλέφωνο τη γιαγιά να τη βοηθήσω να τοποθετήσει τα λεφτά της σε μια φανταστική επενδυτική ευκαιρία πάνω σε αλμπίνο καγκουρό στην Αυστραλία που έχει η εταιρία μου;

Αυτό που λες, κάποια στιγμή θα καθαρίσει, κάποιοι θα τα χάσουν, κάποιοι θα κερδίσουν, σιγά το θέμα, με αφήνει άφωνο να αναρωτιέμαι τι έχεις υπόψη σου από ιστορία και ανθρώπινη φύση.

Όταν κάποιος θα τα χάσει όπως την προηγούμενη φορά στο χρηματιστήριο και θα αφήσει πίσω του οικογένεια, εμείς θα κοιτάμε τον καθρέφτη και θα λέμε τι ακριβώς; Δεν πειράζει γιατί τουλάχιστον είχαμε τη δυνατότητα να αυνανιζόμαστε κοιτώντας το USD/BTC ενώ φανταζόμαστε πού θα ξοδέψουμε τα λεφτά που τον έβαλαν μέσα; Ή μήπως τα δικά μου κέρδη είναι 100% βιολογικά από άπληστους πλούσιους και μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος επειδή δεν έκανα και τίποτα, "απλώς αγόρασα και πούλησα";

Σόρι, και μένα μου αρέσει να βγάζω λεφτά όπως στους περισσότερους, αλλά τέτοια λεφτά δεν τα έχω ανάγκη. Δεν έχω φτάσει ακόμα στο σημείο που η σκέψη σταματάει εκεί που ξεκινάει ο τραπεζικός λογαριασμός. Και όπως οποιοδήποτε έντιμος άνθρωπος, δεν πιστεύω ότι οι δράσεις που δεν ωφελούν εμένα προσωπικά είναι περιττές.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, zio10 said:

Υπέρ των crypto γενικά, ακριβώς επειδή εσύ το βλέπεις από τεχνική άποψη και μπορείς να καταλάβεις τι είναι. Επειδή όλοι λένε ότι η τεχνολογία πίσω από τα νομίσματα είναι πρωτοποριακή και σημαντική.

Κατά την άποψή μου δε μπορείς να είσαι "υπέρ των crypto γενικά" εκτός αν είσαι 15 χρονών. Να σου πω πολύ περιληπτικά πώς θα διαχώριζα εγώ "τα crypto":

  • Τεχνολογία (μαθηματικό υπόβαθρο): το αναφέρω μόνο και μόνο για context. Συγκεκριμένα μιλάω για Merkle trees, δηλαδή αυτό ακριβώς που είναι "το blockchain" σε τεχνικό επίπεδο. Δεν υπάρχει τίποτα καινούριο εδώ να πωρωθεί κανείς, αυτά βγήκαν όταν εγώ γεννήθηκα, χρησιμοποιούνταν πριν υπάρξει bitcoin, κλπ. Δε θα έλεγα ότι μπορεί κανείς να είναι "υπέρ" εδώ.
  • Τεχνολογία (πρωτόκολλο): εδώ αναφέρομαι στους κανόνες που καθορίζουν τι θα μπει στο blockchain ποιανού και πότε -- όλα τα πράγματα δηλαδή που κάνουν το crypto να είναι διαφορετικό από άλλα Merkle tree συστήματα τελείως άσχετα με crypto, όπως π.χ. το git που εγώ και αμέτρητοι άλλοι χρησιμοποιούμε καθημερινά. Επίσης οτιδήποτε έχει να κάνει με smart contracts, κλπ. Εδώ όντως μπορεί κανείς να γουστάρει με nerdy τρόπο, και γουστάρω και γω και ανυπομονώ να δω τι εφαρμογές θα βρεθούν τελικά. Αλλά, είναι ακόμα πολύ νωρίς, ακόμα δεν έχει καταφέρει η ανθρωπότητα να βρει τι γαμάτα πράγματα θα μπορέσουμε να κάνουμε έτσι (διευκρινίζω πως ο δικός μου ορισμός για το "γαμάτα πράγματα" δεν είναι "δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν να καούν οι τραπεζίτες", αυτό δεν είναι γαματοσύνη είναι μικροαστισμός), το bitcoin το ίδιο σίγουρα άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου αλλά όπως είναι φυσιολογικό ως πρώτος διδάξας αν το συγκρίνεις τεχνικά και σχεδιαστικά με επόμενες ιδέες είναι για πέταμα, κλπ. Οπότε μη τρελαινόμαστε κιόλας.
  • Νόμισμα: σε αντίθεση με ότι μπορεί να ακούσεις να λένε διάφοροι άσχετοι που ενδεχομένως πιστεύουν ότι αν κάτι μπορεί να λάβει μέρος σε ανταλλαγή αξίας αυτομάτως γίνεται και νόμισμα, τα crypto με τη σημερινή τους μορφή δεν είναι, οπότε δεν έχω κάτι να πω εδώ. Και το στοματικό σεξ μπορεί να λάβει μέρος σε ανταλλαγή αξίας, αλλά νόμισμα δεν το λες.
  • Επενδυτικό όχημα: δεν είμαι από αυτούς που βλέπουν το ρυθμιστικό Φαρ Ουέστ και σκέφτονται "ευκαιρία να βγάλουμε λεφτά στην υγειά των κορόιδων", οπότε μόνο αρνητικά μπορώ να δω την τεράστια φούσκα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Φυσικά θα βρεθούν τώρα διάφοροι να πουν διάφορα αλλά αν δίναμε σημασία στον κάθε γραφικό που λέει ότι το bitcoin θα πάει ένα εκατομμύριο επειδή... υποθέτω όλος ο κόσμος θα αναγνωρίσει την τεράστια αξία του ή κάτι τέτοιο, δε θα κάναμε τίποτα άλλο όλη μέρα. Τα γίδια βλέπουν ευκαιρία για εύκολο κέρδος, πάνε και τα ακουμπάνε, κάποιοι βγάζουν λεφτά, στο τέλος σταματάει η μουσική και μένουν όλοι με το πουλί στο χέρι εκτός από τους Winklevoss brothers και κάτι ανάλογους στην Κίνα. Πολύς κόσμος θα πονέσει. Δεν υπάρχει κάτι εδώ που να είναι υπέρ του οποιοσδήποτε σκέφτεται πέρα από το πορτοφόλι του.

TL;DR: Η τεχνολογία των crypto είναι πολύ ενδιαφέρουσα και την παρακολουθώ. Αλλά όταν λέμε "crypto" στο καφενείο δεν εννοούμε αυτό, βασικά δεν έχουμε καν ιδέα για τι πράγμα μιλάμε, αλλά εννοούμε μου αρέσει το εύκολο χρήμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με λιγα λογια για να καταλαβουμε κι εμεις....σ' ενδιαφερει η τεχνολογια αλλα δεν εχεις αγορασει ποτε Bitcoin ή καποιο αλλο επειδη ετσι κανουν τα γιδια για ευκολο χρημα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, AssosAneY said:

Δηλαδη με λιγα λογια για να καταλαβουμε κι εμεις....σ' ενδιαφερει η τεχνολογια αλλα δεν εχεις αγορασει ποτε Bitcoin ή καποιο αλλο επειδη ετσι κανουν τα γιδια για ευκολο χρημα?? 

1. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία. Επίσης, εκτός του "με ενδιαφέρει" που μπορεί να το πει οποιοσδήποτε 13χρονος έχει xbox, τυχαίνει και να τη γνωρίζω με μεγάλη λεπτομέρεια. Τυχαίνει να είναι και η δουλειά μου (όχι cryptocurrencies συγκεκριμένα).

2. Έχω αγοράσει στο παρελθόν αλλά δεν προβλέπεται στο ορατό μέλλον να αγοράζω ξανά.

3. Τι σχέση έχει το τι κάνω εγώ προσωπικά και για ποιό λόγο; Καμία, αλλά αν κρίνω από προηγούμενες εμπειρίες όταν ο κόσμος δεν έχει να πει τίποτα εκτός από προσωπικές επιθέσεις κάπως έτσι ξεκινάει.

4. Ναι, τα γίδια το κάνουν για εύκολο χρήμα. Δεν εννοώ βέβαια εσένα ή όποιον άλλο διαβάζει αυτό το μήνυμα. Τα γίδια είναι πάντα άλλοι. Νόμος. Αν δεν κάνω λάθος παραπίσω στο θρεντ (ή σε κάποιο άλλο?) αναφέρθηκε πως "όποιος δεν πούλησε τότε τώρα suck on it" ή κάτι τέτοιο. Από αυτές τις ατάκες είναι που καταλαβαίνεις ότι όοοοοοχι δε μιλάμε ούτε για γίδια ούτε για τζόγο, καθαρά σταθερές μακροχρόνιες επενδύσεις.

5. Δεν υπάρχει σύνδεση αίτιου/αιτιατού ανάμεσα στο τι κάνουν άλλοι και τι κάνω εγώ στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν έχω ιδέα γιατί νομίζεις ότι θα μπορούσε να υπάρξει τέτοια σύνδεση μιας και είναι τελείως παράλογο.

6. Είσαι χιλιόμετρα off topic μιας και το θέμα δεν είμαι εγώ.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, defacer είπε

Κατά την άποψή μου δε μπορείς να είσαι "υπέρ των crypto γενικά" εκτός αν είσαι 15 χρονών. Να σου πω πολύ περιληπτικά πώς θα διαχώριζα εγώ "τα crypto":

  • Τεχνολογία (μαθηματικό υπόβαθρο): το αναφέρω μόνο και μόνο για context. Συγκεκριμένα μιλάω για Merkle trees, δηλαδή αυτό ακριβώς που είναι "το blockchain" σε τεχνικό επίπεδο. Δεν υπάρχει τίποτα καινούριο εδώ να πωρωθεί κανείς, αυτά βγήκαν όταν εγώ γεννήθηκα, χρησιμοποιούνταν πριν υπάρξει bitcoin, κλπ. Δε θα έλεγα ότι μπορεί κανείς να είναι "υπέρ" εδώ.
  • Τεχνολογία (πρωτόκολλο): εδώ αναφέρομαι στους κανόνες που καθορίζουν τι θα μπει στο blockchain ποιανού και πότε -- όλα τα πράγματα δηλαδή που κάνουν το crypto να είναι διαφορετικό από άλλα Merkle tree συστήματα τελείως άσχετα με crypto, όπως π.χ. το git που εγώ και αμέτρητοι άλλοι χρησιμοποιούμε καθημερινά. Επίσης οτιδήποτε έχει να κάνει με smart contracts, κλπ. Εδώ όντως μπορεί κανείς να γουστάρει με nerdy τρόπο, και γουστάρω και γω και ανυπομονώ να δω τι εφαρμογές θα βρεθούν τελικά. Αλλά, είναι ακόμα πολύ νωρίς, ακόμα δεν έχει καταφέρει η ανθρωπότητα να βρει τι γαμάτα πράγματα θα μπορέσουμε να κάνουμε έτσι (διευκρινίζω πως ο δικός μου ορισμός για το "γαμάτα πράγματα" δεν είναι "δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν να καούν οι τραπεζίτες", αυτό δεν είναι γαματοσύνη είναι μικροαστισμός), το bitcoin το ίδιο σίγουρα άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου αλλά όπως είναι φυσιολογικό ως πρώτος διδάξας αν το συγκρίνεις τεχνικά και σχεδιαστικά με επόμενες ιδέες είναι για πέταμα, κλπ. Οπότε μη τρελαινόμαστε κιόλας.
  • Νόμισμα: σε αντίθεση με ότι μπορεί να ακούσεις να λένε διάφοροι άσχετοι που ενδεχομένως πιστεύουν ότι αν κάτι μπορεί να λάβει μέρος σε ανταλλαγή αξίας αυτομάτως γίνεται και νόμισμα, τα crypto με τη σημερινή τους μορφή δεν είναι, οπότε δεν έχω κάτι να πω εδώ. Και το στοματικό σεξ μπορεί να λάβει μέρος σε ανταλλαγή αξίας, αλλά νόμισμα δεν το λες.
  • Επενδυτικό όχημα: δεν είμαι από αυτούς που βλέπουν το ρυθμιστικό Φαρ Ουέστ και σκέφτονται "ευκαιρία να βγάλουμε λεφτά στην υγειά των κορόιδων", οπότε μόνο αρνητικά μπορώ να δω την τεράστια φούσκα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Φυσικά θα βρεθούν τώρα διάφοροι να πουν διάφορα αλλά αν δίναμε σημασία στον κάθε γραφικό που λέει ότι το bitcoin θα πάει ένα εκατομμύριο επειδή... υποθέτω όλος ο κόσμος θα αναγνωρίσει την τεράστια αξία του ή κάτι τέτοιο, δε θα κάναμε τίποτα άλλο όλη μέρα. Τα γίδια βλέπουν ευκαιρία για εύκολο κέρδος, πάνε και τα ακουμπάνε, κάποιοι βγάζουν λεφτά, στο τέλος σταματάει η μουσική και μένουν όλοι με το πουλί στο χέρι εκτός από τους Winklevoss brothers και κάτι ανάλογους στην Κίνα. Πολύς κόσμος θα πονέσει. Δεν υπάρχει κάτι εδώ που να είναι υπέρ του οποιοσδήποτε σκέφτεται πέρα από το πορτοφόλι του.

TL;DR: Η τεχνολογία των crypto είναι πολύ ενδιαφέρουσα και την παρακολουθώ. Αλλά όταν λέμε "crypto" στο καφενείο δεν εννοούμε αυτό, βασικά δεν έχουμε καν ιδέα για τι πράγμα μιλάμε, αλλά εννοούμε μου αρέσει το εύκολο χρήμα.

Thanks για την απάντηση, ξεκαθαρίζεις αρκετά τα πράγματα. Χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις παρακολουθώ το θέμα, έχω πάρει μερικά και <<παίζω>> αλλά ακόμα μου φαίνεται αδιανόητο να κοστίζει το btc 10 χιλιάρικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι off topic? Γραφεις οτι να ναι απλα για να γραφεις.. Το καλο παραδειγμα στο εδωσα αλλα ή δεν ξερεις τι σημαινει επιχειρημα ή εχεις προβλημα κατανοησης. Οσο για τη φουσκα που μιλησες ετσι γενικα και αοριστα λοιπον σου ειπα 3 επιχειρηματα: 1. μια αγορα των 500$ δις ειναι παρα πολυ μικρη ακομα για να μιλαμε για φουσκα. 2. η φουσκα του $ εναντι αλλων νομισματων ειναι ηδη υπαρκτη και πολυ μεγαλυτερη. 3. χωρις κεντρικη πηγη και ελεγχο δε μπορεις να καθορισεις την αξια ενος Bitcoin οποτε δε μπορεις να σκασεις και τη φουσκα οπως εγινε με ολες τις αλλες. Οσο για την τεχνολογια που και καλα υποστηριζεις παλι φαινεται να την υποτιμας συμφωνα με τα λογια σου...ναι υπηρχαν και τα merkle trees και η κρυπτογραφηση αλλα σαν ξεχωριστες τεχνολογιες. Η επανασταση του Bitcoin ειναι οτι τις συνδυασε τελεια ωστε να χρησιμευει σαν μεσο αξιας και οχι μονο κι αν ηταν τοσο ευκολο να γινει θα το ειχαν κανει κι αλλοι πολυ πιο πριν. Οσον αφορα τωρα το Bitcoin σαν μεσο επενδυσης και κερδους δικαιωμα σου να μη σ αρεσει αλλα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο να σ αρεσει καποιος απ τους αλλους τροπους περισσοτερο  καθως ακομα και με την τεραστια μεταβλητοτητα που εχει στην τιμη του ειναι σιγουρα πολυ πιο ασφαλης επενδυση απο μετοχες, κτηματομεσιτικα κλπ που ολοι ξερουμε τι εχει γινει στο παρελθον και γιατι. Οταν λοιπον σου παραθετουν συγκεκριμενα επιχειρηματα κι εσυ μιλας με γενικοτητες και για προσωπικες επιθεσεις μαλλον καποιος αλλος δεν εχει τι να πει και νομιζει οτι καποιος ειναι και οι αλλοι ειναι οι ασχετοι και τα γιδια που θα πονεσουν στο μελλον...Επικερδης ειναι μια συζητηση οταν μιλας με καποιον που εχει επιχειρηματα και ξερει για τι μιλαει εστω κι αν υποστηριζει το αντιθετο απο σενα. Εσυ ουτε ξερεις για τι μιλας ουτε εχεις να προσφερεις κατι επι του θεματος οποτε σ αφηνω στον ασφαλη μικροκοσμο σου αφου προσωπικα δεν εχω κατι να κερδισω απο τη συζητηση μαζι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, defacer είπε

1. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία. Επίσης, εκτός του "με ενδιαφέρει" που μπορεί να το πει οποιοσδήποτε 13χρονος έχει xbox, τυχαίνει και να τη γνωρίζω με μεγάλη λεπτομέρεια. Τυχαίνει να είναι και η δουλειά μου (όχι cryptocurrencies συγκεκριμένα).

2. Έχω αγοράσει στο παρελθόν αλλά δεν προβλέπεται στο ορατό μέλλον να αγοράζω ξανά.

3. Τι σχέση έχει το τι κάνω εγώ προσωπικά και για ποιό λόγο; Καμία, αλλά αν κρίνω από προηγούμενες εμπειρίες όταν ο κόσμος δεν έχει να πει τίποτα εκτός από προσωπικές επιθέσεις κάπως έτσι ξεκινάει.

4. Ναι, τα γίδια το κάνουν για εύκολο χρήμα. Δεν εννοώ βέβαια εσένα ή όποιον άλλο διαβάζει αυτό το μήνυμα. Τα γίδια είναι πάντα άλλοι. Νόμος. Αν δεν κάνω λάθος παραπίσω στο θρεντ (ή σε κάποιο άλλο?) αναφέρθηκε πως "όποιος δεν πούλησε τότε τώρα suck on it" ή κάτι τέτοιο. Από αυτές τις ατάκες είναι που καταλαβαίνεις ότι όοοοοοχι δε μιλάμε ούτε για γίδια ούτε για τζόγο, καθαρά σταθερές μακροχρόνιες επενδύσεις.

5. Δεν υπάρχει σύνδεση αίτιου/αιτιατού ανάμεσα στο τι κάνουν άλλοι και τι κάνω εγώ στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν έχω ιδέα γιατί νομίζεις ότι θα μπορούσε να υπάρξει τέτοια σύνδεση μιας και είναι τελείως παράλογο.

6. Είσαι χιλιόμετρα off topic μιας και το θέμα δεν είμαι εγώ.

αν όντος είχε κατανοήσει την τεχνολογία των blockchain δεν θα έγραφες αυτή την ανοησία ότι το Bitcoin είναι για πέταμα. Για άλλη μια φορά δημόσια έχεις αποδείξει ότι απλά δεν ξέρεις τι σου γίνετε γύρω από την τεχνολογία.

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Thanks για την απάντηση, ξεκαθαρίζεις αρκετά τα πράγματα. Χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις παρακολουθώ το θέμα, έχω πάρει μερικά και <<παίζω>> αλλά ακόμα μου φαίνεται αδιανόητο να κοστίζει το btc 10 χιλιάρικα!

αν περιμένεις να ξεκαθαρίσεις πράγματα για το Bitcoin και την τεχνολογία του από έναν τύπο που έχει γράψει ότι το Blockchain του Bitcoin μπορεί  να γίνει rewrite μέσα σε μια μέρα από miner που έχουν το 51% τότε απλά καλή τύχη :D

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chek2fire είπε

αν περιμένεις να ξεκαθαρίσεις πράγματα για το Bitcoin και την τεχνολογία του από έναν τύπο που έχει γράψει ότι το Blockchain του Bitcoin μπορεί  να γίνει rewrite μέσα σε μια μέρα από miner που έχουν το 51% τότε απλά καλή τύχη :D

Ειπε τετοιο πραμα?? Δηλαδη δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια, δεν εχει ιδεα απο οικονομικα, δεν εχει μυαλο και αντιληψη και του δινουμε και σημασια?? Οk...i rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, chek2fire said:

αν όντος είχε κατανοήσει την τεχνολογία των blockchain δεν θα έγραφες αυτή την ανοησία ότι το Bitcoin είναι για πέταμα. Για άλλη μια φορά δημόσια έχεις αποδείξει ότι απλά δεν ξέρεις τι σου γίνετε γύρω από την τεχνολογία.

αν περιμένεις να ξεκαθαρίσεις πράγματα για το Bitcoin και την τεχνολογία του από έναν τύπο που έχει γράψει ότι το Blockchain του Bitcoin μπορεί  να γίνει rewrite μέσα σε μια μέρα από miner που έχουν το 51% τότε απλά καλή τύχη :D

1. Δεν είπα ότι "το bitcoin είναι για πέταμα", απλά εσύ αφαίρεσες το υπόλοιπο της πρότασης (που αλλάζει τελείως το νόημά της) για να μπορέσεις να πεις τη μαλακία σου. Τουλάχιστον αν είχες την ακεραιότητα να με κάνεις quote σ' αυτό που είπα θα μπορούσαμε να μιλήσουμε, αλλά δεν είναι ο σκοπός σου να μιλήσουμε.

Αν πω ότι ο Σπανούλης σε σύγκριση με τον ΛεΜπρον είναι για πέταμα, καταλαβαίνεις τι είπα ή πρέπει να σου εξηγήσω κι εκεί;

2. Μπορείς κάλλιστα να επιχειρηματολογήσεις αντίθετα παραθέτοντας π.χ. πράγματα για τα οποία το bitcoin είναι πολύ καλό σε σύγκριση με κάτι πιο καινούριο, αλλά βλέπω πως δεν το κάνεις. Γιατί;

3. Επίσης και το επόμενο δεν το είπα ποτέ και το παίρνεις τελείως out of context. Το 51% είναι απάντηση σε ψεκασμένους (όπως εσύ καλή ώρα) που λένε ότι "το bitcoin δε μπορεί να το ελέγξει κανείς". Σου λένε πως μεγάλη κουβέντα μη πεις γιατί 51%, λες "α μπα αυτό δεν πρόκειται να συμβεί", εντάξει, αφού προβλέπεις το μέλλον και ξέρεις ότι δεν πρόκειται να συμβεί όλα καλά.

Αυτά, δεν έχει νόημα να ασχολούμαι περισσότερο μαζί σου.

4 minutes ago, AssosAneY said:

Ειπε τετοιο πραμα?? Δηλαδη δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια, δεν εχει ιδεα απο οικονομικα, δεν εχει μυαλο και αντιληψη και του δινουμε και σημασια?? Οk...i rest my case.

Φυσικά και δεν το είπα, αλλά εκεί που κάνετε circlejerk ο ένας στον άλλο μετά από δυο ακόμα μηνύματα μπορεί να τρώω και ζωντανές καρδιές μωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι το ειπες...ρωτησα αλλα και να μην το ειπες παλι δεν ξερεις τι σου γινεται. Εχεις ιδεα τι υπολογιστικη δυναμη χρειαζεται για να αποκτησεις το 51% του δικτυου?? Εδω δεν εχουν καταφερει να το κανουν τοσα χρονια, λες να γινεται τωρα που ειναι πολυ περισσοτεροι οι Miners αρα θελει και πολυ μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ? Οποτε πρακτικα δε γινεται...θεωρητικα με τη θεωρια της αρλουμπας που εφαρμοζεις τοση ωρα ολα γινονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...