Προς το περιεχόμενο

Αποκτήσαμε μια τετράποδη παρέα!!!


nikοs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ το γατί που πήρα από μωρό αναγκάστηκε να μείνει μόνο του αρκετές ώρες τις εργάσιμες

Από μωρό έχει πρόσβαση σε όλο το σπίτι

Μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει τη παραμικρή ζημιά εν τη απουσία μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, totem_lost είπε

Σκεφτόμαστε και εμείς να αποκτήσουμε τετράποδη παρέα (γάτα) αλλά δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία με κατοικίδια ακόμα.
Θέλουμε να πάρουμε/υιοθετήσουμε ένα μικρό γατάκι ώστε να μας μἀθει από νωρίς και να μας εμπιστεύεται αλλά δουλεύουμε και οι δυο μέχρι τις 6. 
Από πόσο μηνών και πάνω μπορεί να μένει μόνο του τα πρωινά/μεσημέρια χωρίς πρόβλημα;

Αν και λείπουμε αρκετές ώρες από το σπίτι, λόγω δουλειάς, τα τελευταία χρόνια έχω 3 γάτες που τις έχω από μωρά με κλειστά μάτια, όταν τις βρήκα στα σκουπίδια.

That being said, το να έχει κάποιος γάτα και ειδικά από μωρό δεν δημιουργεί κανένα (σχεδόν) πρόβλημα με την ημερήσια απουσία. Το πιο σύνηθες είναι η γάτα να μένει όλη μέρα στο σπίτι κοιμώμενη και άρα όχι μόνο δεν θα δημιουργεί θέμα αλλά ίσως και να μην πάρει χαμπάρι την απουσία σας.

Από τη στιγμή δε που έχετε λύσει και το θέμα των διακοπών, δεν έχετε κάτι να σας αγχώνει (όλα αυτά εννοείται αφού εξοικειωθεί με το χώρο και συνηθίσει εσάς και το πρόγραμμά σας).

Για να μην τα ωραιοποιούμε βέβαια όλα, κάποιες ζημιές είναι αναμενόμενες μέσα στο σπίτι από τη στιγμή που υπάρχει εμβιο ον (εξαίρεση αυτά που είναι μέσα σε...ενυδρεία). πχ Άσχετα αν θα του πάρεις κάτι για να ξύνει τα νύχια του (ονυχοδρόμιο), είναι μάλλον σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα τα ξύσει και στο πόδι κάποιου τραπεζιού. Και βέβαια, ανάλογα με τη ράτσα θα έχεις λίγες έως πολλές τρίχες σε όλο το σπίτι ή στα ρούχα (αυτό το ρολό με την κολλητική επιφάνεια που είναι για να αφαιρείς τρίχες και χνούδια από τα ρούχα θα γίνει ο καλύτερός σου φίλος).

Επίσης στις γάτες αρέσουν τα ψηλά "παρατηρητήρια" και άρα είναι αναμενόμενο να πηγαίνει πάνω σε συρταριέρες, ντουλάπες, κλπ. Μπορεί ίσως να νομίσεις ότι την εκπαίδευσες να μην κάνει κάτι τέτοιο επειδή πχ την μαλώνεις και δεν βλέπεις να το κάνει αλλά να είσαι σίγουρος ότι αυτά που δεν κάνει η γάτα κατά την παρουσία σου θα τα κάνει σίγουρα κατά την απουσία σου (Εγώ ας πούμε δεν τις αφήνω να ανέβουν σε μία συρταριέρα. Και νομίζω ότι δεν το κάνουν. Γυρίζοντας όμως στο σπίτι, ακούγοντας ένα γδούπο σαν κάποιος να πήδηξε κάτω και βλέποντας τον γάτο μπροστά στη συρταριέρα καταλαβαίνω ότι όχι μόνο ήταν εκεί πάνω αλλά καταλαβαίνει και πολύ καλά ότι δεν πρέπει να είναι και προσπαθεί να το καλύψει :)).

Επίσης, αν τελικά πάρετε τον/την γάτα, πιθανόν να μπείτε στον πειρασμό να της πάρετε και διάφορα παιχνίδια (που σας φαίνονται όμορφα ή χαριτωμένα), που ενδεχομένως θα την αφήσουν αδιάφορη. Και ίσως να ανακαλύψετε ότι ένα απλό μικρό χαρτόκουτο να το βρει πιο ενδιαφέρον. Ή μια απλή κορδέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που δεν συνηθιζεται στην Ελλαδα ειναι να παιρνεις τον σκυλο στην δουλεια

Δεν μπορουν ολοι να το κανουν,πχ ενας υπαλληλος εξυπηρετησης στο κωτσοβολο δεν μπορει ή ενας εργαζομενος στην εστίαση,αλλα καποιοι μπορουν.

Σκεφτειτε οσοι εχετε ζωα αν ειστε ενας απο αυτους.

Και παντα με την συμφωνη γνωμη συνεργατων και οχι ως ελληναραδες,δηλαδη οχι δηλαδη να εχετε τον σκυλο σας να ορμαει σε επισκεπτες στο γραφειο και να αλυχταει καθε φορα που βλεπει ανθρωπο.Ο σκυλος θα πρεπει να ειναι κοινωνικοποιημενος και περιορισμενος σε ενα χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2018 στις 6:35 ΜΜ, haris_216 είπε

Βέβαια τώρα που δεν παίζουν αυτά (τη "χάσαμε") σκέφτομαι ότι υπήρχε και η άλλη πλευρά. 

Αν ανοιγε αντιστοιχο τοπικ για το "μετα",νομιζω οτι θα καλυπτε περισσοτερο ουσιωδως τους εν γενει νεοιδιοκτητες που κοιτανε περισσοτερο την επιφανεια του πραγματος.

Ομοιοπαθης btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, momotis είπε

Αν ανοιγε αντιστοιχο τοπικ για το "μετα",νομιζω οτι θα καλυπτε περισσοτερο ουσιωδως τους εν γενει νεοιδιοκτητες που κοιτανε περισσοτερο την επιφανεια του πραγματος.

Ομοιοπαθης btw.

Έχεις δίκιο.

Ευτυχώς όμως (αλλά και δυστυχώς πολλές φορές) στα διάφορα topic η συζήτηση ξεφεύγει από το βασικό ερώτημα και άρα "καταθέτονται" και αυτές οι άλλες απόψεις/εμπειρίες.

Το βασικό είναι ο ενδιαφερόμενος να είναι διατεθειμένος να ακούσει όλες τις διαφορετικές απόψεις και όχι μόνο αυτές που επιβεβαιώνουν αυτό που (συνήθως) έχει προαποφασίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου εμπειρία με το κανίσακι που έχουμε ακόμη είναι τα  εξής.

Όταν το πρώτοπήραμε είχε ελάχιστα ατυχήματα μέσα στο σπίτι , πραγματικά 3 , 4 φορές.

Για να το κατάφέρω πήρα μια πάνα ακράτειας και ένα σπρέι εκπαίδευσης για κατούρημα στην πάνα. Τα πρωινά πάντα τον έβγαζα στην πάνα και σε τρεις μέρες το είχε καταλάβει.

Πάντα με μια λιχουδια επιβράβευσης μετά το κατούρημα.Το μεσημέρι και το βράδυ τον έβγαζα βόλτα.

Και την πρώτη εβδομάδα μαζί μας είχα βάλει άδεια και στην αρχή φεύγοντας είχε  κλάματα το σκυλάκι αλλά έλειπα στην αρχή για κάνα τέταρτο , γύριζα και ακόμα έκλαιγε. Την επόμενη μέρα αύξησα λίγο τον χρόνο και μετά ακόμη περισσότερο έως και μια δυο ώρες . Και τελικά φτάσαμε να έχουμε λίγα γαυγισματα φευγοντας.

Ποτέ δε το περιορισα και πάντα το έβρισκα στην πόρτα να περιμένει.

Αυτά από τη δικια μου εμπειρία.

Καλή συμβίωση 

 

Ξέχασα να σου πω να μην κάθεσαι ποτέ έξω από την πόρτα για να το ακους και ας κλαίει γιατί θα σε μυρίζει και θα είναι χειροτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alucards74 είπε

Η δικια μου εμπειρία με το κανίσακι που έχουμε ακόμη είναι τα  εξής..................................

Και γενικότερα μιλώντας, ότι ζώο και να έχουμε, δεν πρέπει φεύγοντας ή επιστρέφοντας στο σπίτι να συμπεριφερόμαστε σα να έγινε κάτι σημαντικό.

Πολλές φορές οι "ενοχές" μας που το αφήνουμε μόνο του μας οδηγούν σε υπερβολικά χαϊδέματα κατά την αναχώρηση ή κατά την επιστροφή. Αυτό είναι λάθος και δημιουργεί στο ζώο την αίσθηση ότι η απουσία μας είναι μία σημαντική αλλαγή. Πρέπει να λειτουργούμε με φυσικότητα έτσι ώστε το ζώο να τα δεχθεί σαν μία ακόμα συνηθισμένη διαδικασία (πχ όπως όταν μπούμε στο μπάνιο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎15‎/‎6‎/‎2018 στις 4:42 ΜΜ, vagos789 είπε

Κατι που δεν συνηθιζεται στην Ελλαδα ειναι να παιρνεις τον σκυλο στην δουλεια

Δεν μπορουν ολοι να το κανουν,πχ ενας υπαλληλος εξυπηρετησης στο κωτσοβολο δεν μπορει ή ενας εργαζομενος στην εστίαση,αλλα καποιοι μπορουν.

Σκεφτειτε οσοι εχετε ζωα αν ειστε ενας απο αυτους.

Και παντα με την συμφωνη γνωμη συνεργατων και οχι ως ελληναραδες,δηλαδη οχι δηλαδη να εχετε τον σκυλο σας να ορμαει σε επισκεπτες στο γραφειο και να αλυχταει καθε φορα που βλεπει ανθρωπο.Ο σκυλος θα πρεπει να ειναι κοινωνικοποιημενος και περιορισμενος σε ενα χωρο.

Θα ελεγα ότι καλυτερα να φερνουν τους σκυλους τους παρα τα παιδια τους. Εχω κακη εμπειρια οποτε οι συναδελφοι εφερναν τα τσογλ... τα παιδια τους. Μου εκαναν το βιο αβιωτο:wacko:

Επεξ/σία από rus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...