Προς το περιεχόμενο

Prime φακός (f/1.4) για Nikon DX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Για ποιο λόγο να πάρεις κοκκινα και κίτρινα φιλτράκια αληθεια? 

Είχες τραβηξει ποτέ μαυρόασπρο με φιλμάτη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι έχω τραβήξει. τώρα ομως ειναι μάντεψε ... 2018 . Και το φίλμ δεν έχει καμια σχέση με την ψηφιακή , ουτε UV θές ουτε πολυχρωμα φιλτράκια. Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας, πρέπει να μάθεις να ακούς όταν ανοιγεις ενα θέμα και ζητάς την άποψη των άλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Ναι έχω τραβήξει. τώρα ομως ειναι μάντεψε ... 2018 . Και το φίλμ δεν έχει καμια σχέση με την ψηφιακή , ουτε UV θές ουτε πολυχρωμα φιλτράκια.

Το κύριο θέμα εδώ, δεν ήταν τα φίλτρα. Τα πήρα γιατί τα πέτυχα με ... έκπτωση .

Διάβασα επίσης σε βιβλία (πρόσφατα της ψηφιακής εποχής, όχι παλιά)  , όπως αυτό  ότι έχουν ακόμη λόγο ύπαρξης. Οπότε το δέχθηκα.

Επαναλαμβάνω όμως, το θέμα εδώ το άνοιξα για το βασικό εξοπλισμό , όχι τα φίλτρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλικά πάντα, 

Υπάρχουν δύο είδη φωτογράφων, οι φωτογράφοι και οι γκατζετάκιδες φωτογράφοι. 

Μην σπαταλάς τσάμπα λεφτά σε ένα ήδη πολυ ακριβό χόμπυ

Κάδρο, φωτισμός, αισθητική , προοπτική αυτά ειναι τα κύρια συστατικά της καλής φωτογραφίας, και σε δεύτερο λόγο τα iso οι φάκοι κτλπ

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Μην σπαταλάς τσάμπα λεφτά σε ένα ήδη πολυ ακριβό χόμπυ

Για αυτό έχω λυσσάξει στις έρευνες, για να δω μήπως τη βγάλω όσο γίνεται οικονομικότερα , με το συνδιασμο d3400 & sigma 30mm f/1.4 art .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική ειναι απλή. Παίρνεις μια entry level μηχανή με τον κίτ (τσάμπα στον δίνει τον ΚΙΤ), δεν εχει τεράστια σημασια ποια θα πάρεις γιατι ολες πανω κατώ βγάζουν την ίδιες φωτογραφίες στο price range 400-800. Οποιαδήποτε μηχανή και να πάρεις, την πιο φτηνή σου λέω εγώ , θές πολύ καιρό και εμπειρία για να πείς την ξεζούμισα και νιώθω οτι με περιορίζει

Και όσο προχωράς φωτογραφικά και αποκτάς αντίληψη στο τί σου λείπει αγοράζεις τον ανάλογο φακό.

Το ίντερνετ έχει πλημυρίσει απο gadgetάκιδες reviewers που τους φταίει το dynamic range, ο κόκκος και ενα σκασμό λαμακίες. Και οι περισσότεροι απο αυτούς δεν έχουν ουτε μια φωτογραφία της προκοπής να δείξουν . 

Μπορώ να σου ανεβάσω φωτογραφία μου με εξοπλισμό 300 ευρώ και μία με εξοπλισμό 4500 ευρώ. Με δυσκολία θα καταλάβει κάποιος διαφορά σε ποιότητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rush13 είπε

Μπορώ να σου ανεβάσω φωτογραφία μου με εξοπλισμό 300 ευρώ και μία με εξοπλισμό 4500 ευρώ. Με δυσκολία θα καταλάβει κάποιος διαφορά σε ποιότητα

Άρα γιατί έσκασες τα 4500 ευρώ?

Ρητορική η ερώτηση...

Ο καλός εξοπλισμός κάνει τον καλό φωτογράφο καλύτερο (και αν δεν το κάνει αυτό, δεν είναι καλός εξοπλισμός). Αυτός ο παράγοντας λίγη σχέση έχει με το επίπεδο του φωτογράφου.

Πρόσφατα πάντως είδα πως οι Α7 της Sony σαν κιτ πήγαιναν προς ~800 ευρώ. Υπήρχε προσφορά στο eglobalcentral.eu που όμως δεν βρίσκω τώρα...

Νομίζω με τέτοιες τιμές, ίσως κανείς δεν αξίζει να επενδύσει σε APSC σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός Rush13

Παίδες educate yourself και αφήστε τα numerics στα labs.

Πρόσφατο με αναφορά στο  δυναμικό εύρος από τη σκοπιά του φωτογράφου όχι του μαθηματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Άρα γιατί έσκασες τα 4500 ευρώ?

Ρητορική η ερώτηση...

Ο καλός εξοπλισμός κάνει τον καλό φωτογράφο καλύτερο (και αν δεν το κάνει αυτό, δεν είναι καλός εξοπλισμός). Αυτός ο παράγοντας λίγη σχέση έχει με το επίπεδο του φωτογράφου. 

Νομίζω με τέτοιες τιμές, ίσως κανείς δεν αξίζει να επενδύσει σε APSC σώμα.

Σε καλά χέρια θα πάρεις το κάτι παραπάνω -σε καλά χέρια όμως- ο ποιο πολύς κόσμος δεν τελικιαζει ούτε rx100... εσυ συγκεκριμένα που είσαι της θεωρίας και μόνο ούτε κινητό δεν τελικιαζεις δηλαδή αν πάει κάποιος που ξέρει να ‘βαραει’ με κινητό και εσυ με full frame εκείνος με το κινητό θα βγάλει φωτογραφίες και εσυ αναθέματα (μπορείς βέβαια και να με βγάλεις και λάθος αν μας δείξεις καμία φωτογραφία σου επιτέλους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Άρα γιατί έσκασες τα 4500 ευρώ?

Ρητορική η ερώτηση...

Ο καλός εξοπλισμός κάνει τον καλό φωτογράφο καλύτερο (και αν δεν το κάνει αυτό, δεν είναι καλός εξοπλισμός). Αυτός ο παράγοντας λίγη σχέση έχει με το επίπεδο του φωτογράφου.

Πρόσφατα πάντως είδα πως οι Α7 της Sony σαν κιτ πήγαιναν προς ~800 ευρώ. Υπήρχε προσφορά στο eglobalcentral.eu που όμως δεν βρίσκω τώρα...

Νομίζω με τέτοιες τιμές, ίσως κανείς δεν αξίζει να επενδύσει σε APSC σώμα.

Η απάντηση ειναι απλή, αυτο ειναι το επαγγελμα μου οπότε μπορώ να επενδύσω σε κάτι ακριβό. Άμα ηταν το χόμπυ μου δεν θα εσκαγα ποτέ τόσα λεφτά

Ενας καλός εξοπλισμός δεν θα σε κάνει καλύτερο φωτογράφο, σου κάνει απλά την ζωή πιο ευκολη. Αυτο δεν σημαινει οτι δν μπορώ να βγάλω ιδια αποτελεσματα με πολυ φτηνοτερο εξοπλισμό

Την φωτογραφική μηχανή την επιλέγουμε αναλογα με τις ανάγκες μας,  Εγω χρειάζομαι στιβαρό σώμα να αντεχει κλίκ, οπωσδήποτε να παίρνει δυο κάρτες, πολλα κουμπάκια για γρηγορες ρυθμίσεις και μετά τα υπόλοιπα, οπότε άμα ειχα 800 ευρω μόνο δεν θα επαιρνα την Α7 αλλα την 80d ή την d600

Άμα ημουν χομπίστας μπορεί να επαιρνα την A7 με  manual prime φακούς οπως τον fd 85 1.2 της canon 

To βασικότερο ειναι να καταλάβει ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία οτι ο κύριως λόγος που βγάζουν χάλια φωτογραφίες δεν ειναι ο εξοπλισμός αλλα η έλλειψη γνώσεων

με μια d3100 kit φακό , off camera flash Και ενα softbox ολα αυτα αξίας κάτω απο 400 ευρώ μπορείς να βγάλεις καλύτερα πορτραίτα απ'οτι με την A7R3 και τον gmaster 85mm

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το κύριο θέμα εδώ, δεν ήταν τα φίλτρα. Τα πήρα γιατί τα πέτυχα με ... έκπτωση .

Διάβασα επίσης σε βιβλία (πρόσφατα της ψηφιακής εποχής, όχι παλιά)  , όπως αυτό  ότι έχουν ακόμη λόγο ύπαρξης. Οπότε το δέχθηκα.

Επαναλαμβάνω όμως, το θέμα εδώ το άνοιξα για το βασικό εξοπλισμό , όχι τα φίλτρα !

 

Δεν συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση για να έρθουμε σε αντιπαράθεση απλά ο καθένας προσπαθεί να συμβάλλει με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις του. Και εγώ διαφωνώ με τα φίλτρα για ασπρόμαυρο, γιατί η μηχανή σου έχει ένα αισθητήρα που μπορεί να σου δώσει πολύ μεγάλη τονικότητα και εύρος στο χρώμα την οποία στη συνέχεια να εκμεταλλευτείς στο Lightroom/Photoshop και να κάνεις παπάδες. Όπως ξέρεις το ασπρόμαυρο έχει χρώμα! Αν βάλεις φίλτρο πρώτα απ όλα χάνεις αυτό συν την όποια αλλοίωση θα έχει ένα φτηνό φίλτρο μπροστά από έναν καλό φακό. Επίσης για αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν και πολύ, υπάρχουν έτοιμες λύσεις με πολύ καλά αποτελέσματα, ενδεικτικά:

http://www.psdfilm.com/black-white-films-emulation-photoshop.html

Αυτά βέβαια προϋποθέτουν εξοικείωση με Photoshop. Όπως έχει προαναφερθεί ψηφιακή φωτογραφία χωρίς επεξεργασία, δεν υφίσταται (τουλάχιστον για το επίπεδο το οποίο μιλάμε εδώ μέσα) άρα σκέψου ότι προοδευτικά θα πρέπει να ασχοληθείς παράλληλα και με αυτό το κομμάτι. Χρησιμοποίησε τα φίλτρα σου εφ όσον τα αγόρασες αλλά κάνε και δοκιμές μέσω επεξεργασίας όπως σου έχουν πει πολλοί εδώ και αποφάσισε μόνος σου.

(Πάντως ο Salgado όταν έπιασε ψηφιακό σώμα στα χέρια του δεν χρησιμοποίησε κάτι τέτοιο σαν και αυτά τα φίλτρα, το raw έστελνε σε εργαστήριο και εκεί του έκαναν επεξεργασία)

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Άρα γιατί έσκασες τα 4500 ευρώ?

Ρητορική η ερώτηση...

Ο καλός εξοπλισμός κάνει τον καλό φωτογράφο καλύτερο (και αν δεν το κάνει αυτό, δεν είναι καλός εξοπλισμός). Αυτός ο παράγοντας λίγη σχέση έχει με το επίπεδο του φωτογράφου.

Πρόσφατα πάντως είδα πως οι Α7 της Sony σαν κιτ πήγαιναν προς ~800 ευρώ. Υπήρχε προσφορά στο eglobalcentral.eu που όμως δεν βρίσκω τώρα...

Νομίζω με τέτοιες τιμές, ίσως κανείς δεν αξίζει να επενδύσει σε APSC σώμα.

Γιατί ξέρει να χρησιμοποιήσει το παραπάνω που θα του δώσουν σε σχέση με έναν εξοπλισμό 300-500-800 ευρώ.

800 ευρώ η Α7;;; Κάτσε 800 δεν έχει και το Pixel;;; Με τέτοιες τιμές δε νομίζω ότι αξίζει να επενδύσει κανείς σε FF σώμα!
Αυτά θα έπρεπε να ήταν τα λεγόμενα σου Νικόλα μου για να σε παραδεχτώ! Γιατί μου το αλλάζεις και εμπλέκεσαι με FF, APSC και τέτοια πράγματα; Εσύ μου τα έμαθες αυτά στο μακροσκελές σου ποστ που ευτυχώς κλειδώθηκε (ίσως έπειτα από σιωπηρή διαμαρτυρία της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών) και τώρα το αλλάζεις;

Και γι να κόψω την πλάκα, επειδή σε είδα ότι παρεμβαίνεις και σε άλλα νήματα συνεχίζοντας την παραπληροφόρηση και τον αποπροσανατολισμό, μια και εδώ έχουμε μια συζήτηση μεταξύ (έμπειρων, αρχάριων, καλών, κακών, μέτριων, ερασιτεχνών, επαγγελματιών) ΦΩΤΟΓΡΑΦΩΝ, κάνε μας τη χάρη μιας και δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία να πας να πεις αλλού τις θεωρίες σου.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Skopelos_Island είπε

Δεν συμμετέχουμε σε αυτή τη συζήτηση για να έρθουμε σε αντιπαράθεση απλά ο καθένας προσπαθεί να συμβάλλει με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις του.

Γι'αυτό άνοιξα το θέμα ! Μήπως από τις γνώσεις άλλων , αποφασίσω τι να αγοράσω. Τον φακό , το συγκεκριμένο sigma , τον θέλω . Θα μπορέσω να βγάζω φωτογραφίες εκμεταλευόμενος το f/1.4 με οικονομική λύση , όπως η d3400 ;

Γνωρίζω ότι για manual ρυθμίσεις , θα πρέπει να παιδεύομαι με menu (αφού δεν έχει τόσα ρυθμιστικά όπως οι μεγαλύτερες. ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ., δεν θα βγάζω τόσο πολλές με γρήγορο ρυθμό για να με χαλάσει . Δεν με ενδιαφέρουν δύσκολα κινούμενα θέματα, που να είναι καθοριστικής σημασίας τα λιγότερα af points . Δεν με πειράζει αν έχει λίγο βινιετάρισμα στα άκρα, συγκρινόμενος με άλλους πανάκριβους. Ούτε αν έχει μικρότερη οξύτητα.  Ούτε με χαλάει τόσο αν έχει λίγο ... barrel distortion !

Άκρη για το τι να αγοράσω , δεν έβγαλα ακόμη !!!!!

 

Τα φίλτρα (κακώς ανέφερα την αγορά τους) , είναι 1000ης προτεραιότητας θέμα. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ ΑΥΤΟ. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Γι'αυτό άνοιξα το θέμα ! Μήπως από τις γνώσεις άλλων , αποφασίσω τι να αγοράσω. Τον φακό , το συγκεκριμένο sigma , τον θέλω . Θα μπορέσω να βγάζω φωτογραφίες εκμεταλευόμενος το f/1.4 με οικονομική λύση , όπως η d3400 ;

Γνωρίζω ότι για manual ρυθμίσεις , θα πρέπει να παιδεύομαι με menu (αφού δεν έχει τόσα ρυθμιστικά όπως οι μεγαλύτερες. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο δύσκολα κινούμενα θέματα, που να είναι καθοριστικής σημασίας τα λιγότερα af points . Δεν με πειράζει αν έχει λίγο βινιετάρισμα στα άκρα, συγκρινόμενος με άλλους πανάκριβους. Ούτε αν έχει μικρότερη οξύτητα.  Ούτε με χαλάει τόσο λίγο ... barrel distortion !

Άκρη δεν έβγαλα ακόμη !!!!!

Τα φίλτρα (κακώς ανέφερα την αγορά τους) , είναι 1000ης προτεραιότητας θέμα. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ ΑΥΤΟ. 

Βινιετάρισμα δεν πρόκειται να δεις σε crop σώμα και το barrel distortion για να το δεις θα πρέπει να το ψάξεις. Και να το δεις είναι 2 κλίκ υπόθεση στο lightroom να το διορθώσεις.

Αν θέλεις την καθαρά προσωπική μου άποψη θεωρώ αυτό το φακό overkill για την D3400. Η επιλογή (και τα χρήματα) είναι δική σου πάντα, αλλά αν δεν είχα σκοπό κάποια στιγμή να πάω σε FF σώμα αυτά τα χρήματα δεν θα τα έδινα.

Εγώ θα σου πω αυτό που λέω σε όσους θέλουν να πάνε σε αγορά. Δοκίμασε πριν αγοράσεις. Βρες κάποιον να έχει τον Sigma που θέλεις και δοκίμασέ τον σε αντιπαράθεση με τον Nikkor 35mm f/1.8 που εγώ θα σου πρότεινα για παράδειγμα (στον δανείζω κι εγώ αν θες για δοκιμή). Μην κοιτάς μόνο κριτικές ή φωτογραφίες άλλων στο ίντερνετ, πάρε αυτούς τους δύο φακούς βάλτους στην 3400, τράβα φωτογραφίες εσύ και κάνε τη δική σου σύγκριση. Αν αξίζει η όχι θα το αποφασίσεις εσύ. 

Αν δεις όμως απειροελάχιστη διαφορά μεταξύ των δύο δεδομένου ότι μιλάμε για μία σεβαστή διαφορά τιμής τι θα κάνεις; Το τι είναι αποδεκτό, οσον αφορά την απόδοση ενός φακού, για εμένα μπορεί για εσένα να είναι μη αποδεκτό και το αντίστροφο, πως μπορούμε να το μετρήσουμε μέσω αυτής της συζήτησης όμως;

Επεξ/σία από Skopelos_Island
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Nikkor 35mm f/1.8 (φίλου) τον είχα χρησιμοποιήσει με d3200 . Δεν είχα βρει κατι αρνητικό , αλλά δεν είναι αυτό που θέλω να αγοράσω αυτή τη στιγμή.

Αυτό που με προβληματίζει , είναι μήπως τελικά είναι προβληματική η χρήση με d3400 (λόγω εστίασης, αν ήταν να κάνω αποκλειστικά χειροκίνητη πάντα, θα με χάλαγε) .

Για τα χρήματα , όπως είπα , από το χογκ κογκ (ο sigma), έρχεται με 300 ευρώ ,δεν είναι τόσο τραγικά.  Πολύ περισσότερα είναι η επιπλέον επιβάρυνση από d3400 σε d7200 ( +300 , όσο ο φακός δηλαδή).

 

(το σετ d3400 με κιτ φακό 18-55 και το sigma βγαίνει 670 ευρώ ,

ενώ ο sigma με d7200 φτάνει χιλιάρικο και δεν είχα σκοπό αρχικά να φτάσω εκεί)

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...