Προς το περιεχόμενο

Η AMD διερευνά αναφορά εταιρείας κυβερνοασφάλειας που εντόπισε 13 κρίσιμης σημασίας ευπάθειες και backdoors στην αρχιτεκτονική AMD Zen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

http://www.guru3d.com/news-story/amd-security-vulnerability-–-the-day-after-seems-financially-motivated.html

Έλα δεν το πιστεύω, "financially motivated τα CTS Labs" ? 

Βασικά, εδω λέει πολυ ενδιαφεροντα πραγματακια... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, nectons είπε

half smart η απλά δεν σε συμφέρει να πουλήσεις τον amd λόγο χαμηλής αξίας μεταπώλησης :P

Είσαι καλός, στο δίνω... Αλλά θα σε πλακώσουν στα report :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, nectons said:

Ναι άλλη δουλειά δεν είχα... κάτσε να δούμε αν θα αποδειχθεί και μετά τα λέμε ξανά...

half smart η απλά δεν σε συμφέρει να πουλήσεις τον amd λόγο χαμηλής αξίας μεταπώλησης :P

Εταιρία με το πολύ 6 υπαλλήλους, από Ισραήλ,  που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της, πετάγεται από το πουθενά και βγάζει ένα κάρο κενά ασφαλείας, μάλιστα με κωδική ονομασία Ryzenfall. Και άλλα πόσα site μιλάνε για χρήμα που έπεσε από που αλλού..; Πρέπει να είσαι πολύ τυφλός για να μην πάρεις πρέφα τι γίνεται. 

Ελπιζω να ανέβουν οι μετοχές. 

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sopas είπε

Για να δούμε τώρα και την AMDαρα τι θα κάνει για τα κενά ασφαλείας...

Για κάτι αντιδράσεις σαν αυτές, νομίζω κάτι θα καταφέρουν τα άγνωστα labs. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι αλήθειες να λέγονται... διαβάζοντας αυτό μην κρατάμε μεγάλο καλάθι μπορεί να είναι φούμες οι κατηγορίες και άδικες για την AMD. Μια σύντομη ματιά που έριξα εδώ

ίσως να περιμένουμε λιγάκι προτού προβούμε σε σίγουρες αποφάνσεις...

Και βέβαια ποιο πάνω που μου τα έχωσε ο φίλος ότι είμαι Ελληνάρας και βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα ίσως να έχει και δίκιο... από την άλλη επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη στην AMD το ένστικτο μου λέει ότι είναι αλήθεια... απλώς όπως είπα... οι αλήθειες να λέγονται...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά δείτε αυτό. 

Πραγματικά είναι επίθεση από ένα όμιλο trustfunds με απώτερο στόχο το κέρδος μονο.

Όλα τα "exploits", που δεν είναι καν επιβεβαιωμένα από ανεξάρτητες πηγες, θέλουν ADMIN ACCESS και signed drivers!, και το ένα θέλει και BIOS FLASH!

Εάν φτάσεις στο σημείο δηλαδή να είναι exploitable, ήδη το σύστημα έχει γίνει μπουρδέλο.

Επεξ/σία από ii_die_4
  • Like 7
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nectons είπε

Ναι άλλη δουλειά δεν είχα... κάτσε να δούμε αν θα αποδειχθεί και μετά τα λέμε ξανά...

half smart η απλά δεν σε συμφέρει να πουλήσεις τον amd λόγο χαμηλής αξίας μεταπώλησης :P

Εντάξει φίλε καταλάβαμε έσκασες χοντρά για να πάρεις Intel και το υπερασπίστε για να νοιώσεις καλά άσε εμάς τους φτωχούς  με AMD 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Για κάτι αντιδράσεις σαν αυτές, νομίζω κάτι θα καταφέρουν τα άγνωστα labs. 

Η αντίδραση μου φίλε μου είναι μετριοπαθεστατη.

Αυτό που ξαφνικά όλοι ξέρετε ποιά είναι τα γνωστά και έγκυρα εργαστήρια και ποιά τα άγνωστα με ξεπερνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iraklara1313 είπε

Εντάξει φίλε καταλάβαμε έσκασες χοντρά για να πάρεις Intel και το υπερασπίστε για να νοιώσεις καλά άσε εμάς τους φτωχούς  με AMD 

μπα... πάντα αγοράζω enginering samples από ebay η αγγελίες και ποτέ λιανική... 6700 έχω συγκεκριμένα εδώ και 2 χρόνια...και γω φτωχαδάκι είμαι αδερφέ μην αγχώνεσαι... την AMD δεν την πάω λόγο επαγγέλματος... όποτε έστησα για μένα με οτιδήποτε έχει το λογότυπό της πάντα με εκνεύριζαν τα μικροπροβλήματα της και η πλήρη αγνόησή για την επίλυση από τα φόρα τους... είτε κάρτα γραφικών είτε επεξεργαστής... εδώ και πολλά χρόνια σταμάτησα να ασχολούμε και στήνω μόνο όποιος το απαιτεί ντε και καλά ενώ πρώτα τον έχω συμβουλέψει σύμφωνα με τις ανάγκες του τι να του φτιάξω.

Φυσικά πάντα λέω ευθύνη δική σου... και συνήθως αυτοί που θέλουν ντε και καλά AMD είναι και "κομπιουτεράδες" εννοείται ότι παίρνουν δίχως σκέψη την ευθύνη λέγοντας από μέσα τους (ΝΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ!!!) τι να μας πεις και εσύ που έχεις μαγαζί άσχετε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sopas είπε

Η αντίδραση μου φίλε μου είναι μετριοπαθεστατη.

Αυτό που ξαφνικά όλοι ξέρετε ποιά είναι τα γνωστά και έγκυρα εργαστήρια και ποιά τα άγνωστα με ξεπερνά!

Στα λόγια μου έρχεσαι. 

Δεν έχουμε κάτι επιβεβαιωμενο, οπότε θα περιμένουμε να δούμε τι ισχύει. Μέχρι τότε δεν υπάρχουν τρύπες να κλείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν ειπωθεί όλα παραπάνω δεν χρειάζεται να πω κάτι. Εγώ πάντως όταν βλέπω τα βίντεο που ανέβηκαν από την εν λόγω εταιρία (CTS Labs) είναι composed με stock backdrops, και διαβάζω πως δεν άφησαν περιθώριο να αντεπεξέλθει στην AMD παρα μόνο ένα 24ωρο  θεωρώ πως απλά ήθελαν να επηρεαστεί η μετοχή της AMD στο χρηματιστήριο.  Διαβάστε το σημερινό άρθρο/συνέντευξη στην Anandtech για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

https://www.anandtech.com/show/12536/our-interesting-call-with-cts-labs

Ξεκάθαρα εγώ πιστεύω πως απλά ήθελαν να στοχεύσουν την AMD για οικονομικούς λόγους. Ξεκίνησαν την έρευνα από Asmedia που έχουν ευπάθειες σε όλους τους controllers που διαθέτουν στην αγορά πράγμα που σημαίνει πως όλα τα mobo που έχουν Asmedia USB έχουν θέμα, μαζί και τα Intel. Πραγματικά ελπίζω το νομικό τμήμα της AMD να βρει πάτημα να τους κόψει τον κώλο. 

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...