Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3 VDSL2, πόσο ποιοτικό είναι


spectaculator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η 17.1.7821 δεν ειναι η τελευταια , ειναι πιο παλια εκδοση με αδυναμιες που μπορουν να σoυ δωσουν root access και να το πειράξεις περαιτέρω.

Οι πιο καινουργιες εκδοσεις περα απο τις αδυναμιες που κλεινουν, απορώ αν προσφέρουν κατι καλύτερο...

Αν εχεις root access μπορεις να αλλαξεις τα dns...

Επισης οταν φορτώνει το μισο web GUI φταίει η καρτελα /www/cards/006_devices.lp , συχνα πυκνά το έκανε και σε μένα και την πείραξα και τώρα είναι ΟΚ, αλλιώς μπορείτε να την πετάξετε και να ανοιγει σφαιρα το web...

τα παραπανω βεβαια προϋποθέτουν root access...

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 31/12/2018 at 16:31, spell1977 said:

η 17.1.7821 δεν ειναι η τελευταια , ειναι πιο παλια εκδοση με αδυναμιες που μπορουν να σoυ δωσουν root access και να το πειράξεις περαιτέρω.

Οι πιο καινουργιες εκδοσεις περα απο τις αδυναμιες που κλεινουν, απορώ αν προσφέρουν κατι καλύτερο...

Αν εχεις root access μπορεις να αλλαξεις τα dns...

Επισης οταν φορτώνει το μισο web GUI φταίει η καρτελα /www/cards/006_devices.lp , συχνα πυκνά το έκανε και σε μένα και την πείραξα και τώρα είναι ΟΚ, αλλιώς μπορείτε να την πετάξετε και να ανοιγει σφαιρα το web...

τα παραπανω βεβαια προϋποθέτουν root access...

το ειχα και εγω αυτο το θεμα αλλα απο αλλο παροχο οπως ειπα και σε πιο νεο Firmware φαινεται να το εχουν φτιαξει.

On 31/12/2018 at 14:07, mclound said:

Ναι αυτό εννοώ. Αν είναι η τελευταία επίσημη.

Δλδ, για να καταλάβω -σίγουρα- με την τελευταία επίσημη, δεν μπορούμε να αλλάξουμε ούτε DNS, ε; υπάρχει κάπου τρόπος για να το "ξεκλειδώσουμε" αυτό το feature?

ειναι της wind εκδοση custom :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, mclound said:

Άρα να μην ελπίζω πως μπορώ με κάποιον τρόπο να αλλάξω DNS?

σαν user μπορει να μην σε αφηνει και να πρεπει να μπεις σαν admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

σαν user μπορει να μην σε αφηνει και να πρεπει να μπεις σαν admin

Αύριο θα το έχω και σε λειτουργία, οπότε θα το ψάξω :) Ευχαριστώ πάντως!

Καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα για τα υπολοιπα μπορει να μας πει και ο Spell διοτι εμενα δεν ειναι της wind για να πω παραπανω.

2 minutes ago, mclound said:

Αύριο θα το έχω και σε λειτουργία, οπότε θα το ψάξω :) Ευχαριστώ πάντως!

Καλή χρονιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα και εγώ μήνυμα σήμερα από την wind και έκανα setup το Technicolor MediaAccess TG788v v3.

Έχω 2 ερωτήσεις:

1. Ακόμη κλειδώνω στα 10-12 mbps. Από την εμπειρία κάποιου από εσάς παίρνει κάποιο διάστημα να μου δώσει τα 50;  
2. Το ακούω να κάνει ένα περίεργο ήχο ανά μερικά λεπτά, είναι normal αυτό; Αν ναι... απλά θα το σπάσω! Είναι τραγικά ενοχλητικό και το έχω δίπλα στην οθόνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisnbc είπε

Έλαβα και εγώ μήνυμα σήμερα από την wind και έκανα setup το Technicolor MediaAccess TG788v v3.

Έχω 2 ερωτήσεις:

1. Ακόμη κλειδώνω στα 10-12 mbps. Από την εμπειρία κάποιου από εσάς παίρνει κάποιο διάστημα να μου δώσει τα 50;  
2. Το ακούω να κάνει ένα περίεργο ήχο ανά μερικά λεπτά, είναι normal αυτό; Αν ναι... απλά θα το σπάσω! Είναι τραγικά ενοχλητικό και το έχω δίπλα στην οθόνη μου.

Το μνμ που έλαβες έλεγε πως ενεργοποιήθηκε ή πως ΘΑ ενεργοποιηθεί; το 10-12 δεν είναι λογικό. Ούτε ο ήχος επίσης. Καλύτερα μίλα με wind γιατί είναι λίγο περίεργα αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το μνμ που έλαβες έλεγε πως ενεργοποιήθηκε ή πως ΘΑ ενεργοποιηθεί; το 10-12 δεν είναι λογικό. Ούτε ο ήχος επίσης. Καλύτερα μίλα με wind γιατί είναι λίγο περίεργα αυτά :)

Το μήνυμα που έλαβα γράφει:

H NEA YΠHPEΣIA ΣAΣ ΓIA TON APIΘ. ********** EXEI ENEPΓOΠOIHΘEI. BEBAIΩΘEITE OTI O EΞOΠΛIΣMOΣ ΣAΣ EINAI ΣYNΔEΔEMENOΣ. AΠΛEΣ OΔHΓIEΣ KAI BINTEO ΓIA TH ΣYNΔEΣH TOY EΞOΠΛIΣMOY KAI THN AΛΛAΓH TOY KΩΔIKOY ΠPOΣBAΣHΣ ΣTO WIND.GR/HOME/HELP

Θα μιλήσω και με wind και θα δώ τι θα μου προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως μπορώ να δω το uptime, χρήση cpu κλπ μεσω ssh?

υπάρχει κάπου εξήγηση για τις εντολές?

 

edit

με showinfo memory μου δείχνει 123268 και free 9680

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@drdedus υπαρχει η εντολή uptime (busybox) όπως και επίσης "free -m" "top" έχω κάνει build και το "htop" αν σε ενδιαφερει...

γενικά η μνήμη όσο και να το ζορίσεις σπάνια θα περασει  τα 100MB, αν σου δημιουργεί προβλημα η μνημη θα μπορουσες να βαλεις ενα flashακι και να δημιουργησεις ένα αρχείο με το dd και να το κάνεις swap και να ρυθμίσεις το vm.swappiness στο 80.

η free memory που σου δείχνει είναι χωρίς το buffer (~20ΜΒ) αυτή είναι η δική μου χρήση στην κυριολεξία με full extra (samba, dlna,cups e.t.c)

htop.JPG

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά δεν τα κατανοώ εύκολα.

Δίνω την εντολή uptime από ssh αλλά δεν γυρνάει τίποτα.

Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω ?

Γενικότερα με ενδιαφέρουν οι βελτιώσεις που λες στο thread.

Μπορώ να το κάνω απομακρυσμένα?

Ρωτάω γιατι ειμαι αρκετά χιλιόμετρα μακριά απο το modem και δεν μπορώ πάντα να εχω πρόσβαση αν χρειαστεί να μπει/βγει απο την πριζα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοηθεια αν μπορει καποιος γιατι δεν εχω χρονο να ειμαι διπλα στο router ετσι ωστε να το δοκιμασω και φτιαξω αργοτερα!

πως αλλαζω dns servers?

πολλες συσκευες δεν  δουλευουν καλα πχ xiaomi gateway..

θελω να βαλω google dns η adguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

 

απίστευτο μπ@υρδ3λο το συγκεκριμένο μοντεμ.

Η άχρηστοι των εταιρειών μας κάνουν την ζωη δύσκολη.

 

Το xiaomi getaway μετα απο μπες βγες στο ρεύμα δουλεύει για λιγα λεπτα με wind..

Το βάζω "επάνω σε ενα vpn router επάνω σε αλλη σύνδεση wind και μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα.

Εννοείται στην άλλη άκρη υπάρχει αλλο modem με άλλους dns.

Εκτός αν είναι firewall... το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...